Страница 4 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4
Резултати 76 до 96 от 96

Тема: Изработка на букшелф озвучителни тела

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Полусфера се дълбае с CNC машина. Ако ще правиш уейвгайд там контурът е по-сложен. Виж последният ми проект в този раздел.
    Благодаря ти, ще видя какво може да се направи с оберфрез и подходящ нож, тъй като около мен няма хора с подобни машини.

Нужно ми е съдействие за портовете, тъй като ще си ги изработя сам. В момента тествам 2хф40х140 с тромпет в двата края, не се чува шум от портовете, но ми се струва, че при повече бас сякаш говорителят издиша, чува се нещо като шумолене/трептене, сякаш мостовете се удрят в конуса, ще направя тест с ф44х180/190, тъй като ф40 е малко сечение и въздуха достига скорост от 20м/с според басбокса, при ф44 скоростта пада под 15м/с. и предполагам, че проблема е в малкото сечение.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Не ми остана време да тествам с по-широки портове, но послушах F6 с най-различни стилове музика с високо качество на записа и мога да кажа, че това е феноменален мидбас, слушал съм колони за 500 и за 5000, но такива изчистени и фокусирани среди от мидбас до сега не съм чувал, невероятна акуратност и детайлност на звука, буквално се чува всичко, което може да се чуе от записа! На хартия се характеризира със сравнително ниска чувствителност, но на практика въобще не можеш да предположиш, че това е драйвър с под 85дб. в/м., вероятно заради по-меката гофра, така че и с по-слаб усилвател звуковата картина е на добро ниво, съдейки по това, че Панасоник пмх7 на 3ома свири по-силно с F6 и SS1, отколкото със стоковите си ОТ, вероятно една 10-15в. лампа би му била напълно достатъчна като мощност, дори си мисля, че това е говорител създаден за звук от лампа, наистина съм възхитен от чистота, с която свири и завидно си представям как би звучал с висок клас лампов усилвател, не случайно Cygnus са го предпочели за своят 2.1 Quasar, все още не мога да дам оценка на възможностите му в ниския спектър, но като средночестотен драйвър в 3-way speaker или като мидбас в затворен обем в 2.1 система мисля, че е възможно най-добрият избор за парите си, дори и за много повече!

iwoto's Avatar
    Членува от
    Feb 2011
    Възраст
    35
    Ами това за средедите е вярно, но и в ниските ще те изуми. За размера си има много нисък , пъргав и силен бас.

Цитат Публикувано от iwoto Покажи мнения
    Ами това за средедите е вярно, но и в ниските ще те изуми. За размера си има много нисък , пъргав и силен бас.
    Несъмнено трябва да има какво да покаже с този хмакс, то и в момента баса е на добро ниво, но сякаш издиша при по-висока динамика на звука, ще видя как ще се държи с по-широките и дълги портове.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Какъв смисъл влагаш в "по-висока динамика на звука"?

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Какъв смисъл влагаш в "по-висока динамика на звука"?
    Ами класическият смисъл, при парчета, при които ниските са по-изразени и усилени, и на мембраната й се налага да прави по-голям ход. Дано с 43 на 160/170 всичко си дойде на мястото.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    47
    Цитат Публикувано от Mani Покажи мнения
    ...
    Нужно ми е съдействие за портовете, тъй като ще си ги изработя сам. В момента тествам 2хф40х140 с тромпет в двата края, не се чува шум от портовете, но ми се струва, че при повече бас сякаш говорителят издиша, чува се нещо като шумолене/трептене, сякаш мостовете се удрят в конуса, ще направя тест с ф44х180/190, тъй като ф40 е малко сечение и въздуха достига скорост от 20м/с според басбокса, при ф44 скоростта пада под 15м/с. и предполагам, че проблема е в малкото сечение.
    Правилно си се досетил. Струйният шум от портовете, показва, че при тази конкретна настройка, диаметърът на отвора е малък. Необходимо е увеличаването му, но това автоматично означава и удължаване на порта в общият случай. С колко - симулациите/измерванията ще покажат. Иначе, без удължаване, ще променяш самата настройка на честотата (типично нагоре).
    Истината е една, и тя е, че ... няма една истина!

Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Класическият смисъл на динамиката е отношението (частното) между най-високото неизкривено и най-ниското различимо ниво.
    Онова, за което говориш, е мощност, а в конкретният ти пример само ход на мембраната. Различават се, защото не винаги лупането на мембраната е пропорционално на мощността. При неправилно оразмерените ОТ амплитудата на мембраната е голяма, а звуковото налягане така и не идва.

Това е порта и настройката, с която мисля да реализирам проекта, има вариант с ф46х200, при който скоростта пада до 15м/с, но с него мисля, че ще загубя баса при нормални нива на звука. Вата мисля да сложа 2см., тъй като кутията е масивна и с разпънка, имам и дунапрен 1см. мога да сложа на задната стена, за повече дълбочина, респективно по-ниски честоти. Бих искал да чуя и вашите мнения за порта, ватата и дунапрена, за него срещам противоречиви мнения, но също така виждам и хай енд ОТ изпълнени с дунапрен, мисля че мога да намеря и вълна, но не знам как ще я слагам.

Здравейте, направил съм тестови модел с едната кутия, за порт ползвах пвц тръба ф35, която успях да разширя до ф42,5, дължината я пуснах 155мм, в двата края е тромпет, монакорите, с които беше предвидено да свири проекта са със среден диаметър от 42мм. тъй като са конусовидни, напред се разширяват, и дължина 140мм. Другата кутия мисля да я направя с различна дължина, а може и диаметър на портовете, така че съм отворен за предложения от ваша страна и също за критика по това, което съм свършил до момента, особено филтрите, тъй като са ми за сефте и работата с поялника също, гледал съм сигнала да се движи по посока на надписите и към външността на бубините съответно, заради които стана и малко голям филтъра, но нали трябва да има дистанция между тях, за да не си влияят, вие ще кажете дали съм се справил дотолкова, че да е технически изправно, за друго с времето ще усъвършенстваме, кондензаторите са лесни за подмяна.
    ПС. Ватата навсякъде е 2см, като на задната стена съм сложил 4см., не знам дали е ок, за другата кутия мога да пробвам с повече вата и също така да попитам има ли значение отстоянието на порта от страниците на кутията.
    Редактирано от Mani; 22 June 2017 в 11:42.

Tова с тромпета е интересно, но трудно би могъл да коригираш дължината на порта, ако се наложи.
    Аз бих заложил на муфа.
    Отстоянието от страниците... Не знам. От отвора на порта до срещуположната стена трябва да имаш МИНИМУМ един диаметър, в най-лошия случай.

Добре се получава като цяло. Но ще имаш още играчка с финиша, ако искаш да е по-така. Иначе и така става.
    Редактирано от emosms; 22 June 2017 в 15:49.
    аудио мал'умник

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Това с посоката е излишно.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    47
    Отстоянията на портовете и местоположението им спрямо съседни гранични зони, има значение. Обобщението в точно процентно значение е много трудно и със сериозен процент на грешка, ако не е специфична конкретика. Ето примерно една взаимозависимост, която очертава релация:

9.jpg

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    За сметка на това влиянието на басрефлекса може да се измери и оптимизира доста точно дори в любителски условия.

...

офф

Туй с "тромпета" се оптимизира при добро желание.

Лично аз съм си правил с профилен нож на струг 2 размера дорници от дърво, върху които се натиска ПВЦ-то за да се формова.
    Играчката си заслужава, като се хване цаката може да се формова от двете страни порта, със корекция на дължината
    и настройка на резонансната честота с точност под половин херц.

Дали има смисъл от тази гимнастика?
    Естествено, завихрянето се намалява в пъти, понякога почти изчезва.
    Теста е лесен, синус с голяма амплитуда.

Ако порта не завихря а има шумолене, провери мишурените връзки от шасито към мембраната, дали не я докосват
    при определени условия.

Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    Отстоянието от страниците... Не знам. От отвора на порта до срещуположната стена трябва да имаш МИНИМУМ един диаметър, в най-лошия случай.
    Това не го разбрах, разстоянието между порта и задната стена ли имаш предвид или между тялото на порта и страницата.

Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    Отстоянията на портовете и местоположението им спрямо съседни гранични зони, има значение. Обобщението в точно процентно значение е много трудно и със сериозен процент на грешка, ако не е специфична конкретика. Ето примерно една взаимозависимост, която очертава релация:
    Това е интересно, ако правилно го разбирам, излиза, че когато порта е разположен в близост до съседните страни, то изискуемата дължина намалява, в случая с 30%.
    Това означава ли, че един и същи порт разположен по-близо или по-отдалечено от страниците ще свири с различна резонансна честота?
    В моят случай като захвана със шублера порта и външните стени показва 3,5см., което значи, че между тялото на порта и стената има около 1,5см. пространство, което е запълнено с вата, като при тромпета намалява до към 0,5см.

Цитат Публикувано от dman Покажи мнения
    офф
    Туй с "тромпета" се оптимизира при добро желание.
    Лично аз съм си правил с профилен нож на струг 2 размера дорници от дърво, върху които се натиска ПВЦ-то за да се формова.
    Играчката си заслужава, като се хване цаката може да се формова от двете страни порта, със корекция на дължината
    и настройка на резонансната честота с точност под половин херц.
    Дали има смисъл от тази гимнастика?
    Естествено, завихрянето се намалява в пъти, понякога почти изчезва.
    Теста е лесен, синус с голяма амплитуда.
    Ако порта не завихря а има шумолене, провери мишурените връзки от шасито към мембраната, дали не я докосват
    при определени условия.
    За раздувка съм ползвал стъклено шише, има голямо разнообразие и се получава доста добре.
    Били споделил някой конкретен тест, с който да тествам портовете дали са ок.
    Шумоленото допускам, че може да се дължи и на усилвателя, тъй като е слаб, а това е 8ома говорител, който според мен изисква силен усилвател с добър контрол, макар че като го вържа към изхода за буфера на сис. за дом. кино, който е към 100-тина вата на 3ома също го има това приглушено дайре закачено за баса, ще видя да взема някакъв подходящ и по-мощен усилвател за тестовете, иначе мостовете мисля, че не се докосват никъде, а и не би следвало. Възможно е това да е някакъв паразитен звук, който да се дължи на портовете и да се предава на говорителя, тъй като от портовете нищо не се чува.

Въпросът сега е с каква дължина и ширина да направя портовете на другата кутия и на какво разстояние да ги разположа от страниците, но не ми се иска да са много раздалечени, тъй като няма да изглежда добре.

iwoto's Avatar
    Членува от
    Feb 2011
    Възраст
    35
    Ако смяташ да правиш различни настройки на портовете за да прецениш коя колона свири по добре, ме съмнява че ще придобиеш реална представа. В стерео ,баса става съвсем различен и взаимодейства различно с акустиката на стаята. Ако ще пробваш различни настройки, по добрия вариант е да го правиш едновременно на двете от.
    Редактирано от iwoto; вчера в 17:45.

Ако смяташ да правиш различни настройки на портовете за да прецениш коя колона свири по добре, ме съмнява че ще придобиеш реална представа. В стерео ,баса става съвсем различен и взаимодейства различно с акустиката на стаята. Ако ще пробваш различни настройки, по добрия вариант е да го правиш едновременно на двете от.
    +1

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    47
    Цитат Публикувано от Mani Покажи мнения
    ...
    Това е интересно, ако правилно го разбирам, излиза, че когато порта е разположен в близост до съседните страни, то изискуемата дължина намалява, в случая с 30%.
    Това означава ли, че един и същи порт разположен по-близо или по-отдалечено от страниците ще свири с различна резонансна честота?
    ...
    Означава. В по-добрите софтуери има корекционен коефициент, който автоматично го прилага. Примерно, избираш местоположението на порта и той си го смята сам.

Така е, но при тези обстоятелства нямам друг избор, нямам време да правя тестове с 2 ОТ, защото това означава два пъти повече работа, помогнете ми с оптимизирането на диаметъра на порта и отстоянието му от стените, за да не си играя на проба-грешка, защото тези две стойности трябва да са константа, за да мога да завърша проекта, дължината на порта може да се променя и след финиша.
    Това, което сподели Bis за порта и разположението му спрямо заобикалящите го страни е фактор, който не бях съобразил, но ето, че влияе и тези 155мм. дължина, които си мислех, че са малко може да се окажат много в моя случай!
    Редактирано от Mani; днес в 13:05.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    47
    Това е масова грешка...не си само ти.
    За това е необходимо последващо мерене и сверяване на проектните резултати с действителните. Още повече, че типично залагаме едни осреднени данни на параметрите им, а те се различават. И после следва "разсвирване", от което се променят тези параметри, които после чуваме и на слух. Освен, че привикваме...

Страница 4 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени