Страница 4 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4
Резултати 76 до 90 от 90

Тема: 6 канала TDA7293

Входна чувствителност

Мода на супрафон, с повдигане на сигналната маса работи! Тр. да черпя .
    Да не бързам да се радвам, направил съм го само за неомонтанските китове. Изглежда ок засега.
    Само че, масата откъм входните чинчове не трябва да се свързва за захранващата - бръмчи при всякакво положение на потенциометъра.
    На платката се прекъсва само една пътечка (с червената линия), която свързва към маса точно нужните елементи.
    После се прикачва допълнителната платчица, където са в паралел R 20 ома и C 10n, през които минава прекъснатата пътечка.
    ---

Да попитам, препоръчително ли е да променям усилването на усилвателя? Искам леко да повдигна входната чувствителност.
    Изглежда зависи от съотношението между R2 и R3. Кой е по-добре да пипна?
    Предполагам, усилването се смята като за операционен усилвател, или не точно?
    Ще модвам ибейските платки, та и това да пипна.

При тези стойности дават усилване 30 дб (30 пъти voltage gain), като препоръчителното е 26 дб (~20 пъти).
    Ако го направя 32db (40 пъти), ок ли ще е?

Като го сравнявам с другия усилвател, ми се струва доста нискочувствителен. Направо не вярвам да има усилване 30 пъти.
    Може би е от входния импеданс и изходния на източника, знам ли..
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Редактирано от emosms; 26 November 2017 в 01:38.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Коефициент на усилване

В ОУ доколкото си спомням, увеличаване стойността на резистора в обратната връзка (R3) е предпоставка за шум.
    Значи по- добре да намаля R2.

22к/680=Усилване 32 (~30db)
    22k/620=Усилване 35
    22к/560=Усилване 39 (~32db)

Ама там ли е заровено кучето с "входната чувствителност"

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Там е заровено. Пусни си еднакъв тестов сигнал, премерѝ какво се случва на изхода и настрой еднакво усилване на всички стъпалца. Ако ОТ са ти различни ще трябва да съобразиш техните особености.

Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    45
    Слагаш по едно CS3310 за всеки два канала и след това чрез ардуиното си избираш кой канал колко да е усилен.
    Имаш 6 канален потенциометър, предусилвател и като сложиш по един операционен за буфер - можеш да съгласуваш изхода на входото устройство към твоят усилвател.
    "Истинската свобода е липсата на страх"

Чак толкова прецизно няма да ги глася като усилване.

Чудя се за R2:
    - 680 ома - гейн 32, 30 дб (оригиналното)
    - 560 ома - гейн 39, 31.9 дб
    - 510 ома - гейн 43, 32.7 дб
    Да го слагам ли направо 510 ома?

Макар че и с оригиналното би трябвало да е добре, ама не е ......
    0.7v * 32 = 22.4v
    Връз 4 ома товар тр. да има.... 125 вата... И ~60 за 8 ома.
    Колкото и бакалската да го смятам, в момента свири доста тихо.

-----

За дигипотове, по предложение на machinow имам бройки TC9459N от алиекспрес.
    По документи изглежда с доста прилични характеристики, и е евтин:
    - http://pdf.eepw.com.cn/t20091103/7c1...615a65562f.pdf

Още не съм ги пробвал, и не знам кой век ще стигна до там....
    Кутия поне имам за проекта. Горе долу същата като на стъпалото, както и повечето части.

Китайците не ме оставят да си пия ракията. Модвах часове пак .
    Хич не стигнах да ги сглобявам ибейските. Монтанските в момента дънят двата бокса.
    Нищо не се е запалило.
    Редактирано от emosms; 28 November 2017 в 01:35.

Ще го бъде

Тръгна. Най-накрая пуснах основните колони през новото стъпало.
    R2 го сложих 560 ома.

TDA7293 има по-ясни и за в момента прекалено силни за мен високи, без никакви корекции, без нищо.
    А аз, 5 години съм слушал усилвател, който бил клас B... .... - мостово тда 2005, кит.

Качвам снимки в този пост.

Но... още не е свършило
    Редактирано от emosms; 30 November 2017 в 02:32.

Още малко брум

Последните стъпалца на шината за захранването, бръмчат при всякакво положение на потенциометъра.
    (на диаграмата оградени с червено)
    Брума е много по-слаб от преди и се чува когато няма музика.

Дясното стъпало бръмчи по-силно от лявото. То има и по дълъг сигнален кабел от лявото.
    Като цяло двете стъпала имат по-дълги сигнални кабели от другите и са свързани накрая на шината след другите.

Чудя се, дали ако им повдигна потенциала на сигналната маса още повече, може да има облекчение?
    Сега всички са през 20 ома, но последните две бръмчат, и то различно.
    Наместо да се правят звезди, или да си играя до безкрай с дължината на сигналните кабели, дали има смисъл да сложа един тример на местото на повдигащото съпротивление?

НЕ! Безсмислено е да се увеличава повече това съпротивление! Проблема може и да е другаде. В момента как е осъществено опроводяването на силовата маса? Направи ли спойки или отново е с клеми и кабелни обувки? Ако не е на спойки, запой я, масата към всички стъпала и се надяваме да се оправи. Не разчитай на клемни и винтови съединения по масата, абсолютно мислех че това е ясно. Останалите стъпала как са от към брум? А след като направиш цялата маса със спойки, опитай отново да заземиш всички входни чинчове с общ проводник към общата маса да видим дали пак ще се появи брум, защото при това опроводяване не е редно да се появява. Успех!

Другите 4 стъпала имат еднакъв, едва едва доловим на слух брум.
    Не съм го мерил, но все едно нямат. Ок са.

Първите по захранването са на клеми (+,-,0).
    Вторите (паралелните) са запоени, и мастър и слейв чипа, по отделно.
    Третите, брумящите, и те са на клеми.

Сигналните кабели се събират чак при входовете и не се замасяват. Само масите им са една за друга, звезда.
    ВСИЧКИ сигнални кабели, в частта от стъпалце до потенциометрите, са с индивидуална различна дължина (най-късия път).
    Крайните са с дълги кабели. Дясното крайно бръмчи най-много и е с най-дълъг (20+ см) кабел.
    Мога да пробвам да сложа и на другото кабел същата дължина ( кабела се разкача лесно).
    Но по- смислено ми се стори да търся изравняване потенциала на масите, като си играя с повдигащото съпротивление на сигналната маса. С тример примерно.

Остатъците от звезда на силовата маса, в момента свързват само масите на изправителя, второто захранване и корпус.
    Масата на стъпалата си е през шините на захранване.
    Между другото, масата на говорителите е накрая на шините, най близо до проблемните стъпала.

А ако намаля повдигащото съпротивление какво ще стане?
    Пробвах да свържа захранваща маса на последните стъпала само, през по-дебели кабели за звездата.
    Но се появи еднакъв брум във всички стъпала.
    Също, локалните филтриращи?

За клемите, другите стъпала не искам да ги свалям повече, нито да вадя пак изправителния блок (подава захранването на шините през съединения).
    Вчера пак осрах малко по задния плексиглас, добре че е долу и отзад има винкел, та не дразни много.
    Колкото повече човъркам, повече демидж по визията. Всяко невнимание и грешка се заплаща .
    Редактирано от emosms; 30 November 2017 в 13:07.

Тая топка от объркани кабели както ми я описваш няма скоро да свирне както трябва за съжаление. Лошото е че вече губя нишката кое къде е свързано по масата.
    Това което ще ти кажа само е че няма смисъл да променяш повече стойността на резисторите 22 ома и просто няма шанс от там да дойде промяна. Едва ли и брума в точно тези две стъпала се дължи на по-дългите им кабели. Товара обаче трябва да бъде свързан на филтровите електролити в захранването, а не някъде другаде. Това че при преконфигуриране на масата в момента продължават да се наблюдават проблеми с брум, говори че като цяло нещо не е съвсем наред в цялата концепция.
    Само един уточняващ въпрос - нали сигналната маса на всяка платка, е свързана към ширмовката на коаксиалния кабел по който сигнала ти отива до потенциометъра, където ширмовката на единия коаксиал, преминава към ширмовката на следващия коаксиал който отива до чинчовете. После вече там при чинчовете всички ширмовки се свързват в една обща маса, която засега е оставена висяща. До тук е относително добре, ама е редно да я свържеш към минуса на електролитните кондензатори в захранването, ако при това се появява брум, значи все още нещо не е наред. И наистина, махни всякакви клеми по пътя на масата по опроводяването. Просто нека всичко по масата да е със спойки.
    Редактирано от Supraphon; 30 November 2017 в 14:32.

Нищо не е объркано, всичко е като на диаграмата.
    Има си две шини (реглети по скоро) захранващи, от 2,5мм2 мостов кабел.
    Една за левите и една за десните кснали. И товара е вързан там.

Ширмовката на захранващите кабели върви както си я описал.
    Накрая при чинчовете масите се свързват и не са свързани за масата на захранването.
    Нито се сещам някога да сме пускали стъпало и да сме свързвали масата при чинча за масата на захранването.

Като цяло мога ли да меря нещо а не да правя промени за спорта, че вече сериозно ми писва и не ми се губи време.
    Брума в стаята не го чувам. Тр. Да съм до с ухо до тонколоната и да е тихо.

Последните проби ми костваха 7,8 сваляния и качвания на стъпашото с най дълъг сигнален кабел, което бръмчи най много. Както и ремонт на сигналния кабел, който се скъса.И почти 2 часа супер тъпи и досадни занимания, ОЩЕ по този проект, който трябваше отдавна да съм го забравил.
    Определено не ми се занимава повече, без изяснена логика и измерване. Някакви показания какво и защо да правя.

Оставих го с резистор от 10 ома. Като резултат, брума леко намаля. Стъпалото с втория по дължина сигнален кабел спря да бруми, но се появи много лек брум в стъпалото с ...... най-късия кабел...

Другите 4 са ок, а и тези двете не чувам брума в стаята.
    Редактирано от emosms; 1 December 2017 в 02:06.

Логиката на проблема (поне настоящата версия върху която работиш) съм я описал последователно в няколко мнения, сега ако трябва да чертая еквивалентни схеми с паразитни съпротивления, и кои пулсации от къде постъпват във входа просто няма да имам време.
    Логиката на силовата маса е да осигурява до колкото е възможно еквипотенциална точка между всички стъпала. Това е невъзможно поради съпротивлението на свързващите кабели, обаче при теб има и контактно съпротивление в клемите което както е нелинейно, така може да мени стойността си със скок когато си поиска. Така че това мисля ти го изясних че трябва да бъде само със спойки.
    Товара трябва да е вързан при електролитните кондензатори. Защото за променливия ток (сигнала) те представляват източник с много ниско вътрешно съпротивление. Свързващите кабели не са! Но не от там ти идва брума в момента.
    Относно сигналната маса при чинчовете - именно за нея ти говоря да я пуснеш с едно кабелче също към масата при електролитните кондензатори и да ми кажеш дали ще се промени работата.
    И извинявай че ще стана малко по-директен, но това че проекта ти отнема повече време от колкото ти се иска и си очаквал означава единствено че не си достатъчно подготвен за него.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Огледай за затворен контур около тороида. При централно разполагане на трансформатора трябва да се съобразяват повече неща.

Свързването за масата на чинчовете за захранващата предизвиква брум, по-силен, във всички стъпала.
    Има връзка, която е откачена и изолирана в момента.
    В едно стерео стъпало с 7294, което наскоро отваряхме, масата при входа също не е директно свързана за захранващата, а само за платките на стъпалата.

---

Както го разбирам за в момента, повдигнатата сигнална маса не е еквипотенциална.
    А е свързана в една точка при чинчовете и трябва да е еквипотенциална.

Да се върнем на понятието граунд лууп.
    През различните пътища които свързват масите, съпротивлението е различно и тече различен ток.
    Този течащ ток се чува като брум. (Ако се не бъркам).

В конкретната ситуация, ето как си представям модел за анализиране на 'масата':

1. Имаме последователно свързани, за едно стъпало:
    - R1, проводник силова маса (захранващ блок до стъпало)
    - R2, на повдигащото съпротивление, което отделя сигналната от силовата маса
    - R3, на сигналната маса. През ширмовката до общото свързване при чинчовете.
    2. Имаме 6 вериги като горните, в паралел.

Ако модела ми е верен, при еднакво повдигащо съпротивление (20 ома), осезаем брум имаше при стъпалата с най- голямо съпротивление по веригата.
    Последните стъпала по шината са най-далеч от силовото захранване и с най-дълги сигнални кабели.
    Т.е. С най-високи R1 и R3. Като едното е с по-голямо R3 от дугото, то бръмчи и най-силно.
    R1 и R2 са им приблизително еднакви, голямата тазлика е в R3 ( сигналния кабел е с ~ 5 см по- дълъг).

На въпросното стъпало с дългия кабел, пробвах R2 - 5 и 10 ома.
    Резултат горе долу еднакъв - то бръмчи леко, но се появи лек брум и в стъпалото с .... най-ниско съпротивление по веригата.
    При него имаме най-къс сигнален кабел и е първо по шината на захранване.
    Т. е . Имаме от най-ниските R1 ( заедно с първото стъпало на отсрещния канал) и най- ниското R3 (има по-къс сигнален кабел, заради разположението наплатката).
    Редактирано от emosms; 1 December 2017 в 12:28.

Точно защото са противоречиви тези неща които се случват, започва да навява мисли за други проблеми. Това че свързването на чинчовете към общата маса в захранването предизвиква еднакво силен брум също предизвиква съмнение за коректността на всичко. Съжалявам но аз съвети повече не мога да давам, поради липсата на яснота за мен лично какво се случва. От тук нататък работата е в твоите ръце. И не пренебрегвай това което го пиша вече не знам за кой път да няма клеми а само спойки. В крайна сметка може и да махнеш електролитните кондензатори от платките на китчетата, както ти казах те там с такива големи стойности само вредят. Това ще редуцира брума до съвсем логични нива вероятно.

Страница 4 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени