Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2
Резултати 26 до 43 от 43

Тема: респром РС201 и УС221 - опити за съживяване

Любомир Стоев badwolf's Avatar
    Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    40
    Цитат Публикувано от sa-ex510 Покажи мнения
    Неработещата интеграла се оказа ТДА2020, а оригиналната е на Тесла МДА2020. Ще ги разменя за да съм сигурен дали работят...
    С риск да се повторя:
    Цитат Публикувано от badwolf Покажи мнения
    ...Обикновено когато дефектират тези чипове окъсяват крайните транзистори в тях. Провери за късо между изхода и двете захранващи рамена на MDA2020...
    Ако имаш късо между изводи 1-14 и/или 3-14 на чипа упражнението със смяната на местата е безпредметно....

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

С риск да се повторя:

Ако имаш късо между изводи 1-14 и/или 3-14 на чипа упражнението със смяната на местата е безпредметно....
    Да, да първо ще проверя както написа и ако има признаци на живот, тогава ще я сложа на работещата платка.

Разпоих и двете интеграли и няма късо между въпросните крачета. Обаче тази ИС уж изгорялата, се оказа, че краче 1 беше наполовина и леко ръждиво. Най-вероятно се е скъсало и ИС е останала без +. На работещата платка пък установих, че кондензатора м/у крачета 9 и 10 заводски не е поставен правилно, защото на вярната дупка няма припой. Цопнали са го м/у 9 и маса, но си работеше стъпалото.
    Чакам си всичкомера и мятам елементите наред.
    Благодаря за насоките към момента.

Пропускаш нещо много важно - Трупане на опит.
    След това като попадне на "нещо истинско" вероятността да го съсипе вместо да го оправи ще е много по-малка.
    +100
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    37
    2020 мисля че беше спряна от производство, още преди да си мислят да произвеждат ментета

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    53
    Търкалят ми се някъде към 6 броя...
    Трудни за откриване, но оригинални. Няма да ги ползвам никъде вече. Ако утре се сетя за тях и намеря, ще ги подаря!
    Редактирано от Стефан Петров; 16 May 2017 в 22:30.

В крайна сметка размених ИС, като възстанових и скъсаното краче и тръгнаха и двете. Сега пък МДА2020 свирна по-слабо от ТДА2020, при напълно равни други условия. Двете интеграли не са ли пълен аналог, в смисъл не би ли трябвало да дават еднакво усилване. Видимо двете платки на стъпалата са с различни на вид компоненти. Ще ги замеря допълнително, да не се окаже, че в завода са слагали квото има. Това за УС221.

Иначе по РС201 замерих съпротивленията тонкоректора и преда, както са си на платките и се оказа, че всички са с по 5-12% по-малки стойности. Да купя ли нови съпротиления или тези стойности не са толкова проблем.

Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    40
    Начинът, по който си мерил в случая е крайно некоректен ако държиш да видиш точните стойности на резисторите и е съвсем нормално да получиш по-ниски. Разпои поне единият им извод, извади го от платката и тогава мери. Не знам и защо си се хванал точно за резисторите, вероятността да дефектират в тази схема е най-малка. Почни от транзисторите, след това стирофлексни кондензатори ако има че не си спомням провери за късо или утечка, после декуплиращите електролити и тези на местните филтрации, на потенциометрите повери да не е прекъснал средния извод понеже имат тоя навик, и чак най-накрая резисторите.
    Между другото ако разкараш тонкоректора и подадеш сигнал през потенциометъра за усилване директно на крайните стъпала (за целта трябва да разпоиш някои елементи и да се поставят мостове на съответните места) този усилвател ще свирне доста по-прилично. MDA2020 си свири съвсем не лошо според моите уши въпреки сравнително големия процент THD, цялата мацаница в звука на усилвателя идва от чарколяците преди нея.
    Редактирано от badwolf; 18 May 2017 в 12:59.

Не ги пипай!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Два от резисторите са тотално с различни стойности, ще сменя само тях. Захапах се с тях, понеже не ми се вижда сложно да ги сменя.
    А тези стирофлексни кондензатори с какви други мога да ги сменя. Пак такива ли трябва да сложа.

Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    40
    Стирофлексните ако не са с утечка или късо не ги пипай, добре са си там... И ги остави на мира най-после пустите резистори, написах ти откъде да почнеш преди да стигнеш до тях.
    Два от резисторите са тотално с различни стойности...
    Тъй като е малко вероятно (не и невъзможно разбира се) да питам за всеки случай:
    Така на платката ли ги мери или разпоени?

Членува от
    Oct 2010
    Възраст
    37
    Нека ги провери преди време се занимавах със едно българско стъпало на електроакустика монтана. И на него половината резистори бяха със много променени стойности.

E не, това чудо на българското аудио е направо ...................
    Така, това няма връщане към сток вариант. Пиновете се късат много лесно.
    Мисля си, директно да окабеля с екраниран кабел сигнала от бутоните към преда, тонкоректора и крайните, без да ползвам пътечките на платката.
    Иначе всички брумове изчезват когато докосна с пръст филтриращите кондензатори на захранването. Мога ли да направя нещо друго по това захранване.

Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    40
    Долния капак е от картон облечен с алуминиево фолио, което служи за екран. От него стръчи един кабел, който се запоява към маса, поне фабрично е така, ако е имало външни намеси може и кабелчето да липсва. Ако го пускаш без долния капак или с откачена от него маса си има брум, сега се сещам за какво иде реч. Пробвай с капак и закачена към него маса и докладвай как е, брума би трябвало да намалее значително или да изчезне съвсем.
    Относно пътечките ще споделя как процедирам аз - изтърквам солдер маската по продължение на цялата пътечка от спойка до спойка, калайдисвам и отгоре върху нея запоявам парче оголена жица също от спойка до спойка.
    Това с екранираните кабели дето си го намислил също е добър вариант, така смущенията влизащи през пътечките ще намалеят, оттам и брумът. Ще трябва да кръцнеш обаче пътечките в двата края, така че да не попада сигнал по тях.
    Редактирано от badwolf; 19 May 2017 в 12:44.

................ на потенциометрите повери да не е прекъснал средния извод понеже имат тоя навик ....................
    Оказа се прав за пиновете + потенциометъра на усилването не работеше и взети заедно се получаваха аномалиите за които писах в началото. Един път едно не работи, друг път друго. В Понеделник ще купя нов потенциометър, не знам обаче дали ще се окаже голям проблем, защото новия който намерих е 47ком, а оригиналния е 100ком. Не са написали какъв е, гледам че има и средни точки и не знам дали ще се окаже логометричен или си е линеен. product_80444.jpgЩе го сложа да го пробвам, пък каквото стане.

.................... Между другото ако разкараш тонкоректора и подадеш сигнал през потенциометъра за усилване директно на крайните стъпала (за целта трябва да разпоиш някои елементи и да се поставят мостове на съответните места) този усилвател ще свирне доста по-прилично. MDA2020 си свири съвсем не лошо според моите уши въпреки сравнително големия процент THD, цялата мацаница в звука на усилвателя идва от чарколяците преди нея.
    Това ми е план Б - да елиминирам преда и тонкоректора. Проблема е, че съм свикнал /пък вече и леко не ги дочувам/ да увеличавам високите честоти от тонкоректора. По принцип не ми е проблем да го елиминирам, но не знам дали на моменти няма да ми липсва. Особено на някои по-калпави записи. Имаш предвид, да прекъсна пътечката на входа на потенциометъра и да подам сигнала направо на крачето му, така че да остане схемата след него с баланса и транзисторите ли.

Засега долния капак с фолиото съм го махнал, проводника си стои на него, имам го предвид и ще го закача накрая, понеже постоянно вадя платката, за да работя по нея.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    На калпав запис тонкоректорът за високите няма да помогне. Ако ти липсват някакви честоти подобри звеното, в което се губят - източник, ОТ, помещение.

Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    40
    .....
    Потенциометъра, дето си харесал става. "Средните точки" са за тон-компенсация, можеш да ги ползваш ако решиш да елиминираш тонкоректора и ти липсват нискитe, високите или и двете, а може и да не ги ползваш.
    В случай, че решиш да махаш корекциите би трябвало да промениш схемата по този начин:
    sch_rx_rs_201_2.pdf
    Ако има нещо неясно питай.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    45
    ...
    . Един път едно не работи, друг път друго.
    ...
    В Понеделник ще купя нов потенциометър, не знам обаче дали ще се окаже голям проблем, защото новия който намерих е 47ком, а оригиналния е 100ком. Не са написали какъв е, гледам че има и средни точки и не знам дали ще се окаже логометричен или си е линеен. product_80444.jpgЩе го сложа да го пробвам, пък каквото стане.

...
    Абе така си е с българската техника - самите гетенаксови платки са калпави...
    Според мен за да се махне брума трябва изцяло да се преправи захранването, може би изправителя да се изнесе от платката, още края на 80-те имах проблем с изправителя и неговите пътечки... за сега съм се отказал да го пипам моя РС201.
    То само си заслужава заради експеримента и трупане на опит

А тая история със средната точка на потенциометъра я има и в студиото, явно е била някаква запазена марка... във Викиват имаха някакви от тези, но качеството е същото...
    Не знам дали китайските потенциометри на са все пак по-добри.
    Редактирано от deo71; 13 July 2017 в 08:58.

Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени