Страница 3 от 6 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна
Резултати 51 до 75 от 134

Тема: tubebox , end fire , hornloaded ribbon/amt, Q control

Една весела визуализацийка за вариациите на модалните трептения в една симетрична, кръгла и неукрепена мембранка http://www.acs.psu.edu/drussell/Demo...le/Circle.html
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Невъзможни неща няма, има недостиг на информация и липса на желание.

Предпочитам това

А пък аз се опитвам да измисля начин да накарам мембраната на говорителя да не се държи така . Ето и малко резултати . Първата графика (зелено ) е на говорителче без интервенции . Графиката не е силно smооth ната за да се видят ясно всички микронеравности . Снемана е в почти безехова среда . Виждат се ясно първите 4 cone breakupи като резки спадове в AЧХ и съответващите им ФЧХ врътки . Втората графика (лилаво ) е на същото говорителче , но с поставени 12 карбонови спици - положението е доста по-добре откъм АЧХ и ФЧХ неравномерност .Гледал съм да спазвам известна асиметрия в ред на по-горните постове . Наблюдава се спад в чувстителността към ниските , но увеличаване на тази при високите .
    При този говорител разликите с управление през усилвател с променлив дъмпнг фактор FDD сравнени с обикновен не дадоха съществени разлики - предимно в ниските . Предполагам заради ниската му индуктивност ??
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Що не минеш на електростатици тогава? Е за честотите до 100-200хц ще ти трябва друг драйвер.

Да завърша този проект , после почвам кондензаторния бас ... Майтап .

Индукционния май по-лесно ще стане

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Една весела визуализацийка за вариациите на модалните трептения в една симетрична, кръгла и неукрепена мембранка http://www.acs.psu.edu/drussell/Demo...le/Circle.html
    Тези симулации са за възможно най-лошия случай - плоска, кръгла мембрана, задвижена в центъра си и сключваща 90 градуса ъгъл със задвижващия елемент. По-лошо от това просто няма накъде.
    Докато оребряването може да помогне в някаква степен, то подобрението си има някакъв лимит. За да се прескочи този лимит, е необходимо да се използва мембрана с подходящи размери и форма. Изключително важни са пропорциите между диаметъра на звуковата бобина, големината и дълбочината на мембраната, контура й и ъгъла спрямо звуковата бобина - разликата в звука може да е повече от стократна в сравнение с вариации при оребряване. На мен ми отне 8 години усилено търсене и над 400 изхабени мембрани, докато разбера какви трябва да са пропорциите и едва през 2016 успях да открия рецептата, от която дори най-малкото отклонение води до силно влошаване на резултата. А за най-голямо щастие, немците от Kurt Muller успяха миналия месец да ми произведат точно това, което искам.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

При мене мембраната е 13 инча, плоска, 8мм дебела и бобината и 16см диаметър. И свири много добре

В какъв диапазон?
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Абе може и средночестотна равнинна мембрана да свири добре ама е скъпичко..https://bgaudioclub.org/images/attach/jpg.gif
    • File Type: jpg ribbon.jpg (113.1 KB, 71 преглеждания)

Европейския вариант е до 400хц а японския до 800 с повишена чувствителност.

Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения
    Тези симулации са за възможно най-лошия случай - плоска, кръгла мембрана, задвижена в центъра си и сключваща 90 градуса ъгъл със задвижващия елемент. По-лошо от това просто няма накъде.
    Докато оребряването може да помогне в някаква степен, то подобрението си има някакъв лимит.
    Така е , но с по-хитроумни и пресметнати действия могат да се постигнат много добри резултати . Според мен на база по-сериозни изследвания и хайтек материали могат да се постигнат много линейни резултати
    За да се прескочи този лимит, е необходимо да се използва мембрана с подходящи размери и форма. Изключително важни са пропорциите между диаметъра на звуковата бобина, големината и дълбочината на мембраната, контура й и ъгъла спрямо звуковата бобина - разликата в звука може да е повече от стократна в сравнение с вариации при оребряване. На мен ми отне 8 години усилено търсене и над 400 изхабени мембрани, докато разбера какви трябва да са пропорциите и едва през 2016 успях да открия рецептата, от която дори най-малкото отклонение води до силно влошаване на резултата. А за най-голямо щастие, немците от Kurt Muller успяха миналия месец да ми произведат точно това, което искам.
    Това е страшно интересно . Би ли споделил повече подробности ? Аз си мисля за яйцевидна образуваща по външната гънка и правоъгълна бобина на ексцентрично място , така че да се получи масово инерционен баланс спрямо различните участъци на мембраната . Така ще може да се направи и по- технологична и по-ефективна неодимова безжелезна магнитна система . С правилната образуваща и евентуално оребряване може да се каже "Чао " на купчини принципни проблеми на високоговорителите .

С правоъгълна бобина предполагам ще постигнеш много интересни резултати, но според мен трябва добре да обмислиш каква да е пропорцията дължина/широчина, защото при прекалено голяма дължина, говорителя ще загуби здравината в основата си (в сравнение с кръгла мембрана, защото закръглението дава много голяма здравина на цялата геометрична форма).
    Имах планове да произведа говорител с елипсовидна бобина, които така и не осъществих, защото няма как да ми произведат мембрана. Всъщност има как, но ще е прекалено скъпо. А оттук нататък бих ползвал единствено и само K.M. хартия, тъй като директно обезсмисля (по отношение на качеството) всички мои опити да си направя мембрана, включително и от балсово дърво.

С правоъгълна бобина предполагам ще постигнеш много интересни резултати, но според мен трябва добре да обмислиш каква да е пропорцията дължина/широчина, защото при прекалено голяма дължина, говорителя ще загуби здравината в основата си
    Тук идва калкулацията за еднакъв огъващ момент на инерционните сили от ускорението на мембраната спрямо бобината за всеки напречен разрез и прилагане на укрепване съобразно изискването за добавена маса и очаквано резонансно поведение на определени области .Това без съмнение ще доведе до нужда от екстренцитет на бобината спрямо мембраната - което е още по-добре . Освен това ще може да се мисли и за едно тяло звукова намотка / мембрана . Не е проблем да се сметне за 20 тина контура , както и да се направи 3D модел за калъп на CNC фреза. Какво е К.М. Хартия ?

Хартиена мембрана, произведена от http://www.kurtmueller.com/index.php?id=15
    Хората наистина си разбират от работата, а и си пазят документации със "забравени" рецепти отпреди 80 години.

И колко пари излиза една такава хартиена мембрана?
    И може ли евентуално да се сравни по звучене с някои наши стари такива?
    Редактирано от hristow; 7 January 2017 в 17:40.

Около 30лв/бр при поръчка 200бр. При по-сериозна поръчка цената ще падне немалко, но нито имам какво да правя да кажем 1000бр, нито мога да ги платя. А и като гледам има гора от вдигнати ръце на желаещи да влязат в партия с мен за поръчки
    Не може да се сравни по звучене, просто защото контурът и размера нямат нищо общо със старото производство БГ мембрани. Въпреки че свойствата на хартията са доста сходни (някои бг говорителчета имат уникално добра хартия за възпроизвеждане на средни и високи честоти). Това е така, защото свойствата на една мембрана зависят колкото от материала й, толкова и от геометрията й.

Пешо, по отношие на саморъчно направени мембрани, не съм съгласен с теб, има си начини и може да се направят няколко десетки бройки мембрани, при това с нужната геометрия, правилната дълговлакнеста хартия и т.н. Има доста инфо в нета как се прави ръчна хартия, пробвал съм и мога да кажа, че става доста качествена, здрава, лека и добре демпвана мембрана. Само калъп да има човек, а калъп не се прави толкова трудно. По този въпрос руснаците също имат доста интересни постижения. Тук, в България, също има центрове по самодейни изкуства и някои хора знаят как да направят висококачествена хартия, пробвал съм по техни рецепти и резултатите са многообещаващи. Аз съм за направи сам движението и защо пък да не се направи нещо в тази насока - висококачествени хартиени мембрани. Откак завода в Благоевград спря да продава мембрани, серйозно се замислям да почна сам да си правя мембрани. Преди време ми попаднаха едни странни кори за яйца от страхотна хартия - здрави и леки и без резонанси , направо чудесен материал за мембрани. Позаинтересувах се и научих доста интересни неща. Пробвал съм да направя лети, непресовани мембрани от хартиен пулп по доата рецепти, включително измислени от мен. Експериментирах дори и с две немски опаковки за моделиране - едната с хартиен прах, а другата с дървесен, но с тях нищо не стана, за предназначението си бяха обаче много добри. Тази с хартиеният прах след смесване с вода ставаше перфектен хартиен кит за запълване на дупки в мембрани, за вдлъбнатини и т.н. Доста съм си играл да намеря начин да получа качествена хартия и има начини това да стане и в извънзаводски условия, естествено, за малкосерийно производство на ръчно произведени висококачествени високоговорители.

Жоро, моите опити и търсения през годините ме убедиха, че най-добрата форма на образуващата на мембраната е част от кръг, т.е. универсалната вселенска форма! Не ескпонента, не яйцевидна, не параболична или хиперболична образуваща, а просто част от кръг. И мисля, че с това съм преоткрил топлата вода, защото попадам от време на време на сполучливи фабрични говорители с образуваща именно част от кръг. Едно време по математика го наричахме сегмент. А и аз също съм намислил един интересен проект на високоговорител, който да може да свири като типичен дипол в двете страни, без да му пречи нищо на излъчването, но това ще го кповестя публично едва когато има нужният ми краен резултат. Материята е доста интересна и мисля, че е крайно време няколкото души, които сме сериозни заинтригувани от нея да се съберем и да си похортуваме.
    Редактирано от Audiomaster; 8 January 2017 в 04:33.
    Радостин Атанасов
    0899 867 140; 0879 857 140 - номерът е на bob

http://greatsound.snimka.bg/

На хората им е трудно да повярват на приказките ти защото не са виждали.

Цитат Публикувано от hristow Покажи мнения
    На хората им е трудно да повярват на приказките ти защото не са виждали.
    СЛОЧАЕНОС ?!?? НЕ МИСЛА !1!!!1!

Ще трябва да се самопоправя - част от окръжност не е сегмент, а дъга.
    Радостин Атанасов

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Jun 2008
    Цитат Публикувано от Audiomaster Покажи мнения
    Ще трябва да се самопоправя - част от окръжност не е сегмент, а дъга.
    Я дай снимка, че ще се самопоправяш още 7-8 пъти май

Снимка на какво? Сегмент е част от кръг, а дъга е част от окръжност.
    Тези дни ще станат говорителчетата с монтирани бобини, да видим какво ще се получи.
    Радостин Атанасов

Мда ще е много интересно , чакам с нетърпение . Междувременно малко инфо от едни от лидерите в измерването на говорители - klippel за дешифрирането на THD характеристиката на говорителите . Въпреки че чуваемостта на THD варира от 5 до 0,1 % наставена върху чист синус в зависимост от нивото , реда на хармоника , честотната област в която попада и маскирането от психофизичните криви за маскиране все пак може да се дефинира кой учстък от каква нелинейност на говорителя се генерира .https://bgaudioclub.org/images/attach/jpg.gif
    Кms(x)нелинейност на коравината на окачването във функция от положението - не се очаква подобрение от новата магнитна система
    BL(x) нелинейност на задвижващата сила във функция от положението - очаква се силно подобрение от новата магнитна система
    L(x) нелинейност на индуктивността във функция от положението - очаква се силно подобрение от новата магнитна система
    L(i) нелинейност на индуктивността във функция от тока ( индикатор за токовете на Фуко)- очаква се силно подобрение от новата магнитна система
    Cone Vibration - укрепването на конуса за сега даде доста добри резултати. Ще го пооптимизирам още , а Радо ще предложи подходящ импрегнант .
    Ще видим и дали ще има разлика в задвижване с усилвател с FDD и такъв със стандартно висок дъмпинг .Предлагам за сега само измервания и скромен субективен коментар. Ако станат нещата живот и здраве на пролет - на живо.
    Моля да не офтомизираме прекалено темата .

Страница 3 от 6 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени