Страница 3 от 6 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна
Резултати 51 до 75 от 134

Тема: tubebox , end fire , hornloaded ribbon/amt, Q control

Една весела визуализацийка за вариациите на модалните трептения в една симетрична, кръгла и неукрепена мембранка http://www.acs.psu.edu/drussell/Demo...le/Circle.html
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Невъзможни неща няма, има недостиг на информация и липса на желание.

Предпочитам това

А пък аз се опитвам да измисля начин да накарам мембраната на говорителя да не се държи така . Ето и малко резултати . Първата графика (зелено ) е на говорителче без интервенции . Графиката не е силно smооth ната за да се видят ясно всички микронеравности . Снемана е в почти безехова среда . Виждат се ясно първите 4 cone breakupи като резки спадове в AЧХ и съответващите им ФЧХ врътки . Втората графика (лилаво ) е на същото говорителче , но с поставени 12 карбонови спици - положението е доста по-добре откъм АЧХ и ФЧХ неравномерност .Гледал съм да спазвам известна асиметрия в ред на по-горните постове . Наблюдава се спад в чувстителността към ниските , но увеличаване на тази при високите .
    При този говорител разликите с управление през усилвател с променлив дъмпнг фактор FDD сравнени с обикновен не дадоха съществени разлики - предимно в ниските . Предполагам заради ниската му индуктивност ??
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Що не минеш на електростатици тогава? Е за честотите до 100-200хц ще ти трябва друг драйвер.

Да завърша този проект , после почвам кондензаторния бас ... Майтап .

Индукционния май по-лесно ще стане

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Една весела визуализацийка за вариациите на модалните трептения в една симетрична, кръгла и неукрепена мембранка http://www.acs.psu.edu/drussell/Demo...le/Circle.html
    Тези симулации са за възможно най-лошия случай - плоска, кръгла мембрана, задвижена в центъра си и сключваща 90 градуса ъгъл със задвижващия елемент. По-лошо от това просто няма накъде.
    Докато оребряването може да помогне в някаква степен, то подобрението си има някакъв лимит. За да се прескочи този лимит, е необходимо да се използва мембрана с подходящи размери и форма. Изключително важни са пропорциите между диаметъра на звуковата бобина, големината и дълбочината на мембраната, контура й и ъгъла спрямо звуковата бобина - разликата в звука може да е повече от стократна в сравнение с вариации при оребряване. На мен ми отне 8 години усилено търсене и над 400 изхабени мембрани, докато разбера какви трябва да са пропорциите и едва през 2016 успях да открия рецептата, от която дори най-малкото отклонение води до силно влошаване на резултата. А за най-голямо щастие, немците от Kurt Muller успяха миналия месец да ми произведат точно това, което искам.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

При мене мембраната е 13 инча, плоска, 8мм дебела и бобината и 16см диаметър. И свири много добре

В какъв диапазон?
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Абе може и средночестотна равнинна мембрана да свири добре ама е скъпичко..https://bgaudioclub.org/images/attach/jpg.gif
    • File Type: jpg ribbon.jpg (113.1 KB, 71 преглеждания)

Европейския вариант е до 400хц а японския до 800 с повишена чувствителност.

Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения
    Тези симулации са за възможно най-лошия случай - плоска, кръгла мембрана, задвижена в центъра си и сключваща 90 градуса ъгъл със задвижващия елемент. По-лошо от това просто няма накъде.
    Докато оребряването може да помогне в някаква степен, то подобрението си има някакъв лимит.
    Така е , но с по-хитроумни и пресметнати действия могат да се постигнат много добри резултати . Според мен на база по-сериозни изследвания и хайтек материали могат да се постигнат много линейни резултати
    За да се прескочи този лимит, е необходимо да се използва мембрана с подходящи размери и форма. Изключително важни са пропорциите между диаметъра на звуковата бобина, големината и дълбочината на мембраната, контура й и ъгъла спрямо звуковата бобина - разликата в звука може да е повече от стократна в сравнение с вариации при оребряване. На мен ми отне 8 години усилено търсене и над 400 изхабени мембрани, докато разбера какви трябва да са пропорциите и едва през 2016 успях да открия рецептата, от която дори най-малкото отклонение води до силно влошаване на резултата. А за най-голямо щастие, немците от Kurt Muller успяха миналия месец да ми произведат точно това, което искам.
    Това е страшно интересно . Би ли споделил повече подробности ? Аз си мисля за яйцевидна образуваща по външната гънка и правоъгълна бобина на ексцентрично място , така че да се получи масово инерционен баланс спрямо различните участъци на мембраната . Така ще може да се направи и по- технологична и по-ефективна неодимова безжелезна магнитна система . С правилната образуваща и евентуално оребряване може да се каже "Чао " на купчини принципни проблеми на високоговорителите .

С правоъгълна бобина предполагам ще постигнеш много интересни резултати, но според мен трябва добре да обмислиш каква да е пропорцията дължина/широчина, защото при прекалено голяма дължина, говорителя ще загуби здравината в основата си (в сравнение с кръгла мембрана, защото закръглението дава много голяма здравина на цялата геометрична форма).
    Имах планове да произведа говорител с елипсовидна бобина, които така и не осъществих, защото няма как да ми произведат мембрана. Всъщност има как, но ще е прекалено скъпо. А оттук нататък бих ползвал единствено и само K.M. хартия, тъй като директно обезсмисля (по отношение на качеството) всички мои опити да си направя мембрана, включително и от балсово дърво.

С правоъгълна бобина предполагам ще постигнеш много интересни резултати, но според мен трябва добре да обмислиш каква да е пропорцията дължина/широчина, защото при прекалено голяма дължина, говорителя ще загуби здравината в основата си
    Тук идва калкулацията за еднакъв огъващ момент на инерционните сили от ускорението на мембраната спрямо бобината за всеки напречен разрез и прилагане на укрепване съобразно изискването за добавена маса и очаквано резонансно поведение на определени области .Това без съмнение ще доведе до нужда от екстренцитет на бобината спрямо мембраната - което е още по-добре . Освен това ще може да се мисли и за едно тяло звукова намотка / мембрана . Не е проблем да се сметне за 20 тина контура , както и да се направи 3D модел за калъп на CNC фреза. Какво е К.М. Хартия ?

Хартиена мембрана, произведена от http://www.kurtmueller.com/index.php?id=15
    Хората наистина си разбират от работата, а и си пазят документации със "забравени" рецепти отпреди 80 години.

И колко пари излиза една такава хартиена мембрана?
    И може ли евентуално да се сравни по звучене с някои наши стари такива?
    Редактирано от hristow; 7 January 2017 в 18:40.

Около 30лв/бр при поръчка 200бр. При по-сериозна поръчка цената ще падне немалко, но нито имам какво да правя да кажем 1000бр, нито мога да ги платя. А и като гледам има гора от вдигнати ръце на желаещи да влязат в партия с мен за поръчки
    Не може да се сравни по звучене, просто защото контурът и размера нямат нищо общо със старото производство БГ мембрани. Въпреки че свойствата на хартията са доста сходни (някои бг говорителчета имат уникално добра хартия за възпроизвеждане на средни и високи честоти). Това е така, защото свойствата на една мембрана зависят колкото от материала й, толкова и от геометрията й.

Пешо, по отношие на саморъчно направени мембрани, не съм съгласен с теб, има си начини и може да се направят няколко десетки бройки мембрани, при това с нужната геометрия, правилната дълговлакнеста хартия и т.н. Има доста инфо в нета как се прави ръчна хартия, пробвал съм и мога да кажа, че става доста качествена, здрава, лека и добре демпвана мембрана. Само калъп да има човек, а калъп не се прави толкова трудно. По този въпрос руснаците също имат доста интересни постижения. Тук, в България, също има центрове по самодейни изкуства и някои хора знаят как да направят висококачествена хартия, пробвал съм по техни рецепти и резултатите са многообещаващи. Аз съм за направи сам движението и защо пък да не се направи нещо в тази насока - висококачествени хартиени мембрани. Откак завода в Благоевград спря да продава мембрани, серйозно се замислям да почна сам да си правя мембрани. Преди време ми попаднаха едни странни кори за яйца от страхотна хартия - здрави и леки и без резонанси , направо чудесен материал за мембрани. Позаинтересувах се и научих доста интересни неща. Пробвал съм да направя лети, непресовани мембрани от хартиен пулп по доата рецепти, включително измислени от мен. Експериментирах дори и с две немски опаковки за моделиране - едната с хартиен прах, а другата с дървесен, но с тях нищо не стана, за предназначението си бяха обаче много добри. Тази с хартиеният прах след смесване с вода ставаше перфектен хартиен кит за запълване на дупки в мембрани, за вдлъбнатини и т.н. Доста съм си играл да намеря начин да получа качествена хартия и има начини това да стане и в извънзаводски условия, естествено, за малкосерийно производство на ръчно произведени висококачествени високоговорители.

Жоро, моите опити и търсения през годините ме убедиха, че най-добрата форма на образуващата на мембраната е част от кръг, т.е. универсалната вселенска форма! Не ескпонента, не яйцевидна, не параболична или хиперболична образуваща, а просто част от кръг. И мисля, че с това съм преоткрил топлата вода, защото попадам от време на време на сполучливи фабрични говорители с образуваща именно част от кръг. Едно време по математика го наричахме сегмент. А и аз също съм намислил един интересен проект на високоговорител, който да може да свири като типичен дипол в двете страни, без да му пречи нищо на излъчването, но това ще го кповестя публично едва когато има нужният ми краен резултат. Материята е доста интересна и мисля, че е крайно време няколкото души, които сме сериозни заинтригувани от нея да се съберем и да си похортуваме.
    Редактирано от Audiomaster; 8 January 2017 в 05:33.
    Радостин Атанасов
    0899 867 140; 0879 857 140 - номерът е на bob

http://greatsound.snimka.bg/

На хората им е трудно да повярват на приказките ти защото не са виждали.

Цитат Публикувано от hristow Покажи мнения
    На хората им е трудно да повярват на приказките ти защото не са виждали.
    СЛОЧАЕНОС ?!?? НЕ МИСЛА !1!!!1!

Ще трябва да се самопоправя - част от окръжност не е сегмент, а дъга.
    Радостин Атанасов

Цитат Публикувано от Audiomaster Покажи мнения
    Ще трябва да се самопоправя - част от окръжност не е сегмент, а дъга.
    Я дай снимка, че ще се самопоправяш още 7-8 пъти май
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Снимка на какво? Сегмент е част от кръг, а дъга е част от окръжност.
    Тези дни ще станат говорителчетата с монтирани бобини, да видим какво ще се получи.
    Радостин Атанасов

Мда ще е много интересно , чакам с нетърпение . Междувременно малко инфо от едни от лидерите в измерването на говорители - klippel за дешифрирането на THD характеристиката на говорителите . Въпреки че чуваемостта на THD варира от 5 до 0,1 % наставена върху чист синус в зависимост от нивото , реда на хармоника , честотната област в която попада и маскирането от психофизичните криви за маскиране все пак може да се дефинира кой учстък от каква нелинейност на говорителя се генерира .https://bgaudioclub.org/images/attach/jpg.gif
    Кms(x)нелинейност на коравината на окачването във функция от положението - не се очаква подобрение от новата магнитна система
    BL(x) нелинейност на задвижващата сила във функция от положението - очаква се силно подобрение от новата магнитна система
    L(x) нелинейност на индуктивността във функция от положението - очаква се силно подобрение от новата магнитна система
    L(i) нелинейност на индуктивността във функция от тока ( индикатор за токовете на Фуко)- очаква се силно подобрение от новата магнитна система
    Cone Vibration - укрепването на конуса за сега даде доста добри резултати. Ще го пооптимизирам още , а Радо ще предложи подходящ импрегнант .
    Ще видим и дали ще има разлика в задвижване с усилвател с FDD и такъв със стандартно висок дъмпинг .Предлагам за сега само измервания и скромен субективен коментар. Ако станат нещата живот и здраве на пролет - на живо.
    Моля да не офтомизираме прекалено темата .

Страница 3 от 6 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени