Страница 3 от 7 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ПоследнаПоследна
Резултати 51 до 75 от 166

Тема: Поредният Първи, EF86, 6L6GC

OK. Ще пробвам днес-утре и ще пиша.. благодаря!

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Разбирам, постепенно ще докараш схемата до диодна

Слушай наистина продължително и врътни едно АЧХ като ти остане време!
    Чудя се дали не мога да вкарам това добиче някъде в схемата..

Редактирано от innergy; 15 December 2016 в 15:00.

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    Стабилизатор за анодното
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

След тоталното ми фиаско да ползвам слушалковия изход на лаптопа като сигнал-генератор, днес внезапно ме осени идеята, че и смартфона има такъв изход.. Дръпнах ТОВА ПРИЛОЖЕНИЕ и.. о, небеса - стабилна амплитуда в обхвата 10Hz-20kHz!

unnamed.png

Ето какво се получи в крайна сметка за усилването на ниските.. за съжаление или радост, при средните и високите до 20kHz (честотния максимум, който мога да подам в момента) не се наблюдава спад, така че нагоре не знам какво се случва.. но някак си не ми е и важно.. :

Че защо са ни компютри като си имаме смяртфони, те дори мислят вместо нас! И защо ни е да можем да намерим програма с която да генерираме синусоидален тон на компютъра, като сме свикнали да намираме приложения за смартфона.
    Както и да е, графиката изглежда някак нереалистично равномерна и няма да е лошо ако оста Y бъде дефинирана в какви единици е разграфена. Това децибели ли са, кое деление отговаря на 1 децибел? И казваш си мерил до 20к обаче на графиката не виждам данни след 3к? Последно до колко имаш данни и как са те?
    Редактирано от Supraphon; 16 December 2016 в 01:08.

Такааааа, сега за да видим дали съм прав, почни да увеличаваш десния 100uF, а за пробата защо не и левия.
    Както казва чичо Наско може да не разбирам, но десния ми малее...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    Че защо са ни компютри като си имаме смяртфони, те дори мислят вместо нас! И защо ни е да можем да намерим програма с която да генерираме синусоидален тон на компютъра, като сме свикнали да намираме приложения за смартфона.
    Както и да е, графиката изглежда някак нереалистично равномерна и няма да е лошо ако оста Y бъде дефинирана в какви единици е разграфена. Това децибели ли са, кое деление отговаря на 1 децибел? И казваш си мерил до 20к обаче на графиката не виждам данни след 3к? Последно до колко имаш данни и как са те?
    Ако беше чел внимателно по-горе, щеше да научиш, че изхода от аудиокартата на компа не успя да ми гарантира постоянна амплитуда, поради някакви си нейни причини и затова прибягнах до смартфона.. Стойностите на усилването за отделните честоти са отчитани с осцилоскоп като амплитуда peak-to-peak на изходния сигнал при константен по амплитуда входен. Мерната единица е.. брой деления - от 0 до 8 max. С подръчни средства, толкова.

Графиката няма претенции за научен труд, целта ми беше да се ориентирам къде са -3-те децибела при НЧ и дали няма някакви фрапиращи отклонения..

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Такааааа, сега за да видим дали съм прав, почни да увеличаваш десния 100uF, а за пробата защо не и левия.
    Както казва чичо Наско може да не разбирам, но десния ми малее...
    Пропуснах да отбележа, че измерванията са с 220uF в катода на първата лампа. Ще вдигна стойността и на другия.. прав си

Много внимателно ти следя темата и чета всичко! Тия нелинейности на звуковата ти карта не са нейни нелинейности а са някакъв софтуерен проблем, с колко софтуера пробва да генерираш и просвириш синусоидален тон? Аз лично веднага бих ти препоръчал да изтеглиш свободната версия на Right Mark Audio Analyzer и да видиш как се работи с нея, сигурен съм че няма да те разочарова а и проблемите сигурно няма да ги има. Ако все пак ги има то следва да се замислиш какво не е наред.
    По отношение на графиката - така както си я направил никаква работа не върши, трябваше да нормализираш данните по усилване в децибели спрямо 1к например. Ако не знаеш как се смята 20*Log(Uout/Uin). Без да си ги изчислил в децибели не знам що за графика е това и каква информация ти дава без да претендира за научен труд

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    При по-точното снемане АЧХ и аз имам затруднения.
    При промяна честотата от тонгенератора ми малко се променя и амплитудата. Това ме принуждава при всяка смяна на честотата да изравнявам и амплитудата.

Измерването с осцилоскоп пик до пик при ниска гранична честота по-често е фалшиво. Като пикова стойност по-често се запазва, но се променя формата на сигнала. Измерено с RMS прибора се наблюдава по-бързо затихване.

Добре е да припомня, че към нискочестотния диапазон, с намаляване на честотата изкривяванията се увеличават много по-рано, отколкото е спадът в АЧХ. Примерно при затихване 0,5dB (това е спад на амплитудата към 6%), изкривяванията нарастват към 5..6 пъти спрямо минимума на изкривяванията при репера 0dB (избран като максимум на АЧХ при средни честоти).

Лесни числа за запомняне:
    Съотношение 0,9 е към -0,9dB затихване; 0,95 е затихване -0,44dB; 0,75 е -2,5dB; 0,66 е към -3,5dB; 0,50 е затихване -6dB.

В декларираната работна честотна лента за ОТ неравномерност в АЧХ цели децибели е поносимо, но за усилватели е твърде голямо.

Поначало малък завал в АЧХ при ниските честоти е необходим, ако се разполага с ОТ, които могат да работят на тази честота. Иначе няма смисъл. Басите заемат по-голямата част от звуковия сигнал. И ако няма какво да ги възпроизведе, няма смисъл "да ядат" от общата мощност.

Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    ..По отношение на графиката - така както си я направил никаква работа не върши, трябваше да нормализираш данните по усилване в децибели спрямо 1к например. Ако не знаеш как се смята 20*Log(Uout/Uin)...
    Графиката Е Uout/Uin при Uin константа. Логаритмуването само ще промени мащаба. Ако искам общата картина съм съгласен, но ако искам само да видя къде са ми -3-те децибела затихване, просто удрям една линия на 70% от максимума... За софтуера благодаря. Ще го разгледам внимателно.

Milen_haskovo mbg's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    И нелинейностите от звуковата карта веднага изчезват с ASIO драйвер. Споменатата писаница горе е свободно съчинение на някого... нямащо нищо общо с действителността. Налагало ми се е да подавам по SPDIF "bit perfect" дата - за ъпгрейд на фърмуер - през foobar се получава без проблеми.

И както колегите казаха, горната графика без съответната за нея скала... не носи никаква съществена информация.

Някой, ако може да разтълкува резултатите накратко?

Редактирано от innergy; 16 December 2016 в 18:55.

Това с ламповия усилвател вкаран в „бримката“ ли е? С активен товар е изхода му предполагам, но с какво затихване си вкарал сигнала обратно във входа на звуковата карта, т.е. този тест който си провел при каква изходна мощност е, защото ако не си затихвал изходния сигнал и това е при изходна амплитуда 1 волт, то теста е проведен при много ниска изходна мощност и данните за нелинейни изкривявания няма да са същите при близка до максималната мощност. Иначе данните са перфектни, само забележка е - тази звукова карта не поддържа ли честота по-висока от 44100? Разгледай настроиките на компа и на самата програма Right Mark. Защото е желателно да проведеш теста при по-високи честоти за да видиш и над 20к как ти се движи АЧХ. Не е лошо преди това да проведеш и един тест на „затворен контур“ т.е. директно вход-изход на звуковата за да имаш представа кои неравномерности и изкривявания се дължат на нея самата. Иначе от това което виждам е супер, има силно изразени 3ти и 5ти хармоник, не знам защо така при моя еднотактен лампов имаше силно изразени 2-ри и 3-ти хармоник и натам почти нищо. Интересно е как при еднотактно стъпало почти отсъства втори хармоник. Има ли ОООВ при тези тестове?

С активен товар е, да. Преди тестовете софтуера си прави тест и си иска настройка на нивата плей/запис. Пуснах го малко под максимума - нещо от сорта -2.0/2.5db. Толкова на първо четене..

На по-висока дискретизация ми излиза съобщение, че примерно 0.001% от семплите клипват и теста не е коректен. Ще я разцъкам програмката, все пак я инсталирах едва преди час..

P.S. Няма ОВ - EF86 в триоден и 6L6GC в ултралинеен..
    Редактирано от innergy; 16 December 2016 в 19:27.

Това с клипнатите семпли става обикновено при отскоци в дадена част на АЧХ или кой знае кога, лекува се до някъде с по-ниски тестови нива. Така или иначе може би има отскок в АЧХ при честоти над 20к и затова при по-висока честота излиза наяве. Тествай и виж резултатите въпреки това съобщение, не винаги е фатално. „Самотестването“ на програмата не е самотестване а е само настройка на нивата с които ще тестваш. Това не отменя да пуснеш цял тестов цикъл с директна връзка вход-изход и да видиш какво изкарва като равномерност изкривявания, прослушване между каналите и т.н. Не отговаряш извън активния товар в изхода какъв атенюатор имаш, т.е. колко от изходния сигнал връщаш във входа на звуковата карта. Ако е целия лошо - едни параметри ще се променят към добро други към лошо когато го направиш както трябва. Но и този тест дава полезна информация.
    Редактирано от Supraphon; 16 December 2016 в 19:53.

Разбирам.. чак сега..
    Вземам целия сигнал от изхода, което принуждава компа да подава много нисък входен сигнал и усилвателя се тества на ниска мощност. Ще променя постановката тия дни и ще дам повече данни. 1 към 10 дали е добре?

Браво!
    Знаех си, че няма да изтраеш до отпуската
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Абе човъркам по малко.. виж човек какви хубави неща научава!
    Иначе усилвателя си свири предоволно.. ;)

Шемет

Редактирано от Стефан Петров; 16 December 2016 в 21:29.

Ами най-добре го виж с осцилоскоп при каква изходна амплитуда ограничава и изчисли делителя така че при тази амплитуда да изкараш 1 волт изход от делителя. Може да е добре 1:10 а може и да е много, не знам каква неизкривена мощност изкарва. Това е идеята горе-долу, защото иначе пък ще трябва да усилваш много сигнала след делителя и от там ще се увеличат шумовете от звуковата карта и брумовете от кабелажа с който свързваш.

D - Audio cecoEL34's Avatar
    Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    58
    Брей Друго си е да се слушат осцилоскопи и софтуер .
    ,, ,,Deep Purple" е стил на живот ."

Е кой говори за слушане, става дума да се снемат стандартните параметри на усилвателя - амплитудно-честотна характеристика, нелинейни изкривявания, динамичен диапазон, интермодулационни изкривявания и т.н. забранено ли е да се удостоверят добрите параметри на един усилвател? Аз съм на принципа че преди да тръгна да слушам един усилвател трябва първо измеримите му параметри да са добри, от там нататък започва оценката по слух. Но все пак всеки е свободен да използва собствен подход в тези работи.

D - Audio cecoEL34's Avatar
    Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    58
    Прав си .Въпрос на дълъг ресърч(кОпане) в дадена област . Аз отдавна , само слушам и меря само хенрите и активното на трансформаторите ми
    ,, ,,Deep Purple" е стил на живот ."

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    65
    Следователно с твои трансформатори няма значение нищо останало, те са достатъчни за гарантирано качество. Така ли да го разбирам? Там лампи разни, режимите им, ОВ са елементарни подробности?
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ, А КОЛКО СТРУВАШ!

Страница 3 от 7 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени