Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 36

Тема: DIY предусилвател

DIY предусилвател

Здравейте.
    От доста време си търся хубав предусилвател.
    Не мога да си го направя затова търся някой да ми го изработи.
    Предпочитам да си дам парите на кадърен българин за DIY предусилвател отколкото да купувам готови китайски боклуци. Вече 6 месеца гледам, какви ли не, и тук във форума чета, но не намирам "моя" пред.
    Трябва ми само платката, изпитана и работеща, захранването и кутията ще си направя сам. Искам нещо кмбинирано в една кутия- преамп, RIAA, слушалков преамп и ниски и високи корекции които да могат да се изключват. Трябва ми да има един изход за запис и няколко входа- примерно да мога да си включа тунера, ЦД-то, 2 ролкови, касетен дек, и грамофон, и да не правя сложни гимнастики всеки път когато искам да сменя източника.
    Та значи трябва ми платката-същинския усилвател. Избирача на входовете смятам да е галетен ключ. Качествен потенциометър за усливането но без разни там екстри и Ардуино, мотори и тн.
    Захранването ми се ще да е R-core траф с отделни вторични намотки и изправяне с 2 отделни греца, оттам нататък ще мисля за стабилизаторите и филтрите. Предпочитам качествени компоненти но и да имат живот минимум 10 години.
    Мисля бюджета само за платката без захранването, галетата и конекторите да е макс. 100лв.
    Не държа самата платка да има непременно красив вид а да работи възможно най добре.
    Слушам всякаква музика без чалга и класика, най често рок, рокендрол, поп, диско и тн.
    Харесвам усилвателя ми да не повдига тия или ония честоти;да не криви. Както писа в друга тема по рано L.K. нещо "като за измервателна техника"; да има равномерно усилване в цялата честотна лента- доколкото е възможно да се направи такава машина.
    Обичам да имам силни, звънливи и ясни среди и високи и отсечен ясен бас. Изобщо търся пред който спокойно мога включа към висококачествен усилвател, може би клас А моноблокове.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Харесва ми като цяло идеята за този проект! Но ми се виждат доста екстрите, а бюджета май е твърде ограничен... Качествена RIAA, доста входове, REC OUT. Виждам, че не гониш нещо посредствено, за това моят съвет е за усилване да ползваш не потенциометър, а качествена галета и резистори, вместо потенциометър. А селектора е хубаво да е с галета, но тази галета да управлява качествени сигнални релета на самата платка, така спестяваш разхождането до предния панел на една камара сигнални кабели. Ако е с оп-ампове изпълнението - задължително дискретни. Изходите - буферирани за препоръчване, оп-амповете, в инвертиращо свързване. И естествено, много качествено захранване. Така може би ще удовлетвориш, поне до някъде високите си критерии, но аз лично, когато искам да постигна нещо добро, забравям за бюджет и "таван" някакъв. Качеството иска жертви. Те стотина лева няма да стигнат за качествени релета и оп-ампове само май, така мисля, пък и съм минал по този път, последното ми подобно изделие далеч прехвърли хилядарката, казвам го от опит и с най-добри пожелания,
    Успех!
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от gergik Покажи мнения
    Изобщо търся пред който спокойно мога включа към висококачествен усилвател, може би клас А моноблокове.

И за 100 кинта макс, ама ако е за 50 още по-добре

Опитвам се да си преставя, че някой би проектирал и направил гола платка без елементи за толкова, но ми е трудно.

Това се опитвам и аз да обясня, последните ми подобни платки ми излязоха 120 лева (голи платки) само за платкаджийницата. Отделно, да ги проектирам софтуерно ми отне към 1 седмица интелектуален труд
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

Благодаря за мненията. Изобщо нямам представа колко струва платката. Просто гледах готови налепени в ибей и най скъпите бяха £50. Трябва ми само платката с усилвателя, евентуално втори RIAA усилвател. А може и без РИАА и без това вече си я имам. А галета за усилване....ми те струват колкото цялото устройство...чак пък такива екстри..... Ок 300 лв дали стигат

Ами нещата могат и бюджетно да се нагласят, все пак има примерно операционни усилватели, които струват стотинки и такива от 100 и нагоре лева за бройката, така, че границите са доста широки, но все пак изискванията в първи пост бяха за нещо "по-така". Според мен, ако ще се гони бюджетно решение, най-добре е готов кит да се вземе, едва ли някой ще го направи по-евтино от китайците.

Търси се качествена платка засега

Търси се качествена платка засега
    Гледам, че има и само не наситени платки в ибея по 5-10 долара. Доволно качествени, а ти може да си ги наситиш с каквито желаеш компоненти. Сега, ако ще се проектира и поръчва специална платка, нещата излизат вероятно извън бюджета.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Тази сметка може да излезе в рамките на групов проект. Запали няколко активисти да обединят труда си и още двайсетина да си поръчат платки, групова поръчка наедро за частите и току-виж станало.

Цитат Публикувано от vmwfkl617 Покажи мнения
    Гледам, че има и само не наситени платки в ибея по 5-10 долара. Доволно качествени, а ти може да си ги наситиш с каквито желаеш компоненти. Сега, ако ще се проектира и поръчва специална платка, нещата излизат вероятно извън бюджета.
    Ок някоя от тях да предложиш като подходяща. Макар че предпочитам DIY

Примерно тази: http://www.ebay.com/itm/NE5532-volum...UrmaZml4E83dFA Огледай и други подобни, все пак ти трябва да си избереш, според нуждите и възможностите.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Най-добрият вариант ми се струва стар NAD 3020. Предусилвателната част е добра, трябва само профилатика и смяна на потенциометри. Единствено не отговаря на изискването за изключване на корекциите. Е, не е само платка наистина. Китайщините с по един ОУ, без riaa и без усилвател за слушалки не могат изобщо да се сравняват.

Гирджик, отдавна се разбра, че не гониш качество.
    Затова хващай първото попаднало!

А ако случайно не съм прав, то поне чети:
    https://bgaudioclub.org/showthread.p...e-amplificator
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Тази сметка може да излезе в рамките на групов проект. Запали няколко активисти да обединят труда си и още двайсетина да си поръчат платки, групова поръчка наедро за частите и току-виж станало.

Ми то тва е шанс и предизвикателство за някой можещ да създаде такъв "риборак". Ама удобството е че имаш всичко в една кутия(и едно захранване). Дискретен слушалков пред с rec out,RIAA, изход за крайно стъпало. Захранване с R core траф, избирач с галета за входовете, усилване с 24 стъпков атенюатор. Корекции за ниски и високи и да могат да се изключват. Без релета. Всеки е виждал галета разположена в задната част и дълга ос за врътка отпред. Кутия може да не се предлага, всеки клиент да си намери неговия дизайн.
    Всъщност лично аз мога да си налепя платка но от оживяването ме е страх. Имам няколко лично мои "творения" с интегрални схеми- едно от тях управлява парното ми 7 години без никаква профилатика. Виждам във форума публикувани доста схеми на предусилватели, компонентите на които не струват повече от 200 лв ако изключим галетите и захранването.
    Е като е така- мисля си аз да си налепя платка.
    За самата платка- дали става универсална такава от онези с пробитите дупки. Знам че проектирането на конкретна платка е доста скъпо и бавно
    Бих помолил някой да постне схема за преда и за РИАА-та. А предусилвателя и RIAA-та дали трябва да са две отделни платки. После ще питам за избирача, после за усилването, после за захранването и- току виж съм си събрал машинката. И ако се получи добра тема може да послужи и на други ентусиасти.

Така се работи в нашия форум - човекът иска някой да му направи нещо. Другите го обезсърчават и насърчават. И накрая той решава сам да се захване със задачата.

Добре, че не се страхуваш. А като си го приготвил сам (с любов) ще ти е най-сладко.

Ще се радвам да се получи. Не жали средства и време. Според мен преда е сред най-важните компоненти в една аудио система. А ти имаш високи изисквания.

Ще следя темата с интерес и вярвам, че е ще бъде полезна за мнозина
    "Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

Цитат Публикувано от jean-philippe Покажи мнения
    Така се работи в нашия форум - човекът иска някой да му направи нещо. Другите го обезсърчават и насърчават. И накрая той решава сам да се захване със задачата.

Добре, че не се страхуваш. А като си го приготвил сам (с любов) ще ти е най-сладко.

Ще се радвам да се получи. Не жали средства и време. Според мен преда е сред най-важните компоненти в една аудио система. А ти имаш високи изисквания.

Ще следя темата с интерес и вярвам, че е ще бъде полезна за мнозина
    Благодаря. Сега бих помолил за конкретна схема на усилвателя и на RIAA-та, евентуално и на захранването

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    В една съседна тема има платки за 2 вида RIAA предусилватели.

Ми то тва е шанс и предизвикателство за някой можещ да създаде такъв "риборак". Ама удобството е че имаш всичко в една кутия(и едно захранване). Дискретен слушалков пред с rec out,RIAA, изход за крайно стъпало. Захранване с R core траф, избирач с галета за входовете, усилване с 24 стъпков атенюатор. Корекции за ниски и високи и да могат да се изключват. Без релета. Всеки е виждал галета разположена в задната част и дълга ос за врътка отпред. Кутия може да не се предлага, всеки клиент да си намери неговия дизайн.
    Всъщност лично аз мога да си налепя платка но от оживяването ме е страх. Имам няколко лично мои "творения" с интегрални схеми- едно от тях управлява парното ми 7 години без никаква профилатика. Виждам във форума публикувани доста схеми на предусилватели, компонентите на които не струват повече от 200 лв ако изключим галетите и захранването.
    Е като е така- мисля си аз да си налепя платка.
    За самата платка- дали става универсална такава от онези с пробитите дупки. Знам че проектирането на конкретна платка е доста скъпо и бавно
    Бих помолил някой да постне схема за преда и за РИАА-та. А предусилвателя и RIAA-та дали трябва да са две отделни платки. После ще питам за избирача, после за усилването, после за захранването и- току виж съм си събрал машинката. И ако се получи добра тема може да послужи и на други ентусиасти.
    По-добре е на отделни платки RIAA и преда. Колегата ти е подсказал от къде може да си набавиш платки за хубава RIAA, а за преда също има добри схеми, публикувани във форума. Не е лошо да погледнеш и сервиз-мануала на NAD 3020, един наистина доказано добър пред. Но моята препоръка е да забравиш за универсална платка. Трябва си хубава, добре проектирана, с правилна топология платка, ако не искаш да имаш главоболия с брумове после, а борбата с тях никак не е приятна.

Ннндааа. Изработката на платка никак не е лесно. Ще се търси из форума схема с проектираната платка

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    В една съседна тема има платки за 2 вида RIAA предусилватели.
    Благодаря. Прочетох я. Коя схема звучи по вярно; студийно-демек-не добавя и не отнема.

Един жокер от мен. Разгледай тази тема, не е нужно нещата да са сложни, за постигане на отличен краен резултат: https://bgaudioclub.org/showthread.p...82%D0%B5%D0%BB
    Ако комбинираш нещата и с тази тема, гарантирано си в хай-енда :https://bgaudioclub.org/showthread.p...B5%D0%BB%D0%B8
    Успех!

Благодаря. Всъщност най ефективните неща са най простички. Колкото е по сложно едно нещо толкова по голяма е вероятността да ти извърти номер. Надявам се и на други мнения за конкретни схеми. И подходящо захранване.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Не че е много съществено, но няколко пъти, незнайно защо се набляга върху R-core трафа. Може би ще подсили ефекта на чайката

Чудя се дали някой друг е сравнявал такива трафове с тороиди и такива на прости ламели. Моите сравнения, в транзисторни и лампови устройства все слагат R-core на последно място по звук. Ама в инженерно отношение са страхотни

Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Не че е много съществено, но няколко пъти, незнайно защо се набляга върху R-core трафа. Може би ще подсили ефекта на чайката

Чудя се дали някой друг е сравнявал такива трафове с тороиди и такива на прости ламели. Моите сравнения, в транзисторни и лампови устройства все слагат R-core на последно място по звук. Ама в инженерно отношение са страхотни
    Много пъти съм се изкушавал да направя сравнение с R-core, но може би това, че също съм песимистично настроен към тях ме е възпирало и мее карало да инвестирам в подобаваща филтрация и стабилизация, използвайки на 99 процента тороидални трансформатори.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Предимството им е в по-малкия капацитет първична-вторична. В зашумена среда има значение, иначе тороидът е без конкуренция. Всичко това е за маломощни захранвания.

Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени