Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 39

Тема: ОТ с 10" 2-way за фоново ежедневно слушане.

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34

ОТ с 10" 2-way за фоново ежедневно слушане.

Здравейте!

В този раздел се чувствам малко като новобранец макар да имам срасти по ПроАудио системите от много време на сам Изпуснал съм много пазара и произхода на тия стоки затова се нуждая от вашата помощ!

Искам да спретна 2бр. ОТ с цел озвучаване на работилница 100м2(10х10м) и 430м3 общ обем на помещението. Ограниченията който имам са:
    -Бюджет
    -Да са под 40 литра
    -Да бъдат влаго и прахо устойчиви
    Търся:
    -Да работят на ниво 95-105дб защото ползвам шумно отопление и шумни машини
    -Да свирят аналитично и естествено без да изморяват ще ги слушам и по над 9 часа на ден
    -В сферата на моите представи търся честотна лента 50-20 000Хц
    -Втора работа на тия колони ще е пренасяне и озвучаване на домашни купони затова е добре да могат да поддържат 110дб ниво с прилично качество.
    -Предпочитам добра чувствителност, пред бас на всяка цена. Баса ми е важно да е естествен, количеството колкото толкова, има и опция да преча с тая музика!

На първо време ще свирят на транзисторен ресивър. После може да им спретна хубав усилвател, всичко е въпрос на време и възможност. Желание имам много което е важното.

1. Как ви се струва варианта 10 бас или мидбас, но с мощен високо честотен за домашни цели? Тая идея ме налази след гледане на малко графики. Реално почти няма ПА 10" говорител който да е много над 95дб ако е с разширена честотна лента. А 95дб има не малко домашни високо честотни който са доста по-линейни от компресионите. Отделно цената на хубав компресионен драйвер + рупор отива в небето.
    2. Моля изкажете мнение за 2-3 говорителя:
    -Precision Sound R1020
    -Precision Sound K10F360
    -OBERTON 10B200
    Споделям че най-ми допада Обертона. Медна бобина, каптонова шпула 51мм което до колкото знам е достатъчно и по-добре за средно честотния диапазон(спрямо 75мм примерно). Всичките бас-чета за вас(басове за мен) ги спрягам за 25-30 литра БР настроен на 50-55Хц. Приемам предложения за още говорители до 140-150лв броя. Китайските от линка ходих да ги видя на живо. За разлика от други Китайски ми се видяха прилични, но не бих ги купил без препоръка.
    3. Ето един пример за високо честотен с който си представям нещата: Monacor DT-300

В крайния вариант ОТ си ги представям черни с водонепроницаемо покритие, метална мрежа с плат или дунапрен против прах и влага. Вкопани дръжки, до 15-20кг броя.

Понеже времето напредна лека от мен! Спам в темата не искам, на който не му допада моля нека пропусне, предварително му благодаря!
    Редактирано от Vankata_84; 30 January 2017 в 02:34.
    Вкъщи: Dual CV441RC, speakers: DIY visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Други: str-de425, klipsch tangent t10
    kenwood r-se7, RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    За тези цели не е ли по-добре да ползваш готови профи ОТ? Цената ще е по-ниска.

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Какви са тези Precision Sound, защото освен в Megavoice никъде в нета не съществуват? Аз също заглеждах 15'' модели, но без дейташиит и някакви отзиви за тази марка не ми се рискува.

Цитат Публикувано от Vankata_84 Покажи мнения

1. Как ви се струва варианта 10 бас или мидбас, но с мощен високо честотен за домашни цели? Т
    Като вариант не е зле , с малко еквализация откъм ниските може да свирне прилично.За вч ти е напълно достатъчен модел с 1,5-1,75 инча звукова бобина .Срез между мидбаса и вч на около 1500 хц.

Стария модел на Обертон 10В100 беше с водоустойчива мембрана , новия 10B200 не знам дали е същата.
    Моята галерия diy-проекти
    http://vuicho.snimka.bg/other/diy-oz...veri.30205.all
    профи ОТ (и други) http://stoevdiy.snimka.bg/hobby/ot-i...eri.418371.all

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    Новия(10б200) е на много прилична цена! Това ме тика да го пробвам.

Стоев според теб кой ВЧ да търся? Конкретно от рупори, и компресионни драйвери не разбирам. Да, мисля да ползвам малко вдигане в ниските(разбира се с мярка). Целта е точно приличен естествен звук. При 93-95дб ОТ мисля да ми е твърде достатъчно и 80-100 вата ако може повече ще е само бонус! Дори на купон надали ще видят повече от толкова.

Значи до тука никой не казва мнение за китайците?!?!

Нещо да оплюваме Обертона на който поне аз не намерих аналог?

Какви да са тия готови колони? Да са малки, пък да свирят нормално? Чух пластмасови в мегавойс ме звучаха зле като за профи колони с 8" и тая цена на която бяха.

Краси НокАут11 преди време го занимах защото имаше надежда да мога да отделя около 600лв за това упражнение. С него стигнах до извод да ползвам коаксиални БМС-и, но уви няма да стигнат средства за толкова. Тук също искам да му благодаря за отделеното време по телефона!

За вч може примерно BMS4538 /4544 или Обертон D2538 / D2544 . Предимството е че за тях има резервни части (ако нещо ги изгориш) и повече хора имат опит с тях така че да дадат съвет за филтри .
    Иначе коаксиален и Precision Sound C10E455 гледам че е на цена колкото отделен 10"мидбас +приличен вч , на мощност ще държи но ниско няма да слиза освен с еквилизация .
    Моята галерия diy-проекти
    http://vuicho.snimka.bg/other/diy-oz...veri.30205.all
    профи ОТ (и други) http://stoevdiy.snimka.bg/hobby/ot-i...eri.418371.all

Конструктор на профи ОТ knockout11's Avatar
    Членува от
    Aug 2008
    Възраст
    33
    Цитат Публикувано от ivos Покажи мнения
    Какви са тези Precision Sound, защото освен в Megavoice никъде в нета не съществуват? Аз също заглеждах 15'' модели, но без дейташиит и някакви отзиви за тази марка не ми се рискува.
    Това са китайската фирма A&D Audio http://www.ad-audio.com/ , като Megavoice ги внасят под свой бранд.

Ползвам ги рядко за нискобюджетни проекти и бих казал, че за парите си вършат чудесна работа.
    "SoundWavePro" Красимир Георгиев GSM: 0878267054 , проектиране, конструиране и измерване на профи ОТ

Членува от
    Aug 2008
    Възраст
    33
    Цитат Публикувано от Vankata_84 Покажи мнения
    Краси НокАут11 преди време го занимах защото имаше надежда да мога да отделя около 600лв за това упражнение. С него стигнах до извод да ползвам коаксиални БМС-и, но уви няма да стигнат средства за толкова. Тук също искам да му благодаря за отделеното време по телефона!
    За нищо Ванка

Относно 10 инча говорители, то моят опит е почти нулев...изключително рядко ползвам този размер. Имам два коаксиални Обертона 10NCX1, които ги взех за пробата, но и така си стоят в кашоните...все не ми остава време за тях. Но скоро ще ги тествам и ще видим как са.
    Ако проекта не го правиш с коаксиал, то за ВЧ ти препоръчвам профи драйвер. Дори и на 25мм шпула ще ти е достатъчен, ако десятката е да речем до 2 инча шпула. Моят избор би бил BMS 4524 или малко по-големия 4538. Филтри след измерване с подходящия рупор за драйвера, включително и измерване на 10ката. Филтъра е много по-добре да е и за двете ленти.
    "SoundWavePro" Красимир Георгиев GSM: 0878267054 , проектиране, конструиране и измерване на профи ОТ

bocko80's Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    39
    Не разбрахме бюджета?
    И аз да дам идея с по различна концепция от описаната в началото.Коаксиални BMS 5CN140 и са на добра цена https://bgaudioclub.org/showthread.p...%B8-BMS-5CN140 плюс един субуфер 12 или 15 инча.

Цитат Публикувано от bocko80 Покажи мнения
    Не разбрахме бюджета?
    И аз да дам идея с по различна концепция от описаната в началото.Коаксиални BMS 5CN140 и са на добра цена https://bgaudioclub.org/showthread.p...%B8-BMS-5CN140 плюс един субуфер 12 или 15 инча.
    Не мисля, че е добра идея, предвид високия фонов шум и разнасянето от време на време бих препоръчал 12" и HL60 Oberton. Разбира се при купон ще трябва (направо си е задължително) пулт, микрофон и други аксесоари след време.
    Chicho Mitko

Членува от
    Aug 2008
    Възраст
    33
    Цитат Публикувано от chichomit Покажи мнения
    бих препоръчал 12" и HL60 Oberton.
    Недей го наказва с това недоразумение наречено ВЧ говорител , по-добре с HL50 въпреки, че и той за мен е пълен шит.

Вариант с 5 или 6 инча коаксиалки и субче е идеален, но със сигурност няма да влезем в бюджета....два ампа, крос....

Да, относно HL50 съм съгласен, предложих бюджетен вариант. При така поставените условия надали ще се усети разлика, може да използва и BMS4524. Е, там трябва и да си избере рупор и т.н. Ще се слуша при доста голям фонов шум (аз това не си го представям), но това са си мои извращения.
    Chicho Mitko

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от knockout11 Покажи мнения
    Това са китайската фирма A&D Audio http://www.ad-audio.com/ , като Megavoice ги внасят под свой бранд.

Ползвам ги рядко за нискобюджетни проекти и бих казал, че за парите си вършат чудесна работа.
    Благодаря Краси!

bocko80's Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    39
    Цитат Публикувано от chichomit Покажи мнения
    Не мисля, че е добра идея, предвид високия фонов шум и разнасянето от време на време бих препоръчал 12" и HL60 Oberton. Разбира се при купон ще трябва (направо си е задължително) пулт, микрофон и други аксесоари след време.
    По горе се спомена,че повече от 80-100w не му трябват и едва ли ще ползва "пулт, микрофон и други аксесоари след време"

Аз пък се чудя, защо е всичко това при всичкия този шум? За допълнителен и излишен, който пък трябва и да изпъква?
    То натоварваш организма излишно. Трябва да се ползват и шлемофони, каква музика търсите...
    Виж, за купоните е друга бира..
    Редактирано от Стефан Петров; 30 January 2017 в 22:01.

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    Да под купони просто визирам че тия ОТ си ги правя да свирят средно и високо ниво. Какви ще са купоните никой не знае

Добре за сега приемам че баса ще е 10Б200 Обертон.

Какво предимство ще ми дадат компресионни драйвери с рупор пред мощна прилична пищялка за домашно аудио? Мощността ясно, но друго тяхно предимство? Благодаря на Стоев за съвета че има опция да си ги ремонтирам сам, но нямам намерение да ги горя. А случайните инциденти не ги мисля. Кое свири по-насочено рупора с драйвера и високо тоновия? Ефективното ниво на 10"-ката е 95дб което е по-малко спрямо типичните ПроАудио, от там някак не ми се връзва концепцията с добавяне на пищялки с 110дб+ чувствителност....Но де знам ако пък е толкова добре да оправдава бюджет 2-3 пъти повече....

Просто как да кажа с драйвери проекта ми отива на 500-550лв и сумата става в проблемна. Бюджета го формирам според вашите мнения, затова и питам. До тук виждам че за подобни колони е добре да не похарча повече от 350-400лв за говорителите, защото после отивам на бюджет стигащ близо до коаксиални който са ми слабост от много време. Също приближавам цена на големи колони, което обезсмисля напъна да си свиря с мъниците Кутиите не са в бюджета, фининша също.

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    Цитат Публикувано от Стефан Петров Покажи мнения
    Аз пък се чудя, защо е всичко това при всичкия този шум? За допълнителен и излишен, който пък трябва и да изпъква?
    То натоварваш организма излишно. Трябва да се ползват и шлемофони, каква музика търсите...
    Виж, за купоните е друга бира..
    Понякога е неизбежно да седиш на шумни места. Много искрено се смях когато един ден отидох при едни комшии който имат дърводелска работилница(производство). В моментите на разкрой на материал работят 5-6 машини и фоновия шум е около 100дб. Ами не знам, но хората си бяха пуснали Рамщайн по ЗиРок с ниво значително повече от това на машините. Някак атмосферата ми хареса, и чувството докато си там не е отегчително.

Гаранция ти давам, че при тези размери и обем и включено и този шум-- киловати ти трябват, излишен шум!
    Какви 10 инча, какви 5 лева? Какви 100 вата?
    Абе мислете реално бре!!!

Членува от
    Aug 2008
    Възраст
    33
    В моята работилница си е меко казано шумничко и си слушам на които ОТ са ми свободни. Идеята е фонов аудио звук, а не надсвирване с машините които работят. Поне при мен за достигане на нужните децибели на музиката за комфорт, не са необходими повече от 100тина вата.
    Ванка относно ВЧ, ако са домашни такива, то ти гарантирам, че ще изгорят на първите партита. Голямата разлика в ефективността на един профи ВЧ и мидбаса под него въобще не трябва да те притеснява. С правилно измерени и проектирани филтри нещата ще си дойдат на мястото.
    Скоро ще имам път към София и мога да ти донеса за тест коаксиални 8ци, а ако искаш мога и да ти ги оставя за няколко дена. Но нямат никой под 80Хц. Модела е BMS 8C250. Тъкмо да добиеш представа за звука им и за пасивния филтър и за самите ВЧ говорители.
    Редактирано от knockout11; 30 January 2017 в 22:40.

Разбирам, машината да работи за малко. Ама ако е работен ден? Излишен шум!

Членува от
    Aug 2008
    Възраст
    33
    Цитат Публикувано от Стефан Петров Покажи мнения
    Разбирам, машината да работи за малко. Ама ако е работен ден? Излишен шум!
    Въпрос на вкус и на свикване...при мен си е работен ден дори често работна нощ, машините бачкат когато се налага...естествено не нон стоп...въпреки, че поняга и самите машини ми звучат като музика за мен

Именно. До колкото разбрах, бачкат яко. Е...

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    Краси мерси, може да драснеш едно ЛС като идваш до София.

Сега обмислям източника който най-вероятно ще е компютър, но за сега не е факт. Ще гледам скоро басовете да станат факт, и до тогава ще мисля от къде да взема пари за драйвери Още едно питане от мен:

-Как се избира рупор като форма, размер, пропорция ширина дължина? С две думи дълбочината какво определя? Търся линеен и не насочен звук.

От сега ви казвам че ще взема драйвера който има най-висока горна граница и най-добра линейност Ще прегледам отново предложенията за драйвери.

Членува от
    Aug 2008
    Възраст
    33
    Рупор за ВЧ се избира, най-вече според това как, за какво и къде ще се ползва ОТ. Големите и дълбоките рупори често са по-насочени и могат да се натоварват от по-ниска честота. Имат приложение основно за открито и често за драйвери работещи от по-ниска честота. На теб ти трябва малък и плитък рупор, а дори може и да се мине без рупор в някои случаи. Но не всеки рупор пасва за всеки драйвер ! Рупорите имат Q фактор, както и DI индех в dB. Първото показва къде се намира в пространството, а DI индекса е неговота акустична мощност за определен честотен обхват. В комбинация с DI индекса на даден рупор и крива (АЧХ) на даден драйвер се получава нова крива която не винаги е търсената. В тази тема съм описал повечко за Q фактора и DI индекса https://bgaudioclub.org/showthread.p...83%D0%BA/page2

Ако искаш перфектния горен обхват и перфектно звучащи високи, то моят избор е BMS 4524 или 4538.

Мога да изнамеря BMS 5CN140 коаксиален, който е с драйвер 4538 за по 100лв/бр. В къщи слушам само с два такива в кутии от по 4-5 литра и 12" суб и не мога да се оплача от липса на качество, мощност и ниски. Суба е настроен на 30Hz. Проблемът ще е че ти стават повече сандъчета и необходимост от активен филтър за суба + стъпало. Предложението на Краси с коаксиална 8-ца също ми харесва въпреки, че слизат до 80Hz пак са приятни за слушане, а ще станат доста компактни.

Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени