Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 47

Тема: 2.1 с TDA2050

Ramboy's Avatar
    Членува от
    Oct 2014
    Възраст
    19

2.1 с TDA2050

Здравейте,
    беше ми скучно по празниците и реших да съживя един проект, който бях захванал преди доста време.
    Ползвах тази схема за крайното стъпалао https://bgaudioclub.org/showthread.p...88%D0%B5%D0%BD . За subfilter съм използвал схема на базата на IC NE5532.
    Направих и платката, но не ми достигат елементи да я налепа и да я тествам. Ако имате някакви идеи за подобряването и ще си поиграя още малко със sprint layout- а.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове
    • File Type: rar 2.1.rar (48.7 KB, 11 преглеждания)

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Браво, доста си се потрудил. Не ми харесва, че големите кондензатори са доста далеч от крайните стъпала. Масата се разхожда на големи разстояния. Разположи ТДА-тата и кондензаторите възможно най-близо, прекарай масата, плюс и минус и тогава реди другите дреболии.

Ramboy's Avatar
    Членува от
    Oct 2014
    Възраст
    19
    Проблемът е, че съм предвидил платката за точно определен радиатор и не мога да местя спъпалата. Филтровите кондензатори съм ги разположил, така че да е максимално улеснено завиването на винтовете за радиатора. Не се сетих как може да разположа по друг начин електролитите без да пречат...

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    За разлика от училището в живота не се оценяват добрите оправдания, а добрите решения. Три чипа, две групи консензатори - мисли още.

Ментална възраст - 2г. pazuzu's Avatar
    Членува от
    Apr 2016
    Възраст
    43
    Мисля че посоките на потенциометър 1-2 или 2-2 е сгрешена.?
    ......................................................................................

Ramboy's Avatar
    Членува от
    Oct 2014
    Възраст
    19
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    За разлика от училището в живота не се оценяват добрите оправдания, а добрите решения. Три чипа, две групи консензатори - мисли още.
    Това ми е идеята за промяна. За друго не мога да се сетя. + Това, че раздалечих потенциометрите.

Иначе като звук ми хареса много. Мисля, че си заслужава да вложа още труд в платката.

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Не е ли по-добре кабелите да не са до потенциометрите? Мисля че там само ще пречат.
    Редактирано от galinvayov; 4 January 2017 в 16:52.
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

Ramboy's Avatar
    Членува от
    Oct 2014
    Възраст
    19
    Направих го така за да са максимално къси пистите за входния сигнал и сигналната маса. Сега като се замисля не съм сигурен дали това е най- удачният вариант...

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Внаги могат да се пренесат с малко ширмован кабел...
    Трябва да се помисли: за кутията, за дизайна, за ергономията, за разпределението на сигналите...
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

Цитат Публикувано от Ramboy Покажи мнения
    Иначе като звук ми хареса много. Мисля, че си заслужава да вложа още труд в платката.
    Според мен, като гледам тая платка на снимката (2009/02/03?) Може да я редуцираш още! Скъси всички писти възможно най много, като гледам всичко ти е на една платка, значи целиш компактност!!
    Защо примерно си я завъртял по този начин, така че потенциометрите да ти се падат в страни на чипа! Така не се ли ограничаваш с дизайна на кутията? Освен ако не я правиш по конкретни размери за дадена кутия, друга причина не виждам да я извърташ по този начин!

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Пипнах разположението на кондензаторите, захранването и масата. Ако ти харесва оправи си другите писти и го ползвай.

2.1 v.3.rar

Ramboy's Avatar
    Членува от
    Oct 2014
    Възраст
    19
    Супер се е получило. Никога нямаше да се сетя така да го направя.
    Мерси много!
    Утре я довършвам и принтирам...

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Ами, има още поне два варианта за разположение.

Тези локалните електролитни кондензатори до чипчетата малко излишни ми се виждат за конкретната реализация. Няма да пречат, но и няма да помогнат. Те имат реално значение когато примерно 100W усилвател го слушаш на 1W средно и удари някой пик. Тогава по-близкия кондензатор ако е с по-ниско ESR (например по-високоволтов) поема удара и доставя енергия за отработването на този пик. Високите стават по-отсечени и звънливи. В тази схема, дето ще се слуша поне на половин мощност, няма да ги чуеш.

Като нарисуваш новата платка я пусни пак за оплюване. Бързането в проектирането на платки не води до ползи.
    В тази v.3 не ми харесва голямото количество мостове. За себе си бих сложил още една вертикална платка с 4-5 успоредни шини по дължина зад чипчетата и цялата тази преплетеница я бих вдигнал в друга равнина. Ако ли пък се съберат съмишленици може да се пусне двустранна платка в някоя платкаджийница, въпреки че за тези мощности трудно се намират навитаци за групови проекти.

Ramboy's Avatar
    Членува от
    Oct 2014
    Възраст
    19
    Успях да махна някое друго мостче, раздалечих потенциометрите и направих още промени по захранването, но ми писна. Утре продължавам пак.
    Идеята за двустранната платка ми допада много, но си нямам никаква идея как се прави.
    Редактирано от Ramboy; 5 January 2017 в 20:51.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Както си го измислиш така ще си го правиш. Относно проектирането - активираш червения леър и рисуваш червени писти. После при принт указваш кой леър да се принтира.

Очаквах да цвъкаш кондензаторчета по захранването, че останаха някои неизползвани.

Неби ли било по-удачно в случая за втори слой да се ползва синия леър C1, понеже червеният вече се ползва за очертанията на елементите?

ПС: Леко се отклонявам от темата, но направата на двустранна платка как ще стане?

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Основният проблем при двустранната платка е съвпадането на изображенията от двете страни на стъклотекстолита. Има два смущаващи фактора:
    1. Еднаквост на мащабирането по X и Y. Лазерните принтери разтягат нееднакво изображението заради особеностите на хартията. Двата отпечатъка трябва да се проверяват за разминаване.
    2. Позициониране на двете изображения. Тук има различни начини, но аз не мога да бъда полезен с практически опит, т.к. работя по друга технология.

Ramboy's Avatar
    Членува от
    Oct 2014
    Възраст
    19
    Това е завършената ми платка, готова за оплюване.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    На първо гледане дългият размер може да се свие. Стабилизаторите на ОУ минават вдясно и нагоре, потенциометрите - нагоре.

Ramboy's Avatar
    Членува от
    Oct 2014
    Възраст
    19
    Това е варианта, след като качих потенциометрите нагоре.

Членува от
    Apr 2016
    Възраст
    43
    Ползваш 10 ома за против възбуждане.
    Това е грешка и загуба на мощност > за нисък волтаж и ниско съпротивление на говорителя това няма да е ефективно - поне погледни оригиналния PDF
    100K За обратна връзка се ползва само за басс канала или при моно захранване > за средни и високи е нужна по ниска обратна връзка 20к 15К за да получиш добра мощност.
    За 100к обратна връзка >> 470ома през 22 микрофарада към маса ще има шум и баса ще е ограничен.
    За 100 к поне 3к и 22 микрофарада.
    2х10к от 2та към басс канала? ще имаш жестоко смесване на каналите.
    Редактирано от pazuzu; 8 January 2017 в 00:18.
    ......................................................................................

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Чак пък жестоко? Я ги сметни колко децибела ще е проникването? Ако е над 60 хич го и не мисли.

Рамбой, ако двата чинча са един върху друг пестиш от широчина на платката. Имаш ли предвид готови компоненти или слагаш каквото има в библиотеките? Тук е момента да се поровиш в чекмеджето и да уточниш какво точно ще ползваш. Ще си спестиш ядове.

Членува от
    Apr 2016
    Възраст
    43
    Чак пък жестоко? Я ги сметни колко децибела ще е проникването? Ако е над 60 хич го и не мисли.

Рамбой, ако двата чинча са един върху друг пестиш от широчина на платката. Имаш ли предвид готови компоненти или слагаш каквото има в библиотеките? Тук е момента да се поровиш в чекмеджето и да уточниш какво точно ще ползваш. Ще си спестиш ядове.
    При намален потенциометър доста над 50 ще е да не кажа на половина моно > чети по схемата.

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28
    Ето една примерна схема и платка, с която можеш да си направиш 2,1 i чипове TDA2030 или TDA2050
    http://www.te1.com.br/2012/02/circui...#axzz2pzKlVo6r

Ramboy's Avatar
    Членува от
    Oct 2014
    Възраст
    19

Имам такива чинчове, сваляни, ако не се лъжа от един касетен дек. Чипове TDA2040 и TDA2050 имам доста, които съм ги разпоявал от телевизори. Поради тази причина подхванах тази схема...

Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени