Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3
Резултати 51 до 61 от 61

Тема: Лампов усилвател за начинаещи - Ep. 2

Мъка ...
    Отоплителният трансформатор бръмчи досадно на празен ход, макар че се чува само на 15-20 см и то при свалена кутията. Макарата е много стабилна и няма междина, която да уплътнявам.
    Реших да го потопя в лак и сега чакам да изсъхне. Мислих в парафин, но като загрее, сигурно ще се разтече.
    Това е занимавка за 6Ф5П, колкото да не бездействам, докато се чудя какво да правя с ГУ50
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: jpg Traf_1.jpg (314.7 KB, 16 преглеждания)
    • File Type: jpg Traf_2.jpg (416.5 KB, 20 преглеждания)

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Ами аз съм противник на импрегнирането с лак - първо то не трябва да става с какъв да е лак, използват се специални лакове за тази цел които после след потапяне се пекат в пещ над 10 часа. Рисковете са ако проводника с който е навиван трансформатора не е лакоустойчив, може да съсипеш трафа. Освен това в момента дори след безкрайно дълго време на престой в ядрото някъде във вътрешността на макарата, намотките и т.н. ще остане течен лак. Чувал съм хора разглобили лаково импрегнирани трансформатори на 20 години да казват че са намирали течен лак вътре. Още друго лошо на лака е че след години и много топлинни цикли на трафа се получават пукнатини и трафа започва отново да бръмчи.
    Парафина няма да се разтече, освен ако трафа не достига температури над 50 градуса. А дори и тогава не тече чак толкова, и най-важното не губи обезбрумяващите си свойства. Иначе правилно е да се импрегнират в церезин, той се топи при температури между 60 и 80 градуса в зависимост от разновидността и именно той е използван за фабрично импрегниране на част от съветските трансформатори. Следващия път аз бих заложил на него.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Церезин в “Евриком” ЕООД, Стара Загора.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    46
    за да навлезе навсякъде импрегнанта в бръмчащия траф трябва, когато се потопи в течността трансформатора да се включи и да побръмчи 10-15 мин и после да се изключи и да се изчака да изсъхне на спокойствие

Да, добра идея е това! Да се има предвид че преди това след като е бил потопен трябва да се изчака времето за нагряване на целия траф до температурата на импрегниращия агент (ако се ползва парафин или церезин) защото непосредствено след потапяне трафа е студен и около него се втвърдява импрегниращия агент. След това започва да се наблюдава излизане на мехури въздух от трафчето. За големи трафове може да изисква и предварително подгряване трафа.

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    63
    Нищо не се изисква освен да се потопи и да се остави да се накисне докато спре да излиза въздух. После се оставя да се отцеди, да изстине и е готов.
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ,А КОЛКО СТРУВАШ!

Инспекторе, колко пъти да се обяснява, че зависи от лака!!!
    Имаш ли някаква представа, дори в нашата нещастна страна, колко вида лакове има?

Същото е като кремчетата
    Едни се пекат, други се варят, а трети само се разбъркват! Чети Йоткер, а не форуми...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    63
    Многознайко, неведнъж съм писал, че за мен потапянето в лак не е опция. Говоря за сваряване в парафин, церезин, восък или комбинация от тези материали по индивидуална рецепта на ползвателя! Това е. Нещо, което съм правил многократно и винаги е работило 100%. Сега е лесно. Събереш някой лев и все ще намериш траф ако оплескаш нещата. Я от магазина, я от Цецо, български, немски, китайски- има всякакви. Но навремето нямаше и мислехме за евентуален ремонт, неминуемо свързан с разглобяване. Не можете да ми промените мисленето, така че аз в лак никога няма да потопя траф освен ако не реша да го правя на кубче.
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ,А КОЛКО СТРУВАШ!

Това са частите за кутията на усилвателя.
    На снимката някои изглеждат като байцвани или от ПДЧ, но това е само отражение от стените и калпавия фотоапарат
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Лакирането може да стане не непременно с потапяне. има и спрей лакове които са с висока просмукваемост - има на CRC уретанови лакове които са безупречни, подобряват изолацията и не затрудняват последващо разглобяване.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Проблемът беше с бръмчене, а не с изолация. Нужно е дълбоко проникване на лака.

Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени