Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3
Резултати 51 до 73 от 73

Тема: Линеен масив vs. масив с постоянна насоченост - Onkyo PD8180

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Днес получих разкроените плоскости. Дано този уикенд ми остане време да ги сглобя.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Subsonic

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Започнах преизчисляване на частите на филтъра, тъй като бобините 2.2mH и кондензаторите по 22uF и 47uF ми се струват прекалено големи за целите на low-pass и закъснение. трябва да има по-елегантен метод с по-малки стойности елементи.

Идеята е да се ползва Lattice Network - https://en.wikipedia.org/wiki/Lattice_network за да симулира необходимото отместване от съответно 2см и 15см на 2-ри и 3-ти и 4-ти и 5-ти драйвер.

Така или иначе филтърът ще търпи промени.
    Редактирано от Subsonic; 24 February 2017 в 22:40.
    Subsonic

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    В събота цяла вечер си играх със симулации на Boxsim. Включително правих симулация на JBL CBT50LA с техните елементи на филтъра за да видя програмата какво дава, като спазих геометричните размери на оригинала, позиционирането на драйверите и оригиналната схема. Драйверите ги симулирах с 2" драйвери на Визатон - FRS5x. Според Визатонската програма вертикалната диаграма на CBT50LA не е много добра. После видях, че и по спецификации дават вертикална (не)насоченост от около едва 20 градуса в диапазона 300-17 Khz. JBL ползват втори ред "стълбици", явно за да намалят стойността на елементите. Честно казано с първи ред постигнах по-добри резултати, поне на симулация. Един вид им оптимизирах проекта .

Та обратно към моя проект, бобини от 0.3 mH и 1.0 mH дават необходимото завъртане от съответно 15 градуса и 35 градуса на 1.1 и 0.5KHz. Кондензаторите отпадат.
    Както и резисторите. Ако звучи много басово, евентуално мога да добавя резистор 8 ома последователно само на последната двойка.

Примирявам се с импеданс 2-2.5 ома, засега.
    • File Type: jpg CBT.jpg (107.2 KB, 30 преглеждания)
    • File Type: jpg CBT 2.jpg (80.8 KB, 28 преглеждания)
    Subsonic

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Днес сглобих в груб вариант едното ОТ. В крайна сметка се спрях на стойности 0.1 и 1.0mH. за индуктивностите.

Пуснах да чуя и чувствата са малко смесени.

Ниските са в повече. Като се откачи цялата горна секция тембралния баланс се пооправя. Ще пробвам да я вържа през атенюатор, както и трябва да бъде по концепция.

Самите драйвери също си имат липси в последната октава.

Иначе за тихо фоново озвучаване става.

Надявам се да ми остане време да сглобя и другото ОТ и да тествам в стерео.
    Редактирано от Subsonic; 7 March 2017 в 00:06.
    Subsonic

Кондензатор , последователно на драйвер 1 ? Въпросния драйвер продължава ли да е на 5 см от пода ?
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Да, все още не съм го завъртял с главата надолу .

Ще пробвам и това, но първо мисля да тествам с 2 ОТ и да сваля нивото на горната бас секция с още 6dB.

Сравнението ляво-дясно с различни ОТ понякога не е много коректно, защото информацията записана в двата канала не е съвсем еднаква.

Самите драйверчета нямата много високи, т.е. след 14-15KHz завалват и им липсва брилянтност. Предполагам с ФРС8 ще е по-добре.

Трябва да ги тествам и в по-голямо помещение, без килим на пода. При мен на 3-4м. слушани в страни от оста звучаха по-добре, отколкото слушани от 2м.

За набързо мерих АЧХ по хоризонталната ос на различна височина с едно приложение на смартфона. Без значение от височината "хвърлят" до 10 КHz, но високи има само от 1м надолу.

При слушане със затворени очи образът слиза и се качва нагоре когато сядам и ставам, но трябва да ги чуе някой който не е обременен от концепцията и не знае какво правят и какво трябва да правят .
    Редактирано от Subsonic; 7 March 2017 в 10:34.
    Subsonic

програмата за смартфон

Цитат Публикувано от Subsonic Покажи мнения
    За набързо мерих АЧХ по хоризонталната ос на различна височина с едно приложение на смартфона. Без значение от височината "хвърлят" до 10 КHz, но високи има само от 1м надолу.
    Би ли споделил името на програмата за смартфон
    Редактирано от kotak; 7 March 2017 в 23:30.
    касетни: PIONEER CT 6R, Akai 201, Fisher cr-5115 Studio Standard, Sanyo RD-30, Technics RS-641
    CD/SACD/DVD-A: Teak
    грамофон: LENCO L 75
    усилвател: sanyo dca 411, Universum V3297, Nordmende PA 1050,
    слушалки Sennheiser HD-598
    тонколони: Philips

Програми съм срещал няколко, но то, като микрофона на телефона ти е пълна трагедия, със сериозен завал във високите...
    Къде е смисъла от подобна програма?

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    За сравнителни измервания става. Сравнявам на различни височини по оста и встрани от нея.

Микрофончето има пик на 7KHz, но за бързи и непретенциозни измервания е окей.

За повече точност разпъвам измервателния микрофон, но когато не ми се занимава меря с телефона.

Програмката се казва FrequenSee.
    Редактирано от Subsonic; 8 March 2017 в 10:29.
    Subsonic

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    В събота сглобих и второто ОТ.

Направих една малка промяна във филтъра като добавих един кондензатор от 1uF в паралел на втората двойка драйвери.

Фазата на втора и трета двойка не се промени много, но се появиха високи. В графиката на излъчената мощност подобрението е около 4-5dB на 15kHz.

Не съм правил прецизни измервания, но и на слух е по-добре.
    Subsonic

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Абе мажат си и това е.

Чудя се дали не се получава от различните резонансни честоти на секциите.

Най-долната и средната са затворен обем и имат резонанс на около 150 и 130Hz съответно.

Най-горната секция е с фазоинвертор и настройка около 80Hz. Вероятно трябва да сменя резонансната честота.

Някой по запознат с музикалната теория, да сподели идея?
    Subsonic

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    50
    Може да маже от разместени фази. Пусни един суип и следи дали звукът се мести нагоре-надолу по конструкцията.

Усилвателя едва ли го кефят тези 2-2,5 Ohm .Може би трябва да се почне от там . Някаква дефиниция за "маже" ? Поне честотна област ?

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    47
    А дали тези говорителчета, просто толкова си могат и не се опитваш да ги изнасилваш?! В смисъл, имаш свръхочаквания от тях?
    Истината е една, и тя е, че ... няма една истина!

Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Пробвах да завъртя ОТ на 180 градуса - тембърът изтънява доста.

Говорителчетата не са кой знае какво, но не са по-лоши от който и да е 3 инчов драйвер.

Омазването вероятно е свързано с големите фазови разлики в НЧ областта заради различното акустично оформление, затворен обем и ФИ на различните секции. ФИ завърта доста акустичната фаза при резонанс, а в този проект правилното сфазиране е ключово. Просто ще пробвам с друга настройка на порта, или без порт въобще.

Това за импеданса и аз си го помислих, но реално на тези е около и над 3 ома. На симулацията ползвам ФРС8-4, а тези драйвери са 5 ома. Освен това разните пасивни елементи по филтъра внасят малко загуби. Разбира се не съм снемал ИЧХ, а ги мернах с мултицета, но и това ще направя - ще снема реланото ИЧХ. Във всеки случай, не мисля че 3 ома са проблем за усилвателя.
    Subsonic

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    На симулация разликата между фазите на секциите когато горната е с БР е 30-35 градуса. На картинката едно хоризонтално деление е 10 градуса.

При натъпкване на портовете с вата няма значителна разлика във фазата на секциите. Ще пробвам как е с демпнати портове довечера.

Моя е грешката, че подцених влиянието на акустичното оформление върху фазовото поведение, отчасти заради желанието за по-пълнокръвни ниски честоти.
    Редактирано от Subsonic; 16 March 2017 в 14:37.
    Subsonic

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Крачка напред, две назад.

Намалих дължината на ФИ от 5 на 2.5 см. като новата настройка се качи от 80 на 110Hz. Резонансът на драйвeрите е 120Hz и при Qts~1 не бива да се опитваме да слизаме много надолу.

Премахнах кондензаторите от дефазиращата верига.

Натъпках портовете с дунапрен. Не намирам особено подобрение, освен че без ФИ не звучат така басово.

Свалих ИЧХ - импедансът е над 3 ома, което не би трябвало да е проблем за всеки нормален усилвател.

Като следваща стъпка, ще добавя по 4 ома резистор последователно на 3-та секция (ФИ) за да сваля нивото й с още 5-6dB
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове
    Редактирано от Subsonic; 16 March 2017 в 22:50.
    Subsonic

Според скромното ми мнение разликата в звученето на различните акустични оформленията се дължи и в немалка степен на разликата в трансиентните изкривявания , особено в случая ( мидбаса и ниската среда ) . Това повечето измервателни програми и симулатори не го " Виждат ". Факторите , които влияят са околни стени , Q фактора на системата обем-говорител , изкривяванията от магнитната система на говорителя и гънките , сумарното влияние на многото източници .Аз бих намалил многото неизвестни до едно . т.е. един /два говорителя и ОТ плътно до стената или навън за да ги изключа от заподозрените .
    Системата която ползваш с линейния масив е имитация на точков източник за разлика от другите 2 - просто линейно разположение и работа в паралел и втория - всички говорители да са сфазирани само в точката на слушане . В твоя случай фазовите разлики в слушателската точка са заложени конструктивно с идеята за адекватни отражения .

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Снощи се примирих с идеята за загуба на авторитетност в ниските и пуснах горната секция през 2.7 ома - нали идеята е нагоре по линията да са затихнати прогресивно. За съжаление беше прекалено късно да слушам пълноценно.

Тази сутрин също нямах време преди работа.

И определено ми трябва по-голямо помещение за прослушване - моят хол е прекалено малък и претрупан с мебелировка за да разчитам само на основните отражения. Освен това ОТ са на по-късата му страна. При отворена врата, в детската стая звукът е доста по-различен. Вероятно и самата рамка на вратата се превръща в излъчвател.

Този проект е подходящ може би за по-големи и по-голи пространства. Нещо с минималистичен интериор
    Subsonic

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Слушам си ги така вече седмица и даже започва да ми харесва

Вероятно съм свикнал със звученето. Ще байпасна резситора за да пробвам пак оригиналната конфигурация.

Друга идея, която ми се върти в главата е да сложа 6-ти драйвер, така че в басовата секция да станат 3 последователно свързани. В момента сумарната излъчваща площ на драйверите е 5 х30см2 на ОТ. С 6 бр. драйвери на ОТ ще стане 180 см2, нещо средно между 6.5 инчов и 8 инчов драйвер.
    Subsonic

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    47
    Цитат Публикувано от Subsonic Покажи мнения
    Слушам си ги така вече седмица и даже започва да ми харесва

Вероятно съм свикнал със звученето. ...
    Ефекта на разсФирването...
    Истината е една, и тя е, че ... няма една истина!

Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    Ефекта на разсФирването...
    Именно

може да се каже, че се поразсвириха.

Решено е. Слагам още по един драйвер най-горе на всяко ОТ. Набавих драйверите, остава да се направят отвори и да се модне окабеляването. Така отпада нуждата от резистора в 3-та секция.
    Subsonic

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Проектът изостава от графика подобаващо.

Демонтирах драйверите от едното ОТ, направих 6-ти отвори и сложих кит по ръбовете. Предстои шлайване и ново китване, после пак шлайфане и грунд. Чудя се за цвят.

Другото ОТ не е пипано.
    Subsonic

Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени