Страница 4 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Резултати 76 до 100 от 102

Тема: Моят проект с Excela

Виж сега, Наско е прав, поне наполовина
    Усилвателят може да се изследва с всякакви по форма сигнали. Ако им разбираш...
    На мен ми е просто достатъчен 1 kHz правоъгълен сигнал!
    Зашото му разбирам и защото в осцилоскопа ми има перфектен вграден генератор
    Тук:
    http://www.33oborota.com/single.html
    можеш да получиш представа кое какво е.

Платото трябва да остава максимално равно, а фронтовете максимално стръмни, по тях с качествен осцилоскоп може да се мери скоростта на нарастване.
    Тези неща ги има в изобилие в старите книжки - Шишков, Барт, Савов, Попянев, както и в списанията от 70-те и 80-те години. Чети!

А за баса - просто увеличи входния кондензатор. Като запоиш един 1.0 до 2.2 uF паралелно на съществуващия.
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    62
    Изследването с правоъгълен сигнал е бърза оценка на АЧХ на усилвателя. За правилна оценка е желателно показване и на входния, и на изходния сигнал. Някои дефекти може да се наблюдават още с входния сигнал, но те трябва да се повторят и на изходния сигнал.
    Със 100Hz се оценява нискочестотния диапазон. Равно плато, без видим спад към края означава липса на спад и при най-ниските честоти. За транзисторен усилвател в идеалния случай в звуковия диапазон не трябва да има видим спад на платото.
    За усилвателя със смесените транзистори АЧХ е най-горната, червена линия. Спадове в десетите от децибела вече са чуваеми.
    Picture 006.jpg

Внасяне на затихване в нискочестотната област се налага при условия:
    -ОТ не е в състояние да възпроизвежда най-ниските баси
    -ако се слуша на големи мощности
    -акустично не обработено помещение
    -и други....

Най-ниските честоти са рядкост в музиката, така че в тези случаи е целесъобразно подтискането им. Но басовият ВГ се предпазва от повреди, и се намалява разбумтяването в помещението.

Ламповите усилватели няма начин да се сравняват с транзисторните по измерена АЧХ. Тук проблемът са звуковите трансформатори. Винаги има някакво ограничение по минимална честота. Няма начин да липсва спад при НЧ. Е, поне при трансформатори с недостатъчна индуктивност. От друга страна голямата индуктивност влошава високите честоти. Увеличават се и резонансните явления, които по грешка може да се мислят за неустойчива работа на усилвателя. От голямо значение е конструкторът какъв компромис ще направи с индуктивността, за да получи честотно балансиран звук.
    За сега не съпоставяй с измерванията на ламповите усилватели, те са "друга бира".

Благодаря и на двама ви за изчерпателните отговори. Върху платката съм предвидил място за два танталови кондензатора на входа. С тях трябва да се подобрят ниските честоти, но в момента нямам налични. Засега ще опитам с 4,7uF, ако има подобрение ще поръчам танталови с голям капацитет. За мен е важно да се чуват и най-ниските честоти, музиката която слушам има бас с честота 20-25Hz, даже и по-ниски (вярно, че за да чувам такива честоти си трябват и подходящи говорители, но каквито и да са те, трябва усилвателят да ги възпроизведе за да бъдат чути).
    В никакъв случай не го сравнявам с лампов усилвател, просто искам да изкарам максимума от схемата.

Поздрави.

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    63
    Може да опиташ и с допълнителен капацитет в захранването.
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ,А КОЛКО СТРУВАШ!

Захранването е импулсно без обратна връзка, но въпреки това изходното напрежение кляка под 5% при товар около киловат. След като сглобя още три ексели ще тествам захранването и при нужда ще увелича капацитета.

Пробвах с 10uF на входа, малко по-малък е спада в края. Ще сложа два танталови по 47uF, но ще е по-нататък, че в комет нямат налични.
    При измерването на изкривяванията вчера бяха монтира всички крайни транзистори, но бяха със свалени емитерни резистори (само на два крайни бях ги оставил за теста). След като запоих всичките съпротивления се оказа, че изкривяванията са по-ниски.
    Untitled.png Даже THD са по-ниски от изолатора, който е между изхода на усилвателя и микрофонния вход на звуковата карта. Този изолатор нещо ми прави мизерии.

Предполагам искаш да кажеш "в началото" (на АЧХ)?

Не е добре този кондер да е безкрайно голям, я дай схемата на входа?

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Става въпрос за теста с правоъгълен сигнал, промяна в АЧХ не се сетих да погледна
    Untitled.png

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    62
    Кондензатора С6=4,7uF наистина ли е толкова? Това е твърде малко.

ПП: Впрочем, каква е тази схема?
    Редактирано от Nasko; 6 July 2017 в 19:20.

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    58
    Цитат Публикувано от Nasko Покажи мнения
    Кондензатора С6=4,7uF наистина ли е толкова? Това е твърде малко.

ПП: Впрочем, каква е тази схема?
    Проблема не е в С6, а в С8, който може да се окаже дори излишен, ако имаме поглед върху цялата схема.

Nasko
    Впрочем, каква е тази схема?
    Схемата е тази тема: https://bgaudioclub.org/showthread.php?1731-Excela-v2-0

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    62
    Прав си, Беров! Сега заглеждам, че в ОООВ определящ е R16=18k.oma. Това е усилване към 60 и е достатъчно. В такъв случай кондензатора С8=1uF е твърде малък. Без да смятам времеконстанта, бих поставил С8=20...50uF. С6=4,7uF на първо време може да се запази, както и кондензатора С1=1uF. И все-пак тонгенератора и осцилоскопа ще покажат какво се случва.
    Не мога да си обясня защо басите са толкова отрязани. Ще потърся и какви измервания са правени.

R5 и R6 съм ги заменил със 150 омови резистори и R14, R15 и R16 са с толеранс 5%. Може ли от там да е проблема ?
    C10 и C11 съм ги увеличил на 47p и съм сложил 47p база колектор на Q18 и Q19. Всичко останало е като по схемата.
    Редактирано от стефан990; 6 July 2017 в 22:54.

Малко развален телефон се получава?

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    62
    В такъв случай кондензатора С8=1uF е твърде малък.
    Да, ама при ниски честоти, увеличаването на съпротивлението му, качва и усилването/забележи къде е вързан/, твърде малък не е точната дума, и увеличаването му няма да увеличи усилването им, даже обратно !
    Редактирано от rope; 7 July 2017 в 07:15.

Ето графика на която добре се вижда спада в ниските (входния кондензатор си е 1uF както е по схема):Spectrum.jpg
    При 20 Hz спада е под половин децибел. Струва ми се, че Ангел умишлено е отрязал баса под 20Hz. Всъщност под тази честота в домашни условия на дали ще мога да чуя нещо. Като че ли си е добре, така както е в момента.
    Редактирано от стефан990; 7 July 2017 в 10:03.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    62
    И накрая какво излезе ? Схемата си е добре откъм баси, ама колоните или ушите - явно не !?
    Редактирано от rope; 7 July 2017 в 16:58.

Ами така излиза. От 20Hz до 16Hz АЧХ е равна няма спадове. Пробвах и със софтуерния генератор и осцилоскопа който имам. Не знам дали имам проблем с ушите, в момента нямам ОТ с което мога да чуя бас по-нисък от 50Hz. Подведох Ви с теста с правоъгълен сигнал на 100Hz, моля да ме извините.

Все пак беше полезно, свалих едно кило от зор по тия правоъгълници!

Аз може и две да свалих . Екселата вече я оставям настрани, че от много промени ще взема да я прецакам.
    Време е да помисля за охлаждането. Опитах се да начертая разположението на две ексели (една за бас и една за звук) върху общ радиатор:RADIATOR.jpg Трябва ми радиатор с размери 230х230мм. дебелина на основата 5мм и височина на ребрата 30мм. Търсих в доста сайтове, но не намерих. Във викиват имат, но широчината е по-малка:https://vikiwat.com/aluminiev-profil-34169.html Дали е възможно да съединя два по-малки, еднакво широки, свързани в средата на платката на мястото на транзистора за термккомпенсация. Ще ми трябват 2 големи или 4малки радиатора за да има място за 4-те платки. Ето първи вариант за разположението на на двата големи радиатора с екселите на тях:AMPS1.jpg Височината на кутията ще трябва да е около 15см затова има и втори вариант:AMPS2.jpg тук кутията ще е с 3см по-ниска. Разстоянието между ребрата е 8мм, така че ще има място да преминава въздуха.Охлаждането ще е активно, два големи вентилатора ще охлаждат радиаторите. При такова разположение на радиаторите и при подходяща кутия ще имам лесен достъп за настройка на всяка ексела и при нужда от ремонт няма да разглобявам всичко. Но дали ще се охлаждат достатъчно?

Колебая се между два радиатора: 145x35x5.jpg 165x35x5.jpgПървият е с по-дебели ребра в основата, а вторият с по-тънки, но пък са назъбени и площта му е по-голяма.
    Кой според вас е по-добър ?

Втория

Екселите вече са две на брой. IMAG0021.jpg Намерих и подходяща медна шина (широка 30мми с дебелина 3мм) за свързване на радиаторите. През следващата седмица ще поръчам големите радиатори, с които ще мога да тествам усилвателите на пълна мощност за по-продължително време, а тези които са в момента ще останат за друг проект с по-ниско захранващо напрежение. Също така ще измеря изкривяванията без изолатора между изхода на усилвателя и микрофонния вход на звуковата карта. Така рискувам пак да повредя лаптопа ми, но този път ще направя подходящ делител, ще сложа два защитни диода и предпазител 0,05А на масата в случай че неволно объркам изхода на екселата с маса.

Имам малък напредък с проекта, екселите вече са върху голям радиатор.
    IMAG4699.jpgIMAG4700.jpgIMAG4716.jpg
    Между радиаторите и медните шини сложих не изсъхваща термо контактна паста за процесори, а между транзисторите и шините обикновена паста, защото на по-късен етап ще свалям платките за да сменя захранващите кабели. Първата платка (тази, на която транзисторите са в края на радиатора ) ще е захранена с +/-64V, а другата, транзисторите на която са монтирани в средата на радиатора с +/-74V. Радиатора на средно мощните транзистори е по-голям на втората платка. Утре ако имам време ще тествам на пълна мощност за по-продължително време, за да видя как се държат екселите и захранването също. Товарът ще е 8 ома, малко се притеснявам да тествам на 4 ома със захранване +/-74v. Всъщност не би трябвало да има проблем да тествам и на 4 ома, в идеалния случай (ако не се понижи захранващото напрежение) мощността ще около 600W, което е 150W на краен, но радиатора няма да е достатъчен при този товар. Ако въобще тествам на 4 ома, то ще е за кратко, за да измеря с колко ще клекне импулсното.

Страница 4 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени