Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3
Резултати 51 до 68 от 68

Тема: Моят проект с Excela

Тези предпазители ги слагам с цел ако случайно направя късо, заряда на филтровите кондензатори да повредят предпазителите, не някой елемент. По принцип на това място няма да има предпазители, предпазител ще има само на входа на импулсното. При проблем в стъпалата ще разчитам главно на токовата защита на захранването.
    Сравних на звук (без измервания на изкривявания, дъмпинг фактор и т.н.) excela one и excela v2.1. Двете платки бяха захранени с +/-37v, на входовете им подаден сигнал от един и същ източник, изходите през ключ към озвучително тяло, тока на покой около 120mA и офсет около и под 1mV (и за двете ексели). Още при включването на захранването, офсета на excela v2.1 е под мили волт и тока на покой се установява за няколко секунди. При excela one офсета при първоначално включване е около 40mV и отнема доста време да се стоплят радиаторите и офсета да се понижи до около 1mV, отнема и доста време докато се установи тока на покой.
    Ключът който използвах не знаех при каква позиция, коя ексела е включена (за да съм безпристрастен ). Още при първото прослушване едната платка много се открои от другата, с по-голяма яснота и много голяма динамика (не мога да обясня толкова добре каква е разликата, но тя наистина е голяма). Естествено по-добре звучащата платка, е тази на excela v2.1. Много съм доволен от звука. Заслужава си отделеното време за проектиране на платката. Естествено има още много работа, трябва да направя някои измервания и да я тествам с по-високо захранващо напрежение и на по-голяма (максимална) мощност.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Стопяем предпазител практически не може да предпази транзистор от голям ток. Явленията се развиват толкова бързо, че предпазителят ще изгори последен.

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    53
    Предпазителя пази къщата от пожар! Това е.

Йордан Радев radev's Avatar
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    58
    Цитат Публикувано от Стефан Петров Покажи мнения
    Предпазителя пази къщата от пожар! Това е.
    Преди години,горяха предпазители в студио 2,без повреда в транзисторите!
    Сега не знам как ги правят транзисторите?

Китове, Платки

Когато двама се карат, виновен е по умния.
    Гьоте

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    62
    Цитат Публикувано от radev Покажи мнения
    Въпрос за запас по мощност на крайни и драйверни транзистори и правилно изчислени предпазители.
    Истинските 2N3055 си бяха идеални за целта. Да не говорим за KD502/3, дето си бяха направо товарни каруци.
    При сегашните апетити за големи мощности без стабилна защита почти не става при допуснати грешки.

Цитат Публикувано от radev Покажи мнения
    Сега правят не стопяеми предпазители, а транзисторите станаха стопяеми

Допълвам в редакция>

Възможно е предпазител 4А да държи на 6А, така че ще трябва и те да се тестват. Аман от ментета.

Ето още едно менте
    FakeCapacitor1.jpg
    Редактирано от audiomaster69; 30 May 2017 в 00:29.

След дълго чакане, най-накрая частите от елимекс пристигнаха. Тествах я със захранване +/-74V нямаше фойерверки, обаче нещо не е наред.
    Има леко бучене на изхода при замасен вход. Офсета на изхода е 30mV, а тримерът е завъртян до края. Също така офсета е зависим от тока на покой (преди не оказваше толкова голямо влияние).
    Като се замисля, проблемът с бученето го имаше и първата платка, която правих преди година. Понякога бучеше друг път не.
    При първото пускане на платката, която тествам в момента, също го имаше това бучене (още при по-ниското захр. напрежение от +/-37v) и офсета се менеше постоянно (до 20 30mV ), но при следващото включване офсета беше под мили волт и нямаше бучене затова си помислих, че всичко е наред.
    Някой дали е тествал тази схема ? Според вас къде може да е проблема ? Там е работата, че един път работи както трябва, а в следващия момент не.
    Монтирах всичките крайни и се бях наканил да я тествам на макс IMAG4523.jpg сега пак трябва да ги свалям, че при този монтаж нищо не може да се пипа от страна пистите.
    Ето и схемата: EXCELA V2.1 SCHEMATIC.pdf

Ти първото пускане с тонколона ли го правиш?

Офсета на първо място зависи от подбора два по два на транзисторите на входа и резисторите около тях.
    Неслучайно се предпочитат два транзистора в общ корпус!

Слагай резистор на изхода, докато се изясни всичко. Преди включване оглеждай проводниците как са разположени, като избягваш стила "разплетена черга"!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Първото пускане не е през говорител, преди да свържа говорител измервам всичко което се сетя и задължително тествам с резистор за товар на голяма мощност.Въпреки лекото бучене тествах на мощност около 100w синус през резистор, чак тогава свързах говорителя. Снощи забравих да спомена, че с по един краен на рамо и захранване +/-74v офсета можеше да се нагласи на 1 mV (пак си имаше леко бучене). След монтирането на всички крайни, офсета не можеше да се гласа на мили волт. Нагласих тока на покой на 50mA за всеки краен транзистор и офсета скочи на 30mV, колкото повече увеличавам тока на покой, увеличава се и офсета (тримерът е до края, не може да се намали от него).
    Резисторите около диференциалния усилвател са с толеранс 1%. Пак казвам, че бученето се появяваше и при първата платка още преди година, но когато си иска . Транзисторите ще ги свържа с термо контактна паста и ще ги увия с меден проводник. Надявам се да окаже влияние върху офсета. Входните транзистори са 100% китайски. Как се подбират транзистори ? Ще пробвам и с други транзистори, имам два bf421 демонтирани. Също така мисля да сменя емитерните им резистори с по-високоомни (33 ома са в момента, ще сложа 150 пак с толеранс 1%)
    Още нещо да спомена, всички резистори са измерени с мултицет преди монтаж.
    Малко ще ми е трудно да "сплета чергата" от жици при теста, но ще се опитам захранващите да ги усуча.
    Редактирано от стефан990; 6 June 2017 в 08:45.

Транзисторите ги подбирам по hfe21.
    Ползвам китайски мултицет от 20-30лв. От тези, които имат отвори за транзистори.
    Гледам коефицента им на усилване (hfe21) да е с максимално близки стойности.
    Не е най-точния метод, но става.

Този шум предполагам го има и при замасен вход.

Поздрави!

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    50mA е много за начален ток при такова високо захранване. Намали го на 20 и провери дали и доколко токовете в крайните транзистори са еднакви. Може пък да откриеш някой болен.

A.Y.
    Транзисторите ги подбирам по hfe21.
    Ползвам китайски мултицет от 20-30лв. От тези, които имат отвори за транзистори.
    Гледам коефицента им на усилване (hfe21) да е с максимално близки стойности.
    Не е най-точния метод, но става.
    До сега не ми беше и хрумвало да го използвам мултицета за това . Днес ще подбера от пакета с китайски транзистори два с най-близки стойности.

A.Y.
    Този шум предполагам го има и при замасен вход.
    Да и при замасен вход бучи.

L.K.
    50mA е много за начален ток при такова високо захранване. Намали го на 20 и провери дали и доколко токовете в крайните транзистори са еднакви. Може пък да откриеш някой болен.
    Първо пробвах с начален ток 25mA, офсета е около 20mV и пак не може да се смъкне по-надолу. Токовете на крайните не са съвсем еднакви и в едното и в другото рамо има по един с ток на покой 10mA по-висок от останалите. Да сменя ли въпросните два транзистора или първо да сменя емитерните им резистори ?
    При ток по-малък от 50mA на транзистор, усилвателят не звучи толкова добре, иска си по-голям ток. Ток от 50 mA и при това захранващо напрежение, много се увеличава разсейваната мощност. Това са около 30 вата на канал без сигнал на входа. Четири ексели бая ще си топлят зимата, а лятото ще ми трябва климатик . Сега по-важното е екселата да работи нормално, после ще умувам за разсейваната мощност

Да питам нещо извън темата. Как поствате цитати? Че на мен нещо не ми се получава.
    Редактирано от стефан990; 6 June 2017 в 10:27.

Сложих подбрани входни транзистори и ги свързах с паста и меден проводник, без промяна. Смених емитерните им съпротивления със 150 омови, с тях мога да наглася офсета на 0 волта. Бученето си остава. Честотата му е около 100херца. Захранването е импулсното от другата тема, но на изхода му няма пулсации. Пробвал съм малката ексела на това захранване, нямаше никакво бучене, затова изключвам варианта в него да е проблема. Кабелите вече не са разпилени, даже ги усуках там където беше възможно.
    Каква ли е причината за бученето, някакви идеи?

Отстраних проблема с бученето, сигналната маса не беше съвсем на място.
    Ето какво имам в предвид:jpeg.jpgтака изглеждат масите, които излизат от захранването. След като свързах сигналната към силовата маса шума изчезна. Сигналната маса на захранването съм я разположил между двете силови за да не дърпам кабели и от двете маси за пред усилвателя, но не се получи както го мислех. Сега разбирам колко е важно правилното опроводяване на масите.

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28
    Бученето може би е от осцилация. Имаш ли осцилоскоп и генератор да гледаш изхода?
    Вероятно може да се избегне с кондензатор паралелно на R16. 1-2.2-3.3pF трябва да се тества с осцилоскоп обаче. Другото е в базите на Q16,17 към маса (няколко десетки pF 47-68pF или дори малко повече).
    Пробвай и да махнеш C7. Също и увеличаване на R5,6 към 100-120ома.

Имам генератор от неомонтана, синусоидата не е много хубава затова използвам софтуерен. Осцилоскопа ми е DSO138. R5 и R6 ги увеличих на 150 ома. Много ли са 150 ома ? След като оправих масите шума изчезна, но все пак ще направя промените за да се подсигуря.
    Тествах усилвателя с 8 ома товар на пълна мощност, с музикален сигнал и с генератор. Захранващото напрежение се понижава от +/-74V до +/-72V, мощността е около 300W.
    L.K. беше прав за радиатора, при това захранващо напрежение е по-добре да използвам по-голям.
    Скоро ще направя и някои измервания.

Цитат Публикувано от стефан990 Покажи мнения
    Имам генератор от неомонтана, синусоидата не е много хубава затова използвам софтуерен. .
    Може ли малко инфо за този софтуерен осцилоскоп

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Генераторът е софтуерен. Осцилоскопът е хардуерен.

Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени