Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2
Резултати 26 до 48 от 48

Тема: Хибриден усилвател с мосфет транзистори irf9540/irf940

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от galinvayov Покажи мнения
    Tj = 177.5
    Честито, транзисторите са пътници.
    Tази сметка може да даде и друг резултат при желание Транзисторите на Vishay издържат до 175°C. А и разсейваните ватове не са 105, а само 104 - 1 ват се разсейва от емитерния резистор

Но си прав - на ръба е. Чак сега забелязах че става дума за ТО-220

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    62
    В Мрежата е пълно със схеми. Даже качествени и безпроблемно работещи.
    Е, тази схема не е от тях.
    Да погледнем първо режима на лампата: Uа-к=35 волта, Iа=2,5мА
    ECC88.jpg
    Вижда се, че е в "кривата" част от характеристиката. Единственото "спасение" е, че се изисква ниска променлива съставка на анода- до към 4..5 V PtP.
    Другото е наличие на ОООВ, което не е в приоритетите на хибридните усилватели.

Повече кусури има транзисторната част.
    Полевите транзистори имат по-голям входен капацитет от биполярните. На всичко отгоре ламповата част не може да осигури ток, по-голям от 5мА. Това ще се отрази негативно на високите честоти.
    Колегата Иван казва, че не е поставял "термо резисторите". Ако това са сорсовите резистори, то това е сериозен пропуск и директно е убил крайните транзистори.

При ток на покой на крайните транзистори 3А, товар 8 ома, синусоидалното изходно напрежение може да достигне до +30...+32/-24 волта, а синусоидалната мощност до 36 вата на канал. При друга транзисторна част и същото захранващо напрежение може да се постигне към 64 вата на канал. Вижда се не доброто използване на захранващото напрежение и предпоставка за постоянна съставка на изхода .

Друг проблем е отделената мощност във вид на топлина.
    IRF540 са импулсни транзистори, като по-добре работят с ОООВ и клас А. Но това си има своята цена.
    При начален ток 3А, наистина загубената мощност в топлина ще е към 105 вата на транзистор.
    Но при отпушен Q5 (транзистора в горното рамо), моментната мощност в Q4 ще е (35+24)*3=177 вата (Q4 е източник на ток 3А). Това е доста над възможностите на IRF540 (50 вата при 100 градуса). Пък и корпусът е TO220, с ограничено топлопредаване.

Предвид обстоятелствата крайните транзистори не трябва да разсейват повече от 30 вата топлина.
    Или: в горното рамо не по-малко от 3 транзистора в паралел, в долното рамо- по 4 или 5 транзистора в паралел. Със съответно толкова пъти по-голяма стойност на сорсовите резистори.
    Това е за Иван, ако прави нова печатна платка за усилвателя.
    Успехи!

Да, но с 3 транзистора в паралел горе се вдига още три пъти входния капацитет, и като имаме предвид че горния транзистор е свързан в схема общ сорс към това се добавя и проходния капацитет умножен по коефициента на усилване. Всичко това ще доведе до неприемливо ниска горна гранична честота според мен. Да не говорим за изкривяванията от полевака като усилвател по напрежение, не знам дали ОООВ с лампата ще го „спаси“ та да звучи по-прилично. Аз предлагам ако се залага на MOSFET крайно стъпало в клас А да заложи на SRPP предусилвател, като например този от моята схема, а след него да сложи повторител на Макура: http://sound.whsites.net/project83.htm
    Отсъствието на ОООВ мисля че ще се отрази положително като звучене. Отделно входния капацитет е приблизително равен само на капацитета гейт-дрейн и SRPP с изходното си съпротивление от 1к ще осигури горна гранична поне 80к че и отгоре. Наличието на изходен разделителен кондензатор е недостатък, но не е проблем според мен да се добави серво с един ОУ, макар че се пускаха слухове че със серво въпросната схема „не свири“ все си мисля че е въпрос на кадърно изпълнение на сервото.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    46
    при желание може да се доработи тази схема да е с лампово входно стъпало
    k4.jpg

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Дали това не е добър вариант?
    http://www.audiodesignguide.com/Ibridone/index4.html

или...
    това: http://www.audiodesignguide.com/Hybrid2014/index.html
    Този последния, на мен лично ми е доста интересен, но едва ли бих могъл да съдя за неговата работоспособност.
    Още по-малко за очаквани резултати, плюсове и минуси...
    Редактирано от lordoff; 23 April 2017 в 12:44.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Като гледам в измерването 3-ти хармоник на -43dB кое му е хай-ендското?

Това за лампов без обща ООВ е доста добре според мен!

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Като гледам в измерването 3-ти хармоник на -43dB кое му е хай-ендското?
    Имаш пред вид проекта от първия линк "Extreme Hi-End Hybrid Amplifier End"?
    Те имената ако винаги съответстваха на истинското положение, щеше да бъде много просто.
    В по-горния ми пост повече се съдържаше въпрос, от колкото реално, изпитано предложение.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Това, което ми харесва в този проект е обещаващата транзисторна част (по мое мнение, без да ангажирам с него).
    Аз лично, ако имах възможност за експерименти, за ламповата част бих опитал друго решение... Диф. усилвател с междукаскоден трансформатор например...
    Със сигурност има и други, много по-удачни решения.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    46
    аз много бих искал да чуя усилвателя от първия линк
    Ibridone2014_90W-36VAC.gif
    но си признавам, че втория ПО ме кефи с междустъпалния траф
    Редактирано от apm; 24 April 2017 в 08:42.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Цитат Публикувано от apm Покажи мнения
    аз много бих искал да чуя усилвателя от първия линк
    Ibridone2014_90W-36VAC.gif
    но си признавам, че втория ПО ме кефи с междустъпалния траф
    Мдамм, втория за мен е много привлекателен, поне като схемотехника. Ама към него би се "втурнал" само някой от знаещите и можещите.
    Те пък от своя страна, май имат мъдростта да не го правят. Поне аз никъде в нета не открих знак, че някой го е преповторил...
    Никакви отзиви. Нито лоши, нито добри.
    Макар че... има една стара поговорка "Пашата обича смелите..."

Цитат Публикувано от lordoff Покажи мнения
    Никакви отзиви. Нито лоши, нито добри.
    Макар че... има една стара поговорка "Пашата обича смелите..."
    Споко, съвсем скоро ще бъде оплют
    А Наско ще го почне, щото има излишна кутия, пък и Пашата си е пич...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Споко, съвсем скоро ще бъде оплют
    А Наско ще го почне, щото има излишна кутия, пък и Пашата си е пич...
    То, теоритичното оплюване е предположимо. Но четейки между редовете, може и да се понаучи нещо. Понякога
    А за Наско и Пашата... Дано да се сработят някога някакси, че да има някакви реални резултати и мнения.
    За мен лино, би било безкрайно интересно и вдъхновяващо.
    Определено имам слабост (ирационална някаква) към този проект, но едва ли ми достигат знания и можене.

Sorry, май пратих темата на Иван Сивирски в съвсем друга посока. Дано да е била градивна.

Добре де, дай тогава сериозно - какво му е трудното?
    Скъпо и трудно не е едно и също!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Това не го бях виждал, благодаря. Изобщо не разбирам за какво са тия резистори последователно на намотките в LT spice...

Иначе сърклотронът е прекрасна топология за латерални, а ООВ, макар и плитка, но обхващаща междукаскадник не се вижда всеки ден. Хубавото е че с лекота могат да се сложат входни лампи с по-малко усилване и ООВ-то да се разкара ако не свири добре. Сегашният ми усилвател има абсолютно същия вход, но лампов изход...може би ще взема да го пробвам.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    ... за какво са тия резистори последователно на намотките в LT spice...
    За да е реален моделът.

За да е реален моделът.
    По спомен, на повечето компоненти можеше да се указват и паразитните параметри, та вероятно резисторите са излишни...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    По спомен, на повечето компоненти можеше да се указват и паразитните параметри, та вероятно резисторите са излишни...
    Ехааа, почна се Аз от кога чакам някой можещ и знаещ да прояви интерес към тази идея...
    Имам два 1660/PP, но за мен нещата стигат само до там. Нито условия, поне сносни, нито основа background, както е модерно сега да се казва.
    Съвети едва ли бих могъл да давам, но мисля че има много бъдеще в тази идея за circlotron-a. Не е бюджетна в никакъв случай, но... step by step.
    Тук дори и ООВ някакси ми стои логична. За D3a съм чел само суперлативи...
    Донякъде ме притеснява "простотата" на транзисторното стъпало. Вероятно "тръгването" му ще иска повече усилия, от колкото построяването му

btw, дали не се роди нова тема? Нека модераторите да преценят.
    Лек и успешен ден,
    Кирил

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    62
    Лъндал 1660-10 е калпав траф, особено ако изходът му е за схема РР. Най-добре се представя първични намотки в паралел и вторични- пак в паралел
    Извадки от изследванията ми:

За измерванията използвам пробното шаси със РСС88 и 6С19П. Анодно напрежение 200 волта. Товарно съпротивление 150к.ома.
    ....
    Свързвам последователно и първичните намотки.
    Оптималния аноден ток е 9мА при 15Hz без видими изкривявания по осцилоскоп.
    При променлива съставка на първичната намотка 123 V RMS изходите са по 70 V RMS.
    При 100Hz и 40 V PtP платото е добре, но след фронтовете има големи разлики при пикчетата:

При правоъгълен входен сигнал 2kHz и изход 40 V PtP се виждат добре тези разлики:
    6. 2kHz, 40V PtP, out 1.jpg 7. 2kHz, 40V PtP, out 2.jpg

Лошото е, че тези разлики са в звуковия диапазон:
    -изход 1: при 6,4kHz/+4dB; 8kHz/0dB; 12 до 22kHz/-9dB; 43kHz/+2,5dB
    -изход 2: при 5kHz/-2,5dB; 40kHz/+3,5dB
    Според мен не е препоръчителна тази схема на свързване.

Цирклотрон, изпълнен с по-високочестотни транзистори се самовъзбужда сериозно. С тъпите германиеви няма никакви ядове.
    Успехи!

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Цитат Публикувано от Nasko Покажи мнения
    Лъндал 1660-10 е калпав траф,

Цирклотрон, изпълнен с по-високочестотни транзистори се самовъзбужда сериозно. С тъпите германиеви няма никакви ядове.
    Успехи!
    Наско трая, трая и... опуха темата в прахта
    Не бих спорил, но в схемата, която коментираме е използван LL1660PP, който е малко по-различен от 1660SE-10mА.
    Самия Лъндъл пише че за PP-PP не е препоръчително да бъде използван някои от другите 1660.
    Не пледирам за 1660, доста стар модел е, има доста по-нови и вероятно по-удачни. С АМ ядро най-добре, но там бюджета е съвсем, съвсем друг.
    От друга страна в нета изобилства от схемни решения с 1660 и все още е в производство. Знак някакъв ще да е.
    Често виждам snubber на вторичната вероятно, именно заради несъвършенствата, за които говориш.
    Други пък дизайнери май са се отказали от него и работят с 1689 или 1692АМ твърдо.
    http://kandkaudio.com/images/Input%2...20PP%20Amp.pdf

Решението е доста комплексно, именно поради малкия брой елементи.
    btw, 2SK1058 е нискочестотен транзистор. Така поне е по dataheet.

Не заставам твърдо зад тази схема, по-скоро "мисля на глас"...

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    За да е реален моделът.
    ??

Че във всеки модел на индуктор в LTSpice се залага съпротивление. Суперстранно е да има и добавено. Да не говорим, че и най-примитивният модел на траф трябва да включва и индуктивност на разсейване и паразитни капацитети.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Не бих спорил, но в схемата, която коментираме е използван LL1660PP, който е малко по-различен от 1660SE-10mА.

Точно така е. Проблемите на "нормалните" 1660, от които и аз имах, са отстранение в пуш-пул версията. И не защото Пер е голям печеняга, а защото такива като Наско навремето му натриха носа.

Мисля че РР верията е много добра на това място, но аз не виждам особен смисъл от траф с процеп и се опитвам да настроя или променя схемата така че да няма некомпесиран ток през първичната и да плюсна някой от по-хубавите Лундали без процеп. Задължително аморф или никел/пермалой. Всъщност в момента се каня да си поръчам 7904 май беше, който е с доста голяма сърцевина и по думите на Пер може да носи 20mV дисбаланс в първичната. Интересно, но напоследък май намразих трафовете с процеп и това включва и Tango.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Поправка: LL1689PP не е много о-различен от 1660PP. Единствено предавателното число е по-различно.
    Що се касае за 1689А, с предавателно число 9+9:2+2 (или 4+4) на мен ми изглежда като идеален изходен траф за преусилвтел или
    усилвател за слушалки.
    При всички случаи, що се касае за идеята хибриден усилвател с диф. лампово стъпало и SolidState диамантен буфер, май са приложими и двата модела.
    Стига човек добре да си направи сметката Нямам представа как ще се държат при PP to SE.
    Какво да се прави, харесват ми и диференциалните усилватели, и междукаскадници и диамантения буфер. Все някак трябва да може да живеят заедно

btw, analog_sa Този 7904 за какво си го намислил? С това предавателно число 1+1:1+1. Той е профи, доколкото видях, което за мен е добър атестат.

Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени