Страница 2 от 7 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ... ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 167

Тема: Една интересна статия

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Flac e софтуерно компресиран wav. Това откъм аудио изхода е едно и също. Това е причината хората да не откриват разлики и да се лутат в субективни догадки.
    Софтуерна компресия е компресиране на данни, демек файлове. Същото като ZIP и RAR. Не е аудио компресия, примерно LAME.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

fancooler's Avatar
    Членува от
    Aug 2014
    Възраст
    39
    Абсолютно вярно! И като стана дума за LAME препоръчвам ви версии 3.90.3 или 3.92.

Някой си позволява да препоръчва LAME? В този форум? Ужас!!!

Сега пък форумът ти е виновен?
    Някакви невинни да знаеш?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Четенето и разбирането не винаги вървят ръка за ръка.

http://it.dir.bg/news.php?id=26488077 - плашим се как ще изглеждат носителите или плеърите , може да запишеш фонотеката в себе си и да я предаваш на поколението а то на следващото с максимално качество.....,плашим се.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Важното е, че ще я предаваме по приятен начин.

Членува от
    Jan 2014
    Възраст
    45
    Важното е, че ще я предаваме по приятен начин.
    И супер лесно могат да ти откраднат записаната информация.

Много приятен!
    Ръгни ми сине жака в г*за, че не се стигам...
    Ако не стане ще го лапна, виждал съм как вземат проби за анализ!

Ретрофил Виктор Симов's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    50
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Много приятен!
    Ръгни ми сине жака в г*за, че не се стигам...
    Ако не стане ще го лапна, виждал съм как вземат проби за анализ!
    Баш от тебе ли взеха?

Flac e софтуерно компресиран wav. Това откъм аудио изхода е едно и също. Това е причината хората да не откриват разлики и да се лутат в субективни догадки.

Първото изречение в вярно.
    Второто ... не толкова , освен на теория .
    Третото е е въпрос на конкретика: техника, личен опит (+слушателски) и/или "предварителна нагласа" ...

Ако на някого му се занимава, може да провери вариантите:
    1. Записан wav - слушане на wav - репер
    2. Същият wav , се конвертира във flac и се слуша flac - чуваема деградация
    3. Вече конвертираният flac , първо се връща обратно във wav и после се слуша "новият" wav ,
    пак чуваемо , няма разлика от репера ! ( както и по битово )

Не се наемам да обясня (или докажа), защо при слушане на flac , положението е по-зле ...?
    Вероятно едновремнното конвертиране и възпроизвеждане, прави нещо ... деградиращо .

Всъщност т.3, е най-хубавата част, поне за мен, а т.2 не бих ползвал за сериозно слушане!

Същото е положението и при Ай - форматите.

Симон, Симон, втората ти точка е вярна само за твоето определение на "конструктор"
    Т.е. както всяка работа и тая си сака майстора...

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от simon Покажи мнения
    ...Не се наемам да обясня (или докажа), защо при слушане на flac , положението е по-зле ...
    Защото се използват различни кодеци, писани от различни писачи.
    Може единият да е стриктно по стандарт, а в другия да има вложено "творчество" от писача, докато си е изследвал съдържанието на носа...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Защото се използват различни кодеци, писани от различни писачи.
    Може единият да е стриктно по стандарт, а в другия да има вложено "творчество" от писача, докато си е изследвал съдържанието на носа...
    1. Имаш WAV файл. Да го наречем "А".
    1. Кодираш го във FLAC. Да наречем получения файл "Б".
    2. Декодираш обратно получения FLAC ("Б") в WAV. Резултата наричаме "В".
    3. Сравняваш "А" с "В" и те са буквално еднакви, бит по бит.

Или поне аз не съм срещал кодек, който да прави нещо различно. Ти попадал ли си на такъв?
    Въпросът ми е сериозен. Ако има такива кодеци, мисля че е необходимо да се знае.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    А, не съм правил подобни експерименти. Доколкото FLAC се води компресия без загуба на качество, е логично да се получава описаното от теб.
    От друга страна, в днешно време кой ли не се занимава с писане на разни неща, та допускам че може да има и някой кодек който не е написан както трябва и да вкарва някакво "творчество" в процеса.
    Поне аз не се сещам за друга смислена причина за различно звучене на двата формата.
    Е, би могло да е свързано с натоварване на процесора, различни излъчвания от дъно и захранвания, ама тая теория ми е прекалено аудиофилска...

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Може да се направи една проста проба. Запис на 1kHz WAV файл се пуска с Foobar и се гледа какво ще покаже на спектрален анализатор. Същото се повтаря, като WAV файла го конвертираме в FLAC и пак се гледа на спектралния. Ако се появят иглички или каквато и да е разлика спрямо WAV-чето, обвиняваме веднага кодека или плеара.
    The difference between genius and stupidity is that genius have it's limits.

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    А, не съм правил подобни експерименти. Доколкото FLAC се води компресия без загуба на качество, е логично да се получава описаното от теб.
    От друга страна, в днешно време кой ли не се занимава с писане на разни неща, та допускам че може да има и някой кодек който не е написан както трябва и да вкарва някакво "творчество" в процеса.
    Поне аз не се сещам за друга смислена причина за различно звучене на двата формата.
    Е, би могло да е свързано с натоварване на процесора, различни излъчвания от дъно и захранвания, ама тая теория ми е прекалено аудиофилска...
    А изпускаш из на в предвид най очеизвадната причина, болно въображение на много болни хора.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    А изпускаш из на в предвид най очеизвадната причина, болно въображение на много болни хора.
    Гледам да разглеждам основно евентуалните технически аспекти.
    За твоето обяснение - всеки може да вярва в каквото иска. Не ме бърка по никакъв начин...

Е тъй де ама как да повярвам на някой дето ми разправя че като Архивира "Под Игото" с RAR след като го разархивира ще получи "Война и Мир". А ако го архивира със Zip ще го разархивира като "Тютюн".

Обикновено се почва с "Аз от това не разбирам, обаче, ..........." и се продължава с някакво слово-блудство, поредица от думи чието значение обикновено изричащия ги въобще не може да дефинира. (уж описва това което чува).

Е тъй де ама как да повярвам на някой дето ми разправя че като Архивира "Под Игото" с RAR след като го разархивира ще получи "Война и Мир". А ако го архивира със Zip ще го разархивира като "Тютюн".

Обикновено се почва с "Аз от това не разбирам, обаче, ..........." и се продължава с някакво слово-блудство, поредица от думи чието значение обикновено изричащия ги въобще не може да дефинира. (уж описва това което чува).
    Това са чехските плочи, но оправия няма

А защо говориш за филми, които никой не е гледал?

Книжки имах в предвид, дето още по никой не е чел.
    За филмите си има други "мачкатори".

Има правени слепи тестове в студийна среда с редови слушатели, както и работещи със звук колеги, относно разлика между MP3 @ 320kbps и PCM. Няма статистически значими данни, че редовият слушател прави разлика. Групата на звукорежисьорите не показва недвусмислено различаване, но има тенденцията да предпочита оригиналния PCM. Имаше публикуван тест с 6 трака (128 vs 320 vs pcm). Лично аз познах PCM в 5 от 6-те случая, като в последния се двоумях и накрая избрах 320 наместо PCM фйла. Някои звукорежисьори писаха, че са познали по-малко. Звуковият материал има значение, защото в определени случаи разликата е по-осезаема.
    Моето заключение е, че има смисъл от lossless. Няма особен смисъл от 24-битов краен материал за слушане, нито DSD. Основателно е за целите на смесване и мастеринг.

FLAC си е компресия без загуби, подобно на MonkeyAudio/APE, WavPack, TAK, OptimFROG... При тях НЕ се прилагат психоакустични алгоритми, обиращи от информацията. Практически работят като zip, 7zip, tar, bzip2, но са оптимизирани специално за аудио. Разработчикът на сорса е един.

Доказателството за липса на загуби е компресия, декомпресия и сравняване спрямо оригиналния pcm файл, което дава идентичен резутат. Или инветиране на единия и сумиране с другия файл, което дава нулев резултат. Всякакви твърдения за обективни разлики в изходния материал се опровергават лесно и всички опити за обясняването на въображаеми разлики са невежи и ирационални. Хора, които не отговарят на честотата на разума, е имало винаги. Опитът показва, че е най-добре да се подминават, тъй като дебат с тях обиновено е кауза пердута и загуба на ценно време. Стига да не заблуждават другите.

Перцептуални разлики между FLAC и WAV/AIFF трябва да се търсят на ниво психология, неумение за аналитично слушане, както и разлики в другите условия на постановката, напр. малки отклонения в пространствената позиция на слушателя.
    Редактирано от Stone; 21 October 2017 в 21:27.

"Повечето хора по-скоро биха умрели, отколкото да помислят; всъщност, те го правят." — Бъртранд Ръсел

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Е тъй де ама как да повярвам на някой дето ми разправя че като Архивира "Под Игото" с RAR след като го разархивира ще получи "Война и Мир". А ако го архивира със Zip ще го разархивира като "Тютюн"...
    Светът не е черно-бял...
    Приятел, вече "старо куче" програмист разправяше за младежките си изяви...
    Действието се развива преди мноооого години, миналия век. Той, още начинаещ програмист. Решил че не го кефат архиваторите и се хванал да напише по-хубав. Речено-сторено. Написал архиватора на архиваторите - меташ данни, след компресия размерът наполовина. Архивираш архива, пак наполовина. И така, всяко следващо архивиране на архива, намалява размера наполовина. Е, имало е дребен проблем - така и не успал да извлече верни данни от нито едно от архивираните копия. Дори и от първото...

Та толкова по въпроса за безгрешните програмисти и алгоритми.
    Няма софтуер без бъгове. Има само такива с все още неоткрити такива...

Е то с програмистите като със слушателите, общо взето има всякакви.

То и едно CD е пълно с грешна информация ама има мерки за намаляването и, корекция на грешките и ако не може да се елиминира напълно даже ад се разпредели така че по малко да се чува.

Ама тука "слушателите" обикновено не говорят за шум и пуканки, а за променен тембър липси на високи ниски ...... и др. от сорта който няма как да дойдат от грешки и загуба на някой бит, а само от болно въображение.
    Редактирано от SandyTodorov; 21 October 2017 в 21:57.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    като със слушателите
    Айде айде, ти като познаваш себе си колко си глух, си мислиш че и другите са така. Тук сме аудио форум - повечето трябва да са чуващи.
    The difference between genius and stupidity is that genius have it's limits.

Страница 2 от 7 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени