Страница 8 от 8 ПърваПърва ... 4 5 6 7 8
Резултати 176 до 196 от 196

Тема: R2R атенюатор + 4 входов селектор с релета и Arduino - проект с отворен код.

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    38
    Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    Само давам идеи как да се наточи максимално.
    Софтуерно???
    След като сме го наточили хардуерно, с лята кутия, soundcare /примерно/ крачета, солидни захранвания и изходен буфер, качествени букси, кабелчета и вероятно съвсем други релета - може би да има смисъл.... Иначе R2R атенюатор си е компромисно решение /доста по-компрмисно от шунтов или L-pad с брой релета = брой стъпки примерно/ и да се прибива коча с лопата със софтуер не виждам /аз поне/ особен смисъл. По-добре гледайте проектчето цялостно. Винаги може по-добре и винаги някой ще го извади по-голям . Тук е важно да има прилично качество и удобна функционалност за ежедневна употреба, най-хубавото е, че го има и е достъпно, а не е поредната тема /само с/ с теглене на локуми и теории кое как можело да стане ...
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от machinow Покажи мнения
    Софтуерно???
    След като сме го наточили хардуерно, с лята кутия, soundcare /примерно/ крачета, солидни захранвания и изходен буфер, качествени букси, кабелчета и вероятно съвсем други релета - може би да има смисъл.... Иначе R2R атенюатор си е компромисно решение /доста по-компрмисно от шунтов или L-pad с брой релета = брой стъпки примерно/ и да се прибива коча с лопата със софтуер не виждам /аз поне/ особен смисъл. По-добре гледайте проектчето цялостно. Винаги може по-добре и винаги някой ще го извади по-голям . Тук е важно да има прилично качество и удобна функционалност за ежедневна употреба, най-хубавото е, че го има и е достъпно, а не е поредната тема /само с/ с теглене на локуми и теории кое как можело да стане ...
    Като се замислих... май съм обидил колегата, без да искам...
    Той създаде две, хубави палатки, от които аз поръчах, но поръчах и други... ето я темата:

https://bgaudioclub.org/showthread.p...B4%D0%B0/page8
    За което, се извинявам! Просто имам излишни средства, възможността и желанието, да окуражавам подобни проекти. Преди много години, много исках да участвам в лепенето и сглобяеането на проекти в този форум, но живеех далеч. Не знам, колко съм помогнал тогава, но и тогава съм инвестирал в проекти на Жоро, за които имам колеги, които в момента плащат двойно, но уви, вече са забравени.
    Платките на колегата, не удовлетворяваха моите изисквания, но въпреки всичко, поръчах 4. Моята тема е свободна и не комерсиална и не задължавам никого с мнение или каквото и да било! Но свободните съчинения - не са добре дошли! Форумът има администратори, които във всеки един момент могат да затворя темата.
    Аз лично, се радвам да запоявам и правя проекти от този форум, защото така лекувам тежка депресия. Поздрави и съжалявам за спама!
    "Истинската свобода е липсата на страх"

valqk's Avatar
    Членува от
    Sep 2010
    Възраст
    27
    Асене, браво!
    Следя темата от самото начало. Аз самият се туткам от 2г да се хвана да си направя нещо такова.
    Много ми хареса идеята за монтажа на реле-чинч и мисля да я използвам.
    Калояне, защо да не се направи, като може? Не иска много промени, а и е само кодене...отделно, дали шунт или серийно е въпрос на вкус...какви резистори и релета също.
    Ето как се приспива ардуино:
    http://www.engblaze.com/hush-little-...p-mode-basics/
    http://playground.arduino.cc/Learning/ArduinoSleepCode

(п.п. не съм го тествал, само гугълнах)

Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    45
    Нова стабилна версия:
    - Добавен е входен офсет, който изменя усилването за да оеднакви нивата на възпроизвеждане на различните входове (например, изхода моят тунер е с 10дб по-слаб).
    - Добавен е бутон на дистанционното, с който може да се гаси и включва дисплея
    - Добавени са машини за събития, във функцията на дистанционното, за да може да се използват и дистанционни с повтарящи се кодове, стандартно Сони.
    - Добавена е възможност за използване на OLED и LCD дисплей.
    - Оптимизирана е функцията за усилване, като вече реално не се чуват пукания при усилване и намаляване.
    - Добавена е променлива, с която да можете да избирате колко да бъде атенюацията от 127 до 64 дб, като повечето фабрични усилватели работят с 80дб, числото трябва да е нечетно и в случая е 81.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове

Как променяш усилването с входен офсет ??
    Сваляш нивата на другите входове, -10 дб??

Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    Как променяш усилването с входен офсет ??
    Сваляш нивата на другите входове, -10 дб??
    Усилвам с 10дб по-слабият сигнал и като се върне на друг вход, съответно го намалявам.

valqk's Avatar
    Членува от
    Sep 2010
    Възраст
    27
    Асене, решил ли си проектът под какъв лиценз е?

Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от valqk Покажи мнения
    Асене, решил ли си проектът под какъв лиценз е?
    Абсолютно свободен. Ако някой изяви желание да направи платки, аз лично ще си купя, а управлението може да бъде универсално и да се направят още няколко проекта:
    Селектор с дистанционно и моторизиран потенциометър
    Селектор за ДАК
    Селектор и предусилвател с PGA - за тези, които го харесват.
    Само селектор с дистанционно за любителите на галетата.

valqk's Avatar
    Членува от
    Sep 2010
    Възраст
    27
    Супер. Благодаря за което!
    По-натам мисля да 'стъпя' на него, затова питам, а мисля да го пусна в гитхъб като гпл3 или нещо подобно, та да питам.
    Аз лично, предпочитам да го направя на макетка, защото може да се избира проводникът, с който да се направят връзките.
    А дали може да качиш и Eagle файловете, да не ги чертая пак?
    Редактирано от valqk; 23 March 2017 в 09:17.

Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    45
    Наложиха се промени на входа и имаме нова версия.
    Слагам и Eagle файловете.

jacksonr's Avatar
    Членува от
    Feb 2012
    Възраст
    47
    Здравейте, хванал съм се да правя платки по проекта и имам няколко въпроса.
    Правя ги с SprintLayout 6 и се стремя да вляза в размер 100мм/100мм за да излезнат по-евтини платките.
    Идеята ми е за 2 платки в този размер - съответно селектор на 5 входа, 1 брой MCP23008 и 1 брой ULN2003 и втората всичко останало - атенюатора, 1 брой MCP23008 и ULN2003 и Ардуиното, с конектори за закачане на дисплея, енкодерите и захранването.
    Единият проблем е, че не намирам в SprintLayout 6 иструмент за прорязване на платката на две (сега съм го направил с отвори, но няма да изглежда добре като се разделят платките.
    Другия проблем е, че едвам набутах 7 релета на 100мм и сега за да изкарам управленията им ще трябва да пресичам пътя на сигнала, вярно на горния слой, но все пак не е аудиофилско.
    За атенюация до 64 дб са достатъчни 6 релета, тука разбирам че 7-мото се използва за mute.
    Ако са само 6 релета ще мога да изведа по-добре управленията отстрани, но доколкото разбирам трябва да се промени кода и при mute да се използва 6-тото реле или направо да се обезточават всичките релета за максимална атенюация.
    И накрая една картинка докъде съм го докарал.

R2R_arduino.jpg

Съвети по реализацията са добре дошли!!!
    Румен Кърджев

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    За очертаване контура на платката, включително и прорези, се използва слой 0 (белия слой). Монтажните отвори, ако са за М3, трябва да има чисто пространство поне 7 мм в диаметър.
    Редактирано от galinvayov; 1 April 2017 в 17:57.
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

jacksonr's Avatar
    Членува от
    Feb 2012
    Възраст
    47
    Така май е по-добре.

R2R_arduino_2.jpg

Благодаря!!!
    Редактирано от jacksonr; 1 April 2017 в 19:07.
    Румен Кърджев

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Отслабващите отвори трябва да са с нулев диаметър на площадката и да не са проходни (управлява се с F12). Накратко, не трябва да има мед около тях. Ground plane е добре да се изтегли на 0.5-1 мм от ръба на платката.
    Редактирано от galinvayov; 2 April 2017 в 11:14.
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    45
    Супер!
    Мислех че съм сам - много се радвам че има и други, които се интересуват от проекта.
    Относно тези две платки, според мен ще е добре да се предвидят свързванията на входовете и изходите да става директно поробно на тип рейка (за да може пътят на сигнала да е възможно най-къс), когато платките са монтират тип сандвич.
    Управлението е по-добре да е с човешки чипове, цокъл DIP и всички чипове по управлението да са на платката с ардуиното, за да може да се екранира цифровата част. Хубаво е изходните чинчове също да са на платката, заедно с входните - който иска ще го ползва като пасивен, а другите лесно ще могат да си добавят буфер по желание.
    Платката на управлението, би било хубаво да се направи, така че да могат да се отстраняват енкодери, защото тази платка ще може да се използва и за други проекти, например селектор на входовете на ДАК, само селектор без r2r, селектор с моторизиран потенциометър и дистанционно, както и всичко останало, което ни хрумне с ардуино, дисплей и енкодер.
    Преобразувателят на дисплея от паралелен към сериен интерфейс може да се спести, защото има достатъчно останали портове, но мисля че цената му от 5лв не е нещо особено а така както е управлението е много по-универсално и в бъдеще може да се направят други поекти, на базата това упрвление,
    Редактирано от asen_v_k; 2 April 2017 в 11:38.

Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    45
    Последна работеща версия.

jacksonr's Avatar
    Членува от
    Feb 2012
    Възраст
    47
    Цитат Публикувано от galinvayov Покажи мнения
    Отслабващите отвори трябва да са с нулев диаметър на площадката и да не са проходни (управлява се с F12). Накратко, не трябва да има мед около тях. Ground plane е добре да се изтегли на 0.5-1 мм от ръба на платката.
    Това долу-горе го оправих.

R2R_arduino_3.jpg

А за останалите пожелания - идеята ми беше да събера всичко на 100/100мм за по-евтини платки, но явно това води много компромиси при разработката на платката. Затова и не съм използвал DIP чипове. Всичко това може да се направи, ако се направят 3 платки с размери 120/50мм. Съответно цената на платките ще скочи поне тройно.
    Освен това така както го бях замислил - на 100мм платка влизат само 6 релета за да може нормално да изкара управлението към MCP23008, иначе става ''манджа с грозде''.

Редактирано от jacksonr; 2 April 2017 в 16:28.
    Румен Кърджев

Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от jacksonr Покажи мнения
    Това долу-горе го оправих.

R2R_arduino_3.jpg

А за останалите пожелания - идеята ми беше да събера всичко на 100/100мм за по-евтини платки, но явно това води много компромиси при разработката на платката. Затова и не съм използвал DIP чипове. Всичко това може да се направи, ако се направят 3 платки с размери 120/50мм. Съответно цената на платките ще скочи поне тройно.
    Освен това така както го бях замислил - на 100мм платка влизат само 6 релета за да може нормално да изкара управлението към MCP23008, иначе става ''манджа с грозде''.

Съпротивленията на р2р, могат да се завъртят на 90 градуса и няма нужда да се доблират - смятат се стандартни стойности с 1% или 0.1% толеранс, намират се във Фарнел и не са скъпи.

Цитат Публикувано от asen_v_k Покажи мнения
    Супер!
    Мислех че съм сам - много се радвам че има и други, които се интересуват от проекта.
    ....,

Не си сам, има със сигурност и други хора които се интересуват, обаче не се прави така. Винаги до сега, когато тук е разработван даден проект с претенции, автора основно поема ангажимента за цялостното довеждане на нещата до край. Било то и с комплексната помощ на участниците тук, (както и сега се получи за някои основни моменти в разработването), като автора поема ангажимента за пускането на някаква серийност и крайна окомплектовка, като накрая се получава готов кит за сглобяване. Нали не мислиш, че някой ще тръгне сам от нулата, да събира нещо, което не му е особено ясно как точно работи?! Много участници, дали не са и повечето тук, не разбират достатъчно от ардуино, програмиране и т.н и т.н и единственото което би ги привлякло е едно готово крайно изделие, от което ти сам решаваш дали и колко да спечелиш. Иначе, из ибея има много сглобени китове за селектор с дистанционно и волуме с моторизиран, за жълти стотинки...
    Редактирано от Goldbyrk; 4 April 2017 в 21:53.

Най- много, празен чип.

Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от Goldbyrk Покажи мнения
    Не си сам, има със сигурност и други хора които се интересуват, обаче не се прави така. Винаги до сега, когато тук е разработван даден проект с претенции, автора основно поема ангажимента за цялостното довеждане на нещата до край. Било то и с комплексната помощ на участниците тук, (както и сега се получи за някои основни моменти в разработването), като автора поема ангажимента за пускането на някаква серийност и крайна окомплектовка, като накрая се получава готов кит за сглобяване. Нали не мислиш, че някой ще тръгне сам от нулата, да събира нещо, което не му е особено ясно как точно работи?! Много участници, дали не са и повечето тук, не разбират достатъчно от ардуино, програмиране и т.н и т.н и единственото което би ги привлякло е едно готово крайно изделие, от което ти сам решаваш дали и колко да спечелиш. Иначе, из ибея има много сглобени китове за селектор с дистанционно и волуме с моторизиран, за жълти стотинки...
    Това не е невъзможно, но ще бъде доста скъпо и затова софтуерът е безплатен, новата платка, която направих за лични нужди е със съпротивления за около 130лв, тези съпротивления като сройност са различни за всяко приложение- начинът за пресмятане е приложен, елементите са налични в търговката мрежа.
    В заглавието на проекта е написано "отворен код" - това не означава, че някой предлага китове, готови изделия или прави бизнес. Не е изключено да има и друга версия, колеги започват други проекти на тази база, и в това няма нищо лошо, а напротив може да направят нещо красиво и много по-качествено.
    Ако се разровите в интернет, ще видите че има много такива проекти, но те са комерсиални, а "безплатните" са недовършени - говоря за софтуера.
    Относно r2r, това е нещо, повече от ясно как работи, дори по-ясно от потенциометъра за 1лв.
    Схемата е много елементарна и за разлика от другите, може да се сглоби на експериментална платка, защото самите модули са така направени.
    Схемите са налични, компонентите също, тази схема може да се направи, дори на бредборд с кабелчета
    Ако някой колега, има проблем с качването на софтиера в ардуиното - ще помогна!
    Аз лично, преди да го започна знаех какво е ардуино от вестниците, така че не е невъзможно!

Страница 8 от 8 ПърваПърва ... 4 5 6 7 8

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени