Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 43

Тема: респром РС201 и УС221 - опити за съживяване

респром РС201 и УС221 - опити за съживяване

Здравейте,

имам и двата модела, които мисля да постегна. Като начало обаче ми направи впечатление, че при един и същ източник и настройки на предусилвателя, двете крайни стъпала от РС201 /с тунера/ свирят доста по-силно от двете крайни стъпала на УС221, като експеримента го правя в УС221. На пръв поглед платките са еднакви като схема (различават се по цвят), но са с различни поне на външен вид елементи. Довечера или утре ще ги поразгледам детайлно. По голямата платка има доста различия в пътечките при двата модела, така че може би има и някаква по-съществена разлика. За съжаление не намерих схемата на УС221, може ли някой, ако я има, да я публикува.
    Ето схемата на РС201:
    pc201-sheme-amp.jpg
    Редактирано от sa-ex510; 21 April 2017 в 08:49.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Вероятно крайните стъпала са с различна чувствителност. Сравни захранващите напрежения и елементите в обратните връзки.

Като начало мисля да ги възстановя в сток вариант, пък след това ще мисля за нещо повече, най-вече по предусилвателя и тонкоректора.
    Дали ще има особен ефект от смяна на електролитните кондензатори, диодите КД1113 и да заменя транзисторите 2T3169 с ВС550.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Кондензаторите - да, останалото - не.
    Проблемът на тези изделия е друг - това е масова, евтина и непретенциозна продукция. Даже не беше евтина, ами само възможна за производство в нашите предприятия.

Любомир Стоев badwolf's Avatar
    Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    40
    Цитат Публикувано от sa-ex510 Покажи мнения
    ...Дали ще има особен ефект от смяна на електролитните кондензатори...
    Положителен ефект би имало само ако ги смениш с качествени на някой утвърден производител, които пък от своя страна струват едни пари. Ако ръгнеш некви ноу-нейм китайджоси или "маркови" от сорта на Фужикони, Хитанота и пр. то ефекта ще е по-скоро отрицателен. Дори и 20-30 годишни българските от старото производство са по-добрия вариант стига да не са предали, което е малко вероятно.
    Ако имаш подходящ уред сваляй и мери, но съвета ми като цяло е да не пипаш електролитите.

Сега ги гледам и поне на външен вид кондензаторите са като нови. Започвам от единия край със съживяването и профилактиката, да видим докъде ще я докарам. Малко ми трябваше да ме откажете, но наистина платките като цяло изглеждат доста добре. Бях чел, че бири под всякаква критика, но тези са си доста запазени. Няма да пипам нищо поне засега. Като им чуя гласчето, вече ще ги мисля.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Не търпят много разпояване. Почисти ги с четка и спирт, остави ги да изсъхнат добре и почвай от изхода към входа да оживяваш.

Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    40
    Тези усилватели страдат предимно от няколко неща, така че бих те посъветвал да почнеш оттам:
    1. Проблемни спойки/пътечки на/и около пиновете, на които се надяват крайните стъпала и тези белите куплунзи с кабелите. Обикновено на пръв поглед самата спойка си е наред, пука се точно на границата с пътечката и дори и с лупа е трудно да се забележи, за най-сигурно - мерене с омметъра от точка до точка. Същото важи и за спойките на греца, потенциометрите и големите електролити в захранването, самото фолио не е добре залепено към текстолита и от там тоя проблем. Също така лесно се отлепя при нагряване с поялника така че борави по-внимателно.
    2. Прекъсващи потенциометри.
    3. Ровено от пишман-майстор, тука вече са възможни всякакви изненади...

Ами,... да речем, че УС221 го подкарах .... някак. Има съвсем слаб брум и се преживява. Платките са от оранжевите и си личи, че са по-добре направени от зелените в РС201.
    Но РС201 ми разказа играта. Крайните стъпала, тунера и захранването са ОК. Обаче предусилвателя и тонкоректора, е не очаквах да са чак толкова зле. Освен, че има брум, но и звука е отврат. Когато прекъсна сигнала от тонкоректора към крайните и настъпва тишина. При сигнал директно от източника към крайните стъпала и звука си е ОК. Когато елиминирах тонкоректора, т.е. от преда направо към крайното стъпало, единия канал заглъхна, а в другия се появи отново брума. Та стигам до извода, че преда е най-зле във веригата.

Дали все пак да не пробвам на първо четене, да сменя транзисторите му, а и на тонкоректора също. Или да се огледам за някакъв готов кит, ама ще трябва и захранване да му мисля.

Иначе спокойно се борави с платката, не се отлепят пистите.
    Редактирано от sa-ex510; 23 April 2017 в 22:06.

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    37
    Шум и брум са две различни. Шум се чува, както "фуууу", брум се чува като "бррр"

Не те разбрах. Под тишина имах предвид, че изчезна брума, когато разкачих крайните стъпала. Или имаш предвид, че при смяна на транзисторите, ще се повлияе, ако има шум, а не на брума.
    Редактирано от sa-ex510; 23 April 2017 в 22:50.

Брума обикновено се покучава от лошо опроводяване на масата. Шумът е от не подходящи елементи.

Щом предусилвателя прави проблем сталиновият подход не е лош: няма пред, няма проблем!
    Повечето източници са с достатъчно високо ниво за да захранят стъпалата.

Аз съм имал проблеми с тонкоректора. Едно презапояване на спойките и почистване на потенциометрите ще се отрази добре.

П.п. имам тонкоректор, на който потенциометрите се нуждаят от почистване... ако имаш нужда мога да го подаря.

Поздрави!
    Редактирано от A.Y.; 23 April 2017 в 23:09.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Предусилвателят преди всичко се нуждае от чисто захранване, след това от добро съгласуване по нива и входно/изходни импеданси. Собствените шумове се борят с по-засукани схеми и най-накрая с по-екзотични части.

Не се сетих, пък и нямах време накрая, да прескоча преда и да подам сигнал направо на тонкоректора. Утре вечер ще презапоя всички спойки по тонкоректора и ще пробвам без преда как ще е.
    При УС221 греца и кондензаторите са на отделна платка и са с двоен капацитет спрямо РС201, които пък са на основната платка. Ако това има значение за масата.

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    37
    Така ли е вътре твоя РС201?
    6393989_orig.jpg

Да, същия е.

Здравейте, аз имах у202 и смених всички електролити с такива с намален импеданс,
    също така оправих споиките (особено пиновете на буксите). Брума идва най- вече от трафа
    когато магнитопровода се е размърдал. Може да го топнеш в лак, но по-добре е
    с PVC лепило да го фиксираш, когато го пуснеш трафа напразен ход нетрябва никакъв звук да издава.
    Спойките на трафа също трябва да се освежат. Ще се радвам да споделиш какъв е резултатът.

Не съм писал в темата, понеже не съм правил почти нищо Дадох всичкомера на заем и съм с леко вързани ръце.
    Иначе, говоря вече само за РС201, като го взех беше с изгорял траф. Тогава ми изпаднаха два УС221, едини изцяло здрав, а втория с изгоряло крайно стъпало. От него взех трафа, проверих двете напрежения - има ги, крайните стъпала са здрави и те. Голямата платка е проверена и презапоена. Предусилвателя и тонкоректора обаче освен брум, нещо постоянно показват аномалии.
    Докато чакам да ми върнат всичкомера да питам:
    1. Може ли покрай трафа, да има изгорели компоненти по преда и корекциите. Затова си мисля да ги разпоя от единия край и да ги меря наред или пък направо да подменям - май ще е по-лесно.
    2. Филтриращите кондензатори да ги подсиля успоредно, така или иначе имам още един усилвател на части.
    3. Как мога да проверя неработещата интеграла МДА2020 дали е изгоряла. Мога да ги разменя със здравата, ама пътечките наистина едва се държат на текстолита и не знам дали ще издържат 2-3 презапоявания.

Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    40
    1. Може ли покрай трафа, да има изгорели компоненти по преда и корекциите. Затова си мисля да ги разпоя от единия край и да ги меря наред или пък направо да подменям - май ще е по-лесно...
    Възможно е, почни от транзисторите.

2. Филтриращите кондензатори да ги подсиля успоредно, така или иначе имам още един усилвател на части....
    Добра идея стига да им намериш място.

3. Как мога да проверя неработещата интеграла МДА2020 дали е изгоряла. Мога да ги разменя със здравата, ама пътечките наистина едва се държат на текстолита и не знам дали ще издържат 2-3 презапоявания.
    Обикновено когато дефектират тези чипове окъсяват крайните транзистори в тях. Провери за късо между изхода и двете захранващи рамена на MDA2020, (това са преходите им колектор-емитер) ако има късо между някои от тях - чипа в кофата. Дори и да няма пак не е сигурно че е оцелял, затова стъпка 2 - проба на работеща със сигурност платка.

пп. Преди да мериш за късо разпои двата диода между захр. шини и изхода и провери и тях. Малко вероятно е да са дефектирали но не е невъзможно.

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    63
    Ако са сивички с две цветни ивички- хич не е невъзможно, даже е вероятно да са пукнали. Ама като знам 2020 каква хубост е, направо я сменям с нова ако имам. Старата ще я подаря на pazuzu
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ,А КОЛКО СТРУВАШ!

А сега де, нова добре, ама с тия ментета да го е страх човек. Довечера ще я погледна как изглежда изгорялата. Иначе намирам само тези:
    http://radimex.eu/%D0%98%D0%BD%D1%82...%D0%B0_MDA2020
    и
    http://panda-bg.com/bg/product/%D0%9...IL-14H/027705/ с приблизително 3 пъти разлика в цената.
    А във Варна, освен Елимексите /единия ми е много удобен, но пасивните им елементи са големи ментета/, някой знае ли магазинче, където ще влезеш и накупиш свестни компоненти. Уж това на Г.Колев и заредено, но и там с поръчка от София, ако имат на склад.

А pazuzu нещо се разсърди....
    Редактирано от sa-ex510; 16 May 2017 в 16:35.

респром РС201 и УС221 - опити за съживяване

Провери на този адрес - ул. "Генерал Колев" 28 Фирма Микрон.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Опити за съживяване... А дали се налага?
    Опираме до мотивацията. Да го съживя, защото:
    - е ценно. Тук случаят не е такъв.
    - ми е кеф да се занимавам. Да, ама в тези изделия няма кеф. В други е.
    - носталгично. Приемам, ама да налееш пари и време като за ремонта на нещо истинско не е ли прекалено? Има и по-достойни обекти на носталгия.
    - от две-три да направя едно. Тук вече съм съгласен. Да се оползотвори наличието на някакви и без това непотребни за други цели части. Накрая пак се получава боклук, ама поне работещ.

Съвет - не наливай пари в това нещо. После ще те е яд.

Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    40
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    ....
    Пропускаш нещо много важно - Трупане на опит.
    След това като попадне на "нещо истинско" вероятността да го съсипе вместо да го оправи ще е много по-малка.

Цитат Публикувано от badwolf Покажи мнения
    ...(това са преходите им колектор-емитер)....
    Моля някой с нужните права ако му се занимава да оправи простотията с преходите С-Е дето съм написал... Достатъчно е "преходите" да се смени с "изводите".
    Редактирано от badwolf; 16 May 2017 в 18:46.

Неработещата интеграла се оказа ТДА2020, а оригиналната е на Тесла МДА2020. Ще ги разменя за да съм сигурен дали работят. За да е подменена вече веднъж, може проблема да идва от другаде.

Цитат Публикувано от boris_79 Покажи мнения
    Провери на този адрес - ул. "Генерал Колев" 28 Фирма Микрон.
    Не знаех за този магазин, ще го посетя. Благодаря

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Опити за съживяване... А дали се налага?
    Опираме до мотивацията. Да го съживя, защото:
    ........
    - носталгично. Приемам, ама да налееш пари и време като за ремонта на нещо истинско не е ли прекалено? Има и по-достойни обекти на носталгия.
    ......

Съвет - не наливай пари в това нещо. После ще те е яд.
    Носталгия, точно така. Не гоня качествен звук, а си правя кефа, възстановявайки част от техниката, която сме имали, когато съм бил дете. Вече съм споменавал, че музиката която слушам, няма откъде да я намеря с много добро качество, така че не губя нищо.
    При една равносметка се оказва, че пушач би дал повече пари за цигари на месец, отколкото аз ще похарча включително възстановяването. Няма как да ме е яд.

Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени