Страница 1 от 6 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 143

Тема: Отдавна чакан проект

DIY Audio Lover Мариан Кирилов Тасков's Avatar
    Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26

Отдавна чакан проект

Здравейте приятели!

От известно време се каня да си пусна собствена тема за да не спамя тази на колегата, че се навъртяха много страници и полезната информация из вътре започва да става по- трудна за намиране и изчитане.

Та ето я и нея, тук ще се постарая да представя моето виждане на Ексела в така наречената Про версия. Ще покажа снимки който досега сте видели и в другата тема от мен, както и нови.

Но първо да изкажа много благодарности на хората който помогнаха за оживяването, A.Y., Lyubcho_88, L.K., Audiomaster69... дано не забравям някого.

И така какво ще представлява този мой проект?

Както много хора вече са видяли ще е на база Ексела изпълнена с платката включваща набор от екстри, Low pass filter, балансиран вход, клип индикатор и защита за ОТ. Изпълнена е в пълният и размер с по 10 транзистора на канал.
    Целта на занятието е стабилен усилвател с добър набор от защити и надеждност, къде за вкъщи, къде ще се пуска тук там с него.

Захранването се състой от тороид 1 000VA. с напрежения 2х47VAC. От Новатек, коректни са и работят отлично, няма да пропусна да ги рекламирам. Трафовете са страхотни и на много достъпни цени. Електролити 2х 17 000mf/100V., старички, но имат животец.
    Предвиждам използването на Low pass филтъра, като ще се мисли вариант за превключване, с цел да е по- универсално стъпалото. Кеф ти субове да клати, кеф ти колонки да движи. Балансирани входове не мисля да залагам като вариант, защото нямам устройства с такива и надали скоро ще се сдобия. За момента са вън от сметките.

Ето как започна всичко преди няколко дни Прикачване 85791 кашон с чаркове, няколко метра тинол и мноого търпение. След два три дена вече имахме налице това Прикачване 85792 две готини платчици, както установихме реленцето беше слабо и в последствие е заменено с подходящо. Както и липсващите чаркове бяха добавени. Сигурно прави впечетление, че по платката има доста мощни резистори, повече от колкото е нужно. Ами има, защото в заявката не бях опоменал мощностите на тези резистори, защо да не ми изпратят мощни, нали са си по- скъпи... А аз да му мисля как ще ги навирам. Наложи се да си взема лот от резистори 1/4 ват за да съм сигурен, че където не влизат тия буци ще мога да слагам подходящ размер.

Повечето неполярни са Wima. Електролита във филтрацията на платката С10 е Nichicon. C3 е 33мф Elna for audio. По ирония на съдбата и в защитата електролитите са Nichicon, някаква аудио серия, знам, не са нужни там такива изгъзаци, ама са стотинки в магазина.

Крайните са добре познатите ви 2SA1943/ 2SC5200. На входа са MJE350, на останалите места от този тип транзистори са KSE340/ 350. По платката маломощните транзистори на защитата от късо и тази за ОТ са на Philips 2N5551/ 2N5401.
    Преди тест почистване, търкане и взиране в платките, лупи, лампи. Чудо! Прикачване 85794

Малко кабелчета и тук вече сме готови за тест Прикачване 85793, а да и радиатора както споменах в чуждата тема е едно 15- тина килограмово парче 'халумин. Тежичко, ама млади сме ще мъкнем. Та, да не се отплесвам. Пристъпих към настройка, да амаа не, нямаме ток на покой на едното стъпалце. Защо? Ами защото Марианчо направил една спойка на един резистор до един транзистор студена... И като я намерих всичко се оправи, аха и резистора в биаса известен още като R16 в схемата бе заменен с малко по- висока стойност (от 1к на 1.5к). Тока се появи, настройва се. Цял ден L.K.и A.Y. се занимаваха да ми обясняват къде и какво да търся докато открия топлата вода.
    Настройх го аз, чух го. Свири, добре свири, мъничко бръмчи, но все пак е тестова остановка с хвърчащи жици и липса на истински звезден център. Та чух гласчето на кака ни Дион, готина работа.

Стана време за забавната част, запояване на останалите 16 крайни транзистора. Голям купон, хем не е хубаво да го прегрея, хем ако не нагрееш яко крачето на колектора спойката си личи от луната, че е готова проблемна, изпарени пръсти, малко 'мамата, почти 2 метра тинол 1мм. и бяха запоени.
    Така, ама трябват и още 16 отвора с резби М3 за тия транзистори, та и 4 за прихващане на платките, няма да висят на транзисторите я, нали ще се прави като хората. Със свредло Ф2.5мм. малко дупчене и вече в готовност да режа резби, със спирт под ръка и търпение започвам начинанието DSC_0056.jpg. Час два по- късно и естествено присъствието на 'мамата в "диалога" ми с това парче алумин се получи това DSC_0057.jpg. Малко ръчна работа с шкурчицата, обилно почистване с кореселин, после спирт. И имам елеганто лъсната повърхност и готова да приеме платчиците отгоре и. (верно не зная къде е това и с ударение) Само 2 отвора ми бяха избягали и се наложи да разпоя транзисторите съответстващи им и да ги запоя наново в подходяща позиция.
    За термоподложки си взех от Елимекс силиконови за TOP3 корпус (добре, че L.K. ме подсети) розови, готина работа, хем топлинката отвеждат, хем пазят тока да не избяга . С пастичка да бяга топлото съм много развълнуван и готов да монтирам платките _20170401_134559.jpg . Монтирам с болтове М3 с уширена глава (вградена шайба) много удобни и ей така да разпределя по- добре натиска върху корпуса едни големки шайби м/у тях и транзисторите. Дълги са 10мм. Предвид 5- те милиметра дебелина на транзистора и 0.8- 1мм. шайба смятам, че оставащите 4мм. са достатъчни да държат здраво транзистрите на мястото им. Резбите са достатъчно здрави.

Тук вече стъпалцата са на място DSC_0062.jpg DSC_0061.jpg DSC_0060.jpg. Даже и свирят. Вярно, че колонките идват малко не на място сред толкова ватове и транзистори и жици, ама с тях най- добре чувам, ако има нещо което да трябва да чуя. На по- сериозни ще тествам като не е в насипно състояние върху раклата ми.

Трафа естествено има нужда от софт старт. Добре, че Bis преди години ми беше пратил файл за платката, та си спретнах една. Реленцето е 20А Omron. Взех си и малко трафче специално да изградя захранващо блокче за старта. Ниищо специално грец и електролитче, малко криви ми излезнаха сметките, смятах 9Vac*1.41= 12.69Vdc. То пък взе, че излезна 13.8Vdc. Нищо таймера го дават да работи до 16 волта, за релето не смятам е проблем. (измерени са под товар). Тези малки модулчета ще пускат трафчето DSC_0066.jpg. Сложил съм 22mf. кондензатор във времезакъснението, за около 2.5 секунди активира релето, малко по- бавно отколкото защитата за ОТ "разрешава" изхода.
    Като заговорихме за нея(защитата за ОТ), жив и здрав Любчо, че ме светна за "номера". От друга вторична на трафа с по- ниски напрежения 2х9Vac. взимам захранване за нея, така транзистора в параметричния стаб. не грее на поразия. Достига разумните 39 градуса, от 70- те който беше развило когато използваше основната вторична. Страхотна идея, само се опасявам да не вкара някакъв брум, но мисля, че като всичко се обедини в звезден център няма да има такива "ефекти".

Като заговорих за топлина. Бях споменал в другата тема едни градуси на това онова по платката, но когато минаваше през крушка стъпалото. Сега свири от поне час и половина без крушката в първичната и температурите са малко по- високи, но не бих казал екстремни. Ще се радвам да ги изкоментираме. На температуро изравнителната пластина между 5- те транзисора имам 48 градуса. На Rx резисторите в параметричните стабилизатори имам между 45 и 49 градуса. В този ред на мисли лятото е вероятно да се покачат с 10- тина градуса нагоре.

Охладителя е снабден с променливотоков вентилатор, изцяло алуминиев с голям дебит. Смятам да се опитам да контролирам оборотите му посредством някоя схема. Проблема е, че е направен да работи на мрежово напрежение и съм леко не наясно как бих могъл да осъществя контрола. Може би има схеми, ще се разтърся. Ако някой има нещо на предвид ще е прекрасно да сподели. Варианти от рода "махай тоя и слагай на 12 волта, не се приемат)

Днес тествах и филтъра за суб, работи. Тествах го на малките колонки от снимките, за звука му не коментира, защото докато не го закача на суба няма да се разбере. В основното ми стъпало с което си ползвам суба имам такъв филтър и съм доволен. Смятам, че ако не съм ги бъгнал нещо при зглобка и тези на платките ще работят добре. Потенциометрите за контрола на филтъра ще ги изнеса на задния панел, рядко ще се ползва за суб. Ето така мисля да ги изнеса назад. DSC_0064.jpg Тънички кабелчета и пинчета. Дано от тях не ми дойде брум, че ще падне занимавка да се прави с нещо екранирано.

Кутията ще я правя от 1мм. ламарина, предния панел от 2.5мм., а задния от 1.5мм. Проекта ми е в главата и не съм чертал, ще ми е трудно да го опиша, но нищо нестандартно. Просто ще е голяма, даже ще е голяма колкото на предишното ми стъпало.
    Предния панел ще е изчистен, волум контрол, пауър копче (няма да е бутон) и най- вероятно диодни VU метри, по един за двата канал. И много важно, масивни дръжки от калибровано желязо Ф8мм. с резбра М6 в двата края и згънато на П. Така готовата дръжка ще влиза през предния дебел панел и през основната конструкция, натам е ясно. Шайбички и гайки. Само ръце да има човек да носи.

Радиатора ще е в задната част на кутията, непосредствено до задния панел. Преден ляв ъгъл е за трафа десния остава за електролитите и софт старта. Ако се чудите защо ребрата са надолу, ами защото е тестова остановка. Ще бъде точно наопаки върху 4 болта М6. Ще "левитира" над платките. Ще предвидя миниатюрен вентилатор да прави въздушен поток покрай платките, да не се застоява много топлия въздух там. Отгоре ще е перфорирано за да има от къде да дърпа въздух вентилатора като се активира. В останалото време от там естествената конвекция ще изкарва топлия въздух нагоре. От двете страни, в задните крайща ще има перфорация пък за изходящия поток от вентилатора.

В този късен час това е което се сещам. Ще ъпвам темата със снимки и идей, да си коментираме тук. Имам и някой друг въпрос, но няма да са сега. Много е късно и започвам да блокирам, а утре бачкане ме чака.

Хайде приятна ви вечер на всички!
    Редактирано от Мариан Кирилов Тасков; 2 April 2017 в 01:41.
    Мариан Крилов Тасков
    SONY CDP- XE210 + PCM2704 DIY Audio DAC => UHER Stereo Mix 500=> DIY "The Black Pearl" + DIY Excela Mono Block => Kenwood LS -65 + DIY JBL Sub.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Евалла, упорит си

Това за оборотите на вентилатора може и да не стане!
    Трябва да видиш какъв тип е и да помислиш за опростяване на нещата - Старт/Стоп.
    Дай модела, някакво описание ако имаш?
    Засега не го пускай на по-ниско напрежение!

Ето една статийка:
    https://www.designnews.com/automatio...?doc_id=221517
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Мерси Тарамбуки. Ще пробвам да го демонтирам за да видя какъв е, че той фабрично е монтиран и то по някаkъв странен начин. Ще бъде приключение да го сваля от радиатора. Ще пробвам. Варианта за Старт/ Стоп и аз го обмислям. Смятам, че радиатора е достатъчно голям да се справи с топлината на стъпалото при слушане на ниски нива, било то и в режим за суб ако щеш. А щом натопли повече, то значи шума от вентилатора ще бъде последното нещо което е възможно да чуе някого. Впредвид мощната струя и високия дебит които има смятам, че бързо ще сваля температурата. Стига да проектирам добре вентилационните отвори за вход/ изход на въздушния поток. Мислех си за схема която да следи температурата на две отделни точки на радиатора, непосредствено до двата реда с крайни транзистори на стъпалата. И общо реле което да го пуска спира. Нещо от сорта на биаса с едно транзисторче, но вместо плавно да регулира да се настрой праг на сработване. Ще помисля относно схемата. Иначе смятам, че пускането на вентилатора спокойно може да се настрой на 60- 65градуса. Така със сигурност никога няма да го чуя, ако ме разбирате...
    Редактирано от Мариан Кирилов Тасков; 2 April 2017 в 08:56.
    Мариан Крилов Тасков
    SONY CDP- XE210 + PCM2704 DIY Audio DAC => UHER Stereo Mix 500=> DIY "The Black Pearl" + DIY Excela Mono Block => Kenwood LS -65 + DIY JBL Sub.

valqk's Avatar
    Членува от
    Sep 2010
    Възраст
    29
    http://www.alfadex.com/2014/02/dimmi...ith-arduino-2/
    това, може би ще е най-лесно, каторешение за вентилатора, ама въпросът е дали може да се 'димва' (зависи от вентилатора).
    Преди да почнеш да се занимаваш, може да вържеш един ключ-димер и да провериш.

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Има вариант и и с честотен регулатор, но започвам да се отказвам от идеята за регулация. Излишно осложняване. Ще го правя да се пуска над 60 градуса. Всъщност е добре да коментираме температурата при която е разумно да се пуска. И все пак мисля, че рядко ще му се налага да охлажда принудително.

Някой би ли дподелил мнение каква е разумната настройка на тока на покой. Някой казват 30- 40мА, други 10-тина, в темата на Ангел отн. Ексела пише 100мА. на студено.
    Мариан Крилов Тасков

Ардуиното е за управление двигател на валяк
    Да напиша по-разбрано - някои ел. двигатели изгарят при пускане на ниско напрежение!!!

А вариантите са хиляди, може и с лаптоп да го управляваш, по сериен порт

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Сложи си постояннотоков вентилатор и повече не го мисли. Този металният сложи в банята/тоалетната.

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    39
    При първо търсене в гугъл, веднага се показват мнения за вентилатор.
    Image 1.jpg
    Ето линк, трябва и на теб така да ти се покаже. https://www.google.bg/search?sourcei...9i57.19598j0j8

Ето това се показва на третия линк http://www.circuitstoday.com/tempera...-fan-regulator

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от Мариан Кирилов Тасков Покажи мнения
    . С пастичка да бяга топлото съм много развълнуван и готов да монтирам платките

Силиконовите подложки не се нуждаят от "пастичка" освен ако особено не те кефи да се мацаш. Продукти, които се очаква да живеят дълго и при тежки условия не съм сигурен дали бих купувал от Елимекс.

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Относно вентилатора, както горе съм писал във втория си пост, ще е Старт/ Стоп. Отказвам се от идеята за контрол на оборотите. Даже мога да го направя с термо релета с нормално отворени контакти сработващи на 55- 60 градуса. За момента не искам да го напъвам да го свалям, както казах монтиран е там с умисъл да бъде там дълго време. Много трудно би било да се демонтира, въпреки, че изглежда лесно. Пробвах се... трудно е. За момента остава там.

analogsa, ползвал съм техни подложки и в предишни проекти, проблеми нямам за момента. А огромна част от компонентите найстина избягвам да взимам от там. Относно пастата, наясно съм, че не е нужна, но не вреди. Не се притеснявам да се нацапам.
    Мариан Крилов Тасков

Тогава, за да няма изненади, му измери консумацията и евентуално стартовия ток!

Цитат Публикувано от Мариан Кирилов Тасков Покажи мнения
    Относно пастата, наясно съм, че не е нужна, но не вреди. Не се притеснявам да се нацапам.
    Зависи каква ползваш. Някои пасти, уж маркови, след повечко жега за нула време стават на трици. Нямаш си на представа как скапват топлоотдаването.

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Дам запознат съм с втричването на пастите. Принципно винаги следя за състоянието им във времето... Отварям стъпалата с една отвертка взимам измежду транзисторите и стривам между пръстите, ако цапа и е мека и лигава значи всичко е ОК. Пък ако се е втричила то се усеща, не остава по отвертката а се начупва на парченца.

Tarambuki, вентилатора има вграден някакъв плавен старт и тръгва много бавно, за над 5- 6 секунди развива пълните си обороти.
    Мариан Крилов Тасков

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Вероятно нисък пусков момент и голяма инертност на перката.

А
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    ...консумацията и евентуално стартовия ток!

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Като се прибера ще го измеря.
    Мариан Крилов Тасков

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Тогава, за да няма изненади, му измери консумацията и евентуално стартовия ток!

Така стартовия ток е мноого малко над константната консумация на вентилатора. Ако са ми правилни сметките и начина на мерене то тогава имам 0.112А консумация. Стартов ток е 0.115А.

Понеже уреда ми няма възможност да мери ток в променливотокови вериги използвах закона на Ом. Сложих един резистор 33ohm последователно на вентилатора. Закачих двете сонди в двата края на резистора и отчетох 3.7V съответно 3.7V / 33ohm= 0.112A
    Но както казах се отказвам от плавната регулация. Ще се мисли пускане над 60 градуса. По- разумно е и спазва изискването ми да не демонтирам този вентилатор от мястото му. Стъпалото много рядко ще си го слушам вкъщи, шума от него няма да е проблем. Ако пък се окаже, че чаак толкова някога ме дразни шума му, ще мисля да слагам правотоков вентилатор.

Днес тествах и филтъра на другата платка, че онзи ден бях тествал само на едната. Работят коректно, НО ми прави впечетление, че някак стръмността му не е каквато трябва да бъде, ако се изразявам правилно.
    Нека обясня. Схемата не я намирам из компютъра си, ако Любчо желае може да я сподели. Но всички правили Ексела про са запознати до известна степен с нея. Аз си я ползвам в друго стъпало на база Ексела, редовно си слушам суба на въпросното. Направи ми впечетление, че самите филтри вградени в платката пропускат повече среди, значително повече. Баса е малко по- удърен сякъш а плъстността в баш ниските лееко липсва. Тримера за честотата на срез е на еднаква позиция и в двете постановки. Правих пряко сравнение с един и същ суб, един и същ източник. Някой може ли да сподели на какво се дължи това? Елементите по филтъра са спазени дословно.
    Мариан Крилов Тасков

Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    39
    Това е схемата, тук от форума е, ако не е вярна, значи някой качил такава
    XLR to RCA + X-over.jpg

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    И на мен ми прилича на нея, само някой стойности са леко променени май спрямо това което е заложено на платката на Екселите. Хубаво е някой с опит с тази схема да сподели от къде ми се губи стръмност.

Тъй като 17 000мф ми се стори малък капацитет за двата канала, особенно когато се ползва за два суба на 4 ома утре пристигат още 4 капацитета по 14 000мф/100в. Така общ капацитет ще бъде 90 000мф, съответно по 45 000мф на рамо. Смятам, че с този капацитет нещата ще са съвсем на място.

Само ми е трудно да реша дали да си направя монтажна платка за 6- те капацитета или да направя връзките с алуминиеви шини между терминалите на кондензаторите. Как смятате, че ще е по- удачно?

Благодаря.
    Мариан Крилов Тасков

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    30
    Пусни една детайлна снимка на платката (отгоре), да се види монтажа.
    На първо четене има на входа на стъпалото 1uF в паралел със 100nF, втория не се монтира.
    На схемата по-горе първия ОУ1 е диференциален усилвател, който преобразува балансирания сигнал в небалансиран. In2 се свързва с инвертирания сигнал от XLR входа, или може да не се свързва (остава висящ). Следва ОУ2, който инвертира и усилва 5пъти. Филтъра е стандартен Linkwitz-Riley -12db/oct изпълнен с ОУ3. И последния ОУ4, с който се инвертира още един път сигнала за да излезне синфасен, както е подаден.
    Редактирано от Lyubcho_88; 4 April 2017 в 17:49.

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    До 40- тина минути ще кача снимки, че съм на работа още. 100- те нано не съм ги слагал. А джъмперите по платката са според оказанията в таблицата която си дал. Както казвам филтъра работи, усилването и регулацията за честотата на срез също. Просто в суба ми се появяват повече среди отколкото в другото стъпало, филтъра е същия, преди време го бях взел от теб и съм страшно доволен.
    Мариан Крилов Тасков

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Заповядай снимките. Дано се вижда добре.

DSC_0068.jpg DSC_0069.jpg

Само да вметна, че както са на снимките не са сложени джъмперите по местата. Иначе спазвам таблицата която си направил, много е полезна помеждодругото.
    Мариан Крилов Тасков

Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    39
    Провери потенциометрите, дали си ги свързал правилно.

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    26
    Проверени са, аз си мисля, че ако не бяха правилно вързани въобще нямаше да функционира филтъра. Да го кажа още веднъж, той работи, регулира се през потенциометрите честотата на срез и волума. Проблема ми е там, че сравнено с друг същия филтър намирам съществена разлика в звученето.

Не подтиска толкова добре нежеланите честоти както прави този в другото ми стъпало.

Благодаря.
    Мариан Крилов Тасков

Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    39
    Пробва ли да размениш операционките. Гледам че са на цокъл.

Страница 1 от 6 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени