Страница 1 от 8 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 184

Тема: Най-важен елемент в една аудио система?

Aleksam78's Avatar
    Членува от
    Sep 2016
    Възраст
    38

Най-важен елемент в една аудио система?

Здравейте!
    Явно тази година ще си отмине при мен в размисли за аудио
    Четейки ревюта, не ми се изясни има ли най-важен и определящ елемент в една аудио система. Когато чета ревюта за който и да е елемент, изводите са сходни: стегнат, мощен и плътен бас, ярки детайли, богато наслояване на детайлите, прекрасни средни, високи …
    И това го пишат за DAC, предусилвател, усилвател, ОТ, кабели /интерконекти, ефект захранващи кабели/, ефект от захранващи устройства, …
    Ясно ми е, че при голяма част от тези мнения е вероятно да има и външно влияние, макар и да са уж независими сайтове.
    Знам и че всяка верига е „силна колкото най-слабата си връзка“.
    Според мен е усилвателя, защото ОТ ми е активно и каквито и промени да правя по системата, незначителна до съмнителна разлика.
    А при слушалките се усеща такава. Те по принцип нямат нужда от допълнителен усилвател.
    Но на доста места чета, че най-определящ бил предусилвателя.
    Може и да е ОТ, понеже крайната дума си е тяхна
    Та ми е любопитно да видя какво мислите и вие…?
    "Sometimes less is more"

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Помещението.
    Система 1 2016
    Сложи тука това нищо, да е винаги на въпреки на нещо.

Aleksam78's Avatar
    Членува от
    Sep 2016
    Възраст
    38
    Цитат Публикувано от Любомир Костадинов Покажи мнения
    Помещението.
    Вярвам го. Но при повечето простосмъртни помещението е даденост с възможни малки подобрения, а и не е обособено, което означава, че шефа в него е друг
    А и ако го напълниш с некачествена техника...?
    "Sometimes less is more"

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    51
    Най-важен елемент в една аудио система?
    Това е слушателят!

Слушателят определя приоритетите.
    Качественото аудио се състои от добре преценени компромиси.
    Единствено слушателят може да реши какво за него е абсолютно необходимо и какво може да пожертва.

Моят опит като слушател е показал, че цялостното качество на една аудио система се определя от качеството на най-слабия и компонент.
    Това означава, че трябва да се направи правилно разпределение на бюджета, без да фаворитизираме някое устройство за сметка на друго.

Ревютата няма да помогнат особено, защото най-често са комерсиални. Дори и да не са, трудно можем да направим разликата.
    Ползата от форумите също не е голяма, защото там обикновено се сблъскват противоречиви мнения и надделява мнението на най-нахалния.

Единственият сигурен метод е личният слушателски опит. По възможност - за чужда сметка.
    Използвай всяка възможност - магазини, шоута, посещения при приятели-аудиофили.
    При наличието на повече компоненти от един вид, използвай случая да перцениш до какво води замяната им и колко важно е това за теб.
    Винаги си носи на някакъв носител позната за теб музика.

BTW защо такава полезна тема е в "Досиетата"?

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    За мен източник + пред. Нищо по-нататък не може да оправи лош източник. Мога да живея и съм живял с най-различни ОТ - с много редки изключения към звука на ОТ мога да привикна. Както и към звука на помещението. Стига да е голямо и не прекалено празно. Това са все разни прости изкривявания които мозъкът отдавна се е научил да компенсира. Сложните електронни и особено цифрови артефакти са съвсем друга ракия. Някои от тях са ми просто нетърпими.

Точно, и напълно вярно е изложеното по горе от Румен !
    Редактирано от gggng; 22 December 2016 в 11:35.

Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    34
    Цитат Публикувано от Aleksam78 Покажи мнения
    Но на доста места чета, че най-определящ бил предусилвателя.
    Може и да е ОТ, понеже крайната дума си е тяхна
    Та ми е любопитно да видя какво мислите и вие…?
    Според мен най-важният компонент са ОТ. Веднага след това е помещението и разположението на ОТ, и слушателя в него.

Най-важното за аудиофила е :

а/ да няма жена и дяца
    b/ да не употребява алкохол и цигари
    c/ да слуша в 90% сериозна класическа музика, не „4-те сезона"
    d/ да има правоъгълно, празно помещение над 25 кв. с висок таван над 2.7 метра за база на системата.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    50
    В мнението на Ручо индиректно се допуска, че можем да избираме между повече от един слушател или поне да променяме параметрите му. Ако слушателят съм аз самият сега, в този момент, това е константа към този малък отрязък от време. Затова не бих се включвал в уравнението.

За мен най-важното не като компонент, а като явление, е взаимодействието между ОТ и помещението. Промените в това взаимодействие са най-лесно чуваеми. При невъзможност да се промени помещението следващата възможна промяна е в ОТ и при тези условия то се явява най-важният за мен компонент.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от minimal Покажи мнения

а/ да няма жена и дяца
    d/ да има правоъгълно, празно помещение над 25 кв. с висок таван над 2.7 метра за база на системата.

Хубавото уиски е съществен елемент от системата ми. Не знам защо го подценяваш. Към а/ бих добавил и домашни любимци, или ако има да са наясно, че в тази стая не се влиза

Aleksam78's Avatar
    Членува от
    Sep 2016
    Възраст
    38

а/ да няма жена и дяца
    Направо ще ме откажиш в началото на аудиофилството
    В такъв случай едни слушалки не са ли по евтиния вариант, вместо цяла стая
    Технически погледнато, най-вероятно си 100% прав, но екзистенциално...едва ли.
    Аз съм от другия тип хора- не можеш ли да споделиш едно нещо, значи си си прахосал парите.
    За спецификата на всеки слушател да, но все пак ако създадеш нещо качествено, не трябва ли поне болшинството аудиофили да оценят?

П.С. Темата винаги може да бъде преместена от администраторите. Отворих я тук, защото имам чувството, че повечето по-общи теми накрая достигат нивото на досиетата Х
    "Sometimes less is more"

Данаил Георгиев ДРГеоргиев's Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    40
    Добре написано от rutcho. +1

Личното ми мнение.
    ---------------------------
    1.Помещение.
    2.Озвучителни тела.
    3.Източник.
    4.Кабели.
    5.Пред усилване.
    6.Крайно стъпало.
    ----------------------------
    Редактирано от ДРГеоргиев; 22 December 2016 в 15:40.
    High-End Player / High-End DENON PMA-2000IVR The ultra-high-current (UHC) MOS single push-pull amplifier technology - High end audio formats like DVD-Audio and SACD are supported by the 10Hz-100kHz frequency response of this amp /High-End modified speakers ACR RP-150

fancooler's Avatar
    Членува от
    Aug 2014
    Възраст
    36
    За мен подредени по важност са:

1. Източник;
    2. Предусилвател;
    3. ОТ;
    4. Усилвател;
    5. Помещение;
    6. Кабели.

high-end audio maniac kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    57
    +1 за поста на rutcho!
    За мен лично всеки един елемент в една аудио система, с претенции за високо качество, е особено важен! И разбира се, не на последно място и добрата звукообработка на помещението
    Слушателска култура с пари не се купува! - kygar

а/ да няма жена и дяца
    Имам няколко уточняващи въпроса:
    - Допуска ли се аудиофилът да има някакви роднини, например далечен братовчед;
    - Има ли изисквания за хранителен режим, например веганство или суровоядство;
    - Какъв стил музика е допустим в останалите 10%;
    - Допускат ли се поне тапети и килим в стаята - ако да, препоръки за аудиофилски такива;
    - Има ли изисквания към аудиофила за ръст, тегло, цвят на коса.

Иначе, според моя скромен опит, аз бих акцентирал върху ОТ.
    Разбира се синергията между компонентите на системата е много важна.
    Помещението, в което се слуша музика, е от съществено значение за това дали системата ще може да разкрие своя потенциал или не, но не го определя - него го има или не. Едно Ferrari паркирано в гараж продължава да е Ferrari. Ако е затънало в някоя нива също не си проемня марката и конските му сили не намаляват.
    Редактирано от Primare; 22 December 2016 в 19:42.

Музиката...
    Дойдоха времена нелепи, в които луди водят слепи

Данаил Георгиев ДРГеоргиев's Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    40
    Отговорите на колегите в постове 2-ри, 7-ми и особено 4-ти, според мен са достатъчни за да приключи темата!
    Това "кое е най-важното в една аудио система" е коментирано в много теми тук.
    Според мен, темата е изчерпана. От тук нататък, само повтарящи се постове и спам.

И последно, всичко е важно! И на тези които не го разбират още, в помещение с акустика на баня, нищо не се получава.
    Ферари в гараш е ферари, както написа там един, ама като няма подходящи пътища за него, е все едно нищо нямаш.
    High-End Player / High-End DENON PMA-2000IVR The ultra-high-current (UHC) MOS single push-pull amplifier technology - High end audio formats like DVD-Audio and SACD are supported by the 10Hz-100kHz frequency response of this amp /High-End modified speakers ACR RP-150

illusion's Avatar
    Членува от
    Sep 2015
    Възраст
    39
    Моето сромно мнение, е:

+1 за Ручо!
    Ако слушателя не беше фактор, всички щяхме да харесваме едно и също, а изборът да бъде проста таблица с нива и цветова гама, според финансовите възможности на индивида!
    От тук идва и момента с компромисите. Няма и не може да има (поне за сега) универсална, ултимативна система! Концертите на любимите ни изпълнители са в различни зали с различна акустика, а ние искаме същата акустима в паралелепипедите си (защо ли си мисля, че акустично оформените зали са по-скоро с форма на мида) !

Иначе, след като преглътнем горното и си установим компромисните точки:
    - ОТ (какъвто и да им пуснеш, ако не са в състояние, няма да го възпроизведът)
    - Източник
    - Усилвател
    - Хубава музика
    - Помещение

Цитат Публикувано от ДРГеоргиев Покажи мнения
    Eййййййй и ти ли.... Отново с твойте спам постове от сорта бла, бля, бля.
    Какво има общо поста ти с темата "Най-важен елемент в една аудио система" а?
    Ей-й-й, ама и ти... Темата е повтаряна и преповтаряна много пъти по различни поводи и под различни заглавия. То, не бяха спорове за кабели, конектори, посоки и пр. Хубавото е, че подобни теми оживяват форума. Другото хубаво е, че p100ynov /левскар!/ периодично събира спорещите очи в очи в заведение на по чаша бира /така се казвало /. И заядливостта изчезвала. Що така, бре?
    “Сума работи не знаем и това не е беда. Бедата е, че някои работи ние си мислим, че ги знаем." - Марк Твен
    "
    По-добре щастлив, отколкото винаги прав във всичко!" - неизвестен автор

а/ да няма жена и дяца
    e/компонентите да са английска марка, за предпочитане Naim, за горното помещение - задължително букшелф

ДРГеоргиев
    Ферари в гараш е ферари, както написа там един, ама като няма подходящи пътища за него, е все едно нищо нямаш.
    Гараша наистина беше ''убиец'' едно време.

ОТ на първо и помещението на второ.
    Редактирано от mblaudio; 22 December 2016 в 20:39.

Всеки пуснал подобен род тема има предвид едно. В кое да вложа голяма част от бюджета си .
    Аз бих направил така:
    Целия бюджет Плюс заеми в ОТ. После Дак пак с още заеми, и накрая телевизора в заложната къща за свестен амп. Кабели каквито има медни и по дебели.
    Помещението си е помещение, то винаги е даденост, ако имаш възможност за специално такова няма да питаш, а задължително ще викнеш някой да го измери и оправи. Сам е загубена кауза. Винаги можеш и да си вземеш букшелфи тогава все тая какво правиш.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от liuboamzov Покажи мнения
    , ако имаш възможност за специално такова няма да питаш, а задължително ще викнеш някой да го измери и оправи. Сам е загубена кауза.

Аз бих викнал "някой" единствено ако съм бил вече у тях и там се чува наистина много по-добре отколкото у нас. За такава услуга бих платил. За измервания и пълнене с дунапрени - категорично НЕ

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Винаги можеш и да си вземеш букшелфи тогава все тая какво правиш.

Десетина от най-приятните ми в аудиофилско отношение години са прекарани в компанията на букшелфи. Ако най-дълбокият бас не е приоритет не виждам никакъв смисъл от флорстендъри. Или с други думи - нямаме и най-малък допир по отношение на опита и вкуса ни в аудиото. И в това няма нищо лошо

Да, съгласен,почва се от ОТ и докъдето стигнеш...
    Но принципно една сисмета е цялост от всичко изброено, няма маловажна част. Компромис някъде се отразява на крайния резултат.
    Но най-важен е човешкият фактор -слушателят. Ако той е щастлив да слуша музиката, без да мисли за системата, забравяйки за нея, значи същата е ок, независимо каква е.
    Редактирано от max123; 22 December 2016 в 21:44.

..ако имаш възможност за специално такова няма да питаш, а задължително ще викнеш някой да го измери и оправи. Сам е загубена кауза.
    Toя, дето оправя, връща ли пари ако не съм доволен. Не, че и питам де.
    От четениците тука разбрах и кой няма да викна.
    Така.
    От известно време ми се върти една ерес из главата. Помещението е готово, третирано и с инсталиран моят звук вътре.
    Звук, който ме кара да подивявам и да изпадам в странни, ментални състояния. Мене.
    Няма дяца, маца и паца. Става дума за dedicated listening room.
    Кво правиме ако: изрина моят звук и викна шивач-мерач, да мери, да кове, да си демонстрира репертоара от "решения" и не постигне моят звук?
    Ам?
    Извода от пиянската притча ли: четете малко повече документи, губете повече пари за кутии и имайте собствено мнение.

P.S. Aвторът е един от малкото симпатични лица тук. Направо да подминава тоя пост.
    "And whosoever was not found written in the book of life was cast into the lake of fire."
    Hail SATAN

Страница 1 от 8 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени