Резултати 1 до 19 от 19

Тема: ОТ, чифт, до 550 лева, без кутиите?

ОТ, чифт, до 550 лева, без кутиите?

Здравейте,
    от известно време в мен се е загнездило желанието да заменя старото и евтино 5.1 с нещо по-добро и след доста разглеждане и четене из мрежата се спрях на един бюджетен проект на Визатон, а именно този: http://www.steadygroup.com/bg-322/AL...%84%D1%82.html

Смятам да поръчам пълен комплект, за чифт ОТ, и да си направя кутиите. Както може да се досетите, обаче, възникнаха някои въпроси:
    - какъв импеданс е за предпочитане: 4 или 8 ома? Доколкото разбрах от разговора ми с човек от Стедигруп може да се поръчат говорители и в двата варианта. Готовият кит е съставен от два говорителя, като високочестотния е с импеданс 8 ома, а нискочестотния - 4 ома: Tweeter DT 94 - 8 Ohm; Bass-midrange driver
    W 170 S - 4 Ohm. Тук възниква и следващият въпрос:
    - ако ги поръчам и двата на 8 ома, това ще наложи ли промяна в разделителния филтър и каква ще е тя? Ще се получи ли по този начин ОТ с импеданс 8 ома?
    - има ли значение начинът на свързване на говорителите, когато са с еднакъв и когато са с различен импеданс?
    Не знам защо, но от изчетеното до сега останах с впечатление, че ОТ с импеданс 8 ома е за предпочитане, спрямо изборът на усилвател?!
    С две думи едни омове са ми в главата и се притеснявам да не оплескам много нещата . За сега това са въпросите, които ме вълнуват. Обещавам да споделям тук как върви проектът.
    Поздрав!

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Спази проектът 1:1.

Понеже спомена 5.1 - ако решиш отново да правиш съраунд звук, за център избери същите говорители (и филтър) и помощ от колега за пресмятане на обема и разумното му намаляване. За съраунд колоните ("задна" лява и дясна) може да минеш с по-компромисни решения - примерно еднолентови с БГ13/БГ17 в малък обем.

Успех!

Идеята ми не е да правя съраунд система. За момента смятам да изкопирам ОТ на Визатон, пък някога, в бъдеще, може да помисля и за център и задни.
    От поста ти (mrusnailiika) разбирам, че не е добра идея да заменя нискочестотния говорител от 4 ома на 8 ома?! Защото това най-вероятно ще наложи промяна във филтъра? Предполагам това е причината?!
    Сетих се и нещо друго: разумно ли е да се променят размерите на кутията (в разумни граници), като се запази на 100% обемът й? Причината за това е, че искам да я "наместя" така че да се слива с интериора.
    Благодаря за включването!

Да, промяната на говорителя изисква и промяна на филтъра. Ако наистина са 1:1 двата модела, може би корекцията ще е тривиална (да каже някой разбиращ колега) но нека се прави с ясна цел, а не защото ни е страх от неразбиране.

Ако запазиш обема 1:1 може да правиш корекции. Промяната на широчината/размера на предния панел и разположението на говорителите би дала и (малко) влияние на звука.

Ако в бъдеще реша да "сглобя" съраунд система, тези 2 ОТ ще си паснат ли с усилвателя, защото всички многоканални такива, които разглеждах (втора ръка) имат изискване за 8 ома ОТ?

пенсионер от кариерата PinkPanther's Avatar
    Членува от
    Mar 2015
    Възраст
    70
    По принцип 8 Омовите говорители дават по-малки изкривявания и имат обикновено по-ниска чувствителност. При разширяване на системата ще е добре новите ОТ да се подберат според съществуващите. Това не би трябвало да бъде проблем.

И да те питам: колко горе-долу излизат при тебе чифт озвучителни тела около 40 литра всяко, без много екстри?
    Редактирано от PinkPanther; 6 November 2016 в 17:16.

Така...... малко ми се поизбистриха нещата, не без чужда помощ, за което искам да благодаря!
    Установих, че за да е пълен кефа от цялата работа, ще са ми нужни малко по големи и мощни ОТ. Бюджета естествено са покачи и в момента съм готов да заделя 500-550 лъва за чифт ОТ. Първоначално се спрях на Визатонски проект, отново (http://www.steadygroup.com/bg-323/AL...%84%D1%82.html) , но в последствие, с малко помощ, разбрах, че за тези пари изборът не е толкова ограничен и се запознах и с други проекти за ОТ, а именно: http://www.exproject-bg.com/index.php?id=728 или по-скоро този: http://www.exproject-bg.com/index.php?id=730.
    Та имам вече конкретен въпрос: кое е най-доброто предложение за ОТ, чифт, до 550 лева, без кутии?!
    Търси се нещо 80-100 W х 2, за помещение около 30 кв.м. Благодаря!

пс: дали някой модератор би бил така добър да промени заглавието на темата: ОТ, чифт, до 550 лева, без кутиите? Благодаря!
    Редактирано от radiogaga; 10 November 2016 в 21:52.

Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    35
    Цитат Публикувано от radiogaga Покажи мнения
    Така...... малко ми се поизбистриха нещата, не без чужда помощ, за което искам да благодаря!
    Установих, че за да е пълен кефа от цялата работа, ще са ми нужни малко по големи и мощни ОТ. Бюджета естествено са покачи и в момента съм готов да заделя 500-550 лъва за чифт ОТ. Първоначално се спрях на Визатонски проект, отново (http://www.steadygroup.com/bg-323/AL...%84%D1%82.html) , но в последствие, с малко помощ, разбрах, че за тези пари изборът не е толкова ограничен и се запознах и с други проекти за ОТ, а именно: http://www.exproject-bg.com/index.php?id=728 или по-скоро този: http://www.exproject-bg.com/index.php?id=730.
    Та имам вече конкретен въпрос: кое е най-доброто предложение за ОТ, чифт, до 550 лева, без кутии?!
    Търси се нещо 80-100 W х 2, за помещение около 30 кв.м. Благодаря!

пс: дали някой модератор би бил така добър да промени заглавието на темата: ОТ, чифт, до 550 лева, без кутиите? Благодаря!
    Ето предложение от мен: https://www.youtube.com/watch?v=-2WQC5LXOt0 В момента слушам на тях и много ми допадат. Има подробности в съседна тема. Ако не държиш на оригинален проект, и има кой да ти направи филтрите мисля че си заслужава.

TL с BG 20 Visaton

Здравейте,
    мина доста време докато поне малко се ориентирам в обстановката и......смятам, че това подейства положително, като в крайна сметка реших, че в първият ми "самостоятелен проект" (проектът е копие на този: http://www.bgaudio.org/forums/viewtopic.php?f=16&t=701) няма да се изхвърлям с много скъпи драйвери, а ще се възползвам от идеята за евтино ОТ, което звучи добре (за моите представи) и чиято изработка няма да ми коства цяла вечност...
    BG20, Visaton, в TL конструкция:
    20161129_193112_LLS.jpg
    Предстои да поставя вата и да се сдобия с усилвател, подходящ за тези драйвери (приемам предложения за усилвател, до 180-200 лв), както и да завърша оформлението на кутията отвътре. В крайна сметка, за мен, като човек без никакъв опит в тази сфера, тонколоните свирнаха доста, доста приятно, макар и закачени на едно старо Сони.
    20161129_210915_LLS.jpg
    Утре започвам да се боря с ватата, а сега съм ги оставил да се разсвирват
    До финиша има доста време, така че обещавам да споделям как върви...
    Всякакви предложения, които биха допринесли за по-доброто звучене на ОТ, са добре дошли.
    Редактирано от radiogaga; 30 November 2016 в 01:42.

Любопитен Vankata_84's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    32
    Браво за изработката! Вижда се че добре си се справил! Завършека ще ми бъде интересен.

Не подценявай старото Сони. Без да кажеш модела му е трудно да разбера какво горе-долу ти е харесало. Колосална разлика от усилвателя ще чуеш срещу колосална сума. Не е задължително да си доволен обаче. Според мен потърси kenwood r-se7 за тия колони. Бюджетен супер усилвател. Слаб е, но те са много чувствителни и реално не вярвам че си направил тия колони за слушане на много високи нива.

Напиши от къде си?
    Редактирано от Vankata_84; 30 November 2016 в 09:14.
    Вкъщи: Denon poa2200, hk 980, DIY: visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Колата: pioneer x580bt 3-way NW, sony xm-d1000p5, jbl p1020, OEM Infinity
    Други: str-de425, klipsch tangent t10, kenwood r-se7(x2), RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Цитат Публикувано от az_todor Покажи мнения
    Ето предложение от мен: https://www.youtube.com/watch?v=-2WQC5LXOt0 В момента слушам на тях и много ми допадат. Има подробности в съседна тема. Ако не държиш на оригинален проект, и има кой да ти направи филтрите мисля че си заслужава.
    Благодаря за предложението, но май надхвърля бюджета ми

Цитат Публикувано от Vankata_84 Покажи мнения
    Браво за изработката! Вижда се че добре си се справил! Завършека ще ми бъде интересен.

Не подценявай старото Сони. Без да кажеш модела.......
    Благодаря! Завършека ще е "нещо дървесно", но още не е решено. Първо искам да се убедя, че драйверите се чувстват добре в тези кутии Тия дни, може би ще успея да ги пробвам с един два усилвателя, на мястото, където ще се слушат, че сега са в доста голямо помещение. Ясно ми е, че не трябва да очаквам чудеса от този говорител.
    При прослушването, до сега, ми направи впечатление, че ОТ определено имат склонност да възпроизвеждат определени песни и стилове по съвсем различен начин (което е съвсем нормално де). Мисля си, без да претендирам че съм прав, че музикални стилове като джаз, фънк, блус ще звучат по-задоволително от някои енергични рок песни, например....?! Струва ми се, че по-добре ще им пасне нещо на James Brown, отколкото нещо на Iron Maiden, така да се каже.

Поставих вата в кутиите и искам да попитам как мога да се убедя, че съм на прав път? Знам, че се гласи на слух, но при тази конструкция, май има голямо значение как ще се постави!? Ето две снимки за ориентир:
    1.
    20161201_174250.jpg

2.
    20161130_195045.jpg

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    53
    Не, не. Гласиш на звук, който ти харесва. Това не питай а пробвай. Не затваряй окончателно ОТ. Пробвай.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Можеш да затвориш със стеги и да слушаш.

Ама аз си ги стягам с винтове и си ги слушам, вече 2-3 дена
    Колко време е необходимо за да се разработи говорителят? И удачно ли е докато не е разработен напълно, да се слуша на високи нива?

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    53
    Ако не те устройват високите нива, прати ми ги за разработка. Няма да ги познаеш след това. Дано удържат напъна..

Цитат Публикувано от radiogaga Покажи мнения
    Ама аз си ги стягам с винтове и си ги слушам, вече 2-3 дена
    Колко време е необходимо за да се разработи говорителят? И удачно ли е докато не е разработен напълно, да се слуша на високи нива?
    Има ли някакво уплътнение когато ги стягаш ?Понеже на снимките не видях та питам .Ако няма уплътнение , колкото и плътно да прилепват плоскостите все пак малко ще "издишват" а това влияе на звученето.Може да сложиш самозалепващо уплътнение за прозорци докато правиш пробите с ватата и ти се налага да ги отваряш и затваряш кутиите многократно, после ще го махнеш.
    Моята галерия diy-проекти
    http://vuicho.snimka.bg/other/diy-oz...veri.30205.all
    профи ОТ (и други) http://stoevdiy.snimka.bg/hobby/ot-i...eri.418371.all

kalchev73's Avatar
    Членува от
    Sep 2012
    Възраст
    43
    Цитат Публикувано от Стефан Петров Покажи мнения
    Ако не те устройват високите нива, прати ми ги за разработка. Няма да ги познаеш след това. Дано удържат напъна..
    На какви нива и колко време се разработват говорителите?
    Поздрави! Здравко
    2*WD MY PASSPORT ULTRA 2TB > ASUS X552M > FOOBAR 2000 > PHONIC:FIREFLY 302 USB > MARANTZ PM 66SE > speakers ZET FI( in progress) >

Без музика живота щеше да е една грешка .
    Фридрих Ницше

Корекциите Убиват Звука!

Цитат Публикувано от stoev Покажи мнения
    Има ли някакво уплътнение когато ги стягаш ?Понеже на снимките не видях та питам .Ако няма уплътнение , колкото и плътно да прилепват плоскостите все пак малко ще "издишват" а това влияе на звученето.Може да сложиш самозалепващо уплътнение за прозорци докато правиш пробите с ватата и ти се налага да ги отваряш и затваряш кутиите многократно, после ще го махнеш.
    В началото ги затварях без никакъв уплътнител. Но сега, след като смятам че съм нагласил ватата и всичко останало по вътрешното оформление на кутията, намазах кантовете със силикон, изчаках да изсъхне и тогава пристегнах страницата. Ми ефект има и то осезаем, в положително посока. Благодаря!
    И така, тонколоните вече са на мястото, където ще се слушат в бъдеще. Резултатът е силно задоволителен, да не кажа поразителен. Звучат прекрасно!
    Ето една-две снимки на завършеното вътрешно оформление на кутията:
    20161211_184959.jpg20161211_184950.jpg
    Остана ми да ги залепя, фурнировам и лакирам. Като цяло съм супер доволен от резултата - чифт прекрасно звучащи ОТ, на съвсем приемлива цена.

Членува от
    Jul 2009
    Възраст
    33
    Браво колега, поздрави! Аз също отдавна заглеждам този проект.

Чудя се обаче дали си струва, понеже слушам на средния ТЛ с w130s и един frs8 и като цяло съм доволен но ....

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени