Страница 1 от 4 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 95

Тема: DIY процесор с FIR филтри .

DIY процесор с FIR филтри .

От известно време замисляме с колегата bobalan използването на DIY платчица с ADAU 1701 като централен процесор за системата ни с 2xcobra2 на DYNACORD , както и за широк кръг приложения с нужда от FIR прецизна фазочестотна еквализация . Престраших се да пусна системата с новото процесорче и първия безпроблемен концерт вече е факт . Измерванията и изработката на FIR филтрите са дело на bobalan , както и менажирането на изработката на процесорите . Измерванията , публикувани тук са правени на 20 метра пред единия от клъстерите на височина 1,6 метра .Всъщност системните процесори продължават да са в играта като кросовери , предусилватели и лимитеркомпресори .
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Това чипче обезсмисля мераците на всички аудиотърсачи. Ще ми се да имам едно такова в тракта.

Този процесор има ли някакъв интерфейс за контрол в реално време?
    Като цена, нямам идея колко струва.. Може да е малко скъп за конкретното приложение, което ми се върти.

Всъщност, едно от основните приложения е ............volume control , за което ме съмнява да е подходящ...

Но възможност за контрол на някои функции, в реално време, и то по избор, програмируемо, би бил страхотен.
    Ако не е и много скъп .

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Ами цъкни в Гугъл де, безплатно е.

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Това чипче обезсмисля мераците на всички аудиотърсачи. Ще ми се да имам едно такова в тракта.
    Е добрият звук все пак зависи от още доста неща , но пък ачх и фчх да са линия май е доста важно ?
    По втория въпрос може да потръгнат нещата
    МД в конкретния случай звука от pc -то примерно минаваше конверсия аналог -дигитал и обратно амии da-ad-da-ad-da-ad-da - 7 пъти

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Полученото ФЧХ е впечатляващо. С конвенционални средства не става.

Има ли такъв процесор (чип), който да прави всички корекции до аналогови изходи за различните честотни ленти? Да не се налага da-ad-da-ad...

dzwer's Avatar
    Членува от
    Apr 2009
    Възраст
    38
    При цени на единични бройки, с препоръчания стабилизатор захранващ чипа, една платка без входни и изходни буфери излиза към 80-90лв.
    Имаш 2 аналогови входа и 4 аналогови изхода - вътре какво и как става, сам си определяш. Можеш да добавиш външен ЦАП, като PCM5102 например и да добавиш още два аналогови изхода.
    Има и цифров вход също.
    За конфигуриране в реално време се иска или оригиналния програматор(към 80 евро май беше) или моднати платки от иБей за по 10-12лв., но сам си ги модваш...
    Софтуера за конфигуриране е безплатен - Sigma Studio.

Към Диомов - нали си запознат, че цялата латентност на чипа, само да прекараш сигнал през него, е от порядъка на 2 милисекунди? Говорим без никаква обработка вътре. Като му се навържат блокчетата не знам до колко скача... Ако подаваш цифров сигнал на входа, ще отпадне забавянето от АЦП-то, което мисля беше по-голямото - около 1,5 милисекунди.
    Ако ползваш процесора като част от основните звена и след него цепиш сигнала към усилватели - може и да става за професионално озвучаване.
    Според мен силата му е в домашното аудио и мониторно профи аудио, т.е. за близки разстояния.
    А, и като динамика и сигнал/шум го дават 98 децибела - не знам дали е достатъчно за профи аудио.

Има отворени проекти с тоя чип, има и готови платки, даже с Ардуино има вариант: http://www.freedsp.cc/
    На сайта има обяснено и за моднатия програматор как се прави, в иБей имат и платките: http://www.ebay.com/itm/FreeDSP-CLAS...IAAOSwWxNYtvmK
    Редактирано от dzwer; 23 April 2017 в 22:40.
    Nothing moves you like a hydropneumatic Citroen...
    Мои записи на български групи: Youtube

dzwer's Avatar
    Членува от
    Apr 2009
    Възраст
    38
    L.K. - с този чип можеш да си направиш 2 ленти стерео без външен ЦАП или 3 ленти стерео с външен ЦАП или с един чип да си направиш 4 ленти - както ти е кеф
    За всяка лента можеш да вкараш каквато искаш корекция като АЧХ, фаза, ниво...
    Ето едно нагледно видео: https://www.youtube.com/watch?v=Je5pi_-eLwg
    А вече има готови платки за без пари!
    Само да се намерят с доставка до БГ: http://store3.sure-electronics.com/a...r-kernel-board

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    И преди съм споменавал - въпросния чип работи със семплираща честота на тракта АЦП / ЦАП до 48kHz

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    ...МД в конкретния случай звука от pc -то примерно минаваше конверсия аналог -дигитал и обратно амии da-ad-da-ad-da-ad-da - 7 пъти
    Изпревари въпроса ми - дали сте използвали цифровите му входове или сте работили аналогово.
    А каква е причината да не ползвате цифровите I/O с конвертиране само на входа и изхода?
    Редактирано от ittso; 23 April 2017 в 22:58.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Дзвер, отвори ми четене

В лайв музиката винаги има много неща за съобразяване. За домашни цели може и да лагва.

Цитат Публикувано от dzwer Покажи мнения

Към Диомов - нали си запознат, че цялата латентност на чипа, само да прекараш сигнал през него, е от порядъка на 2 милисекунди? Говорим без никаква обработка вътре. Като му се навържат блокчетата не знам до колко скача... Ако подаваш цифров сигнал на входа, ще отпадне забавянето от АЦП-то, което мисля беше по-голямото - около 1,5 милисекунди.
    Запознат съм разбира се . В случая Fir еквализира топа и латенцията е към 8 милисекунди . Компенсирани са със закъснения на баса . За живо не е фатално що се отнася до латенция на основната система . До 20 общо е приемливо . За монитори е вече проблем . Домашни fir ове съм правил с латенция над 100 ms там значение няма - оправя се със закъснение на останалите ленти .
    Ако ползваш процесора като част от основните звена и след него цепиш сигнала към усилватели - може и да става за професионално озвучаване.
    Според мен силата му е в домашното аудио и мониторно профи аудио, т.е. за близки разстояния.
    А, и като динамика и сигнал/шум го дават 98 децибела - не знам дали е достатъчно за профи аудио.
    В случая концерта беше плейбекарски и рискувах . За жива група си трябва хедрум .Нямаше проблем защото следих стриктно нивото .
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    И преди съм споменавал - въпросния чип работи със семплираща честота на тракта АЦП / ЦАП до 48kHz

Изпревари въпроса ми - дали сте използвали цифровите му входове или сте работили аналогово.
    А каква е причината да не ползвате цифровите I/O с конвертиране само на входа и изхода?
    На 48 работи . Доколкото съм запознат може директно да приема i2s . За spdif вход/ изход ( пулта ми има такива )ми трябват spdif transmitter/reciever cs8416/cs8406 доколкото се ориентирам от datasheet

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    ...За spdif вход/ изход ( пулта ми има такива )ми трябват spdif transmitter/reciever cs8416/cs8406 доколкото се ориентирам от datasheet
    Изборът на подобни чипове (DIR / DIT) е повече от богат.
    Пулта няма ли AES/EBU?

Няма AES/EBU. Може ли да предложиш конкретно решение ? В смисъл допълнителна платка с spdf in/ out с изходи i2s , която мога да вържа към ADAU 1701 . Благодаря .

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Ако имаш предвид наситена платка, не мога да предложа нещо конкретно. Китайците не предлагат ли подобни в ибей / алинещо?

Митака. fenkiller's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    44
    ...
    Пулта няма ли AES/EBU?
    Ице след като има SPDIF може да се приеме ,че дефакто има AES/EBU!
    Жоро ето ти SPDIF ->I2S:
    http://www.ebay.com/itm/Assembled-Co...cAAOSwkl5Xe4UB
    Аудиофилски и до 48kHz - с много добър вграден PLL и вграден RS422 receiver/comparator.
    И обратното I2S -> SPDIF:
    http://www.ebay.com/itm/WM8805-I2S-t...QAAOSwJkJWjJIs
    С изходен трансформатор ,който може да бъде свързан и като AES/EBU изход...
    Поздрави!
    Митака.
    ПС.Хубав чарк бих го заложил такова в суб канала с подходящ ЦАП...Ето и една полезна платка при SPDIF трансформациите може да ти е полезна да си разшириш физическите интерфейси на пулта:
    http://www.ebay.com/itm/CD-ROM-Digit...EAAOSwImRYQTq~
    Редактирано от fenkiller; 24 April 2017 в 17:21.
    Музиката е от значение , а не техниката!
    Най обективната оценка за една аудио система , е субективната(особено тази на собственика и!)!
    Kill With Power! DIY! DIY! DIY!

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от fenkiller Покажи мнения
    Ице след като има SPDIF може да се приеме ,че дефакто има AES/EBU!...
    Е, аз питах дали фабрично има такива.
    Иначе е ясно, че с няколко отвора за XLR конектори и малко кинкалерия за да стане диференциален сигнала ще стане работата...

Членува от
    May 2012
    Поздравления за успешния концерт!
    Джаджата работи и на 96kHz, дори на 192кHz, но възможностите ѝ са малки, а при висока честота на дискретизация са направо недостатъчни... Вярно, не мога да кажа АЦП/ЦАП ли вдига до там или по скоро тези 96/192 са в резултат от Upsampling.

Наистина ако се свърже цифрово (с цифровия звуков смесител) цялата работа ще изглежда още по елегантно, чакам с нетърпение да го измислиш как да стане!

Относно латенцията - за монитори ми се струва, че до 4-5мс ще е приемливо, а за FOH моят опит показва, че в 99% от случаите се налага тонрежисьорът умишлено да закъснява системата (за да я изравни с беклайна или барабаните) и то с по 15-20мс... Значи нямаш ядове

Митака. fenkiller's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    44
    ОФФ.............
    Е, аз питах дали фабрично има такива.
    Иначе е ясно, че с няколко отвора за XLR конектори и малко кинкалерия за да стане диференциален сигнала ще стане работата...
    Приеми ,че фабрично има без да дупчим нищо....
    Тва работи и при SPDIF-a:
    https://www.presonus.com/uploads/new...ced_Wiring.jpg
    макар ,че по начало имах предвид да се сложи едно SPDIF трансформаторче в XLR конектора...ама...

Поздрави!
    Митака.
    ОФФ............
    Музиката е от значение , а не техниката!
    Най обективната оценка за една аудио система , е субективната(особено тази на собственика и!)!
    Kill With Power! DIY! DIY! DIY!

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от bobalan Покажи мнения
    ...Джаджата работи и на 96kHz, дори на 192кHz, но възможностите ѝ са малки, а при висока честота на дискретизация са направо недостатъчни... Вярно, не мога да кажа АЦП/ЦАП ли вдига до там или по скоро тези 96/192 са в резултат от Upsampling...
    Преди няколко години си бях играл с въпросните чипове. Без значение какви са зададените параметри, по спомен, на изхода не се появи нищо смислено над 24 кила. Не задълбах каква е причината - дали АЦП, дали ЦАП, дали нещо друго. Имах идея да ги използвам за нещо конкретно, но се оказаха неудачни и ги зарязах. Доскоро се мотаеше и налепената платка с 2 аналогови входа и 4 изхода, ама замина при един мераклия да я разцъква...

Апропо, с какво правите настройките в реално време? Че по спомен, оригиналната развойна среда не беше от най-удобните за такъв тип работа...

ОФФ.............

Приеми ,че фабрично има без да дупчим нищо....
    Тва работи и при SPDIF-a:
    https://www.presonus.com/uploads/new...ced_Wiring.jpg
    макар ,че по начало имах предвид да се сложи едно SPDIF трансформаторче в XLR конектора...ама...

Поздрави!
    Митака.
    ОФФ............
    Да бре, но говорим за различни неща. Под има, разбирам следното - хващам XLR конектора и го включвам, без а запоявам или правя каквото и да било друго.
    Както и да е.
    Редактирано от ittso; 24 April 2017 в 19:37.

dzwer's Avatar
    Членува от
    Apr 2009
    Възраст
    38
    Цитат Публикувано от ittso
    Апропо, с какво правите настройките в реално време? Че по спомен, оригиналната развойна среда не беше от най-удобните за такъв тип работа...
    Точно с развойната му среда - Sigma Studio, посредством емулатор на оргиналния програматор.
    Писал съм по-горе.
    Но при всяка промяна и синхронизиране - трябва да се намаля/спира звука след платката, защото има гадни пукания...

Ице след като има SPDIF може да се приеме ,че дефакто има AES/EBU!
    Жоро ето ти SPDIF ->I2S:
    http://www.ebay.com/itm/Assembled-Co...cAAOSwkl5Xe4UB
    Аудиофилски и до 48kHz - с много добър вграден PLL и вграден RS422 receiver/comparator.
    И обратното I2S -> SPDIF:
    http://www.ebay.com/itm/WM8805-I2S-t...QAAOSwJkJWjJIs
    С изходен трансформатор ,който може да бъде свързан и като AES/EBU изход...
    Поздрави!
    Митака.
    ПС.Хубав чарк бих го заложил такова в суб канала с подходящ ЦАП...Ето и една полезна платка при SPDIF трансформациите може да ти е полезна да си разшириш физическите интерфейси на пулта:
    http://www.ebay.com/itm/CD-ROM-Digit...EAAOSwImRYQTq~
    Благодаря за линковете и акълите , Митак .
    Без значение какви са зададените параметри, по спомен, на изхода не се появи нищо смислено над 24 кила.
    Е сигурно са турили по един аналогов филтър на изхода на даковете , който трябва да работи свясно на 48 к.
    Веднъж компилиран и зареден проекта, могат в реално време да се регулират параметри на различните филтри и компоненти . Сигмата е малко куц софтуер ....иска здрави нерви . С фировете е друга бирата - трябва и брада .

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Точно с развойната му среда - Sigma Studio, посредством емулатор на оргиналния програматор.
    Писал съм по-горе...
    Да бре. Не е необходимо да си прекалено подробен в обясненията. Виждал съм и съм пипал такова...
    Явно си забравил че сме бистрили въпроса на ЛС. Като гледам, било е май месец 2015.

...Е сигурно са турили по един аналогов филтър на изхода на даковете , който трябва да работи свясно на 48 к.
    Срезът е много стръмен - същото което се вижда в изхода на всеки ЦАП, след семплиращата му честота / 2, та едва ли е от аналоговите филтри...
    Не е нещо фатално де. Споменах го по-нагоре, за да може всеки да прецени дали чипът би бил подходящ за целите му.

...Веднъж компилиран и зареден проекта, могат в реално време да се регулират параметри на различните филтри и компоненти . Сигмата е малко куц софтуер ....иска здрави нерви . С фировете е друга бирата - трябва и брада .
    Като спомена, си припомних че чипът имаше входове за контролни органи - бутони, енкодери и т.н.

Междувременно за последните 3 месеца благодарение на това невзрачно модулче , на фазовокохерентен и амплитуднолинеен звук се порадваха :Кристиян Костов , Милена Славова , Дичо , Сленг , Силует , Мерудия , Валя Балканска , Деси Добрева , ДесиСлава , Спенс , Белослава , Георги Христов , Роси Кирлова и др.
    Впечатленията са , че се работи много леко , излизат с лекота детайли от микса поставени на доста ниско ниво , има усещане за тяга , без говорители и усилватели да са близо до критични режими , липса на претенции от звездите , всъщност по-скоро сърдечни благодарности за резултата , отдалечаване на прага на микрофония и изчезване на " привкуса на системата " .Общо взето звука може да се оприличи на бая мощничко HI-FI .Има някаква лека мътност от многократната конверсия и компромисните adc/dac на ADAU то , както и някои специфични проблеми от FIR с малко тапове .
    SPDIF/I2S конверторите , които препоръча Митака пристигнаха , но време за оживяване на системата ще има ...есента .

Членува от
    May 2012
    Радвам се много за успешното представяне на системата!
    Според мен това, че говорители и усилватели са по-далеч от критични режими означава пряко, че и ушите на публиката са по-далеч от критични натоварвания, което е супер!
    Чакам да го пуснеш изцяло цифрово.
    Поздравления!

Благодаря за подкрепата , приятелю , както и за цялостния мениджмънд на проекта . Подобен финализиращ процесинг вече със сигурност е бъдещето/настоящето на PA системите и студийните монитори ( или поне тяхната hi end част http://www.musicworld.bg/bg/m_220000..._H_O_500C.html ).Твърде дълго чакаме " идеалните " говорители в " идеални" кутии с "идеални " кросовери и "идеални" рупори/вълноводи ...... Иска ми се да разбера какво мисли HI FI/End индустрията по този въпрос . И докато чакаме май е добре да спретнем едно ДЕМО по въпроса ( не че не спретнах вече 2 бр. ама вече е време за нещо по-така...)? Иначе и аз чакам с нетърпение да ми остане временце и да направя нещата с ADAU то "All in digital"

Страница 1 от 4 1 2 3 4 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени