Резултати 1 до 8 от 8

Тема: Музикален шкаф Хармония 20

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36

Музикален шкаф Хармония 20

Възстановявам една такава мебел. Има една секция която не намирам на схемите. Свързването на ключ "ГОВОР", секция А, пера 2 и 3. Ключа е между изходния трансформатор и високоговорителите.
    Прилагам принципна схема и скица на моментното положение. С пунктир е неизвесната част.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Случва се да има разлики между схемата и конкретното изпълнение. Не ми се вижда разумно да се изключва основния говорител за слушане на говор. Идеята на опцията "говор" е да свие честотната лента до обхвата 0.3-3.4kHz за да се чува по-ясно. През 25uF и ако ВЧ говорителчетата са 8 ома ще пеят на 800Hz. Не ми се струва разумно.

Онзи кондензатор, дето на схемата е над мрежовия предпазител, изпълнява тонкоректорски функции.

bxd's Avatar
    Членува от
    Dec 2007
    Възраст
    36
    Така е, както си го нарисувал - пунктира можеш спокойно да го удебелиш Всички БГ радиоапарати с копчета ,,Говор" са с такава схема - изключват малките елипси, които не са само ВЧ говорители. Концепцията е известна като 3-Д звук и има смисъл при настолните приемници, където малките говорители са разположени срещуположните страни на кутията, излъчвайки диполоно. При това се добавя дълбочина на звука, наподобяваща донякъде стерео ефект. Обаче, особено при лош прием на станции на СВ, този 3-Д ефект пречи за разбирането на говора и затова се изключва с копчето ,,Говор". При радиошкафа няма чак такъв смисъл от
    това, явно навремето просто са пренесли сляпо схемното решение в новото оформление.
    Има и една друга недомислица в схемата, че при нтиснат клавиш Говор се изкючва ООВ и потенциометърът за усилване се включва директно към маса, което увеличава брума. Това е по-добре направено в ,,Симфония 10", която иначе е идентична на Хармония-та. Ако искаш, виж нейната смема в http://www.kn34pc.com/sch/index_rx.html
    ПП: този шкаф може да зазвучи наистина много приятно, поне моята Хармония 20 стана много добре. Само трябва да се пипнат малко режимите на крайните пентоди и да се махне R-C групата, вързана паралелно на вторичната намотка на изходния траф. Също така, за по-контролируем бас е необходимо да се намали механичния ку фактор на голямата елипса и/или да се заздрави задната решетка и да се добави акустично съпротивление.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Ще се влоши охлаждането. За мен допусимо е оребряване на кутията отвътре.
    За 3Д звук не се бях сетил. Има ли практически смисъл?

Абе, най-добре ще бъде с истински боксове.

bxd's Avatar
    Членува от
    Dec 2007
    Възраст
    36
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Ще се влоши охлаждането. За мен допусимо е оребряване на кутията отвътре.
    За 3Д звук не се бях сетил. Има ли практически смисъл?
    Според мен има. Но не и при радиошкафа, а при настолен апарат в такава конфигурация (снимката по-долу)
    Относно радиошкафа - хубавото му е, че сам по себе си представлява оупън бафъл с нелош размер и понеже има две колони, може да стане една нелоша винтидж изглеждаща система със стерео звук, без да ѝ се променя вида.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Явно удебелението под кондензатора на малките високоговорители трябва да представлява ключа. При сканерането листа е отрязан от дясно и не се виждат означениета за секция и номера изводи. постоянно е включен големия високоговорител, а при включване на говор се изключват малките.

ПП Гледам схемата от първия пост.
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

bxd's Avatar
    Членува от
    Dec 2007
    Възраст
    36
    Точно така, удебелението е ключа.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •