Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 2 3 4 5 6
Резултати 126 до 149 от 149

Тема: tubebox , end fire , hornloaded ribbon/amt, Q control

Известно време обмиях говорителя към стената да е типично мидбасов , което щеше да е по-правилното решение . И двете таванни говорителчета работят почти октава под резонанса си и са здраво припомпани с корекции .Отказах се заради усложняване на и без това сложния проект и факта , че в по-малко помещение с твърда стена отзад този проблем почти не се усеща . Лентичката наистина се представя страхотно - да се озвучи половин декар с един бр. ВЛД 40 , при това пуснат от 4kHz . За дисперсията наистина има какво да се желае . Обмислял съм подобна структура на сч както рупора на вч.
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Интересното беше , че в много голяма област - около +/-60 градуса от оста ОТ звучеше практически без промяна на тоналния баланс , но точно по оста звучеше различно. Според мен, де ... Което предполага интересни ефекти със суитпоинта, ако се слуша стерео ...
    Редактирано от DIMM; 5 April 2017 в 16:53.
    Цитатите не са на класици , а са на комици!

Kris Dimitrov написа: "Може да е голямо НО Е ПОКРИТО !!!"

Бис написа: Уверявам ви, че средна класа там (в Германия), не живеят по-добре от средна класа тук!

Причината е най-вече рупора на ВЛД то . Колкото странно изглежда , толкова странно се и държи . Реално може с дължината на тръбичките да се регулира ъгловата дисперсия , но вече ще стане доста сложно и ще трябват сложни симулации, за да се гарантира кохерентност при излъчване при по-голям ъгъл в страни от оста .

Администратор DAY's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    52
    Моето мнение, за краткото време, през което успях да ги чуя, е, че свиреха забележително чисто и бистро в средите и високите. За съжаление моно и от единия канал на парчето не може да се направят кардинални изводи. Ако ги чуем стерео и в подходяща обстановка, ще може да се направят по правилни изводи. Това, което не ми хареса е, че имаше значително отделяне на ниската среда и баса от цялостната картина. Това може да се дължи и на разположението и позицията, от която слушах.
    ДА СЕ ПУКАТ ДУШМАНИТЕ!

Изводи от проекта .
    Като цяло целта беше използване на подръчни материали , възможно най-евтините средночестотни , като на тази база се създаде висококачествено озвучително тяло чрез използване на най-различни иновативни технологии , а именно :
    1 5 лентова активна система
    2 Подходящи усилватели за всяка лента , (съжалявам , че не включих и усилвател с FDD - не остана време) . Достатъчен хедрум - 450W RMS бас ,около 4x130 W RMS сч/вч.
    3 DSP филтриране със стръмни ( 48 dB/Oct ) срезове , АЧХ и ФЧХ еквализация на всяка лента , закъснения .
    4 допълнителна намотка на всеки средночестотен , отделно управлявана при предния говорител , неодимови безжелезни underhug магнитни системи , управление на послезвъненето на говорителя .
    5 ползване на задната стена като дифузор и организиране на средночестотното излъчване като endfire от два говорителя
    6 затежняване на магнитни системи ,
    7 допълнително промазване на гънките и мембраната , оребряване чрез карбонови спици .
    8 секционирана, антирефлексна структура на рупора на ВЧ.
    9 оптикомеханична обратна връзка за суба .
    10 специализирано звукопоглъщане в обемите .
    11 обеми без предпоставки за огъване .
    12 Постигане на резултати на база прецизни измервания и настрийки .
    Като цяло съм доволен - с изключение на наубедителния мидбас . Tова беше съвсем дословно " с трици маймуни " .При демонстрацията беше малко наивно да се очаква от две говорителчета за таванен монтаж в оригинал 6W , 93dB/W.m да изкарат убедителни 80 - 150 Hz в половин декар зала , но така или иначе в по-малко помещение и масивна стена се държат доста по-впечатляващо и са по-консистентни с баса .
    Благодаря на участвалите в проекта , както и за критичните бележки.
    Радвам се , че творението се хареса на мнозина , дори и моно и без сцена ( да не остане без хич при демонстрацията бяхме подпрели системата с едно сценично платно )
    Не съм сигурен , че ще направя втора базука поради необдимостта на цялостна реорганизация на съществуващата ми система , изискващи сериозен финансов и времеви ресурс , а система за слушане си имам - тази беше спортна
    Редактирано от Георги Диомов; 11 April 2017 в 16:00.

Бях решил , че ще разкарам стандартната железо-феритна магнитна система на задния говорител . Съжалявам , че го направих чак сега . Предстоят по-обстойни изследвания, но за сега много ми харесва на звук .Мидбаса определено получи по-голяма естественост и кик .
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

От известно време си играя с профи софтуер SMAART , даващ възможност наблюдение в реално време на трансферната функция ФЧХ/АЧХ както и спектрограми и импулсни характеристики . С негова помощ относително лесно може да се настрои сложна система като настоящата . ето и финални измервания правени от 2 метра в хола ми . т.е еквализацията и настройките включват и помещението .Прилагам и списък с процесингите , с помощта на които е получен резултата . Могат да се постигнат и по-добри резултати , но се съмнявам да са в сферата на чуваемото ( под +- 1dB -+ 30 degr честотна лента над 23 Hz-20 kHzи нагоре )
    Разбира се добрия звук има още доста измерения , но това е едно добро начало ...

Членува от
    May 2012
    Изглежда страхотно, поздравления!
    Искам да го чуя, запазвам си час за края на юли

Имаш място на първи ред , приятелю, даже може да го ползваме за централен инфил - операторите ще гледат да го хващат във всеки кадър Може и малко RGB подсветка да му сложа .

Малко развитие по темата . Доста неща са променени по системата , която продължава да се състои само от едно ОТ без братче ... демек МОНО .

1 Предния говорител се е сдобил с фазов палец
    2 Добавен е нов говорител, разположен коаксиално пред двумоторния средночестотен . Новият говорител работи като висока среда от 2,7kHz до 7kHz в акустично оформление ОБ . Това беше определено проблемен спектър за 2-та говорителя , които го възпроизвеждаха и сега нещата си дойдоха на мястото . Новият говорител се сдоби с един усилвател от тази тема https://bgaudioclub.org/showthread.p...82%D0%BA%D0%B0
    3 Придобих плазмен високочестотен с tesla coil , който понякога ще заменя лентовия ВЛД 40 и чиято искра ще работи пред високо средночестотния .Ще трябва и защитна заземена метална мрежа около тази инаталация . По този начин системата ще стане 6 лентова активна, 4 аксиална (4 говорителя един пред друг в посока слушателя ) .
    4 Невероятната грозотия , която успях да сътворя най-накрая има напълно приемлив, дори и за жена ми външен вид , постигната само с рамка и чаршав.... .

Членува от
    May 2012
    Браво!
    А иначе за грозотията - ми онемях, наистина усмихнатия скелет под чаршафа е суупер грозен
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Значи базуката ще бие и с ток.

Бях почнал да се притеснявам, че ще изкочи от някъде Бил Мъри и ще ми подпука базуката ... Трябва да сме готови .

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Една огнехвъргачка дели твоята система от забрана от Женевската конвенция

А сега сериозно: По оста на излъчване с DSP могат да се изравнят фазите на източниците. Какво става ако мръднем настрани?

Относно сфазирането и ъгловата дисперсия нещата стоят така :
    При измерване извън оста започва дефазиране между и предни и задния говорител , но те работят при големи дължини на вълната ( между 3 метра и 60 сантиметра и при отклонение от оста 30 градуса , акустичната фазова разлика не надминава няколко градуса , което е напълно приемлива ) . При 90 градуса , обаче закъсненията от 70 сантиметра са вече сериозно дефазиране от над период за 500 Hz и към 90 градуса за 100 Hz , което пък означава сериозна редукция на енергията излъчена в тази честотна област към нежелани посоки .
    По подобен начин седят нещата и за коаксиалните висока среда и средата . Лентовия високочестотен и високата среда са сфазирани винаги в хоризонталната равнина на височина слушателски уши и дефазиране до 360 градуса при измерване във вертикалната равнина . Отделно рупора на високочестотния е с много по-тесен градус във вертикалната равнина , отколкото в хоризонталната . На практика няма промяна в тоналния баланс при слушане +- 30 градиса във хоризонталната равнина и силно ограничена енергия в излъчване в нежелани посоки за спектър от 20 кHz до към 150 Hz . Резултата е почти идентично звучене в цялата обитаема част на помещението , което не е никак добре акустично обработено . Под 150 Hz разбира се във всяка една точка положението е коренно различно .

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Мда, това е още един трик да намалим влиянието на помещението.

От доста време планирам да подменя мидбасовата секция на системата . След всички подобрения , пренастройки , преработки и тн. резултата така и не ме задоволи . Новото полълнение са 2бр 7 инчови караудио мидбаслета в изобарна схема и затворен обем с кодово име " кивито ". Обема определих с vituixcad - 23L чисто за завал -3dB под Fc - 55Hz . Изобарната схема ми е интересна с това , че се намаляват силно изкривяванията в следствие на несиметричната нелинейност на BL и индуктивността , както двукратното намаляване на Vas .На графиката е видно , че при един ват изкривяванията са около 1 % за необходимия ми обхват от 50Hz до 1 kHz Кросовърната със средата е 250 Hz със стръмност 6 dB/Okt . необходима ми е голяма тандемна област със средночестотния за да работи End Fire контрола на насочеността . Резонансите в обема за използваната честотна област са само от най-големия размер - 120см и за това абсорберите вътре са на точно определени места . На общата АЧХ липсва тази на баса , който работи до 20 Hz/-10dB с пик при 35 Hz .В задния гоеорител има навита шпилка , която опира в стената с цел опорна реакция срещу движението на мембраните .
    Субективно съм много доволен от резултата - ще се кротна за дълго по този въпрос .
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове

Ето и още някои промени по експерименталната ми система .
    1 Басовия говорител се сдоби с братче ( подарък от Краси - knockout ), с което в момента работят в Изобарна схема , ЗО.
    2 Средночестотния и високосредночестотния говорител бяха оформени конструктивно в един коаксиален говорител , работещ в оформление ОБ .
    3 предния панел се промени от възможно най-лошия към един от най-добрите на тема дифракция .
    4 лека добавка от абсорбери с цел ограничаване на излъчване на висока среда към таван и под и намаляване на свързаните с това първи отражения.

Влечението ми към концепциите " коаксиални среди и високи " +" контрол на ъгловата диспесия на мидбаса " е облечено в нова високотехнологична опаковка от известна фирма за производство на студийни монитори и домашни ОТ https://www.youtube.com/watch?v=cIY2...fficialChannel

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Страшничък клип.
    Водещата направо ще ме лапне.

Заслужава си да се чуе, внасят ли ги вече?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Мацката от клипа наистина гледа много хищно .... Някакво въздържание сигурно я мъчи ...
    Не виждам наличности на тези ОТ в Динакорд . Ако се появят в софийския магазин ще докладвам .

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Мацката от клипа наистина гледа много хищно ....
    Гледа, щото чете в това време текста, който е на AutoQ пред обектива. Явно няма навик в това упражнение, пък са и дали задача да ходи и да говори.
    Пробвайте и ще видите лесно ли е
    Клипчето не е лошо. Има няколко монтажни грешки, лоши връзки, но това не е важно.
    btw, genelec имат ресурса и можеха да си поръчат по-качествена изработка на клипа.

А мониторите изглеждат интересни. Дано genelec малко се реваншират в този сегмент с тях. Че нещо позагубиха позиции....
    Харесва ми това, че могат да се поставят и хоризонтално и вертикално, без това да нарушава характеристиката на излъчване. Удобно е.
    ... в някои случаи
    Редактирано от lordoff; 11 July 2019 в 10:21.
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Слушах ги на Мюнхенския хай-енд , когато излязоха , но не ме впечатлиха нещо. Нито и другите, с които съм обменял мнения за тези ОТ. Виж, големите им братя от рода на наистина са много добри . Ама пък не са коаксиални .
    Цитатите не са на класици , а са на комици!

Kris Dimitrov написа: "Може да е голямо НО Е ПОКРИТО !!!"

Бис написа: Уверявам ви, че средна класа там (в Германия), не живеят по-добре от средна класа тук!

Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 2 3 4 5 6

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени