Страница 1 от 5 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 114

Тема: tubebox , end fire , hornloaded ribbon/amt, Q control

tubebox , end fire , hornloaded ribbon/amt, Q control

Отдавна мисля да направя супербюджетно ОТ с подръчни материали , но с принципи на работа , които ми харесват( мисля си че разбирам ).Ей така за спортноизследователски цели.
    Частите са : Обема за тялото е метална тръба с диаметър 160 и дължина 700 мм (такава ми е подръка ). 2 броя 5" евтини говорителчета за тавански монтаж.един лентов говорител ВЛД 40 на проф. Вълчев.3 бр. усилвателя , DSP .
    Тръбата е интересен обем . Не предлага никакви бафъл компенсации . Ако се запуши просто в единия край е изключително резонансоподатлива. Това съм излекувал с диагонална преграда с формата на елипса от стъклена вата залепен със силикон , който силно тушира металният звук . Така се оформят 2 клиновидни обема за двата говорителя , които ще седят един срещу друг . Тръбата има още 2 интересни момента . Силата на реакцията от шасито на говорителя се стреми да премести директно линейно тръбата - никакъв опит за огъване , какъвто търпи всеки обикновен преден панел на ОТ . Налягането в обема предизвиква единствено сили на опън и натиск в стените на тръбата - отново никакво огъване . Клиновидните структури се ползват в безеховите камери и при определен ъгъл и размери са много ефективен звукопоглъщател .Не съм мерил ТS параметрите на говорителчетата ( малко урболежката действам) но на слух са супербързи ( видно е от измерванията ) .
    Двата говорителя са на отделни усилватели и отделен DSP контрол . Този , който гледа към нас е отрязан отдолу има еквализация , в която е оставено място за задния ,последния е отрязан отгоре така че да остане спектъра в който е омнидиректен . Предния е закъснян, така че да се сфазира със задния и така дупката в ачх е запълнена до равно .Това вече не е така за странично излъчване - това е целта редукция на странично излъчване за честоти за които говорителите са омнидиректни - нещо като д'аполито .
    Q контрол . Ще ми са да разбера как ще се държи система с високо Q за честоти извън резонанса и ниско за резонанса . Става принципно елементарни с RLC верига . Докато Sandy Todorov не седне и не измисли такъв усилвател с два потенциометъра за настройка на Fs и Q на които да пише speaker/amp wedding
    Пластмасовото шаси и малкото магнитче на говорителчето доста съсипват микродетайла и обозяват звука . Предвижда се принадена маса поне 1 kg към магнитната системка .
    Имам особен присантиман към лентовия на професор Вълчев , лека му пръст . Бях му ученик и пазя особен респект към паметта на този човек .Наред с верния принцип на възпроизвеждане ( всяка молекула от мембраната получава директна двигателна сила ) лентовите имат няколко бъга - ниска чувствителност , дифракционни проблеми от бафъла , неотделен заден обем-условия за акустично късо , материалтипичен звук и различна насоченост хоризонтал вертикал . Експериментирам с рупор с широчина на началото 3 мм ( лентата е 9 ) което превръща драйвера малко в amt ( acoustic motion transformer ) . Финално рупора ще е секциониран , съобразен с ъгъла на излъчване на средночестотния за честотата на срез , както и самата честота ( 5-6 kHz )Ще ползвам любезно предоставената за целта табличка на колегата ivos .
    Измерването е правено в хале , ОТ на 3 метра от най-близка повърхност , времеви прозорец 6 метра , достоверни резултати до 70Hz . Само АЧХ е манипулирана . Това са фронтално само двата https://bgaudioclub.org/images/attac...attach/jpg.gif
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    ...Наред с верния принцип на възпроизвеждане ( всяка молекула от мембраната получава директна двигателна сила ) лентовите имат няколко бъга - ниска чувствителност , дифракционни проблеми от бафъла , неотделен заден обем-условия за акустично късо...
    Ами изброените са верни в някои случаи. Има лентови с прилична чувствителност. Да кажем над 92 - 95dB/W.
    Също така, има различни конструкции за окачване на лентата. При масовите е така както си споменал - предния и задния обем са свързани. Но има и такива, при които са отделени. Тоест, лентата е закрепена от всички страни и отделя двата обема. Без да претендирам за изчерпателност, такива са да кажем лентовите на Pioneer и тия на проф. Вълчев, от серията NdRLxx
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Дисторшъна при какъв SPL е измерен? Също като честотната 80дб ли? Може ли снимка на говорителчетата

http://www.musicworld.bg/bg/m_159000..._AK_601_3.html по-старата версия на това . THD мерих със суип , който е амплитудно затихващ с нарастване на честотата . За ниските е стартирал с къмто 1W . АЧХ , ФЧХ , IR и THD са от едно измерване .

Ето и работният вариант на рупора на ВЛД то и работен на характеристиките на насоченост на двете петички .https://bgaudioclub.org/images/attac...attach/jpg.gif Графиките от светло към тъмносиньо: по оста , 45 градуса , 90 , 135,180 .

Еквализационният файл също е готов . Очакваният ефект е Честотна неравномерност +- 0,3 dB за най-чувствителният обхват 1кHз-5kHz и фазова неравномерност +-3 градуса . Убеден съм че такъв говорител не е произвеждан никога . Лентата е отрязана със 100 dB/oct фазово компенсирани кросовери. Участъците с твърде насочено излъчване , резонанси и голям кривоч са брутално изрязани .Предстои измерване ... и слушане ... да видим тази работа .https://bgaudioclub.org/images/attach/jpg.gif

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Много интересен проект.

Може ли снимки на прототипа?
    Subsonic

Мда. Винаги е добре да има резерв от мощност в случая 30тина dB. Резeрва в подемна сила е 1000 пъти демек пак 30тинa dB https://bgaudioclub.org/images/attac...attach/jpg.gif
    Какво става с твоя проект ?

Направих няколко еквализационни файла . 1ви само амплитудна еквализация , 2 ри само фазова , 3ти амплитудна и фазова . С първи свири доста ненатрапчиво , чува се всичко от аранжимента на ниски нива , по - реалистичен тонален баланс , но динамиката направо се загуби - това е ефект който се наблюдава и в профито (но там проблемите с намалената динамика не са толкова драматични) - еквализациите на стърчащи пикчета в АЧХ всъщност " убиват" звука там където говорителя е най-ефективен и внасяне допълнително на ФЧХ дефекти . Един пик от +3 dB в АЧХ Всъщност значи, че там говорителчето има 4 пъти по-голямо КПД от зона в която е на -3 dB .Една от причините студийните монитори да звучат по-скучно . .Различно стоят нещата при внасяне само на ФЧХ корекция .Като че ли ако трябва да избирам между двата на какво да слушам музика за удоволствие бих избрал втори вариант. Увеличено усещане за динамика , но и по-натрапчиво впечатление за честотна неравномерност . С третия файл всичко си дойде на мястото , както и предполагах .С такива е и домашната ми система.
    Проби със стена на 5 см зад задния говорител и под на 100 см показаха силно намалена липса на влияние от въпросните , поради особеността на конструкцията . Предстоят проби и в помещение . Общо взето усещането е за доста по-голям от 5 " говорител .
    В последните 2 файла има електронен фазов Q контрол настроен за Q=1,2 и въпреки, че ми харесва как работи , ще ми се да пробвам и пасивен (стига най-накрая да премеря Qто на ОТ )
    Предстои стабилизиране на конструкцията , затежняване на магнитните системи , външна облицовка на тръбата и работа по ВЛД то . Липсата на фундаментални честоти също трудно се преглъща - замислил съм и по-особен суб .

Администратор DAY's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Браво Жоро! Продължаваш да експериментираш. Аз също имам сантимент към този лентов, аз също бях студент на проф.Вълчев. Затова и аз продължавам да експериментирам. Трудното с лентовите е съчетаването им със средночестотния. При мен най-добре се получава с куполен СЧ, но и лентовия е NDRL, не ВЛД. Нямам много време да се занимавам, но има известен напредък. В момента си играя с уейвгайда. Ето и една снимка от работното помещение.
    20160927_113225.jpg
    ДА СЕ ПУКАТ ДУШМАНИТЕ!

Лентов винаги над 10KHz!!! Всичко останало е лъжа и не става!

Цитат Публикувано от DAY Покажи мнения
    Браво Жоро! Продължаваш да експериментираш.
    То това е то DIY аудио хобито - експерименти и кеф от постигнатите и споделени резултати . Клавиатурочесането е друга работа ....
    Аз също имам сантимент към този лентов, аз също бях студент на проф.Вълчев.
    Беше много усмихнат и ведър човек - като повечето хора , които се занимават с музика и колкото и напред да беше с познанията в материята ( а той беше мнооого напред ) не криеше , че и доста неща не знае
    Затова и аз продължавам да експериментирам. Трудното с лентовите е съчетаването им със средночестотния. При мен най-добре се получава с куполен СЧ, но и лентовия е NDRL, не ВЛД. Нямам много време да се занимавам, но има известен напредък. В момента си играя с уейвгайда. Ето и една снимка от работното помещение.
    Виждам, че експериментираш със софт уейвгайд и бафъл . Това е едно много добре работещо решение . Слушах тези колони в студиото на един приятел и бях направо поразен https://bgaudioclub.org/images/attach/jpg.gif
    Наистина е много трудно съчетаването на лентовия с друг говорител . Струва ми се че основните проблеми са по-добрата му микродинамика и леко материалтипичният звук . Аз лично ще пробвам да компенсирам тези неща с ФЧХ , АЧХ корекции , закъснения , конкретено за целта проектиран рупор и Q контрол.
    П.П. Здравейте , г-н Петров , как сте ?

Допълнителното затежняване на магнитните системи вече е монтирано посредством отвори , нарязване на резба и шпилка . Неочаквано подобрение се получи в динамика и микродетайл .
    Междувременно Хараланов ми пусна мухата за безжелезни магнитни системи , за което му благодаря . Позачетох се , ами то май наистина там е заровено кучето ....
    Публикувам сравнителни измервания , на прототип с безжелезна магнитна система сравнен с такъв със стандартна ,с една и съща мембрана.... Хармонични изкривявания за 8kHz , IMD 8600 +3700 , IMD 900 , 1500 , 3000 . Ами то коментара е излишен .Само да се отбележи при три едновременно просвирени тона - 900Hz , 1500Hz , 3000 Hz за каква чорба от хармоници става въпрос - пищялка не ти трябва , само "богат" средночестотвен ....
    В настоящия проект ще включа допълнителна неодимова безжелезна система със собствена звукова намотка закрепена допълнително на фронтално работещият говорител . Поръчката за магнитите ( обща сила на отлепяне от метална повърхност 100 kg ) и шасито вече съм направил . Двете намотки ще са на отделни DSP изходи със съответните усилватели , честотни ленти и еквализации .За сега системата е по проект с 5 активни ленти....

Правенето на магнитна система и намотка от нула си е приключение . За щастие Радо - Audiomaster се съгласи да се включи в проекта. По предварителни данни линейната част на магнитното поле ще е висока 6 mm , на 500 микрона от магнитите .Двигателят ще е underhug тип и за това заданието на височината на бобината е 3 mm което й позволява да прави +-1,5 мм ход в константно магнитно поле . Диаметъра на намотката ще е 121 mm . Проводника ще е 0,175 с лака . Дорника за изработка на намотката , както и шасито за магнитната система се изработват от полиамид .Магнитите - 47 бр. Ще бъдат електрически изолирани един от друг.
    Междувременно се зарових в темата на колегата IVOS за емулация на рупор за ВЛД 40 https://bgaudioclub.org/showthread.p...%D0%9B%D0%9440( благодарности за което ). Изключително професионалното разглеждане на матреята ми помогнаха да взема решение за ситно сегментиране на рупора - Разделен на общо 35 части . https://bgaudioclub.org/images/attach/jpg.gif. Не очаквах такъв ефект при положение, че сметки и симулации не са правени , образуващите на рупора са най-тъпанарски прави линии а изпълнението е малко чирашко.... Резолюция , детайл и разкриване на пълният потенциал на този говорител , които винаги съм подозирал , че има , както и подобаваща чувствителност в най-високите .Остава проблема с насочеността - към 30 градуса https://bgaudioclub.org/images/attach/jpg.gif

Ако искаш дай чертеж на един сегмент от магнитната система, за да направя пълни магнитни симулации и да видим какво точно се случва с полето.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Единичен магнит е 8x8x4mm . Намагнитването е по оста 4 мм ( между двете повърхности 8x8 )

Емпиричните ми заключения се базират на това .В случая Hc=8mm Lc=4mm https://bgaudioclub.org/images/attach/jpg.gif

Ето какво се случва: нямаш линеен участък от 6мм, както предполагаш, но за сметка на това ако центрираш бобината прецизно по височина, то полето е напълно симетрично и няма да се образуват хармоници.

Междудругото, колкото по дебел ти е магнита по оста на намагнитване, толкова по-малка ще е разликата в интензитета на полето между краищата и средата.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

И нещо, което е важно да се отбележи - подчертал съм го в червено:

Същото е в сила и за моята симулация, тоест за безкрайно дълъг магнит. А при теб е само 8мм, което означава, че на практика тази симулация важи само за средната част от лицето на магнита, което гледа към бобината. Ако искаш мога да симулирам набързо и колко от полето ще се загуби от това, че магнитът не е безкраен. Но тези 0,3Т по средата, бързо ще колапсират до 0,1Т в краищата.

Благодаря за симулациите . Виждам няколко неща .
    1По еквипотенциалните криви съдя , че има 6 мм линеен участък , но той е с около 1мм по-далеч от магнита . Ако се премести там бобината, обаче и без това очакваната скромна чувствителност че стане още по-ниска .
    2 Тази характеристика на напрегнатостта изглежда доста огледално на еластичността - винаги съм го мислил - ако има начин двете нелинейности взаимно да се компенсират , то това май е този ....(.Абе има и още ама чета в момента)
    3 Подобни нелинейности не са предпоставка за хармонични изкривявания , но за доста по-неприятните IMD...май са ...

Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения

Същото е в сила и за моята симулация, тоест за безкрайно дълъг магнит. А при теб е само 8мм, което означава, че на практика тази симулация важи само за средната част от лицето на магнита, което гледа към бобината. Ако искаш мога да симулирам набързо и колко от полето ще се загуби от това, че магнитът не е безкраен. Но тези 0,3Т по средата, бързо ще колапсират до 0,1Т в краищата.
    Прав си , не се бях замислял . Това ( сегментираните магнити ) поне е добре за eddy curent проблемите , а те май са по-сериозна част .

Така на око е трудно да се съди по еквипотенциалните линии. Ето ти точен анализ какво се случва на точно 1мм от стената на магнита (предната графика беше за 0,5мм дистанция):

Както може да видиш - положението става по-зле. Неравномерността се увеличава и полето отслабва. Но на практика каквото и да правиш, моторът ще работи по точно тази крива, защото бобината ти е кръгла, а когато кръг гледа срещу плоската повърхност на магнита, то разстоянията от краищата на магнита до бобината са по-големи (а там полето хем е слабо, хем неравномерно) спрямо центъра, до който бобината е най-близо.

Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения

Както може да видиш - положението става по-зле. Неравномерността се увеличава и полето отслабва. Но на практика каквото и да правиш, моторът ще работи по точно тази крива, защото бобината ти е кръгла, а когато кръг гледа срещу плоската повърхност на магнита, то разстоянията от краищата на магнита до бобината са по-големи (а там полето хем е слабо, хем неравномерно) спрямо центъра, до който бобината е най-близо.
    Аз виждам други неща . В първия случай разлика център - край е 0,42 - 0,27 = 0,15 т,е 55 % девиация . Във втория е 0,3-0,26=0,04 т.е 15 % девиация - доста по- добре ако направиш за 1,5 мм ще е близо до линия.. . Освен това полето е по-напрегнато в крайните положения отколкото в центъра ( основание да считам че има игра с нелинейността на окачването ) и последно хорда 8мм към кръг 120мм има разлика център - край 1-2 десети .
    Редактирано от Георги Диомов; 13 December 2016 в 00:44.

Прав си, объркал съм в пресмятането на процентната девиация. Полето става по-линейно с нарастване дистанцията от магнита, но едновременно с това и отслабва.
    Реших да направя едно чертежче в Inventor-а, от което да пренеса координатните точки в магнитния симулатор, за да видя какво се случва, когато около магнита се сложат и страничните.
    На симулацията за полето е показан 20 градуса дъгов участък от звуковата бобина, имаща 116мм диаметър и намираща се на 1мм от центъра на магнитите. Между самите магнити съм заложил 0,05мм разстояние, понеже каза че ще ги изолираш електрически един от друг.

Интересното е, че при слагане на странични магнити полето пада доста. Заложил съм максимална стойност 0,3Т, за да могат да се видят по-лесно градациите в ниските стойности. На практика полето ще бъде 0.12-0.13Т в средата на магнитите, падащо до 0.11-0.12Т между тях. Мога да пусна и симулация с повече на брой магнити, за да е верен B-плота в краищата, но е малко по-трудоемко.

Уау , кофти работа... дано с всички магнити нещата да се нормализират . Симулатора смята ли 3D взаимодействията ? ... Изолацията ще е 0,1 мм ... Нищо де , поне ще пробвам .
    Има още един проблем . Векторите на магнитните силови линии са с посока центъра на звуковата бобина само в средната част на магнита . Тези в краищата са вече с ъгъл към 45 градуса , което означава намалена аксиална компонента на силата в намотката ( създаваща възвратно-постъпателните движения на намотката ), която ще бъде подложена допълнително и на сили от разпъване и свиване , вследствие на появилата се радиалната силова компонента ( въздушната междина ще стане... AMT ) ...
    При 6,5 м проводник това прави BL = 6,5.0,12 =0,8 Т.m ( нали така ) Не е май толкова отчайващо ...

Страница 1 от 5 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени