Страница 2 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 82

Тема: уредбичка за бас китара

Ей го натоварено, макар и без изправител. Не мисля че кой знае какво ще промени.
    Взимал съм най ниските стойности.

Товара на високото е 22к или 11,3мА ток - вярно ли е

Трансформатор:
    - oтопл. без товар - 6,6v
    - анодно, без товар - 282v

С 6Н1П:
    - анодно без товар, с вкл. отопление - 275v
    - aнодно, с товар 22к, с вкл. отопление - 236v
    - отопление, с вкл. аноден товар 22к - 5,7v

С6Н2П:
    - анодно без товар, с вкл. отопление - 279v
    - анодно, с товар 22к, вкл. отопление - 251v
    - отопление, с вкл.аноден товар 22к - 6v

Отоплението леко куца. С 6н2п според мен проблема е никакъв. Почти точно, както си е по спецификации трафа.

Тоя пад с 6н1п, за изправено напрежение ще е към 20 волта (236*1.414 = ~333 волта).
    Изправено и филтрирано с RC верига, да речем 280 волта.
    Тока на биаса на катода - ще се вместя в 4-5мА за двата триода

Тока на мосфета:
    Ако имаме 280 волта анодно, с 6н1п и 100 к сорс резистор - имаме по 2,8мА ток на мосфет
    Ако имаме 300 волта с 6н2п и 100 к сорс резистор - имаме по 3мА ток на мосфет

- При 2.5 мА ток, ограничен от сорс резистора, правилно ли смятам изходния импеданс?
    - Каквато и възможна амплитуда да има на изхода на повторителя, ще може да се достави 2.5мА върху Z_load. Така ли е?
    - Тока през триодите ще играе според амплитудата, но ще е доста близко до точката на биас на катода и съответните мА там. Вярно ли е?
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Отоплението трябваше да кажа да го направят 6,5v и щеше да заспи .
    Aко въобще има кой знае какво значение

Напротив, има огромно значение отоплението. На 5.7 волта лампето ти ще си отиде преждевременно а и няма да работи както трябва. И изправителя доста неща ще промени, оставям на теб да направиш измерванията като го изградиш изправител с филтър и после ако ти е интересно ще прочетеш защо не се умножава по 1.41 в тая ситуация и да кажеш до колко общо има със сегашните ти предварителни сметки . Тия трафчета ти ли си ги поръчвал? Тука може и да не си признаеш

Същото трафче купено тука от форума го ползвах за една ECC85 по схема на Suprafon в SRPP и му бяха достчтъчни напреженията и отоплително и анодно.На снимката по-голямото желязо е дросел.

Dual Preamp.jpgSDC13967.jpg

Ако ти е ниско отоплителното напрежение, просто го изправи с един грец и ще стигнеш до номинала, тия ламбета работят и с DC за ототпление, но предполаган самата лмаба нещо и е износено отоплението, пробвай с друга броика от същия модел.
    Редактирано от pichaga933; 15 March 2017 в 22:51.

Защо да и е износено отоплението? При износване пада ли съпротивлението?
    6н1п харчи доста отопление. 600ма срещу 350ма за 6н2п.

В спецификациите дават минимални и максимални стойности на отоплението - 5.7-7 волта.
    Така че, по-скоро ще и удължи живота . Особено ако работи на 2-3 мА ток..

Дават също и "крутизна характеристика", ма/в. 4,35 ма/в и не по-малко от 3.2 ма/в при отопление 5.7 волта.
    Kaкво е крутизна характеристика (наклон нещо), и може ли това да даде предположение, как ще се отрази по-ниското отопление на характеристиките?
    Редактирано от emosms; 16 March 2017 в 01:08.

Много късно стана да го разчопля за крутизната характеристика:
    "Крутизна характеризует возможность управления анодным током изменением напряжения на управляющей сетке"

Т.е. при по-големи амплитуди на входния сигнал, тока ще се изменя по-малко. От там, предполагам, по-нисък изходен импеданс при големи амплитуди на изхода...
    За усилването по напрежение нищо не видях. Какъв точно ще е ефекта...

Думата означава "стръмност" и точно тя определя усилването по напрежение
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Ниското отопление на абсолютна долна граница не удължава живота на лампата! Причината е че катода е покрит с окисен слой който трябва да достигне определена температура за да може да е „активен“ и да отдава съответната емисия. Когато намалиш отоплението гранично катода не може да достигне нужната температура за електронна емисия, формират се активни „петна“ който са достигнали активност и отдават цялата емисия с което се и нагряват повече от целия останал катод. Тези петна се издухват бързо, формират се нови такива „петна“ от които се осигурява цялата емисия и така докато целия катод на лампата се „издуха“. Затова винаги трябва отоплението да е достатъчно. В твоя случай 5.7 е на долна граница, но отоплението ти не е стабилизирано, захранва се от мрежата. Трябва да си наясно че всяко устройство се проектира да е в работен режим при определен диапазон на мрежовото напрежение.+- някакви %. Сега ако падне мрежовото ти напрежение с 5% което е съвсем в рамките на нормата и реално се случва лампата ти вече ще е далеч под минималните 5.7 волта. Така че истината е че може да говорим за удължен живот ако например имаш стабилизирано отопление на 6 волта. Но нестабилизирано на 5.7 е неприемливо. И Пичагата е забравил да ти каже че заради ниското отопление той изправи и филтрира отоплителното напрежение от трафа с цел да го докара до към 6 волта и да стане малко по-приемливо.
    От там нататък вече са съображенията какво става със стръмността. Но това е, винаги трябва да смяташ къде в работния диапазон се намираш и да не разчиташ на гранични стойности, защото имаш други променливи величини в уравнението при определени стойности на които ще излезеш извън диапазона.

Да, Supraphon си го спомни по-добре от мене устройството:

SDC13974.jpg

2200uf Nichicon е филтъра след греца на отоплението, който гарантира номинално напрежение даже и при моментни спадове в мрежовото напрежение.
    Редактирано от pichaga933; 16 March 2017 в 11:44.

моето трафче също е от Унитраф 7VA само, че е малко по различен модел: SMT 7VA/ 156N с първична със среден извод на 115в.

156n.jpg

на снимката ясно се виждат 2-та греца- един до друг. Левия от дискретни диоди-хипербързи софт рековъри-за анодното, десния-блок за отоплението.

Трафчето, понеже е супер малко, леко и без вибрации, директно го залепих за стените на кутията с епокси.
    Редактирано от pichaga933; 16 March 2017 в 12:10.

Мдаа, трябваше 0,7А на отоплението и малко повече волтаж. Може да работи с 6н2п, с 6ж32п одма.
    Ако го натовариш с 10 ома резистор на отоплението, ще клекне ли ?

Иначе, едва ли ще и стане нещо на лампата, но няма да придобия толкова истинска представа как ще звучи с 6н1п.
    Това трафче от горната снимка го помня . Беше толкова отдавна, че... всичко съм забравил по детайлите. Сега бързане и набутка.

С ниското отопление, предполагам, кривите на решетъчните волтажи се компресират и слизат по ниско.
    Като начертая товарната линия, при дадено напрежение на решетката, изходните волтажи май отиват леко нагоре, при по-нисък ток. Т.е. сигурно пада изходния импеданс.
    Самата амплитуда на изходния сигнал, дали се скъсява.. не знам. Но се мести малко надясно.
    Самия коефициент на усилване на лампата променя ли се? Струва ми се че не.

---
    Защо всички коментирате това, а не относно повторителя, с който да сваля импеданса?
    Ще работи що годе нормално с 6н2п. И с 6н1п ще работи, но извън нормален режим.
    И с друг, по-мощен траф ще работи .

Също и за регулиране на изходната амплитуда, 3 варианта ми се въртят, всеки си има сигурно плюсове и минуси:
    1. Делител на напрежение на анодния резистор, преди гейта
    2. Делител на напрежение (направо потенциометър последователно със сорс резистора) на изхода на повторителя.
    3. Делител на напрежение на входа на следващия модул, след куплиращ кондензатор. Конкретното модулче еквалайзер, на входа има резистор 100к, който определя входния импеданс. Направо го заменям с тример.

След това, за втория триод, ще има класически потенциометър - гейн 1 мом.
    Може да е комплементарен, в идеалния случай, ако пасне - 220к лог (не съм виждал по-големи) + 270-470 резистор. Идеята е само да регулира чувствителността на усилване, не да намалява докрай.
    Накрая ще си има мастър волюм на стъпалото
    Редактирано от emosms; 16 March 2017 в 13:19.

Между другото, тоя номер с изправяне на отоплението, за да повдигна напрежението, не го разбирам.

Излиза че, ако повдигна напрежението, при DC по 1,414 ще имаме по-голям ток през отоплението, на по-високото напрежение, и ще се отдава по голяма мощност..

Как ще излъжеш трафа да отдава по-голяма мощност... ??

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48
    изправянето на такива ниски напрежения за да ги "вдигнем" става с диоди с ниски падове на напрежение върху тях, защото ползата може да е нищожна или даже отрицателна. германевите са много подходящи но не са мощни, затова ползвам подбрани от изправителите от компютърните захранвания - има екземпляри с пад на напрежение върху тях от порядъка на 0.14 V

ако имам по мощно захранване и вдигна тока на мосфета, като намаля сорс резистора, май имам ограничение
    - Vgs (gate to source voltage +-20v

Иначе си мислих, хем ще има по-нисък импеданс, хем ще има по-малка амплитуда на изхода.

А пък изходния импеданс в тази схема (повторителя), така и не разбрах как да го сметна. При каквото и да било захранване.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    IRF830 (sihf830.pdf) e ключов транзистор. Избери си режим, в който това не е недостатък.

Tрябва курсове.

Добре че е Род Елиът
    - http://sound.whsites.net/articles/followers.html
    Той май е творил във всички области на аудиото, за всичко което може да ми потрябва . Чак сега видях че има по темата...

На мен не ми е горял и без защитата с ценера, но сорс резистора беше към 100к.

Иначе, за режима, по тези криви ли да се ориентирам (прикачено)
    • File Type: jpg irf_.JPG (76.9 KB, 5 преглеждания)
    Редактирано от emosms; 16 March 2017 в 19:12.

Изпитано ключовите мосфети се държат доста добре като сорсови повторители поради относително голямата си стръмност. Особено в случая като е за китарен предусилвател и няма да се бием за няколко нули след запетаята на нелинейните изкривявания е отлично решение! Само един ценер 15 волта паралелно на гейт-сорс с катод към гейта за защита и това е.

http://sound.whsites.net/articles/followers.html

"The current limit is around 25mA with a 330 ohm resistor (R4)."
    Как го смята това...

"Output impedance is 330 ohms, and is based almost entirely on the value of R4. If R5 is 22k as shown, it should be rated for at least 1W, and the MOSFET needs a small heatsink because it will dissipate a little over 700mW with a 250V supply. Increase the value of R5 if you don't need the drive capacity provided by the 22k source resistor. Output impedance is not affected if you change the value of R5, but the ability to provide a high level signal into low impedances is reduced."

Това също, как го е сметнал..
    "The circuit above can provide well over 5V RMS into a 2.2k load impedance."

dzwer's Avatar
    Членува от
    Apr 2009
    Възраст
    38
    Ето интересна идея за изцяло лампов предусилвател за бас китара:
    http://www.diyaudio.com/forums/instr...ss-guitar.html
    Мисля да го пробвам с 3 лампи ЕСС83.
    Ама не знам кога ще се наканя да го почна...
    Ето линк и само към схемата:
    http://subsite.tilaa.eu/share/projec.../schematic.png
    Аз мисля да е с по-малък грид резистор в първия триод, примерно 33к.
    Също бих добавил потенциометър за презънс.
    Редактирано от dzwer; 17 March 2017 в 09:51.
    Nothing moves you like a hydropneumatic Citroen...
    Мои записи на български групи: Youtube

Няма да е повече от една лампа, няма да има изходен трансформатор и се опитвам да сметна захранването.
    Може и само с ЕФ86 - мосфет повторител, и бегай към еквалайзера... ама тр. да е сложно

Също да разбера - как се смята този повторител, максимален ток който черпи (как се смята ограничението му по ток), каква изходна амплитуда може да осигури при този ограничен ток, върху какъв товар.

http://sound.whsites.net/articles/followers.html

"The current limit is around 25mA with a 330 ohm resistor (R4)."
    Как го смята това...

Дотук, нещо не ми се вързва. 250v / 22k - 11,36мА. Как го смята, че тока е ограничен на 25ма....

Това също, как го е сметнал..
    "The circuit above can provide well over 5V RMS into a 2.2k load impedance."

5v RMS/2k2 = 2,2mA
    Смята се RMS, нали? Иначе, 5v RMS e 5*2*SQRT(2) = 14,14v peak to peak
    Вече, изходния ток с peak to peak - 14,4/2k2 = 6,54

Както и да е, тези нищо не говорят. При клас А имаме ток на покой поне 1/2 от изходния. В случай, R5 + R4 не ограничава ли тоталния възможен ток?
    Или сетват някакъв ток на покой, и вече в зависимост от амплитудата на сорса, може да се дръпне и повече от тока който минава през R5...
    T.e., режима на мосфета не ми е ясен, ако това въобще е възможно.

Също, вече тотално се обърках - волтажите на входа на решетката, на лампата, като се прави товарна линия, RMS ли са или peak to peak??
    Съответно и изходната амплитуда....

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Защо ти е въобще лампа? При бас китарата изкривяванията, които са добри за соло китара, не са препоръчителни. Ефектите се правят на друго място.

Е... То защо въобще е раздела хибридни усилватели.

Ръгаме един топуз половин кило, от някое старо радио, с 3 ампера отопление и никакви грижи . Никакви сметки, ток има колкото си искаш. Колко трябва, не е важно вече.
    За ,,,,предусилвателна част....

Отделно топузи за крайното стъпало, ако не е клас D и импулсно..
    Правим един палет кутия, пълна с железа. Може допълнително и изходен траф, за една лампа, наместо мосфет за 2 лева. Чудно.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Не разбрах защо ти е лампа?

To защо ми е и уредба ??? Има разлика и в звученето, и в клипването, ако се стигне до там, дори и за бас.
    Не съм аз единствения, който иска лампа за такова приложение.
    Виж, за друго приложение, малко ми се струва безмислено.

За да сложиш лампа, врътката е е как да я свържеш с другата схемотехника и да и осигуриш захранване.
    Подхода - "взимаш един голям траф", го разбрах.

---

За консумацията от схемата по-горе:

Едно възможно обяснение, е, че мосфета се отпушва при 4 волта гейт-сорс.
    Имаме и един ценер от 12 волта. Ако тези 4 волта гейт-сорс са загубени в прехода, върху R4 имаме пад от 8 волта.
    8/330 = 24мА

п.п. този ценер се надявам че не клипва сигнала от лампата.

Ако това е вярно, общата консумация е изразходения ток в R4 + тока върху товара на следващия модул...
    Както и да е, ако не пипам R5 - 22k, и сложа R4 620 ома, този ток (ако въобще това е обяснението), ще е 8/620 = 0,012 мА.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Как ще имаш пад върху R4, когато транзистора е полеви и към гейта токова не текат. Погледни характеристиките.
    През ценера нормално токове също не текат. Той предпазва гейта от пробив по високо напрежение.
    От транзисторния буфер от последната схема има файда, но токът през полевия транзистор е 119/22=5,4мА, докато през лампата е (250-125)/100=1,25мА. Ама ти нямаш на разположение общ аноден ток 2 Х 7=14мА! (приблизително)
    Пускай на аноден ток към 3мА, без буфер, няма да имаш ядове!

Страница 2 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени