Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 48

Тема: Хибриден усилвател с мосфет транзистори irf9540/irf940

Хибриден усилвател с мосфет транзистори irf9540/irf940

Здравейте съфорумици!
    Искам да започна най-напред с това,че съм нов в съставянето на лампов усилвател.За това съм решил да направя по прост проект-"хибриден".Взел съм схемата от интернет,но не съм много сигурен,че е работеща,понеже я срещнах и на друго място с промени.Ето и схемата по която работя: http://digilander.libero.it/essentia...brid_schem.jpg
    Добавям това,че лампата ми е PCC88,вместо ЕCC88 и е употребявана,платката-експерименталнa.Изпитах затруднения при пускане на усилвателя,крайните транзистори загряха на мax,след което предполагам изгоряха.Някой ако има идея по този въпрос,моля да пише,ще съм признателен за отзива!
    Можеби съм объркал нещо,лампата ми не работи или самата схема не става...?
    ето и линк към самия сайт:
    http://digilander.libero.it/essentia...id_circuit.htm
    Като цяло изглеждаше много просто,но уви,сега мисля да направя втори опит , схемата ще я направя на платката с графичен оригинал както е дадена,но преди това ще изчакам за някакви мнения.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48
    първо се увери, че ламповото стъпало е работещо - поне постояннтоково на двата анода трябва потенциалите да са еднакви и после пробвай с транзисторите. първо подай отоплителното напрежение, изчакай 2 мин. и тогава подавай захранване -+35 волта - това най-лесно става с отделни захранващи трансформатори. експерименталната платка е ок, стига да не си объркал нещо. това им е хубавото на ламповите схеми - лампите не изгарят така лесно както транзисторите

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    С какво термично съпротивление са охладителите на MOSFET-ите?
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Разсейване на 300W не е работа за всеки радиатор. Най-вероятно и затова са изгорели. Лампите, от друга страна са със сигурност здрави - в тая схема няма от какво да се претоварят. Тъй като отсъства метод за настройване на тока през крайните и той зависи от конкретния екземпляр mosfet и конкретния ценер, добре е поне да се измери.

За съжаление схемата има някои проблеми, например високото изходно съпротивление на лампите в това свързване. Мосфети не обичат да се хранят от килооми.

Здравейте,първо пуснах отоплението на лампата,изчаках 5мин. да загрее хубаво,термо-резистори на крайните не съм слагал,но явно този път ще трябва да сложа.Това че лампата може би е здрава ме радва до някъде Високото напрежение което подадох беше +-30В,филтрирано с 2х4700мф.Схемата има два тримера за настройка на тока и на офсета.
    Редактирано от Иван Свирски; 23 March 2017 в 10:46.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53

Тази схема ми се вижда нещо недовършена. Отделно пускането и изисква опит и знания.

1. Имай предвид че крайното стъпало на тази схема работи в клас А което означава че нормално в покой всеки краен транзистор ще разсейва по около 100 вата а може и повече. Това е МНОГО сериозна мощност и изисква МНОГО сериозно охлаждане! Разбирай огромен алуминиев оребрен радиатор, вероятно по-огромен от радиаторите които си виждал някога. Разбира се може и по един як процесорен охладител с вентилатор на транзистор, но аз лично не бих направил усилвател в който да бучат вентилатори, все пак тук целим друго.
    2. Схемата е малко зле проектирана според мен. Не ми харесва първо че крайното е в клас А, но да кажем че това не е най-голямата беля, второто което никак не ми харесва е че горния краен транзистор се използва в схема общ сорс а не като сорсов повторител. Т.е. той се използва като усилвател по напрежение. Лично аз не бих реализирал такава схема тъй като усилването по напрежение без обратна връзка в нея ще зависи силно от товара, респективно ще се изменя и с честотата (тъй като товара не е резистор) и мисля че като цяло дори да подкараш схемата то тя няма никога да работи задоволително стабилно.
    3. Тези МОСФЕТ транзистори които се използват са предвидени по начало за ключов режим, поради това имат относително добра стръмност и се представят добре в режим на повторител (общ дрейн) обаче не се представят добре и линейно в режим на усилватели по напрежение както е в тази схема. Тук се оказва че се разчита единствено на диференциалния усилвател с двата триода да компенсира всички нелинейности на крайното стъпало. Не знам неговото усилване дали ще е достатъчно за да компенсира задоволително нелинейностите.
    Аз ще ти препоръчам една схема на хибрид със същите крайни транзистори които си си избрал, но за сметка на това е МНОГО по-проста и е абсолютно работеща (един приятел я използва като основен усилвател от 5 години) крайното стъпало работи в клас АБ и не изисква такива убийствени радиатори за охлаждане. Освен това се оживява много лесно:
    hybrid_amp ver2 mitko.jpg
    От ляво е ламповото стъпало SRPP представлява усилвател по напрежение без ООВ. От това стъпало се осигурява цялото усилване по напрежение на усилвателя. В дясно е стъпалото клас АБ двутактен сорсов повторител с комплементарни MOSFET транзистори. Неговото усилване по напрежение е близо до 1 (винаги малко под 1) и то не е обхванато от ОООВ отделно от локалната ООВ на транзисторите в схема общ дрейн. По средата се виждат елементите осъществяващи термокомпенсацията и постояннотоковия режим на транзисторното стъпало. Транзистора KSE340 (става и BD139) е монтиран на радиатора с крайните транзистори и служи като термокомпенсация за тока на покой. Останалата част от преднапрежението се осигурява от TL431 и е термо независима. Идеята на двата тримера за регулиране на тока на покой е да се получи необходимото преднапрежение при съответния коефициент на промяна на преднапрежението от температурата на крайните транзистори. Колкото по-голяма част от преднапрежението идва от транзистора а по-малка от TL431 толкова по-голяма е компенсацията и над определена стойност ще се получи отрицателен температурен коефициент на тока на покой (тока ще спада с увеличаване на температурата). Колкото по-голяма част от преднапрежението пък идва от TL431 а по-малка от транзистора толкова по-малка е компенсацията и съответно след определена стойност коефициента на тока на покой ще стане положителен (увеличаване на тока с температурата). Идеята е да се постигне почти нулев температурен коефициент (независимост на тока на покой от тепературата) може би за по-голяма сигурност лееко отрицателен. Това се настройва опитно като след постигане на желания коефициент може тримера на транзистора да се замени с постоянен резистор със съответната стойност и вече тока на покой да се регулира само от тримера на TL431.
    Това е в общи линии. Ще помагам със съвети и идеи по време на реализацията ако решиш да правиш тази схема. Успех!
    Редактирано от Supraphon; 23 March 2017 в 10:52.

Така е знам,правил съм стъпала,но само с биполярни и интеграли,все от някъде трябва да се започне...
    За настройката,нагласих тримерите да са по средата и двата,а входа го дадох на "gnd",на изхода ми изкара 2.5В офсет който по малко от това не можеше да се настрои.

Офсета ще се оправи, не там е проблема, просто мисля че не е това схемата с която трябва да започнеш. Просто е зле проектирана схема в инженерно отношение според мен, и както ти казах охлаждането на крайните транзистори е убийствено, даже не съм сигурен че тези транзисторчета са в състояние безопасно да разсейват тази мощност, ще трябват керамични подложки, термопаста и пак е добре да е нещо в корпус TO247. Затова мисля че схемата която съм ти предложил е много по-подходяща за начинаещ, а и мисля ще звучи доста по-лампово поради отсъствието на ОООВ.

Много Благодаря за изчерпателния отговор и за помощта Supraphon!Схемата която си ми дал ми изглежда доста добре като за мен,точно това търсех!Мисля да започвам да я правя лека по-лека,а за тази старата забравям,че негативите май станаха много
    Още веднъж Благодаря!

модератор zlati's Avatar
    Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    35
    Здравей, колега @Supraphon!
    Разработвал ли си платка по схемата, която си дал по-горе?
    Редактирано от zlati; 23 March 2017 в 11:56.
    Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса...

Не, не съм разработвал платка но приятеля който ползва усилвателя има разработена платка която поствам като RAR в който се съдържат файловете за Sprint Layout и всички схеми в Splan по които е правил платките.
    Платките направени в този вид както казах работят при него и го използва вече 5 години.
    Платките обаче имат според мен критични недоизпипвания
    Първото от тях най-важното е че големите филтрови електролити на платката с крайното стъпало затварят контура си през ground plane-а при което се получава брум тъй като се получават потенциални разлики около входната маса. Това той коригира като прекъсна връзката на единия кондензатор с ground plane и го свърза към масата на другия с дебел проводник.
    Освен това TL431 както се вижда и от схемата е шунтиран заедно с транзистора с капацитет който е точно в рамките на нестабилна работа на TL431. Затова съм предлофил в моята модификация на схемата блокиране на 431 с 10 микро (с такъв капацитет той е стабилен) и отделно блокиране на двете точки на 100к резисторите към маса.
    Освен това е искал да изнесе всички тримери за настройка в една редичка в следствие на което са се получили неприемливи за мен и излишни разходки на писти по платката които със сигурност също допринасят за допълнителна нестабилност.
    Още нещо което бих добавил в момента - резистори по 10-тина ома последователно на гейтовете на мосфет-ите.
    Така че аз лично не бих повторил тази платка поради нейната неоптималност, бих инвестирал време да проектирам моя доста по-оптимална платка, но така или иначе както казах в този си вид работи (някак) .
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове
    Редактирано от Supraphon; 23 March 2017 в 12:54.

Ето и схемите на стъпалото и захранването които предлагам аз, опростен стабилизатор за анодното напрежение, добре изпитан и надеждно работещ, няма да кове до миливолт, но това е абсолютно излишно за случая а елиминира така или иначе силно нежелателния елемент TL431 с което се увеличава стабилността значително. Подобрена е и схемата на умножителя на напрежение като по този начин се постигат по-малки и симетрични пулсации, на практика еквивалентни параметри на изправяне с грец и филтрация с електролит след това. Премахнал съм и генератора на ток за отоплението - според мен е излишно да се изправя и стабилизира по ток на 300 милиампера (PCC88 ) като може просто да се използва трансформатор с вторично напрежение 7 волта да кажем. Изправянето в случая е безсмислено, но все пак ако някой има желание усилвателя да работи при силно изменящо се мрежово напрежение има смисъл да се направи някакъв вид стабилизация на отоплението, но при всяко положение аз бих предпочел стабилизация по напрежение а не по ток.
    Добавил съм и резисторите последователно на гейтовете за които стана въпрос. Могат да се добавят и ценерови диоди палелно гейт-сорс с катод към гейта. Това не е жизнено важно в тази схема защото е предвидена защита от пренапрежение идващо от към ламповото стъпало с диоди (и обратно поляризиращия се преход на транзисторите за защита по ток) които осигуряват че на гейта никога няма да има напрежение по-високо от дрейновото, а докато това стъпало работи като повторител би следвало сорса винаги да следва гейта и да не възникват високи напрежения. Все пак може и да са възможни ситуации при които да възникнат опасни напрежения гейт-сорс така че по един ценер няма да бъде излишен.
    Прилагам схемите като GIF и RAR.
    hybrid_amp ver2 mitko.jpg
    hybrid_amp ver2 mitko_PSU.jpg
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове
    Редактирано от Supraphon; 23 March 2017 в 13:20.

модератор zlati's Avatar
    Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    35
    Невъзможно ми е да отворя PCB файла с две версии на SprintLayout...

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Supraphon, не търсиш мнения, но не мога да се въздържа

1. Ламповата част е безпроблемна. Входният кондензатор не допринася за нищо и е много по-добре да го няма.

2. Тая дървена защита на крайните ми боде очите. Поне от 30 години е известно, че този вид защити убиват динамиката.

3. Изобщо не мисля че клас АБ е сравним на звук с клас А, особено пък когато е еднотактен. Да, дискутираната в темата схема има проблеми, но потенциалът и да извади доста очарователен звук е реален. И докато клас АБ с биполярни е в много случаи ок, тия куци мосфети стават за сериозно аудио само в клас А.

Нисък начален ток + отсъствие на ООВ + сериозно нелинейни при ниски токове характеристики + сериозно нееднакви P и N канални = озвучаване на сватби. Е, поне има защита

А, не твърдя че е нещо велико схемата, но мисля че за начинаещ е много по-подходяща като първи проект. Клас А просто се охлажда много трудно и има сериозни изисквания към захранването, ако ще е клас А то нека е без ОООВ поне. Иначе съм я слушал - не звучи чак толкова зле тази в клас АБ
    Относно платките, правени са на Sprint Layout 5.0 при мен се отварят безпроблемно и на 6.0. Виж долу има табчета с три отделни платки последната от които на която тръгва по дефолт е празна. Провери дали това не те бърка.
    Редактирано от Supraphon; 23 March 2017 в 13:38.

модератор zlati's Avatar
    Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    35
    Благодаря, намерих ги!

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Suprahon, каква е причината за усложнената схема за биас? Гол транзистор не би ли се справил? Имам чувството като го гледам това 431, че схемата е била предназначена за латерални и впоследствие е добавен транзистор. Или има друга причина?

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    А липсата ми на оптимизъм към звука се дължи на слушане на оригиналната концепция на този вид хибриди - Counterpoint. Около 90-та съм слушал неведнъж техни усилватели и вероятно са сред най-кривящите, поне субективно, транзисторни усилватели, които някога съм чувал.

Counterpoint-SA12.pdf

Забравих да добавя схемата която е малко по различна от тази за която се касае,но предполагам че и тя няма да е както трябва.
    http://www.audioxpress.com/assets/up...2HybridAmp.jpg
    http://www.audioxpress.com/article/B...-MOSFET-SE-Amp

Ами не, схемата попринцип е моя приумица така че оригинално е мислена да си бъде с ключовите мосфети и идеята беше че ако цялото преднапрежение се получава от умножителя Ube ще има прекомпенсиране и тока на покой ще спада значително при повишаване на температурата на крайните. Защото тук за разлика от биполярните преднапрежението което е необходимо е доста по-голямо а температурния коефициент на изменение на праговото напрежение е относително малък. Та трябва част от преднапрежението да е температурно независима за постигане на точния температурен коефициент на изменение на преднапрежението. Така се роди идеята за една част с TL431 и друга с термокомпенсиращия транзистор, и в действителност се представя добре от към стабилност на тока на покой. Но и на мен ми вади очите наличието на TL431 точно там. Бих го заменил с нещо друго, но така или иначе не той е най-големия проблем на схемата. Иначе останалата част с резисторите по 100к към гейтовете - идеята е да се осигури приличен ток в клона за преднапрежение като същевременно не се сваля входното съпротивление на стъпалото за да не се товари излишно SRPP стъпалото. Същото можеше да се постигне и с генератори на ток за задаващия клон които да осигурят високо съпротивление по променлив ток но тогава пък става труден баланса на нулата в изхода - иска серво а тук идеята беше да е максимално просто.
    Иначе по отношение на режима - тока на покой тук не е чак толкова малък - 120 - 150 милиампера е и мисля прилично линеаризира мосфет-ите макар и да не е същото като клас А или клас АБ с биполарни аудио транзистори.

Относно „новата“ схема която си намерил - ми тя е същата като старата, просто е начертана в друг софтуер.
    Редактирано от Supraphon; 23 March 2017 в 15:06.

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    Не е същата, Q4 е включен грешно.
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    Цитат Публикувано от Иван Свирски Покажи мнения
    термо-резистори на крайните не съм слагал
    Какво имате предвид с горното?

Имах предвид,че няма термично съпротивление на охладителя
    Редактирано от Иван Свирски; 23 March 2017 в 21:27.

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    Термнично съпротивление няма как да няма. Размерноста му е 0C/W. То е равно на разликата между температурата на охладителя и тази на околната среда, разделена на разсейваната в охладителя мощност.
    Важни са термичните съпротивления:
    кристал-корпус RthJC
    корпус-охладител RthCS
    охладител-среда RthSA
    Температурата на кристала ще бъде равна на:
    Tj = Pd * (RthJC + RthCS + RthSA) + TA

Трябва да се държи температурата далеч от максимално допустимата. За тези транзистори тя е 170 0C.

ПП Да приемем че термичното съпротивление е нула, такъв не съществува но...
    Разсейваната мощност е 3 ампера по 35 волта или 105 W. От спецификациите на IRF540 вземаме термичните съпротивления RthJC = 0.5 RthCS = 1.0 Температура на средата приемаме за идеална, 20 градуса. Заместваме във формулата.
    Tj = Pd * (RthJC + RthCS + RthSA) + TA
    Tj = 105 * (0.5 + 1.0 + 0) + 20
    Tj = 177.5
    Честито, транзисторите са пътници.
    В началото подозирах грешка но сега разбрах, схемата не е изчислена добре.
    Редактирано от galinvayov; 23 March 2017 в 22:04.

Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени