Страница 1 от 4 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 82

Тема: уредбичка за бас китара

уредбичка за бас китара

Във връзка с тази тема:
    https://bgaudioclub.org/showthread.p...D0%B5&p=529399

Става въпрос за уредба за бас китара, с двоен триод 6н1п (коефициент на усилване 35).
    Между двата триода ще има вкаран графичен еквалайзер.
    Идеята е чрез гейн потенциометъра, модифицирания от еквалайзера сигнал да се вкарва едва едва в клип, като към сигнала се добавят хармоници и изкривяване.
    Нужното изкривяване (по скоро заглаждане на изкривявания поради висока амплитуда на сигнала) е доста по-малко от това за солокитара.
    На изхода на втория триод ще има свързани няколко модула в паралел.

Прилагам първоначална блок схема и данните на 6н1п.
    Първата стъпка (ако захранването става горе долу) е режимите на 6н1п.
    T.e. какъв аноден и катоден резистор.

Захранването трябва да се свали до 300 волта (максимално допустимите, макар че сигурно може да се превишат) и се чудя, има ли нужда двата триода да са на различни филтриращи вериги или може да е както по схемата.
    Предполагам, на анодния резистор може да е повече, и на самия анод няма да превишава 300 волта.
    Трафа е наличен, както е описан на схемата.

R1 и C1 са грид стопер и байпас за вч, от които въобще не съм сигурен ще има ли нужда.
    Входната амплитуда на сигнала е... 100mv RMS to over 1v rms .

Идеята на мосфет транзистора е да свали изходния импеданс за по-добро съгласуване със следващия модул и да предодврати загуба на високи.
    Правил съм го, с отделен лампов модул след който има 2,3 метра микрофонен кабел. Определено имаше огромна разлика .

В другата тема чоплих отделни неща, а всъщност има и много други детайли за решаване, така че сигурно темата ще стане каша (ако въобще се събере нужната информация тук).

Та основните въпроси - критики по топологията на ламповата част, комениране на режимите на 6н1п, захранването, мосфет буфера след лампата...
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

470к от 1ва решетка към маса

22к аноден резистор задълже(2*на вътрешното съпротивление на триода, Най-малко)

Катоден резистор, тури 1,5к линееен потенциометър и мери анодния ток да не ти превишава 7,5 мили-ампера , абе направо тури 4,7к потнциометър и мърдай внимателно. Може да го гледаш на скоп кога синусоидата е с най-правилна форма, или най ти харесва на звук. и така да си настроиш кривоч, клип и каквото още искаш само през катодния резистор. Според ПДФ не трябва да падаш под 600 ома катоден резистор.

ако ще връзваш двата триода през разделителен кондензаотр, анода на първия към решетката на втория. На първия триод усилването ти тр да е доста малко,

Лампата Между анодно и катодно краче понася до 300в. Та с тия 100ка аноден резистор си добре презапасен на схемата, лампата я види я не 100в A/K

Като гледам 1-ва решетка може да поеме на -2в кривата що годе линейно, та усилването на 1вия ти триод ще е нищожно я имаш я не 1ма тр да го сложиш, направо може катоден повторител там, не знам тая интеграла колко може да вижда на входа.

Тоя ирф830 не знам колко ще му е положително отношението към ламповия звук...
    Редактирано от pichaga933; 13 March 2017 в 20:51.

6н1п e за далеч по сериозни товари.
    Това трафче не е точно за нея . 10mA.........

Пробвах да направя load line. Анодния резистор ограничен до 62k, съответно 4,8 mA на триод.
    Товарната линия е чаак долу в дъното на графиката.
    Може да работи без биас и да поеме доста положителни волтажи.

Направих графиката, имаме три случая:
    1. Без катоден резистор, без катоден биас... Не съм виждал такава схема .
    При входна амплитуда +-2 волта имаме изходна 90 волта и усилване 22,5.

2. Биас -4 волта, катоден резистор 1к6.
    При входна амплитуда +-2 волта имаме изходна 110 волта и усилване 27,5.

2. С биас -2 волта, катоден резистор ~600 ома.
    При входна амплитуда +-2 волта имаме изходна 110 волта и усилване 27,5.

Дано не съм объркал.

За мосфета, конкретно този ли имаш предвид или по приницип? То цялото нещо е операционни + TDA крайно стъпало, грец изправители.
    И два триода на входа за цвят.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Тази характеристика е по-удобна:
    6Н1П.jpg

Цитат Публикувано от Nasko Покажи мнения
    Тази характеристика е по-удобна:
    6Н1П.jpg
    Благодаря за по-фината графика!
    Гледах товарната линия и при 100 килоома аноден резистор - 3мА ток.

Значи, тр. да помисля за вариантите, какво очаквам да се случи при различни режими на лампата.
    Със 100 килоома може би ще е е удобно да заменям 6н1п и 6н2п, да работят и двете в някакъв приличен за тях си режим, и така да сменям сигнатурата на звука .
    Тона ще е по warm, по близо до клип, евентуално по наситен с хармоници. Така си мисля. Биас - по-малък (макс. 2в), поради същите причини.

Както и да е, опитах се да сметна изходното съпротивление.
    При 100 к аноден резистор, +-1 волт входна амплитуда, по кривата за -2 волта (избрания биас) имаме:
    78 - 137 = 59v амплитуда на напрежението
    4,9 -0,4 = 0,4мА амплитуда на тока

Еквивалентното анодно съпротивление на лампата е: delta V / delta A, или 59/4,5 = ~13k
    По спецификациите за 6н1п дават вътрешно съпротивление от 11к. Най-вероятно, не е сметнато при същия режим на аноден резистор и биас
    Изходния импеданс го дават като вътрешното "анодно" съпротивление на лампата и анодния резистор, в паралел:
    - 13 * 100 / *(13*100) = 9,9к Z out
    При аноден резистор 62к и биас 2 волта, се получиха 5к6 вътрешно съпротивление и 3к6 изходен импеданс.

(формулите и методиката взех от книгата Merlin Blencowe - Designing Tube Preamps for Guitar and Bass)
    В тази книга, автора препоръчва impedance bridging съотношение - мин. 1:5 или по-голямо.

---

Ако всичко това е вярно, може би няма нужда от мосфета след първия триод.

Още не съм сигурен за влиянието на делителя на напрежение след анода, който тр. да свали амплитудата напрежението поне 10 пъти.
    (Ако си играя да сменям с 6н2п - минимум 15 пъти. Но 6н2п има по висок изходен импеданс...)
    Съпротивленията в делителя на напрежение ще влияят на изходния импеданс (или входния на следващия модул), както и може би на пропусканата честота във високите.

След втория триод, входния импеданс на следващите модули, в паралел, ще е вероятно 30к. Т.е. съотношението за impedance bridging се намалява.
    Редактирано от emosms; 14 March 2017 в 01:26.

Видях леки грешки в сметките. С 6н1п изходното съпротивление, в зависимост от анодния резистор (62к-100к), и един примерен биас, ще играе 6-12к
    С 6н2п не намерих графика с ток до 5ma. При аноден резистор 82-100к Zout е 38-41к. Да стигне най-ниско 30к, което прави импедансно съотношение, в най-добрия случай 1:3.

С 6н1п може би да може да работи без мосфет буфер след първия триод. Още не съм го доанализирал, какъв ще е ефекта от делителя на напрежение. С 6н2п ще има загуби/изкривяване.

След втория триод, товарите всъщност може да са повече от три. Там със сигурност слагам мосфета.
    Освен модулите по схемата, ще има send-return loop за външен ефект, с dry-wet миксер (едно потенциометърче, което да смесва колко сигнал директно да отива към крайното, и колко да минава през луупа). Общ товарен импеданс - неясен .
    Т.е. най-малкото заради сенд изхода тр. да има буфер. От него ще излиза 2 метра инструментален кабел .

---

По принцип, този мосфет на изхода на триода нищо не трябва да прави на звука. Усилване по ток.
    До колкото се сещам, тр. да се сметне "катодния" му резистор, като там може да има тример за донагласяне на макс. амплитудата.
    Някакви предложение относно него? Идеята е взаимствана от тук:
    - http://www.geofex.com/Article_Folder...osfetfolly.htm

Добре е да се помисли за най-лошия сценарии - пробив дрейн сорс, или гейт сорс. Не знам как точно дефектират и горят такива транзистори .
    Предполагам, разделящия кондензатор ще спре тока. Риска е дали могат да се повредят външни за уредбата устройства.
    Едното може да е външен ефект/процесор в сенд-ретърн луупа.
    Другото, през модула за XLR балансирания изход, някакси да отиде високо напрежение в микспулта .
    Редактирано от emosms; 14 March 2017 в 12:23.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Сгоден случай да сложиш един триод в общ катод като буфер и да не се занимаваш с глупости.

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Сгоден случай да сложиш един триод в общ катод като буфер и да не се занимаваш с глупости.
    Триода като буфер работи в доста препържен режим (ако е лампа ецц83, 6н2п), по сложно е, повече място заема, нямам захранване за него.
    Трафа по ламповата част е 6v 600ma, 250v 10ma.
    Място за 2 лампи, захранване за 2 лампи, файда ??

п.с. последното ми напомни, че въобще не смятам колко ток ще трябва за мосфета. Да не стане, че трафчето не става . Ама по-късно.

В смисъл, това с лампа като буфер е възможно най-неефективното решение.
    Доколкото знам, се е правило защото е нямало с какво друго. И ако остава някой свободен триод по топологията, иначе са праскали eй така и каквото стане .
    Редактирано от emosms; 14 March 2017 в 12:31.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Ето и 6Н2П, но не знам от кой зор ще я използваш. По-голямо усилване, но и по-голямо вътрешно съпротивление.
    6Н2П.jpg
    Руски елементи най-пълно се намират с търсачката Яндекс.
    Защо не споделиш с какви предусилвателни лампи разполагаш? По-добре е нисковолтови, с по-ниско вътрешно съпротивление.
    Ако не са ти нужни малки изкривявания и големи усилвания, можеш да намаляваш анодния резистор и под 62к.ома.

Налични 6Н1П-ЕВ и 6Н2П-ЕВ, NOS.
    Трафчето е много симпатично, малогабаритно, иска ми се да го ползвам.

---
    Ако сложа на всичко по 2mA ток на покой, вкл. на двата 2 мосфета, пробвах да сметна изходнтие им импеданси в най-тежките случаи.
    Съответно и съотношенията "изходен:входен" импеданс, с последващите модули.

1. Най-тежкия случай за първия буфер е към 10к изходен импеданс и отношение 1:10 с другия модул. При размах на амплитудата 20v (peak to peak) !
    - Tук не съм наясно, ще спечеля ли ако модула с графичния еквалайзер, който се захранва от +-15 волта, оперира с по-голяма амплитуда сигнал ???
    До колко да го огранича?

2. Най-тежкия случай за втория буфер ще е 1к7 изходен импеданс при 3,472v (peak to peak). Изходното ниво е по профи стандарта, изходния импеданс - не.
    Следват 4 модула в паралел, със сумарен Zload 25к и отношение на импедансите 1:14.

Евентуално, един от модулите може да е специализран буфер за сенд изхода, който да е с 600 ома импеданс при 3,472v. Заради самото правене .
    Ако няма такъв буфер, следващия компонент ще е да речем 500к входен импеданс. Което увеличава общия сумарен импеданс на всички паралелни модули.
    Това не е проблем, проблем е кабела до този компонент.. (външен ефект).

Teзи сметки не са вярни ^ май.

Предполагам, ако огранича тока през мосфета спрямо захранването от 300v на 2 мА, са верни, за максимално допустимия ток.
    Но, при различни напрежения на анода на лампата, тока едва ли ще пада до 0 ампера.

Ако изходим от предната формула за вътрешното съпротивление на лампата: delta U/delta A, delta A ще е вероятно под 2мА, което означава че изходния импеданс ще е по-висок от сметнатото.

В случай че тока е е до двойно по-малък, МОЖЕ БИ имаме съотношение на изходния импеданс 1:5 и 1:7 за горните случаи, което е пак трябва да е добре.
    Но.. тр. още да чета, да видя как да сметна изходния импеданс на мосфет транзистора.

---

Въпроса е, не знам дали трафчето, с 10ма за анодното по спецификации, може да захрани 2 триода и 2 мосфет транзистора.

Ако не може, какво точно става.. не знам. Ще имаме пад на напрежението, което ще се изрази в изкривяване.
    Колко точно... как точно ще звучи.. Кои хармоници ще изпъкнат - неясно. Може да е дефект - ефект.
    Редактирано от emosms; 14 March 2017 в 19:31.

Продължавам да карам само на закона на ома...

Приемаме че ще сложа 100к аноден резистор на триодите. 3мА максимален ток * 2 = 6 мА.
    Остават по 2 мА за мосфет. Общо стават 10 мА.

1. Слагам на мосфета катоден резистор 150к и тока който може да премине е 2мА.
    Обяснявам си го, че като се отпуши дрейн-сорс, при 300v на дрейна, и този резистор, ще имаме ток от 2мА.

Реално колко ще се отпуши:

2. При амплитуда на сигнала 20v (peak to peak) имаме ~7v rms.
    3. Ако следващото стъпало е 100к Zin, имаме 7 / 100к = 0,07мА ток.

Подобно на точка 2, при амплитуда на сигнала 3,472v (peak to peak) имаме ~1,23v rms. Товарите са в паралел 4 x 100k Zin, направо да го закръглим на 20к импеданс на товара.
    1,23 / 20к = 0,615мА ток.

Тези бакалски сметки верни ли са .

Предполагат, че сигнала е намален предварително, още на гейта на мосфета. Т.е, андония резистор на триода е два резистора - делител на напрежение.
    бележка: на оригиналната схема, преди гейта има резистор от 220 ома.
    Колко точно да е атенюацията... не знам.

Стига с тия сметки, Хвърли я на обемен монтаж за 30 минути, чуй я , ще се откажеш и минавай на лампа с по-ниско усилване.

Внимавай с това трафче- клякат с много.

И транзисторите, хич не ми е ясно що изобщо съществуват в таз схема. За интегралата разбрах каква е идеята.

мисля , по-логично е първо един катоден повторител да барнеш после интегралата после усилване. от втория триод

Щото каква цел се гони, само смесване? Щото ако е така Разгледай схеми на лампова апаратура за смесване, да не откриваш топлата вода.
    Редактирано от pichaga933; 15 March 2017 в 02:09.

Колко по ниско усилване от 6н1п?
    Няма смесване, има разделяне:
    https://bgaudioclub.org/attachment.p...2&d=1489426809

С две лампи ще трябва ново захранване за лампите, поне заради отоплението (6н1п - 600мА) и повече място. Кутията е готова, и не искам да става пъзел като по един друг проект, където всяко място ми е заето.
    И каква е разликата между двете, не ми е ясно:
    (лампов и мосфет кадотен повторител)
    http://www.geofex.com/Article_Folder...osfetfolly.htm

П.с. какъвто и да е катодния повторител, идеята да се намали входния сигнал на входа на повторителя (делител при анодния резистор) не е ли по-добра, отколкото на изхода?
    Редактирано от emosms; 15 March 2017 в 10:56.

Това трафче за повече от 5 милиампера анодно не става, а отоплението е още по задание грешно навито, като свържеш дори една маломощна лампа двоен триод пада недопустимо. Личният ми съвет - трафчето го продай на някой, който като теб му се кефи, но то за нищо не става. Един маломощен двоен триод с общ аноден ток 6 милиампера трудно храни а за отоплението дума да не става. Не знам защо си мислите че може да се хранят лампови схеми с няма и 6VA трафче? Защо мислите че този който си е поръчал тези трафчета сега ги разпродава? Ами защото са грешно изчислени като напрежения и тоци на намотките!
    Редактирано от Supraphon; 15 March 2017 в 10:56.

Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    Това трафче за повече от 5 милиампера анодно не става, а отоплението е още по задание грешно навито, като свържеш дори една маломощна лампа двоен триод пада недопустимо. Личният ми съвет - трафчето го продай на някой, който като теб му се кефи, но то за нищо не става. Един маломощен двоен триод с общ аноден ток 6 милиампера трудно храни а за отоплението дума да не става. Не знам защо си мислите че може да се хранят лампови схеми с няма и 6VA трафче? Защо мислите че този който си е поръчал тези трафчета сега ги разпродава? Ами защото са грешно изчислени като напрежения и тоци на намотките!
    Колко трябва да се преоразмери?

Иначе ще работи, макар и режима да отива някъде другаде. В китарните усилватели, навремето като са ги правили с кенотрони, се нарича voltage sag.

Ето това примерно работи с 6н2п.
    Единия траф е 6-0-6 500ма, едното 6 за отопление, другото за покачване на анодно. Другия 6-0-6 300 ма, като му ползвам едната намотка.
    Адаптера сега не мога да го измеря, но със сигурност държи > 250 волта изправено и след филтриращите резистори.

П.с. ще го пробвам колко кляка комбинираното трафче, 7VA e. Oтоплението за лампата, анодното натоварено с резистор 25к 5W

Та колко трябва да се преоразмери, за да не кляка ??
    Редактирано от emosms; 15 March 2017 в 11:30.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Колега emosms.
    При анодно напрежение към 300 волта, съгласно характеристиките на 6Н1П, при 150 волта анод-катод, ще имаш статично вътрешно съпротивление на лампата към 50к.ома. При аноден резистор 50к.ома, изходното съпротивление на схемата ще е от порядъка и по-малко от 25к.ома.
    По-ниско изходно съпротивление можеш да получиш с повторител, но токът през него трябва да е по-голям, отколкото тока през първото стъпало. От порядъка на поне 5...10 пъти.
    Токът през първото стъпало може да е малък за голямо усилване и малки изкривявания. Но последното за случая е с по-малка тежест. Не е проблем токът да се увеличи.
    Повторителя може да е с по-голям ток, защото като такъв има малки собствени изкривявания.

По отношение на усилването. Колко миливолта ти е изходът от бас-китарата? Но при всички настройки от нейните потенциометри. След лампата изходно напрежение до към 1...3 V RMS ще е добре. От тук ще си направиш сметка за необходимото усилване на лампата. Дали изобщо ще е необходим делител на изхода.
    Сериозно помисли за мнението на колегата Supraphon. Не доотоплена лампа няма да работи качествено. Ще са ти необходими 6,3 волта под товар. В характеристиките на лампата се коментира и минималното отоплително напрежение. Но при съответните влошени параметри.
    Поради естеството на работа, захранващите трансформатори за лампови схеми трябва да са приблизително двойно преоразмерени по мощност.
    Успехи!

Напълно се обърках вече.
    При китарните усилватели, първо имаме голямо усилване, после атенюация.
    Голямото усилване вдига изходния импеданс.
    Последващата атенюация и по високия импеданс може да вкарат повече шум.

По-голямото усилване обаче не е ли отговорно точно за ламповия звук и насищане с хармоници?
    Не говоря за случа два триода да са свързани последователно и единия да вкарва другия в клип - дисторшън, а само ако разглеждаме един триод.
    Не отговаря ли за по-голяма чувствителност на входа, т.е. по голяма чувствителност към звука от инструмента?
    Също, до известна степен, компресия на амплитудата на сигнала?

Иначе, усилване 10 може би ще е достатъчно, за да не се налага кой знае каква атенюация.
    Обаче, мисля че не съм виждал такива схеми. Със сигурност не за солокитара, мисля също за бас.
    Редактирано от emosms; 15 March 2017 в 12:16.

А по отношение на анодната намотка - най-малкото трябва да се сметне необходимата мощност във волт-ампери. Тук вторичната за анодно дава 10 милиампера 250 волта което са 2.5 волт-ампера. Само при чисто активен товар ще може да консумираш 2.5 вата от там. И тока който са дали е 10 милиампера, но нали знаеш че ако искаш да теглиш 10 милиампера след изправител с капацитивен филтър тока преди него (който се консумира от вторичната намотка) ще е по-голям. Така че те съветвам да снемеш характеристиките на трафчето и на двете намотки (захранваш го от мрежата на ПХ измерваш мрежовото и вторичното от там получаваш коефициента на трансформация, после товариш с номинален ток (активен товар) едната и после другата намотка и измерваш с колко кляка напрежението от там смяташ вътрешното съпротивление на намотките (тук трябва да имаш предвид че и приведеното съпротивление от първичната влиза в това съпротивление и при натоварване на двете намотки едновременно клякането ще е по-голямо в реалността) и така вече можеш в някой симулатор да видиш на какви напрежения при какви токове можеш да разчиташ от това трафче) по този метод винаги си симулирам захранванията и никога нямам проблеми после. Но тъй като колега от форума прави едно предусилвателче със същото това трафче мога да ти кажа просто от опит че не става. И те може да са писали 7 VA ама това трафче си е 6.1 VA изходна мощност, те може да са смятали и тока на празен ход т.е. 7 VA да е мощността която консумира от мрежата при пълен товар, но това е много заблуждаваща информация, обикновено се дава изходната мощност все пак от нея се интересува клиента.
    Аз ще те посъветвам за анодно да си купиш от Комет едно такова трафче:
    https://store.comet.bg/Catalogue/Product/10587/
    Двете вторични свързваш последователно и след това умножител на напрежение по 4. Получават се около 300 волта под товар 24 милиампера. Остава напрежение за да си направиш стабилизация на анодното.
    За отопление отделно трафче ще си купиш, там стандартни с напрежение 6.3 волта обаче няма за съжаление, остава или да вземеш за по-високо напрежение да изправиш, изгладиш и стабилизираш на 6.3 или да свържеш последователно на отоплението резистор (този вариант не го харесвам защото отоплителната жичка има стремеж да поддържа постоянен тока през себе си и с външен резистор при промяна на мрежовото напрение много по-силно се изменя отоплителното и ще излезеш от +-10% диапазона на отоплението при по-малко изменение на мрежовото). Така по отношение на захранването.

Горното мисля се бях опитвал да го смятам, преди доста време и е доста сложно за мен.
    В крайна сметка:
    - не може ли да се тества през конкретния изправител, с 3 кондензатора и два понижаващи резистора (реактивен товар от кондензаторите)
    - да натоваря и двете вторични с еквивалентни съпротивления на активния товар, едновременно.
    - да видя колко кляка всичко (подобен преамп с една лампа, за китара, ми е вървял и с 4,5v отопление, надявам се да не кляка толкова отоплението)
    - да си коригирам леко режимите на лампите за полученото напрежение, което може да се поддържа.

Специално за катодния повторител, той не е ли в клас А? Т.е. максималния ток, който може да тече, е определен от катодния/сорс резистора и AC тока на сигнала едва ли ще го надвиши.

От там нататък,нямаме ли закона на ом? Сметнато с амплитудата на сигнала, v RMS.
    - Амплитудата на сигнала, v RMS/ Zin Load (приемаме че входния импеданс е такъв за цялата честотна лента), това е AC тока. Той е много по-малък от тоците на покой.
    Едва ли захранването ще кляка, заради амплитудата на сигнала. Освен ако не се бъркам, че през мосфета, като се сложи сорс резистора, няма ток на покой на празен ход.
    Т.е. , колкото е клекнало напрежението, след натоварване в покой, може да го сметнем за фиксирано и да продължаваме нататък ??

- Сега ако сметнем с АC по закона на ома, излиза че изходния импеданс е мноого висок.
    - Обаче, повторителя е клас А. Тока който може да се черпи е определен от катодния/сорс резистора, и изходното съпротивление зависи от него.
    - Като добавим, че мосфета има много по-голяма транскондуктивност от лампата, при всякакви възможни изходни амплитуди, повторителя може да осигурява този ток.
    - Пак по закона на ома, смятам изходното съпротивление като: амплитудата на сигнала, v Rms/ тока на покой. В случас излиза, че може да е 10 пъти по-ниско от това на следващия модул.

В крайна сметка, напреженията ще клекнат, ще се пресметне всичко спрямо тях за да е по-точно, а тока не остава ли същия ??

Иначе, тр. да предвидя място за по-голям трансформатор, който да може да сложа там, барабар с платката за ламповото захранване. 100% ще е отделна, като гледам... Да може да се смени
    Редактирано от emosms; 15 March 2017 в 13:50.

п.п. ^ Това клякане ще се освободи като топлина.
    Съответно ще консумира мощност от трафа. Съответно, как да сметна колко от тока е изразходван?
    И изразходван ли е "номинален ток" за консумация от първоначалното напрежение, спрямо новото клекнало напрежение, колкото то вече може да отдава...

Пада на напрежение, делено на..... вътрешното съпротивление на намотката, което е пада на напрежение върху номиналния ток по спецификации ....

Е тука става май омотано .
    Редактирано от emosms; 15 March 2017 в 14:58.

Aбе в идеалния случай губя само мощност. Тока тр. да е същия, при новото по-ниско напрежение, съответно по-малка мощност за консумация.
    Ще го тествам с товар.

Май не си готов за тия сметки, иначе попринцип товариш с някакво съпротивление което при номинално напрежение да ти даде ток по-малък от номиналния (да не претоварваш). После мериш разликата в напрежението при ПХ и под товар, после на базата на съпротивлението с което си товарил смяташ тока за съответното напрежение под товар (т.е. това ти е реалния товарен ток с който тестваш) и накрая делиш разликата в напрежението между ПХ и под товар на тока с който си товарил и ти дава вътрешното съпротивление от гледна точка на съответната вторична намотка. Но това го ползвам аз за да си въртя симулацийки преди да хвана поялника, при теб ще е много по-лесно като чета да си сковеш оригиналната постановка с изправителя, филтъра и евентуално вече някакъв регулируем товар или направо усилвателя. Но както ти казах няма да ти стигне аноден ток, то от сега е ясно. Трябва да се вместиш в 5 милиампера (6 макс) ти гледам си правиш до тук сметки с 10, не знам ще можеш ли да се свиеш до 5 милиампера. А и щом не ти трябва голям ток може да разгледаш в комет трафчетата с 2 Х 24 волта вторично но за по-малки токове (съответно много по-евтини), освен ако и с умножители на напрежение не ти се занимава.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Това трябва да се знае: Закон на Ом за затворена верига. Иначе никакви сметки не можеш да направиш.

Страница 1 от 4 1 2 3 4 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени