Страница 1 от 7 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 156

Тема: Въпроси относно усилвател 2.1 с LM1875 (in progress).

Въпроси относно усилвател 2.1 с LM1875 (in progress).

По принцип, не съм фен на 2.1 системите, но реших че това е начина да подпомогна в ниските честоти малки широколентови говорителчета.
    Усилвателя е единствения асемблиран китайски 2.1 който намерих: http://www.ebay.com/itm/311723254750...%3AMEBIDX%3AIT

От звука съм доста доволен. Свири доста по-добре от другите ми интегралки - ТК2050 и TPA3116 (с лек "мод").
    В сравнение с Pioneer A447 има повече високи и се чуват повече неща, по-"ударен" е в баса и средите. Е, малко е по-"постен", но като цяло е екстра. Не знам дали Pioneer-a не е за профилактика, но това е друга тема.

На този етап, имам нужда от насоки за следните неща:

1. Soft start/stop модул - при пускане, се чува сравнително слабо "цък", а при спиране доста по-силно "пук" (което повече ме притеснява).
    Търсих инфо по темата в нета, но не успях да стигна до конкретно решение. Усилвателя е 2.1 и ще трябва плавен старт и стоп и за бас канала.
    Доколкото разбрах, тихия старт и стоп се постига с релета, които се включват малко по-късно за да се избегне "цък" и спират веднага, за да се избегне "пук". Доколкото схванах, се прекъсва сигнала от усилвателя към говорителите.
    Не разбрах дали всички модули работят при "стоп" или само някои. Също не ми е ясно, как стои въпроса със захранването на тези модули и като цяло, доколко оказват влияние на качеството на звука.
    Вариантите ми са или да купя нещо готово (вероятно пак китайско) или да поръчам на някой да ми направи или аз да се пробвам, но при всички положения, ще ми трябва някакво ръководство

2. Селектор за входящ сигнал - искам да има повече от един канал за вход.
    Ще ми се да го реализирам с някакъв пасивен превключвател (галета). Не знам от гледна точка на звука кой вариант е за предпочитане, при не много висок бюджет. До сега съм ползвал един активен селектор с релета и май е ОК. По спомен, струваше около $20. Горе-долу това ми е ориентировъчния бюджет за това звено.
    Гледал съм в нета разни "аудиофилски" галети за по $60, но ми се струват прекалено скъпи за този проект.

Ще се радвам да информация и насоки по темите.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

За 1.
    - https://bgaudioclub.org/showthread.p...411#post505411

- Аз взех разни такива: http://www.ebay.com/itm/Speaker-prot...AAAOxy4RpRyXAB
    (1 бр. за два канала)

Като ги тествах, времезакъснението на обратно включване е различно, ако подадеш положително или отрицателно напрежение на входа на защитата.. Но и в двата случая изключва... "веднага"...
    Първата опция с uPC1237 трябва да е по-добра.

А ако си го направиш на една платка за 3 канала - най-компактно..
    Редактирано от emosms; 24 November 2016 в 10:55.

Мерси за инфото Емо.
    Е сега забелязах че съм пуснал темата в грешен раздел...
    Може някой от модераторите да я премести.

Продължавам с въпросите

Използването на "soft start" модул за трансформатор, решава ли порблема с пукането в говорителите ?
    Кога е препоръчително да се ползва мек старт на трансформатор ?

Оказа се че при субуфера положението при пускане е много зле.
    Чува се боботене и говорителя изскача два-три пъти напред с около сантиметър.
    При спиране, изпукването идва предимно от широколентовите говорителчета.

Banned
    Членува от
    Aug 2014
    Възраст
    47
    Цитат Публикувано от mkocev Покажи мнения

Използването на "soft start" модул за трансформатор, решава ли порблема с пукането в говорителите ?
    Не.
    Кога е препоръчително да се ползва мек старт на трансформатор ?
    При тороидални такива и с мощност над киловат (на око).

Оказа се че при субуфера положението при пускане е много зле.
    Това се заобикаля със схема за защита на ВГ.

При спиране, изпукването идва предимно от широколентовите говорителчета.
    Веднага или след време?

Глухото изпукване при спиране, се чува 1-2 сек. след изключването, не веднага.
    Четох че е от разреждането на кондензаторите.
    Доколкото рзбирам, схема за защита на говорителите със забавен старт и прекъсване на връзката веднага при изключване, ще свърши работа.

Трафа е тороидален, но пък не е голям - 250VA.
    Има ли смисъл от мек старт в случая и какво се печели от него ?
    Редактирано от mkocev; 25 November 2016 в 14:52.

Софт старт служи за друго на теб ти трябва нещо такова: https://bgaudioclub.org/showthread.p...та-на-ОТ тези модули включват ОТ няколко секунди след подаване на захранване по този начин се избягват преходните процеси, същевременно пазят ОТ от право напрежение.

LM 1875 и TDA 2050 са аналози.

https://bgaudioclub.org/showthread.p...light=Tda+2050

Сега се замислих, от криво напрежение пазят ли?

Така, понеже току що получих наказание- само да попитам??? Когато бях ученик и някои кажеше прав ток, директно ставаше рошав в главата и 0 номер!!! Сега това поне е модерно.
    Та да си изясним понятията- Има ли прав и крив ток ? Не е ли постоянен и променлив? Не е ли постоянно и променливо напрежение, или бъркам? Пишете все пак в техническа тема!
    Съжалявам за отклонението!!! Приятна вечер!!!
    Редактирано от Стефан Петров; 27 November 2016 в 21:24.

Да се върнем на темата

В неделя дозалепих субуфера и вече слушам всичко в комплект.
    Монтирах усилвателя на едно парче МДФ, докато го докарам до състояние за кутия.

За съжаление, китайското качество си казва думата.
    При усилване на субуфера малко повече (по-малко от половината), започва да се чува едно "прфф прфф" на пиковете и говорителя изскача доста напред и се тресе. Звука е подобен на фучене, все едно пропуска тона и издиша. Не знам как да го опиша по-точно.
    Пробвах с двулентово ОТ, вързано на канала за субуфера и с него е същата работа.
    "Ефекта" го има независимо от честотата на low-pass филтъра (избира се с потенциометър) и от обръщане на плюса и минуса на говорителя.

Принципно, това не е голям проблем, тъй като се оказа най-добрия звук е при минимално усилване на канала на субуфера спрямо левия и десен канал.
    При нивата на които слушам, не се чува "пърденето".

Някой има ли идея къде може да е проблема и дали е отстраним ?

И също, ще помоля за насоки за пасивен селектор за входния сигнал.
    Два канала за входния сигнал ме устройват напълно.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Ако ти е първият субуфер е нормално да очакваш усилен докрай да свири качествено. Правилно си забелязал. че добрият резултат се получава при незабележимо присъствие на субуфера.

Banned
    Членува от
    Aug 2014
    Възраст
    47
    Имаш ли възможност да провериш захр. напрежения, тогава когато настъпи "ефекта"?
    Дори грубо, съвсем "на око" с колко "клякат"?

Освен по усилвателя и захранването работите, нещо пропускам, ли, или не е ясно какъв е говорителя...

За басите съм останал с впечатление, че мощността която я дават, по-добре да я делиш на 4 . Минимум.
    И то номиналната мощност. Пиковата.... Даже не знам за какво да я имам предвид...

С малко еквалайзер в най-ниските, един тъй наречен "250 ватов суб драйвер", може да го разпъркаш с 30 вата.
    Пусни му синусоида на 25 херца... До дупка..
    С истински 60 вата RMS, при яки корекции, може би е възможно да го унищожиш.
    Редактирано от emosms; 29 November 2016 в 14:37.

L.K. наистина ми е първият субуфер.
    Честно казано, не съм очаквал да свири качествено усилен до край.

Чел съм за проблеми със суб канала, при друг "модел" 2.1 усилвател с LM1875, но си мислех че все пак няма да е толкова зле положението с тоя.
    При условие че няма да го ползвам за дискотека.

Не знам как трябва да звучи качествен субуфер.
    Тоя ми звучи зле като го слушам само него, но в комбинация с широколентовите, горе-долу се получава.

Проблема е че почва да "фърфоли" при сравнително слаби нива, стига баса в записа да е по-нисък и силен.
    Общо взето се случва на пиковете, а като се усили още малко, почва да пука през няколко секунди, заедно с другия звук.

Не разбирам, но ми изглежда все едно сигнала изчезва за малко и се губи контрол над мембраната.
    Това се случва при ниво на слушане, съвсем малко по-високо от "нормалното", даже за някой това може да е нормално.
    Врътката на суб канала да е на макс. на 1/3.

bobocamaro имам мултицет, но не знам с него дали ще стане и къде точно да меря

В описанието в ebay пише: "6pcs 35V6800U used for power filter" (а и на снимката се вижда че кондензаторите са такива, макар и ефтини).
    Усилвателя обаче пристигна с 35V4700U.

emosms, говорителя е Visaton W130 X, вързан на 8 ома (двунамотков е).
    Както писах, пробвах и с двулентов Panasonic и положението е същото.

Сега им пуснах един мейл на тия китайски ... китайци.
    Ще видим те какво ще кажат

Редактирано от mkocev; 29 November 2016 в 14:52.

Banned
    Членува от
    Aug 2014
    Възраст
    47
    имам мултицет, но не знам с него дали ще стане и къде точно да меря
    Снимай го или дай модела. Трябва да става.
    На крачетата, на един от кондензаторите които си цитирал. Напрежение в покой и напрежение когато "буфера" ломоти, но да си бърз - не го дръж задълго претоварен.

(Малко оф, за драйвера)
    Не знам колко силно очакваш да свири:
    http://www.visaton.de/de/industrie/t...w130x_2x4.html
    - Mean sound pressure level *78*dB*(1*W/1*m)
    Xmax е добре
    - Excursion limit +/−11,5 mm
    Но имаш диаметър 5'' ...............

п.п. не разбрах и драйвер пионер ли има, дето си сравнявал? Какъв
    Редактирано от emosms; 29 November 2016 в 15:24.

Емо, прочети какво съм писал до сега, след поста на Стефан Петров и ще разбереш

Мултицета е Biltema 15-133 https://goo.gl/6fFO3I

Само да обясня за силата на звука, че не уточних.
    Слушам музика от компютър, като плейъра е усилен до край, а "волумето" на комютра е по средата.
    Левия и десния канал са усилени до положение при което да може да се слуша музика като фон, т.е. не е прекалено силно.
    При това положение, субуфера е усилен съвсеем леко, колкото да се чува.
    След тази "настройка" на усилвателя, регулирам звука предимно от компютъра.

Коцев, проблемът е в инфраниските честоти.
    Тъй като нямаш high-pass филтър, намери за проба един EQ и най=левия плъзгач до долу!

Схема има ли?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Може.
    Колкото е по-нисък баса, толкова повече "пърди", не знам дали има отношение към инфра ниските.
    Вероятно ги има в повече при по-ниския бас.
    Имам DSP EQ плъгин към Foobar-a, но най-левия плъзгач е на 20hz.
    Ще опитам да намеря нещо подходящо.

Схема няма
    Редактирано от mkocev; 29 November 2016 в 17:36.

Открих къде е бил основния проблем... малко ме е срам, че съм такава ливада
    Звука е идвал от свистящия въздух в порта.
    Бях го запушил с яко натъпкано уплътнение за прозорци, че ми звучи по-стегнато така, но въпреки това се чуваше.
    Явно въздуха си е излизал от краищата
    При OT с които пробвах, верятно проблема е бил с басрефлекса (преден е).
    Пробвах с хай-пас филтър, като отрязах всичко до 25hz и пукането при по високи нива май изчезна и мембраната като че ли не подскача толкова много.
    Ще послушам и ще тествам пак.
    Благодаря за помощта на всички

А нещо за пасивния селектор ?

Да, знам че галета би ми свършила работа, но не знам каква точно да избера
    Има от 2лв. до незнам колко. Последно гледах някаква стара "аудиофилска" в ebay за 60$.
    Човек си промива мозъка с такива неща и все търси "най-доброто".
    Вероятно и някоя от най-ефтините би ми свършила работа, но ми се ще да е нещо с прилично качество, подходящо за целта.
    Редактирано от mkocev; 29 November 2016 в 19:43.

Не гледай цената, а колко позиции има! Цената не определя позициите. След, като се ориентираш там, минаваш към качеството. Не бързай.

Мерси за насоките!
    Като се спра на нещо конкретно, ще се потърся съвет отново

Страница 1 от 7 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени