Страница 4 от 11 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 8 ... ПоследнаПоследна
Резултати 76 до 100 от 263

Тема: Колко мъка има по този свят. Една тема за фазовите изкривявания.

Цитат Публикувано от Nasko Покажи мнения
    Фазовите закъснения на кросовъра за сега не ме интересуват, но остават тези на микрофона и ВГ.
    A би трябвало , защото там е заровено кучето . Като абсолютни стойности ФЧХ на говорителя е в поне един порядък по-зле от микрофона но с приблизително плавен тренд , докато активния кросовер има като стойност съизмерима фазова девияция с говорителя , но я пряви рязко я зоната на срез .Тук не коментираме стайната акустика а там нещата са страшни. Басовите инструменти за всъщност едни от най-трудните за възпроизвеждане , тъй като хармониците им се простират в целия честотен диапазон . Фазовите врътки и закъснения , особено на активния кросовер прави суба всъщност разделят времево основния тон на баса от хармониците му . Това прави бас колоната/говорителя да звучи като отделен , несвързан инструмент , което е особено дразнещо . МД "автомобилен кросовер" не ми звучи обещаващо .Сам по себе си ако пуснем само звука на баса не знам какви изводи може да си направим , както отбеляза Люси - той просто трябва да е добре имплементиран с останалите звена , а това е трудна работа и по други причини ...
    Аз съм против за местене на темата в сериозните раздели - там не можеш да се разминеш от лафмоабетаджии ...
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Следващата осцилограма е при правоъгълен входен сигнал за Германиевия усилвател и честота 210Hz, снета от микрофона. Осцилограмата не е толкова гладка, но не е и толкова зле.
    Разложен на Фурие , правоъгълния импулс се състои от нечетни хармоници на основнив тон , реално следващи аритметична прогресия с частно 2xFносеща . демек мериш синус 210Hz , първи 610 и втори 1050 и тн . Последните са сериозно окастрени от кросовъра , натък вероятно са само хармоници (THD )от говорителя - нормално да изглежда прилично мериш 2-3 синуса .

Banned
    Членува от
    Jul 2011
    Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    A би трябвало , защото там е заровено кучето . Като абсолютни стойности ФЧХ на говорителя е в поне един порядък по-зле от микрофона но с приблизително плавен тренд , докато активния кросовер има като стойност съизмерима фазова девияция с говорителя , но я пряви рязко я зоната на срез .Тук не коментираме стайната акустика а там нещата са страшни. Басовите инструменти за всъщност едни от най-трудните за възпроизвеждане , тъй като хармониците им се простират в целия честотен диапазон . Фазовите врътки и закъснения , особено на активния кросовер прави суба всъщност разделят времево основния тон на баса от хармониците му . Това прави бас колоната/говорителя да звучи като отделен , несвързан инструмент , което е особено дразнещо . МД "автомобилен кросовер" не ми звучи обещаващо .Сам по себе си ако пуснем само звука на баса не знам какви изводи може да си направим , както отбеляза Люси - той просто трябва да е добре имплементиран с останалите звена , а това е трудна работа и по други причини ...
    Аз съм против за местене на темата в сериозните раздели - там не можеш да се разминеш от лафмоабетаджии ...
    Звучи като обречено начинание. От месеци дъвча и бавно изработвам неща за една 2.1 система. Никакви шансове за успех ли няма .
    Единствените инструменти за напасване на суб лентата (басрефлекс) са честота на срез, корекция на фазата 0-180 градуса, и местене на суба из 3 възможни позиции.
    Никакви времезакъснения. Стерео ОТ ще са затворен обем.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    На този суб с левия канал ли ще ми изравняваш фазата или с десния? Аз не виждам добро решение. Да бяха два суба и да думкат от две страни с топове отгоре щеше да стане някак.

Зависи от критериите ти за добър звук . Възпроизвеждането на бас , особено нисък, е голям поблем в помещение, дори и относително голямо . Модалните резонанси и стоящите вълни правят баса силно честотно неравномерен , " муден " и резониращ на определени честоти . Добре е да има възможноста за избор на кривата и честотата на срез - за баса отгоре и отдолу , подтискане на поне един фрапиращ резонанс и настройка на закъснение . За избора на място съветите са да се постави суба на слушателското място и да слушаме баса на евентуалните му предполагаеми места .Избора на слушателско място също е съществен . Личния ми съвет е обръщане на говорителя към стената , на 20 - 30 см и обработка на същата с каменна вата . Така или иначе без сериозна акустична обработка ( за баса е обемиста и скъпа ) и прецизни фазови корекции , компромиса ще е много голям.......Когато ти се изчерпят ресурсите , просто го намали до степен , до която да не те дразни

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    Звучи като обречено начинание...
    Те тука човърках една концепция за активен аналогов кросоувър с плавна ФЧХ.
    https://bgaudioclub.org/showthread.p...l=1#post456625
    Редактирано от galinvayov; 8 September 2016 в 13:48.
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

Banned
    Членува от
    Jul 2011
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    На този суб с левия канал ли ще ми изравняваш фазата или с десния? Аз не виждам добро решение. Да бяха два суба и да думкат от две страни с топове отгоре щеше да стане някак.
    Ами ще смеся ляв и десен канал. Все още не съм избрал схемка, най вероятно с 2 операционни като буфер и свързани на изхода.
    Може да стои на разстояние от стената, но обърнат с гръб... с тази кутия не . Каменна вата на стената - изключено

В общи линии искам да свири 25/30-60 хз и да подкрепя затворения обем, който свири до 60 хз (че и с тонкорекция, за прилично ниво на 60хз).
    Евентуално ще си играя да свири до по-нагоре, да се припокрива с основните, и с фазова врътка ..

Цитат Публикувано от galinvayov Покажи мнения
    И до къде я докара ?

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    Към момента, само до симулации. Изчаква да разчистя другите задачки, не съм го зарязал.
    Редактирано от galinvayov; 8 September 2016 в 14:05.
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

човърках една концепция за активен аналогов кросоувър с плавна ФЧХ.
    За какви стръмности на филтрация говорим?
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    Видно е от графиките, 24 dB/oct.

ФЧХ-то ти е пряко свързано с AЧХ-то, затова при 4-ти ред филтър няма как да избягаш от големите фазови девиации ако се прави аналогово.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    Това са сравнителни резултати: филтри с фазова корекция, филтри без корекция, АЧХ (една и съща е и за двата случая).
    razlikata.JPG

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Разложен на Фурие , правоъгълния импулс се състои от нечетни хармоници на основния тон , реално следващи аритметична прогресия с частно 2xFносеща . демек мериш синус 210Hz , първи 610 и втори 1050 и тн . Последните са сериозно окастрени от кросовъра, нататък вероятно са само хармоници (THD )от говорителя - нормално да изглежда прилично мериш 2-3 синуса .
    За случая кросовъра не участва. Тонгенератор с правоъгълен изходен сигнал при честота 210Hz, Германиев усилвател, филтър с индуктивност 1,22mH, и НЧ- високоговорител, микрофон на около 20см. разстояние. Показание на шумомера към 80...85dB- достатъчно ниско ниво (поне на слух), за да намаля влиянието на отразените вълни. Исках да видя доколко ще се оплескат нещата по осцилограма. И пак пускам осцилограмите:
    ....9. 210Hz, 1,22mH.jpg0. 100Hz, mik..jpg
    за сравнение със случая (втората осцилограма), когато правоъгълния сигнал мине първо през кросовъра, който премахва висшите хармоници. И не може да предизвика отделните резонанси.

Фазовите закъснения на кросовъра не ме интересуваха, защото исках да видя при ограничена честотна лента как ще се държи ВГ.

Що се отнася за прилично звучене на трилентово ОТ (както при моя случай). При липса само на оригиналния НЧ- ВГ, накрая остана само кутията. За да се използват филтри от нисък ред, естественият завал на отделните ВГ в честотите на срез са от определящо значение. Филтрите не ми бяха проблем. Е, докато не намерих подходящите ВГ. Иначе повече от година ядове. Никакви акустични измервания. Ако човек няма изградено чувство за верен/приятен звук, то каквито и филтри да постави, все тая...

Правил съм измерване на филтрите при правоъгълен входен сигнал и с активни 8- омови товари. И като сума от изходите на трите филтъра. Получи се нещо от вида, но на живо има малки корекции.
    Изход на усилвателя; изходи: на НЧ; СЧ; ВЧ; сума. Честотата е 700Hz. Но това са само като напрежения, фазовите въртележки са друго нещо.
    f-3,700Hz,pr, in.jpgf-3,700Hz,pr, bas.jpgf-3,700Hz,pr, sreda.jpgf-3,700Hz,pr, wisoki.jpgf-3,700Hz,pr, suma.jpg

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45

Плавната ФЧХ, макар и спрегната за трите филтъра има наклон в работната лента. Този наклон гатантира различно групово време на закъснение за различните честоти (груповото време на закъснение е първата производна на ФЧХ). За да не се случва това ФЧХ на филтрите трябва да бъде права линия - Linear phase system. Само тогава груповото време на закъснение ще бъде еднакво за различните честоти от работната лента. Това го могат цифровите FIR филтри. С аналогови не става, въпреки че са спрегнати по фаза. Теоретично би могло да се получи единствено ако се внесат предизкривявания на фазата преди филтрите, т.е. огледална ФЧХ - закъснение за ниските честоти спрямо високите. Всички тези сложни гимнастики ще оправят само груповото време на закъснение на кросовъра. След него обаче има усилватели на които ФЧХ не е линейна, а след тях говорителите с огромна неравномерност на ФЧХ. Следва изводът, че линеализирането на ФЧХ с цел да се получат еднакво групово време на закъснение трябва да се направи за цялата конкретна система, а не само за кросовъра. Което пък с аналогови методи ми се струва 99.999% невъзможно. Изхода от тази ситуация е DSP с FIR филтри, както го е направил Георги Диомов.

За случая кросовъра не участва. Тонгенератор с правоъгълен изходен сигнал при честота 210Hz, Германиев усилвател, филтър с индуктивност 1,22mH, и НЧ- високоговорител..... И пак пускам осцилограмите:
    9. 210Hz, 1,22mH.jpg0. 100Hz, mik..jpg
    за сравнение със случая (втората осцилограма), когато правоъгълния сигнал мине първо през кросовъра, който премахва висшите хармоници. И не може да предизвика отделните резонанси.
    Наско първата осцилограма е по-прилична, защото имаш само филтър от първи ред - индуктивност 1,22mH, а той пропуска повече висши хармоници. При втората осцилограма с кросовър и индуктивност 1,22mH (ако правилно съм разбрал) срязването е доста по-стръмно, съответно и висшите хармоници са доста по-малко (и на брой и по амплитуда), при което картинката започва да се доближава до фундаменталната синусоида - 210Hz. Ако още вдигнеш стръмноста на филтъра съвсем ще заприлича на синус.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Като използвам кросовъра, защо да слагам и индуктивност. Това е само "плах поглед" към активните системи. А в по-голямата (горната) честотна област на кросовъра за ниски честоти правоъгълника изглежда по-скоро като изкривена синусоида. За случая честотата е 100Hz.

Има и друго, което е извън логиката ми. Става въпрос за общите фазови закъснения.
    Високоговорителите с филтрите им са паралелно свързани с изхода на усилвателя. Основният репер е изхода на усилвателя.
    Защо обаче фазовите характеристики се начертават като продължение от фазовата характеристика на предния ВГ?

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Като използвам кросовъра, защо да слагам и индуктивност.
    Дори и без индуктивност, реда на филтрите е по-висок от 1-ви, така че с кросовера пак се отрязват повече хармоници.

Има и друго, което е извън логиката ми. Става въпрос за общите фазови закъснения.
    Високоговорителите с филтрите им са паралелно свързани с изхода на усилвателя. Основният репер е изхода на усилвателя.
    Защо обаче фазовите характеристики се начертават като продължение от фазовата характеристика на предния ВГ?
    Наско нещо не разбрах горното. Може ли да поясниш?

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Като някакъв пример, нека приемем, че НЧ- говорителя има фазово закъснение до честотата на срез 360 градуса, СЧ- 180, ВЧ- 90 градуса. И така построяват ФЧХ от 0 градуса, до (360 + 180 + 90) = 630 градуса закъснение. А като се добавят и закъсненията на филтрите, крайното число става и още по-голямо.
    Както сигналът се прехвърля от НЧ към СЧ-говорителя, не би ли трябвали да прекъсва и графиката? Или това е само за пасивните филтри? Но пък дали ще има фазова сходимост около честотата на срез...

Впрочем, какво ли ми трябва да задълбавам...А ми се мотаят и други въпроси. Примерно: Каква функция на входния звуков сигнал, преминал през ОТ е чутият звук? Вероятно сложна функция, зависеща от безброй параметри....

Как и да е!

Banned
    Членува от
    Jul 2011
    Възможно ли е да се генерализират нещата до максимално допустима фазова разлика в градуси за октава (декада) ?

Някаква усреднена стойност.

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Готово - https://en.wikipedia.org/wiki/Group_...nd_phase_delay

Group delay in audio

Group delay has some importance in the audio field and especially in the sound reproduction field. Many components of an audio reproduction chain, notably loudspeakers and multiway loudspeaker crossover networks, introduce group delay in the audio signal. It is therefore important to know the threshold of audibility of group delay with respect to frequency, especially if the audio chain is supposed to provide high fidelity reproduction. The best thresholds of audibility table has been provided by Blauert & Laws (197.

Frequency Threshold Periods (Cycles)
    500 Hz 3.2 ms 1.6
    1 kHz 2 ms 2
    2 kHz 1 ms 2
    4 kHz 1.5 ms 6
    8 kHz 2 ms 16

Flanagan, Moore and Stone conclude that at 1, 2 and 4 kHz, a group delay of about 1.6 ms is audible with headphones in a non-reverberant condition.

Като някакъв пример, нека приемем, че НЧ- говорителя има фазово закъснение до честотата на срез 360 градуса, СЧ- 180, ВЧ- 90 градуса. И така построяват ФЧХ от 0 градуса, до (360 + 180 + 90) = 630 градуса закъснение. А като се добавят и закъсненията на филтрите, крайното число става и още по-голямо.
    Както сигналът се прехвърля от НЧ към СЧ-говорителя, не би ли трябвали да прекъсва и графиката? Или това е само за пасивните филтри? Но пък дали ще има фазова сходимост около честотата на срез...

Впрочем, какво ли ми трябва да задълбавам...А ми се мотаят и други въпроси. Примерно: Каква функция на входния звуков сигнал, преминал през ОТ е чутият звук? Вероятно сложна функция, зависеща от безброй параметри....

Как и да е!
    За да се разгледа сложността на кросоверните процеси трябва да се сепарират и да се проучат внимателно .
    Факт: синусоидална функция с дадена честота , фаза и амплитуда плюс друга синусоидална функция със същата честота , но друго фазово отклонение и друга амплитуда е равна на синусоидална функция със същата честота но с фаза , която е функция на фазата и амплитудата на сумарните функции , амплитудата на сборната функция също зависи от фазовата разлика и амплитудата на функциите , които събираме .Това действие за всяка честота от кросоверната област , която ако речем че се простира докато единия говорител спадне с 24dBa спрямо другия , ще забележим , че дори за стръмни филтри- 24dB/Oct това са цели две октави а за спад от 6dB/Oct - 4-5 октави.....чуваемият диапазон е 10 Не е просто като 2+2=4...
    Пример някакъв- синус сигнал с фаза 0 и друг със същата честота и амплитуда , но фаза 90 градуса (тук абсолютната фаза има значение , което значи че и закъсненията също) сумарният сигнал ще е с фаза 45 градуса и амплитуда 1,4 по-голяма от двата начални . Ако направим фазата на втория 180 градуса ще получим нищо - пълно самоунищожение , ако при това положение , обаче намалим два пъти втория сигнал , като сбор ще получим синус с фазата на първия и половината от амплитудата му и тн за всяка честота от общата област за двата говорителя се оформят АЧХ и ФЧХ ...Някак си е доста по-сложно от " този говорител бил дефазиран с онзи " А всъщност нещата са и доста по-сложни, пречупени през ъгловата дисперсия , стайната акустика и психоакустиката . Тук основна вина освен преките отражения и реверберацията има ъгловата дисперсия на говорителите . В кросоверната област нискочестотният е много по-насочен от високочестотния . По тази причина в тази област слушаме пряк сигнал от нискочестотния със съответното АЧХ и ФЧХ и отразен от повърхностите ( закъснял ) сигнал от високочестотния .Няма естествен звукоизточник , който да се държи по този начин . В психоакустичен план освен изключително прецизните фазо - честотно - закъснителни механизми за локализация , мозъка разчита на закъснелите , отразени сигнали за ориентация в пространството .Не случайно слуховия и вестибуларния орган са едно цяло. За тази цел мозъка измерва времето от прекия и отразения , засича им посоките и се ориентира . Да, но за целта оригинала и отразеното копие трябва да са много идентични , а те в случая не са .... и нас все нещо ни се струва че не е както трябва и EMOSMS с право ходи да слуша музика в съседната стая ... там такива проблеми няма .;Това са част от кросоверните драми , към тях се прибавят електрическите със сложните връзки на два динамични и генериращи ЕДН говорителя през резонансподатливите пасивни филтри към усилвателя с променливо вътрешно съпротивление ....

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    1. Горният пост е фундаментален и моля за разрешение да го цитирам с позоваване на автора.
    2. Докато не овладеем фазовите процеси в системата ни е по-продуктивно да я опростяваме доколкото може, за да си спестим част от хаоса. Простите мерки, които могат да се приложат, са:
    - избягване на пасивните филтри;
    - ползване на системи с по-малко честотни ленти. Ако може да се мине с фулрейндж за мен лично е много добре.
    - избягване на паразитните отражения в и около ОТ и помещенията. Това еднозначно отрича всякакви пинги, камбанки и локални резонатори.

Banned
    Членува от
    Jul 2011
    Цитат Публикувано от ivos Покажи мнения
    Готово - https://en.wikipedia.org/wiki/Group_...nd_phase_delay

Group delay in audio

Group delay has some importance in the audio field and especially in the sound reproduction field. Many components of an audio reproduction chain, notably loudspeakers and multiway loudspeaker crossover networks, introduce group delay in the audio signal. It is therefore important to know the threshold of audibility of group delay with respect to frequency, especially if the audio chain is supposed to provide high fidelity reproduction. The best thresholds of audibility table has been provided by Blauert & Laws (197.

Frequency Threshold Periods (Cycles)
    500 Hz 3.2 ms 1.6
    1 kHz 2 ms 2
    2 kHz 1 ms 2
    4 kHz 1.5 ms 6
    8 kHz 2 ms 16

Flanagan, Moore and Stone conclude that at 1, 2 and 4 kHz, a group delay of about 1.6 ms is audible with headphones in a non-reverberant condition.
    Как въобще да се дефинират закъсненията във високочестотните съставки (може да са хармоници, може и да не са), на нискочестотен сигнал?
    Звук от ударни инструменти, баскитари и т.н.?

В случая тази threshold стойност не дава ориентир относно закъснения от рода на:
    - основна честота 50 херца, хармоници и други звуци към конкретния импулс на по-виски честоти. Примерно на 300, 500, 3к..

1. Горният пост е фундаментален и моля за разрешение да го цитирам с позоваване на автора.
    2. Докато не овладеем фазовите процеси в системата ни е по-продуктивно да я опростяваме доколкото може, за да си спестим част от хаоса. Простите мерки, които могат да се приложат, са:
    - избягване на пасивните филтри;
    - ползване на системи с по-малко честотни ленти. Ако може да се мине с фулрейндж за мен лично е много добре.
    - избягване на паразитните отражения в и около ОТ и помещенията. Това еднозначно отрича всякакви пинги, камбанки и локални резонатори.
    За фулрейнджа - самия говорител може да има проблеми.
    Аналоговите активни филтри внасят същото фазово изменение като пасивен филтър от същия ред, само дето може с фазова корекция (някакъв all pass филтър) да се промени фазата.
    Последното може би би решило затихване на сигнала от дефазиране в областта на припокриване на кросоувър лентите, където е фазовото отместване.
    Може на слух да има и друг резултат, осигурявайки добро сфазиране за области от честоти доста далеч от кросоувър честотата......

п.п. така и не разбрах, какво е ПИНГА ??
    По-малкото честотни ленти не решават ли основно проблема с трудности при подбор на драйвери и изработка на филтри за многолентови ОТ?
    Иначе и аз съм с две ръце за по-малко ленти. Особено БЕЗ отделен средночестотен говорител. Може би не съм слушал толкова добри ОТ, където отделния СЧ да ми звучи достатъчно плътно.
    А може и да съм слушал, и да звучи толкова ясно и неоцветено, че да не го възприемам като "обичаен" звук с който съм свикнал.
    Всеки случай, ако имаме отделен СЧ - да не се слуша много близо до колоната.. Истината е много грозна .
    Редактирано от emosms; 9 September 2016 в 12:32.

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    Как въобще да се дефинират закъсненията във високочестотните съставки (може да са хармоници, може и да не са), на нискочестотен сигнал?......В случая тази threshold стойност не дава ориентир относно закъснения от рода на:
    - основна честота 50 херца, хармоници и други звуци към конкретния импулс на по-виски честоти. Примерно на 300, 500, 3к..
    Ами те са дефинирани в таблицата и точно това описват.

Простите мерки, които могат да се приложат, са:

Прости мерки - прости резултати...
    В колкото по-широка лента работи един говорител - толкова повече се увеличават и артефактите в звука му. В най-добрия случай може да се постигне добър звук в рамките на една декада и до този извод са стигнали много производители със сериозен аудио рисърч зад гърба си.
    Ако се мине на широколентов говорител, грешно наричан фулрейндж, тъй като до терминалите му достига пълната честотна лента, но не цялата се преобразува от електрическа в акустична енергия, то мембраната му трябва да е единствения излъчвател в акустичното тяло, иначе все едно става двулентова система, заради звука, който излиза от (в най-често срещания случай) устата на рупора, който колкото и да не им се вярва на хард-кор "фулрейндж" феновете - то той не е нищо друго освен втора лента. На всичкото отгоре - лошо имплементирана втора лента, заради абсолютно разбърканата относителна фаза на звука, който тя излъчва и който е тотално несвързан по абсолютна фаза с този, идващ от самата мембрана, заради закъснението, породено от дължината на акустичната линия.
    Да не говорим за тоталната липса на плътност в звука, която ако я има - звука става естествен и ненапрягащ, в комбинация с липсващия високочестотен диапазон, който без да го има - не могат да се чуят правилно обертоновете на инструментите, а ако е неправилно възпроизведен (с пикове, каквито имат всички така наречени фулрейндж говорители), то тогава тембъра на инструментите се пресъздава погрешно и мозъкът не може да филтрира и компенсира артефактите.

Страница 4 от 11 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 8 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени