Страница 1 от 10 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 250

Тема: Моят проект с Excela v2.1

Моят проект с Excela v2.1

Здравейте!

Вече повече от 2 години обмислям да си направя усилвател за вкъщи с голяма мощност,четири канала, активни филтри, поне 2 входа, вграден дак и максимално добро звучене (толкова добро звучене,колкото е по силите и финансовите ми възможности). Първоначално идеята ми беше мощността му да е 2х300вата за бас и 2х200вата за звук на 4 ома, обаче със захранването което имам +/-70волта и +/-60волта, товара няма да може да е 4 ома, а 8ома и мощността ще се понижи до около 2х220 и 2х150вата (RMS). Захранването е импулсно с ШИМ от тази тема:https://bgaudioclub.org/showthread.p...B0%D0%BD%D0%B5
    Сигурно се питате (тъй като искам усилвателя и да звучи добре), защо с импулсно, а не с тороидален трансформатор? Просто ме влекът импулсните захранвания, не е заради парите (това импулсно не ми струва по-малко от траф с достатъчно кондензатори, вложените пари и труд са много повече). Ако не ми хареса как звучи, винаги мога да го заменя с подходящ трансформатор и кондензатори.

Още преди да започна захранването бях избрал по каква схема ще бъдат усилвателните стъпала. Видях темата за Excela v2.0 която нямаше никакво развитие от 7 години и взех да чертая платката. Първата беше направо огромна и не ми харесваше особено,но въпреки това я сглобих и тествах. Хареса ми как звучи, повече ми хареса от excela one. Офсета още при първоначално включване и без никаква настройка беше под 10mV. Правих и други измервания които ме впечатлиха, но съм ги позабравил мина доста време. Та след тази платка начертах следваща, която беше по-малка и по-добра (според моите виждания по-добра). Прецених, че без помощ от хора с много опит и знания в областта, няма да успея да направя достатъчно добра платка.
    Ето платката която правя в момента:EXCELA.jpg
    Допуснал ли съм някакви недопустими грешки при опроводяването?
    От лявата страна ще има защита от прав ток с отложен старт и клип индикатор, а от дясно активен филтър (един вариант с ниско честотен и друг с високочестотен филтър.
    Идеята съм взел от Excela one Pro, човека който е проектирал про версията (мисля че бешеLyubcho 88 ) ако има нещо напротив ще променя платката.
    За малко да забравя схемата
    Excela_V2_1_sch.png.jpg
    От тази тема е https://bgaudioclub.org/showthread.php?1731-Excela-v2-0

Всяка идея за по-добро опроводяване е добре дошла
    Благодаря предварително на отзовалите се.
    Редактирано от стефан990; 24 April 2017 в 18:12.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Защитата за ОТ и клип индикатора вече са на мястото си.
    EXCELA V2.1.jpg

От дясната страна на платката не успях да събера активен филтър. Успях да събера само балансиран и инвертиращ вход. Така цялата платка се запълни, а и няма да са излишни.
    EXCELA V2.1.jpg
    Редактирано от стефан990; 27 April 2017 в 18:53.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Имаш два варианта:
    - правиш по-голяма платка;
    - отделните модули ги вдигаш на субплатки вертикално.

Благодаря L.K.
    В бъдеще ако реша да добавя още крайни транзистори, платката ще стане достатъчно голяма за активен филтър. За момента ме устройва платката да остане в сегашния си вид. Няма да използвам балансирания и инвертиращ вход (не в този проект). Понеже усилвателя ще има 2 входа и дак, предпочитам всичко (активни филтри, релета за превключване на входовете, дака и линейния стабилизатор на +/-15V с достатъчна филтрация и подтискане на смущенията от захранването) да бъде събрано върху една платка.

Нищо не казвате за платката. Досега не съм проектирал платка за транзисторен усилвател , да не стане нещо подобно на платката за първото ми импулсно (платката беше пълна противоположност на това което трябва да бъде ).
    С риск да съм досаден, ще Ви помоля да погледнете платката
    Редактирано от стефан990; 28 April 2017 в 09:18.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Дай lay файла.

Направих малки промени: EXCELA V2.1.jpg

Любомир Стоев badwolf's Avatar
    Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    42
    Харесва ми като цяло, имам само едва забележка относно защитата - при положение, че има доказали се надеждно работещи специализирани чипове като uPC1237 какво налага ползването на дискретна схема? С чипа даже имаш опция да следиш и тока през крайните (защита от късо/претоварване, 1-ви пин), и това с доста по-малко елементи, съответно място на платката.
    https://www.google.bg/#q=upc1237&spf=1
    Който не пие в кръчмата, пие в аптеката... Народна мъдрост

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    Цитат Публикувано от badwolf Покажи мнения
    ..... имам само едва забележка относно защитата - при положение, че има доказали се надеждно работещи специализирани чипове като uPC1237 какво налага ползването на дискретна схема? С чипа даже имаш опция да следиш и тока през крайните (защита от късо/претоварване, 1-ви пин), и това с доста по-малко елементи, съответно място на платката.
    https://www.google.bg/#q=upc1237&spf=1
    Малко е спрян от производство....
    Трудно се намира и не е сигурно до колко е читаво, това което ще намериш.
    NAD влагат в новите си усилватели дискретен заместител.

Благодаря за идеята badwolf. Преди няколко години (още докато бях в техникума ) купувах най-различни китове от Неомонтана. Често попадах на ментета, най-вече китове с TDA7294 (които на 90% бяха не работещи). От тогава насам, ако е възможно, избягвам използването на интегрални схеми.

Любомир Стоев badwolf's Avatar
    Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    42
    Ами поне последните 5 години когато ми се е налагало за ремонтни дейности (а и не само) uPС1237 съм поръчал от тук: http://www.tetshop.bg/Електронни_ком...ми/UPC1237HA
    Проблеми никакви не съм имал, работят си екстра...
    Който не пие в кръчмата, пие в аптеката... Народна мъдрост

Скоро ще поръчам части за 2 ексели (в момента нямам възможност да сглобя четири), но преди това трябва да поръчам стъклотекстолит.Преди вземах от викиват, но при малко повече нагряване пътеките се отлепят. Един път съм вземал от pcb sirious. Техният стъклотекстолит ми се стори по-качествен, затова пак ще поръчам от тях. Неполярните кондензатори на wima ще ги поръчам от ТМЕ. Всички съпротивления и транзистори ще са от комет, с изключение на входните 2SA970. От къде мога да закупя качествени 2SA970 ? Във викиват и елимекс имат в наличност, но не пише производителя им. Чел съм из форума, че е желателно емитерните резистори на крайните транзистори да са ниско индуктивни. От къде мога да взема такива съпротивления ?

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    От Комет. Ако не ти достига мощност можеш да комбинираш паралелни резистори.

Поръчах 2SA970 от тук: https://ru.aliexpress.com/item/200pc...d-9be7015621c9
    Дано не са големи ментета поне цената им е добра. Имам два BF423 за проба на платката, така че не ми е проблем да пристигнат след 2 месеца

Ецнах една платка, която ще бъде само тестова, защото не се получи добре. Имам проблеми с принтера. След презареждането на тонер касетата се оказа, че отпечатъка не може да се прехвърли върху платката, така както се прехвърляше с оригиналния тонер. Пътеките са назъбени на места сдупчени, но по-добре не става (направих поне 20 неуспешни опита, не се получава както с оригиналния тонер и тва е). След като калайдисах платката изглежда малко по-добре. Отрязах и парче 245х105 от този радиатор: https://vikiwat.com/product/19874/al...0x20x3-mm.html . Тези дни ще поръчам частите и се надявам да имам време да сглобя и тествам екселата.
    IMAG4405.jpgIMAG4411.jpgIMAG4413.jpgIMAG4414.jpgIMAG4412.jpg

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Този радиатор нещо малък ми се види.

Радиатора наистина не е голям, но ще охлажда ексела с мощност около 150вата на 8 ома и ще има вентилатор (поне такъв е замисъла), а за теста на по голяма мощност с 4 ома товар радиатора ще го сложа в съд с вода. Дължината на ребрата на този радиатор е 20мм. За двете по_мощни ексели (2х220вата )ще използвам радиатор с по-голяма площ, при него дължината на ребрата ще е 35мм. и дебелина на основата 5мм. https://vikiwat.com/aluminiev-profil-34173.html

Цитат Публикувано от стефан990 Покажи мнения
    ...Имам проблеми с принтера...
    Това е оная другата тема ли?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Да,за същия принтер става въпрос. Той си бачка добре, просто бях свикнал с оригиналния тонер, платките ставаха перфектни. Както и да е, сега имам по-важна работа, да налепя и тествам екселата.

Радиатора мисля, че с активно охлаждане би вършил отлична работа, но самостоятелно наистина ще е малък. От друга страна за сандвич пакет, също би бил много красив и удобен.

Пристигнаха транзисторите 2SA970. Как мога да разбера, дали са ментета ?
    Ето как изглеждат: IMAG4417.jpg

От къде мога да поръчам кондензатори Wima ?
    В ТМЕ имат, но доставката ми се струва скъпа и се плаща с карта ако не греша.

В "comet" няма ли? Иначе от TME през една бг фирма КЕТ електроникс мисля, че беше на цариградско, си поръчваш с безплатна доставка всичко от каталога на тме. Пращаш им на мейл избраните продукти и след един два дена пристигат.
    П.П.
    Преместили са се на друг адрес, но това е фирмата. От там с еконт до вас и това е. В комет има, даже са си в отделна категория.
    Редактирано от teodorpc; 16 May 2017 в 20:26.

Я напиши стойностите?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Страница 1 от 10 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени