Страница 1 от 11 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 274

Тема: Нови интересни ОТ и говорители

Нови интересни ОТ и говорители

За начало на темата - новият топ модел на Wilson:
    https://www.facebook.com/WilsonAudio...type=3&theater
    Беше просто въпрос на време да направят колони, които ползват специализиран сч говорител (http://www.scan-speak.dk/datasheet/pdf/12mu-8731t00.pdf) в D'Appolito конфигурация. Докато някой би се притеснил от 5-лентовата акустична система, аз силно я подкрепям, само че не знам доколко успешно може да се интегрира звука на средночестотен, който е на едни 20см, а може би и повече, от високочестотния Определено е направено с някакъв умисъл, при положение, че може и да се сложат много по-близо; чудно каква е продиктувало това решение.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения
    , само че не знам доколко успешно може да се интегрира звука на средночестотен, който е на едни 20см, а може би и повече, от високочестотния Определено е направено с някакъв умисъл, при положение, че може и да се сложат много по-близо; чудно каква е продиктувало това решение.
    Не се ли водят от идеята да може да се променя наклона/ъгъла на високо- средночестотните модули? А и при очакваното разстояние от което да се слушат, ще има ли сериозни негативи?

Дизайна е следвал някаква логична последователност . Избор на най-режектирана честота от високосредночестотното Д'аполито ( това около вч драйвер )по вертикала. това е свързано директно с разстояние между говорителите на Д'аполитото . Вч драйвер логично е посредата им (паркиралиса са му демпвер на дифракционните проблеми от лицевото панелче - ползвам такова - работи страхотно и е напълно безплатно). Последвал е избор на разстоянието между говорителите на нискосредночестотното д аполито пак по същите причини . Ако така изградената система бъде физически сфазирана, то това ще бъде буквално за една точка в пространството . За да може да бъде настроена за конкретно място и отстояние до ушите на слушателя доколкото виждам е предвидено преместване на високосредночестотните и високочестотният драйвер по хоризонтала.Нещо като фенерче с регулация на фокуса .Подобна конструкция , особено по-голямото разстояние между осите на даполито прави системама супер фокусирана в конкретна точка за това и отстоянието между високочестотния и двата високосредночестотни не е основният проблем .Не съм сигурен че тази концепция оказва благотворно на ФЧХ на ъгловата дисперсия но със сигурност позволява по-адаптивен интеракт с помещението.
    Редактирано от Георги Диомов; 8 October 2016 в 11:21.
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Ще изчакам техническите спецификации (тип филтър(активен/пасивен) и честотите на срез) за да може по-акуратно да се осмисли конструктивния подход относно геометрията(външна и вътрешна-отворена/затворена) и разположението на лентите.Очевидно е че се цели сфазиране между лентите в зависимост от слушателското разстояние , но подобна хирургическа прецизност понякога води до разглобяване на музиката на съставните и части и наистина се чува всеки един инструмент и детайл ясно разграничим от останалите но изчезва цялата единност и хомогенност на музикалната картина по принцип , и на края се оказва че чуваш всичко но не и музика , може да съм малко краен но останах с такива впечатления като им слушах предния топ модел.И за да се изразя по нагледно ето и снимка на която би трябвало да виждате кола(всичко се вижда абсолютно точно и ясно),въпроса е дали така трябва да изглежда:
    bar_2003_components.jpg

Не си краен, аз също не успях да чуя единен, фокусиран звук от големите Уилсъни, но и едновременно с това, не успях да чуя и яснотата, за която говориш - средата си беше мътна и заспала. Същата работа като един голям модел на YG Acoustics, който настойчиво се рекламираше като фазово кохерентен, но като го слушаш и нещо тая фазова кохерентност не се долавя изобщо.
    По принцип D'Appolito конфигурацията работи все по-зле с нарастване на честота, защото говорителите, "обкръжаващи" централния сами по себе си са звукови източници, издаващи звуци, към които човешкото ухо почва да става твърде чувствително като локализация и никой инженерен довод не може да промени това. От 1кХз нагоре вече почва да става трудна работата.
    Предполагам тук сч илюминаторчето е пуснато докъм 3кХз, където вече мъката с интеграцията става много по-голяма в контекста на нормални за слушане в домашна обстановка дистанции (около 3 метра, или малко по-малко). Но докато не се чуе...
    Редактирано от Хараланов; 8 October 2016 в 13:40.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения
    Предполагам тук сч илюминаторчето е пуснато докъм 3кХз, където вече мъката с интеграцията става много по-голяма в контекста на нормални за слушане в домашна обстановка дистанции (около 3 метра, или малко по-малко). Но докато не се чуе...
    Прав си , при мен интеграцията се получи на 2,7к с 8ми ред филтър(аналогов,активен със съответните (allpass) време-закъснителни вериги) , с 4ти ред от техническа гледна точка(сфазиране и т.н.) нещата също изглеждат добре но музикалната картина е съвсем различна(не знам защо но е така) , ето и измерване(8ми ред,time delay и т.н.) на връзката между двата средно-честотни и високите:
    mid-tweeter.jpg,интеграцията между говорителите е перфектна и в музикално отношение , като ги напудря ще пусна отделна тема , а за уилсаните ще изчакам техническите спецификации ...пък и ако може да чуем някъде ще е най-добре.

Ползваш 48dB/oct? На това вече спокойно може да му се каже срез в буквалния смисъл Бам сигнала с ножа
    А не се ли усеща разликата в динамичното и тембрално поведение на двата говорителя в зоната на кросоувър честотата, в следствие на резкия звуков преход от единия към другия? До 2,7кХз свири относително голяма мембрана с голяма кинетична енергия, задвижвана от сравнително тежка звукова бобина и звука рязко преминава към високочестотен говорител, имащ малка и лека мембранка със съвсем друга дисперсия и импулсно поведение. Поне теоретично си е проблем, но явно някакси си го решил, щом казваш, че така се чува най-добре.

Цитат Публикувано от Дани Покажи мнения
    2,7к с 8ми ред филтър(аналогов,активен със съответните (allpass) време-закъснителни вериги) , с 4ти ред от техническа гледна точка(сфазиране и т.н.) нещата също изглеждат добре но музикалната картина е съвсем различна(не знам защо но е така) , ето и измерване(8ми ред,time delay и т.н.) на връзката между двата средно-честотни и високите:
    mid-tweeter.jpg,интеграцията между говорителите е перфектна и в музикално отношение , като ги напудря ще пусна отделна тема , а за уилсаните ще изчакам техническите спецификации ...пък и ако може да чуем някъде ще е най-добре.
    Ами има съвсем логично научно обяснение . При положение че кросоверите са фазово компенсирани , по-високата стръмност на срез носи поне тези предимства :
    По- добро разтоварване на пищялката от нискочестотна енергия , по-малки отклонения при просвирване на очаквания от нея диапазон
    По-добро изрязване на кривочите , които сч бълва във ВЧ диапазон
    Намаляване на зоната в която средночестотния свири насочено към слушателя а високочестотния почти навсякъде , съответно отрразените сигнали никак не приличат на директния и е много трудно да се канселират от мозъка.
    Зависи от психоакустичната тежест на плюсовете и минусите .

Дай да не тъпчем темата със страничен материал , като му дойде времето ще обяснявам всичко в отделна тема за конкретния чифт.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от Дани Покажи мнения
    (тип филтър(активен/пасивен)
    Шега? Да не са почнали да произвеждат и усилватели?

alignement.jpg

Това изглежда добре обмислено и бих направил някаква конструкция само за да го чуя от чисто любопитство,
    за сега ме спира само цената , мисля че са сравнително пресни и са подходящи за темата -
    https://www.madisoundspeakerstore.co...-silver-black/

Това общо взето е единствения начин да се подтисне резонанса на мембрана, имаща много малки вътрешни загуби, каквато е металната. Перфорация + демпващ материал в отворите. Междудругото, всяка мембрана има нужда от принудително демпване, дори и хартията. Навремето правих опити (продупчване с игла и запълване с памук). Дори и само на няколко стратегически места, разликата е сериозна:

Доколко специфичната имплементация на Eton подтиска проблема, наистина няма как да се каже без да се чуе, но измереното ачх показва немалък пик...
    Моят опит с Eton по принцип е лош. Имам техен 7" мидбас със супер твърда мембрана, който е абсолютно тонално импотентен и при мен имаше за месец етонски 11" бас говорители, които са също много зле. Arcosia серията може пък да е някаква приятна изненада. А дано, ама...

Хммм...интересно,нов вч. говорител от YG Acoustics -

Благодаря за линка, Дани.
    Най-сетне някой да направи оребрение на текстилен купол!

mityooo's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    56
    Кога ли ще го чуя ? :

Най-сетне някой да направи......
    .....високоговорител ставащ за слушане с КПД 50%
    Омръзнало ми е от тъпанари с "принципи" !!
    0898578595

Рядко се впечатлявам от технологични иновации в аудиото , но това изделие е събрало доста http://www.leedh-acoustic.com/Loudsp...-uk.php#SOURCE
    1 Моторите на говорителчетата са направени по технология , без използване желязо в магнитопроводите ( въобще без магнитопроводи или други слконни да инициират токове на Фуко материали )
    2 Окачването на мембраната представлява затворен обем въздух като еластичност и ферофлуид като демпфер .
    3 Мембраната е от стъкло , дебело 0,1 mm
    4 В задната част на обема има втори говорител , който има подвижна маса , еластичност и дъмпинг равни на предния , но не излъчва звук . Задачата му е да противодейства на реакционната сила на предния говорител и по този начин тялото на ОТ да стои неподвижно в пространството .
    5 Забележителната ъглова дисперсия е постигната без бафъл компенсации , единствено чрез подходящо разположение на източници в пространството .
    6 Обема е елипсоид, изграден от комозити на керамична основа .
    7 Импеданса и минималните генерирации на ЕДН са благосклонни към усилвателите и това кара дизайнера да си мисли дори за LM3886 като подходящ за системата Най-хай енд...
    8 Не съм спец , но като че ли имат добър WAF фактор ...
    9 Въпреки миниатютните си размери и обемчетата въздух зад 54милиметровите драйверчета , се обявяват -8dB/20 Hz
    Всичко си има цена и тя е 32 000 EURO за чифт ...,чувствителност 81dBa/W.m .. и нужда от 500 W/канал за достигане на максимума от системата . Не съм чул как свири това чудо, а много бих искал без да ходя до Мюнхен ...Някой има ли преки впечатления?

Извинявам се за тъпия коментар, но пише €16000 pair, или грубо 32000лв.

Да, в един форум бяха освиркали автора на сайта , който е писал цената на стария модел - 16 000 Euro при положение че на тазгодишното Expo в Мюнхен е промотирал новия (който е и описан в сайта ) за 32000 Еuro . Каквато и да е истината мисля, че е без значение за смисъла на настоящата тема .

Също така използва и правоъгълна звукова бобина, което води до повишено съотношение на съпротивлението към индуктивността (което води до по-малък фазов ъгъл).
    54мм мембранка наистина няма да има резонанси в използвания от него диапазон, но като прочетох, че може да прави ход 12мм и малко позагубих вяра в звуковите резултати
    Моя референтен говорител за презънс диапазона също ползва подобен размер мембрана, но за надолу е просто немислимо. А франсето я ползва много надолу. Може да изкара налягане чрез ход, но енергия няма да има. А музика без енергия не е музика, а рехав спомен за музика. За да се разгърне звука и да се получи убедително усещане за физическо присъствие, си трябва площ. И е добре с всяка октава надолу, площта да расте четирикратно... Само като се сетя как при директно сравнение, след 58-сантиметровата бас мембрана, 38см ми се изгубва енергийно, направо не ми се мисли тук какво ще е

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    ...Някой има ли преки впечатления?
    Слушах ги в Мюнхен.Доста впечатляващо звучаха за размерите си , ясно и прецизно,но имаше до тях големи класически колони,които със същата електроника свиреха доста по добре/поне за моите уши/.
    Абе звук от миниатюрен говорител винаги се чува някак странно.......фундамента атрофира,ако ще е честотно всичко да е наред.Човек е свикнал когато има нискочестотни звуци,те да идват към него със пряка вълна ,поне в някаква степен.....
    Поне така си мисля де......
    Аз не бих си купил такива колони......
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

Това също не го бях виждал......,интересно... - http://ddaudio.com/ddownlow/dd-audio...y-30-behemoth/
    - http://www.12voltnews.com/2016/04/01...-subamp-combo/
    Редактирано от Дани; 28 January 2017 в 22:18.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Яка помпа. Чудя се кога ли ще разбера, че се е появило принудителното охлаждане на драйверите?

Хм , тази чудесия и като мощност и като изместен въздух си се равнява на 30 бр 18" профи говорителя ...mm сигурно е няколко килограма и едва ли докарва до 100 Hz, иначе с два такива става сериозен рок концерт На мен ми стигат 12 бр 18 ки за площаден концерт за 6000 човека . Нищо чудно че ползва технология за електромагнитни пушки . Иначе и KEF нещо си падат по подобен дизайн на външната трептилка http://uk.kef.com/hi-fi-speakers/hi-...eries/q-series

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Иначе и KEF нещо си падат по подобен дизайн на външната трептилка http://uk.kef.com/hi-fi-speakers/hi-...eries/q-series
    Приликата е само оптична.
    Гънките на въпросните коаксиални говорители на KEF позволяват малък линеен ход. Резултатът е високи нелинейни изкривявания и чести повреди - пречупване на мембраната.

Ето още едни интересни колони. За тях ще трябва да си преправиш силовата инсталация в къщи, че са към 3 кВт.

Страница 1 от 11 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени