Страница 2 от 6 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 143

Тема: Отдавна чакан проект

DIY Audio Lover Мариан Кирилов Тасков's Avatar
    Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Те и двата канала свирят еднакво. Аз говоря за трето стъпало с трети филтър, че свири леко различно. И то е Ексела и то е с такъв филтър.

Но трябва да призная, че заради рейката бях все едно обърнал потенциометъра, този за регулацията на среза. Вгледах се хубаво в кабелчетата и го завъртях както трябва, но ми е малко късно за тест в пълен размер, ще ме намразят комшиите. Интересно как е работил филтъра с така наопаки разположен пот. Пуснах я след като завъртях пиновете върху рейката и ми се струва, че е по- добре, за точен резултат утре ще пиша след като се събудя.

Ако не беше ми казал за да се осъмня леко в позицията на потенциометъра може би доста късно щях да го видя, благодарско.
    Мариан Крилов Тасков
    SONY CDP- XE210 + PCM2704 DIY Audio DAC => UHER Stereo Mix 500=> DIY "The Black Pearl" + DIY Excela Mono Block => Kenwood LS -65 + DIY JBL Sub.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    31
    Провери дали си вързал добре потенциометъра. Нямам други идеи в момента.

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    39
    Цитат Публикувано от Lyubcho_88 Покажи мнения
    Провери дали си вързал добре потенциометъра. Нямам други идеи в момента.
    Любо, аз това съм го написал малко по горе в пост №23!!!!!!

Тъп е!
    Не го е вързал правилно?!?
    Хубав съвет, при липса на по- тъп!
    Вече и да мога да дам съвет, няма да го дам, понеже ме изкарахте тъпак!!!!
    Я пак се произносете в мненията си!!!
    Смешни сте!!!

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Моля, нека запазим добрия тон. Аз лично уважавам на всеки един от вас мнението. Действително бях завъртял потенциометъра, някой път работя по тъмно по проекта и явно недоглеждам. Няма значение, мен не ме е срам да си признавам грешките. След час два ще пусна стъпалото пак с филтъра за да чуя с правилно разооложен потенциометър как "реже" филтъра и ще пиша за резултат.

Поздрави!
    Мариан Крилов Тасков
    SONY CDP- XE210 + PCM2704 DIY Audio DAC => UHER Stereo Mix 500=> DIY "The Black Pearl" + DIY Excela Mono Block => Kenwood LS -65 + DIY JBL Sub.

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    31
    Цитат Публикувано от audiomaster69 Покажи мнения
    Любо, аз това съм го написал малко по горе в пост №23!!!!!!
    Късно го видях, нали не е проблем?

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Ако за някого е проблем, то нека се обърне към теб на лични. За мен никак даже не е. Аз даже се радвам, че се влючваш в темата.

Така сега пробвах филтрите, свирят по- добре от колкото с обърнат пот. съвсеем леко повечко среда излиза в говорителя спрямо филтъра с който правя сравнение. Преди да монтирам в кутия ще огледам този който ми харесва как свири и при нужда ще коригирам стойности спрямо него.

Дойдоха бурканчетата с лютеница, сега с малко медни шини ще ги превърна в голяма кондензаторна банка. DSC_0071.jpg Белите парчета който взех днес са много добре направени, капацитета им е малко по- малък от на сините, но пък са сложени в някаква твърда обвивка.

Започвам да кроя шините и да дупча.
    Мариан Крилов Тасков

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    31
    Калайдисай ги, ако можеш целите!

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    И аз си го мислех, даже ако не успея да се справя познавам някого който ще успее. Те са чиста мед и с малко от оня гадния флюс май ще е лесно, тинол да има...

Ето една снимка на кондензаторите заедно. DSC_0074.jpg. Ще навзема нови болтове, федерки и каквото е нужно за да предотвратя евентуално и нежелано развиване на болт. Кабелите ще прихвана с уши, медни естествено. Положителен и отрицателен полюс ще са директно на съответните болтове на сините кондензатори. Пък масата ще я събирам с един болт в края на средната шина.

А тук ще покажа малко напредък по разположение на елементите в кутята (все още въображаемата кутия).

DSC_0072.jpg DSC_0073.jpg Кабелите съм ги позиционирал в средата между двата канала. Прихванал съм ги към радиатора с лапи и кабелни превръзки, да не се мандахерцат. Не е от най- красивите гледки, но на мен ми се виждат добре така.
    DSC_0077.jpg DSC_0078.jpg DSC_0081.jpg Нещо такова си мисля аз да бъде подредбата в кутията. Съответно ако гледаме кутията (въображаемата) от към предния панел то в ляв преден ъгъл виждаме траф. В дясно от него са кондензаторите. А задната част е запълнена от стъпалата и естествено радиатора над тях.
    Кабелите за мрежово към трафа ще минават от лявата страна като там ще достигат копчето за пускане и спиране. Докато пък сигналните кабели ще минават от дясната страна на радиатора, стигат до стерео потенциометър и отново в дясно към стъпалата, без много много да минават покрай трафа. Даже хич.
    Кутията ще дойде с размери 460х 480х 130- 140мм. Като предния панел ще излиза с по 2 санта от всяка страна спрямо очертанията на кутията.

За момента това са ми идейте. Ако някой има друго виждане нека се чувства поканен да сподели. Двуетажните конструкции отпадат категорично.

Поздрави!
    Мариан Крилов Тасков

Това чудо е лишено от идеята за бърз и лесен ремонт. Защо не помисли в тази посока?
    Как ще отпоиш пробил краен, как ще го смениш? И не само, с такова разположение на платката спрямо радиатора, е връзване на ръцете от към ремонтна дейност.

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Така или иначе аз се старая да няма такива случай. Аз не използвам стъпалата си професионално. Правя го за спорта, защото ми е кеф да се занимавам. А подобно разположение на платките има дори и в профи стъпала. А и мисля, че съм на етап в който е нелепо да променям радикално идеята си. Радиатора ще се държи на само 4 болта, всичко ще е на уши, обувки, рейки и лесно може да се извади целия модул недай си боже при нужда.

Поздрави!
    Мариан Крилов Тасков

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от Мариан Кирилов Тасков Покажи мнения
    Така или иначе аз се старая да няма такива случай. Аз не използвам стъпалата си професионално. Правя го за спорта, защото ми е кеф да се занимавам. А подобно разположение на платките има дори и в профи стъпала. А и мисля, че съм на етап в който е нелепо да променям радикално идеята си. Радиатора ще се държи на само 4 болта, всичко ще е на уши, обувки, рейки и лесно може да се извади целия модул недай си боже при нужда.

Поздрави!
    Така е . Демотивиращо е да се мисли за най-лошото .
    Дори и в напудрени английски машини изпълнението е такова .
    Но с една малка "врътка" - обърнете внимание как е зарязана платката в края при изводите на транзисторите -
    Arcam_Diva_183324.jpg при дефект се отпоява по-лесно , макар , че в конкретния пример идеята е друга - платката крие крепежите на транзисторите и те са недостъпни .
    Но и при съосни с платката транзистори пак така го правят . При ясен виновник - отвиват и отпояват само него , без да демонтират всичко . Дори направо му се режат крачетата ,
    отвива се от охладителя и ... в коша . А остатъчните изводи на платката се демонтират по-лесно едно по едно с пинсета и поялник без вакуум.
    Като студенти разни алчни асистенти ни ползваха като поялни станции за да вземем заверки и този похват беше масов при профи стъпалата за дискотеките .
    Допълнително огъвахме първо крачетата по този начин -
    транзистори с огънати крака.jpg за да има по-голяма контактна площ с пистите /които са "осакатени" на 1/4 от изрязаните каналчета в платката/ и да се "разлива по-лесно" тинола.
    По фабричните български усилватели този способ го нямаше . Бяха го копирали като идея от едни разновидности на Quad.
    И сега не е късно да го направите , ако Ви се занимава.

Този огромен радиатор направо кефи .
    Ако изработите и хубава семпла кутия за под него - 6+.
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    Хората музиките си менят , но нрава - не !

https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Много правилно написа, че е демотивиращо да се мисли все за най- лошото, дори и то винаги да е вероятно в тези начинания. Ама нали така пък се учим, грешка след грешка. Даже другото ми стъпало на което слушам е по- непригодно за ремонт. За момента остават транзисторите така. С малко късмет, акъл да си пазя техниката и ако са читави транзисторите плюс презапасяването и взимайки на предвид набора от защити силно се надявам, че няма да се стига до там.

Поздрави!
    Мариан Крилов Тасков

Няма страшно!
    Стигне ли се до ремонт така или иначе транзисторите се свалят.

Стъпалото е полу-профи. Хем се търси компактност, хем мощност. Проектът много ми харесва и се прави с много сърце и душа, което е безценното в случая!

След всеки проект изникеат нови хоризонти, както и нови възгледи.

It_s_real....търновската школа си е търновска школа... поздрави от "радиото".

Мариане ти не спиш ли бе човек?

Поздрави и успех: Алекс.

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    A.Y. благодарско за подкрепата! Няма да излезне много компактно стъпало, ама вкъщи за какво да има място ако не за още едно усилвателче.

А през последните няколко часа позапойх някое друго ухо... DSC_0082.jpg ...естествено и термошлаух отгоре! Навързах стъпалата за да ги пусна с новите капацитети. Ама е малко късно за тестове на подобни изделия. Утре преди работа ще е.

Ето снимка на последната тестова остановка, от тук натам ще си мисля кутията. Кондензаторите ще са легнали както на снимките в по- горния пост. Тук са прави за да ми е по- удобно. То се вижда, че всичко е наопаки. DSC_0084.jpg

П.П. Скоро ще поспя, обещавам!
    Редактирано от Мариан Кирилов Тасков; 5 April 2017 в 22:11.
    Мариан Крилов Тасков

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Такаа днес направих тест на "големи" колони. Много тяга много нещо. Определено има потенциал. Довечера започвам проектирането на кутията.

Някой може ли да сподели как е правил превключването между само Ексела и Ексела+ кросовър?

Поздрави!
    Мариан Крилов Тасков

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    39
    Като за начало си намери ето такива ключета, 2 реда с по 6 крачета https://www.google.bg/search?q=12+pi...w=1280&bih=670
    Едно ключе за един канал. Т.е. 2 ще ти трябват.

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    А ако не намеря 12 пинови дали няма да стане с 6 пинови, да се сложат 2х 2? Намират ми се няколко 6 пинови от едно старо JVC чиято кутия отдавна е къщичка за друг DIY проект и тия чаркове просто си стоят. DSC_0087.jpg Едно почистване, смазване с подходяща смазка и мисля, че са си съвсем читави.

Относно мостовете ми е ясно, ще отварят и затварят по 2 моста на платка за да превключва режимите. Но със сигнала нещо се замислям как точно трябва да бъде направено? Аз мислех с 2 отделни входа и да се превключва само режима на работа, но май идеята е обречена на много брум...
    Мариан Крилов Тасков

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    31
    Джъмперите по платката са направени за начална конфигурация на стъпалото според нуждите. Не е мислено да бъдат извеждани по панелите бутони, с който да превключваш режимите. Най-малкото може да създаде проблеми това, че ще извеждаш сигнални линии от платката и ще ги разхождаш из кутията след като вече са подадени на входа на стъпалото и сигналния път е достатъчно удължен.

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    И аз от това се опасявам. Но пък ми се искаше много да запази функционалността си, чрез този тип превключване. Стъпалата ще непосредствено до задния панел, където мисля да разположа и потенциометрите за регулация на честотата и усилването, даже обмислям там да е и потенциометъра за основния волум контрол и да се отвежда с ос до предния панел и до врътката. Така ще са максимално къси проводниците. Много ми се иска да пробвам какъв ще е резултата, та ако се окаже безбожно зле идеята, то няма да просъществува в крайния продукт.

Ще помисля над ситуацията, да видим до къде ще стигна. audiomaster69 беше правил май подобно превключване, ще се допитам и до него как се е справил със задачата.

Поздрави!
    Мариан Крилов Тасков

Цецо (bodan) предлагаше едни дистанционни превключватели.
    http://www.skrap.org/products/view/12334 не знам дали ще свършат работа.

.......
    Когато е добре опроводена масата не е проблем волумето да е на прения панел.

Стъпалото все пак не е за тиха музика и лек брум едвали ще е фатален.

Поздрави!

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Мисля, че тези са само жила, без превключвател. Аз си мисля, че с мойте като ги сдвоя 2х2 ще се получи.

А за масите ще помагаш ако излезне зор, на по бира с поялник в ръка все ще го уморим брума.
    Мариан Крилов Тасков

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Така аз горе долу поизмислих как да го направя, хубаво е да чуя мнения по въпроса.

Ще махна волума на филтъра, директно на платката ще сложа 100к резистор да е винаги усилен все едно, или примерно 85- 90к.

Сигнала ще тръгва от задния панел, стига до стерео потенциометър който атенюира сигнала (20к да речем). От там се бодва в две от ключетата в средата, от едната страна е масата от другата активно жило. На нормално затоврен контакт ще оставя само Ексела, на другия ще вържа Ексела+ филтър. Така всяко едно ключе ще превключва сигнала. Остават двата моста на стъпало и две ключета, съотетно всяко ключе ще прави по 2 моста, те ще са вързани на нормално отворените контакти, така само при натиснато положение мостовете ще са в режим Ексела+ филтър.
    А волума на филтъра го махам за да намаля възможностите за бръмчене. Входното ниво и без това ще минава през стерео потенциометъра.
    Връзките ще ги правя с екраниран тънак 50 омов кабел. С многожично активно жило и екран от фолио над оплетката. Много е готин и по- удобен за работа от другите кабели от типа до който съм се добрал.

Поздрави!
    Мариан Крилов Тасков

А вариант с две релета с двойни контакти няма ли да стане. Хем ще се превключват сигналните пътища, хем ще се превключват и джъмперите. Не знам, как ще се отрази това превключване въобще при работещ усилвател. Да не се получат някакви пикове в следствие на което да дефектира нещо.

Друг вариант, който ти предложих е да направиш втори вход, който минава през НЧ филтър и от там в Екселата. Така превключването става само с преместване на входните чинчове.
    Разбира се това може да стане и с релета. (Нещо, като директ бутон).
    Т.е. един вход, който да се избира дали да минава през НЧ филтър или не. Това ми се вижда, като най-лесено и просто решение на проблема ти.

Филтъра не е сложен и винаги можеш да си направиш още един и да го монтираш на задния панел с изведени потенциометри.
    Така няма да се разхождат излишни проводници.

Поздрави!
    Редактирано от A.Y.; 9 April 2017 в 09:48.

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Превключването при всички случай ще се прави на изключено стъпало. Да правя друг филтър при положение, че има на платките не ми се вижда рентабилно. С релета може да се направи, но резултата ще е същият като действие, но по- скъп. Ще пробвам днес утре варианта който ми е в главата, пък да видим. Смятам, че ще се получи.
    Мариан Крилов Тасков

Страница 2 от 6 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени