Резултати 1 до 19 от 19

Тема: Мод на ОТМ1-13

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    45

Мод на ОТМ1-13

Смятам да освежа/подобря колоните си OTM1-13, които имам от ’86 година.
    Ще ги снимам в последствие, намерих тази от нет-а (при мен НЧ е хартиен).
    http://media.snimka.bg/s1/1491/029225067-big.jpg?r=0

Прилагам паспорта им…
    OTM1-13.pdf05.jpg

Преди 10-15 години им смених нискочестотния ВВК201Б4, защото изгорих единият след като смених крайното стъпало на Студио 2-то ми с кит, клонинг на Quad 405. Купих от Радимекс 2 бр. нискочестотни със същото означение и размер, но вече бяха 20W вместо като оригиналните 10W.
    Преди години също ги натъпках с някакви изкуствени парцали, подобни на филц, от термо изолация на руско електронно оборудване.

Идеята ми първоначално е да:

1. Укрепя стените с 2 стабилизиращи напречни разпорки от пдч
    2. Да уплътня сглобките м/у стените
    3. Да намажа стените отвътре с асфалтов лак
    4. Да махна парцалите и да сложа полиестерна вата, евентуално възглавница от тензух, напълнена с дървени въглища.
    5. Допълнителен магнит на нискочестотните
    6. Подмяна на окабеляването с многожичен китайски кабел „чиста мед“ 4 мм2.
    7. Промазване на мембраните на нискочестотните и високочестотните (ако мога да намеря импрегнанти).

В последствие може да променя филтрите, най-малкото да сложа бобина на нискочестотните и като много крайно решение – да уголемя кутиите на височина отдолу и дълбочина отзад, като добавя външни шперплатови плоскости, а настоящите да стоят като укрепващ скелет (от разнасяне по купони и пренасяния имат дефекти по виниловата облицовка на пдч-то).
    Приемат се и други предложения.

Ето резултати от моите опити за измерване на "дясната", които да ми служат за сравнение, без претенции към микрофоните – ползвах едни слушалки с микрофон за измерването с кондензаторен микрофон и капсул от слушалки 32Ом за динамичен микрофон. Измерванията с последният не ми харесаха – честотната лента е съвсем свита. Микрофона е поставен на 1,5 м и е в средата на колоната. Генератора е в режим 5 sec pass Frequency Sweep from 10Hz to 21kHz ,а програмата е с peak hold.
    OTM 150sm middle 0EQ FreqSweep 10-21kHz CondMic.jpgOTM 150sm middle 0EQ FreqSweep 10-21kHz DynamicMic.jpgOTM 150sm middle 0EQ FreqSweep 10-21kHz from SmPhone CondMic.jpgOTM 150sm middle 0EQ PinkNoise DynamicMic.jpgOTM 150sm middle 0EQ WhiteNoise DynamicMic.jpgOTM 200cm middle 0EQ FreqSweep 10-21kHz CondMic.jpg

Струва ми се, че при използване на външна програма за тонгенератор, характеристиката е по-линейна от тази с вградения в програмата.
    Редактирано от deo71; 20 April 2017 в 15:26.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    50
    1. Укрепя стените с 2 стабилизиращи напречни разпорки от пдч. Има смисъл.
    2. Да уплътня сглобките м/у стените. Има смисъл.
    3. Да намажа стените отвътре с асфалтов лак. Няма смисъл.
    4. Да махна парцалите и да сложа полиестерна вата. Има смисъл. евентуално възглавница от тензух, напълнена с дървени въглища. Няма смисъл.
    5. Допълнителен магнит на нискочестотните. Няма смисъл.
    6. Подмяна на окабеляването с многожичен китайски кабел „чиста мед“ 4 мм2. Има смисъл, но с български едножичен 1.5кв.мм.
    7. Промазване на мембраните на нискочестотните и високочестотните (ако мога да намеря импрегнанти). Няма смисъл, особено ако не знаеш какво правиш.

От измерване със слушалка в стая няма смисъл. Резултатът е неверен и заблуждаващ. Мери се с калибриран микрофон в помещение без близки отражения.
    Промяна на филтрите се прави след измерване на всеки говорител поотделно и въз основа на тези данни проектиране на нови филтри.

Според мен най-доброто,което може да направиш за тях е да намериш от някъде оригиналните басове ввк201б4, а именно от старото производство,защото тези от новото поради една глупава промяна нямат нищо общо със старите като параметри.
    Можеш да добавиш и полиестерна вата умерено и да уплътниш добре говорителите за кутиите,най добре с болкит,така че като натиснеш баса после да се върне плавно.Всички други описани подобрения са напълно или почти безмислени за тези ОТ.Достатъчно добри са си колоните в сток вариант.
    Ако ти се занимава може други филтри,но не гаранция че ще има подобрение.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    45
    Да общо взето звука и така е приятен, стаята не е голяма и са достатъчни... въпреки че преди години на един съученик му бяха донесли огромни руски колони и спрямо тях бледнееха.
    Оригиналният болкит под говорителите стои, мембраната на НЧ се връща бавно и сега, но четах из форума за съвсем бавно връщане... имам битумен херметик на Body, ако оригиналният болкит недостигне при отварянето.

Предлагате вътре да бъде едножичен 1,5 мм2- срещнах някъде отрицателни мнения за едножичния или бъркам?
    Май имам 10м едножичен 2,5 мм2 български от 2003.

Може да дам изгорелият 10W за възстанонвяване, но ме e страх, да не ги прецакам пак - може да станат за друг проект
    Редактирано от deo71; 21 April 2017 в 09:22.

Смени кондензаторите във филтъра.

Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    34
    Преди просто ей така да се каже смени кондензаторите в филтъра ,аз казвам снимай го и ако можеш начертай схемата му може да се даде съвет за проба замяна на кондензатори .А те могат да бъдат и различни по стойност.Замяната става на едната колона и се сравнява с другата ако не ти хареса пробваш пак ако ти сменяш и на другата.Измерванията ти са малко подвеждащи но все пак да кажа че с филтъра и верни измервания може да се до напаснат нещата .
    По добре силно и качествено отколкото слабо и некачествено.

mityooo's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    53
    Че то има ли какво да им се снима и чертае на подобни ОТта?
    Май не ?!

OTM1-12CrossoverSchematic.jpg

ПП Видял съм разликата в модела ,ама в случая не е от значение!
    Редактирано от mityooo; 21 April 2017 в 21:36.

Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    34
    Ами примерно ти си дал че високочестотните са два аз не видях да е така .Второ да в 80 % от случаите е така схемата но не на 100 .Стойностите на кондензаторите зависи от съпротивлението на самите драйвери .Давам пример при 8 ома бас ВКВ-то е модел 16 ома и кондера е често 1 микро .Обикновено кондерите са от онези гадни червеничките (това искам да видя от снимките вида и стойностите на кондерите) .В малко случаи (рядко )има бобинка на средата и дори на баса ,но много рядко .И именно в уячаване на кутията малко вата и хубав филтър с хубави части и ще свирне доста по добре .Но и аз да повторя оргиналните 8-ци си свирят много добре ако може да се възтановят.
    По добре силно и качествено отколкото слабо и некачествено.

mityooo's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    53
    В приложения ПДФ в първия пост схема има !Кондензаторите си бяха много хубави преди да станете аудио.... Сам си избери липсващите 3-5 букви

PDF.jpg
    Редактирано от mityooo; 22 April 2017 в 21:14.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    50
    Един чифт за части - https://www.olx.bg/ad/tonkoloni-resp...tml#4871e00754

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    45
    Добра оферта, като се има предвид, че едни малко по-качествени дънки са над 100 лв. моя размер...
    Още съжалявам, че нямаше тогава такива в магазина, пак са били 60 лв. но ги водят Hi-Fi, имаше тема за тях.
    Ами помните - така беше - влизаш в магазина, ако има нещо е един вид и рафтовете са пълни с само с него.
    По това време заплатата на баща ми беше май 250 лв. Чаках ги заедно с Финезията3 година май...

Не ми харесва обаче състоянието на басовите - изглежда са боядисвани с нещо, ако е някакъв импрегнант, добре, ама кой знае...
    Не знам ако домъкна още едни колони, дали няма да си тръгна от къщи със всички тях (обещал съм днес да поразчистя спалнята, усилвателя ще се довършва в жегите, когато не може да се работи по колите - и те чакат...)

А за басовия - разбирам, че трябва да са преди 80-те, тези са по-нови май...
    Винаги може да се купи нещо друго, но мразя да изхвърлям.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    45
    Ето снимки от интервенцията вчера:

IMG_20170422_142532.jpgIMG_20170422_142544.jpgIMG_20170422_142831.jpg
    Явно при смяната на ВВК 201Б4 съм махнал болкит-а и съм ползвал битумния уплътнител, който сега се разкапва (винаги като съм работил с него ми е бил лигав – май трябва да го оставя на открито да се поизпари разтворителя му).
    Едвам го изчистих. Болкит-а на другите е станал много твърд, може би ще ползвам уплътнител за прозорци при сглобяването.

Свързването и стойността на кондензаторите отговарят на схемата.
    За сега не намерих със същите стойности (3,9 и 2,2 uF) – купих керамичен 2 uF и руски 4 uF, но е МБГО-1, докато оригиналният е МБГП-2. Не съм проверявал каква е разликата, новият е от 88-а, оригиналният от 85-а години.
    IMG_9734.jpgIMG_9743.jpg

Сложих разпорки в средата 40х18 мм на кръст в средата и чакам Ц200 да стегне, а и минах вътрешността с лак на водна основа, които имам останал. Предстои днес да уплътня ъглите с топъл силикон.
    Ватата, която имам се оказа 60/60 см, ще трябва да купя още.

Ето това беше вътре, тъмносивата вата е оригналата.
    IMG_9739.jpg

Ето ги и двата ВВК 201Б4, новият изглежда е произведен 2004 по печата на лепенката, гофрата му е гумирана от вътре ми се струва.
    IMG_9731.jpgIMG_9735.jpgIMG_9736.jpgIMG_9737 old.jpgIMG_9738 new.jpg

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    50
    На някои колони с по-големи процепи под говорителите слагам силикон, отгоре тънък найлон от торбичките и върху него слагам говорителя. Силиконът заема празнините, а найлонът пречи да залепне говорителят. Ако се работи прецизно даже после няма какво да се чисти. Късам найлона и монтирам говорителя окончателно.

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    58
    Цитат Публикувано от deo71 Покажи мнения
    ....- купих керамичен 2 uF ...
    Кондензаторите на снимката не са керамични. Съмнявам се и да са 2 uF. По скоро са 2,2 uF.
    Успех в начинанието!

mityooo's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    53
    Ето ги и двата ВВК 201Б4, новият изглежда е произведен 2004 по печата на лепенката, гофрата му е гумирана от вътре ми се струва.

IMG_9731.jpgIMG_9735.jpg
    Ако забележиш голяма разлика в звученето им ми се обади . Ще ти дам 2-3 екземпляра от старите да си подбереш два еднакви. При мен без това стоят така в забрава от бившата ми колекция от български ОТта . Алфа ,Бета ,Гама ,мраморни,Тонакси и какви ли още не
    Редактирано от mityooo; 23 April 2017 в 15:32.
    0898578595

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    45
    Благодаря за предложенията... ще видим какво ще излезе и ще го решим.

За силикона като уплътнение - пробвал съм подобен вариант, само че мажа частта, на която не искам да залепне с моторно масло, силикона наистина заема точна форма.
    Чудя се дали да не опита с черен полиуретан...

Реших да налея ъглите на предния пънел с асфалт лак, защото не можах да ги уплътня отвътре добре с топлия силикон и се оказа, че талашита е като сюнгер - поемаше бая лак. Даже започна да излиза отстрани, където имам скъсан виниловия фурнир. Не е като съвременното пдч.
    Не устоях на искушението и го напоих сериозно, минах и вътрешните стени, така или иначе ще се чака да изсъхва.

За кондензаторите - може и да не са керамични - така пишеше на сайта на hit-electronics.
    Мернах ги с всичкомера-а (усреднени показания от 3 измервания), може би няма нужда да ги сменям:
    Ориг. 3.9uF Нов1 4uF Нов2 4uF Ориг. 2uF Нов1 2uF Нов2 2uF
    4134 nF 4193 nF 4085 nF 2225 nF 2190 nF 2168 nF
    ESR 0.27om 0.27 om 0.28 om 0.37 om 0.38 om 0.37 om
    Vlos 0.3% Vlos 0.3% Vlos 0.3%

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    50
    С топлия силикон се процедира така: Отрязваш пръчка силикон колкото е вътрешния ръб и я слагаш там. След това с пистолет за топъл въздух стапяш силикона и той попълва празнините. Трябва да държиш кутията в подходящ наклон, за да се натече материала където трябва.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    45
    Така започнах, но неможах да си намеря фокусиращия накрайник на пистолета за горещ въздух и от нагряването вътре в колоната започна да му се размеква корпуса.
    След това използвах класически пистолет за топъл силикон да нанеса по ръбовете и после доразтапях с пистолета за горещ въздух.
    Определено трябва да се уплътнят първо ръбовете, прецаках се като първо сложих преградата, уж за по-бързо да има повече време за да стегне лепилото... е няколко дни ще изтърпя, но на втората колона ще се коригирам.

А някой пробвал ли е силиконова вата?

Видове вата :
    Полиестерна вата - 80 гр./м2, 100 гр./м2, 120 гр./м2, 150 гр./м2.
    Силиконова вата - 250 гр./м2

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    45
    Така започнах, но неможах да си намеря фокусиращия накрайник на пистолета за горещ въздух и от нагряването вътре в колоната започна да му се размеква корпуса.
    След това използвах класически пистолет за топъл силикон да нанеса по ръбовете и после доразтапях с пистолета за горещ въздух.
    Определено трябва да се уплътнят първо ръбовете, прецаках се като първо сложих преградата, уж за по-бързо да има повече време за да стегне лепилото... е няколко дни ще изтърпя, но на втората колона ще се коригирам.

А някой пробвал ли е силиконова вата?

Видове вата :
    Полиестерна вата - 80 гр./м2, 100 гр./м2, 120 гр./м2, 150 гр./м2.
    Силиконова вата - 250 гр./м2

А то всъщност май е по-добре да е по-рехава ватата - с по-малка плътност, за да може да се забавя движението на въздуха?
    Редактирано от deo71; 24 April 2017 в 09:54.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени