Страница 2 от 11 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ... ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 263

Тема: Колко мъка има по този свят. Една тема за фазовите изкривявания.

Понеже всички сте честни и разбирате много! Да Ви пусна 2 киловата е малка стая= А? после да не си намразите системита, А?

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

sandy's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    38
    Цитат Публикувано от Стефан Петров Покажи мнения
    Понеже всички сте честни и разбирате много! Да Ви пусна 2 киловата е малка стая= А? после да не си намразите системита, А?
    Моля да ми обясниш защо с тези твой 2 киловата бихме си намразили системите?
    Количеството е равно на качеството ли...или???

Според мен, няма как 2 киловата усилвател да звучи тъпо на 10 вата!!!!!!!!

Banned
    Членува от
    Aug 2014
    Възраст
    46
    Петров, Петров.........
    аз също разполагам с два киловата ел. мощност и 560 колонна, в голяма стая. Каквото и да означава това
    От това не ми става по-голям и по-твърд, разбираш ли ме? Искам да бъдеш, мил и кротък битов алкохолик - като мене.
    Сега забрави за всякакви видове киловати, наздраве.

sandy's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    38
    Цитат Публикувано от bobocamaro Покажи мнения
    Петров, Петров.........
    аз също разполагам с два киловата ел. мощност и 560 колонна, в голяма стая. Каквото и да означава това
    От това не ми става по-голям и по-твърд, разбираш ли ме? Искам да бъдеш, мил и кротък битов алкохолик - като мене.
    Сега забрави за всякакви видове киловати, наздраве.

Цитат Публикувано от Nasko Покажи мнения
    Не съм някакъв специалист по ОТ, но все-пак:
    При високоговорителите, с повишаване на честотата се получава фазово изпреварване. Ламповите усилватели, особено ако са с междукаскаден и изходен трансформатор, с повишаване на честотата се получава фазово закъснение.
    При правилен подбор на широколентов ВГ и лампов усилвател фазовите въртележки може да се сведат до минимум. Без всякакви процесори и усложнения!
    А дали е така?
    Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения
    Не е така, защото е точно обратното.
    E как, нали за това има дизайни, където вч е вкопано?

Иначе, и аз не разбирам това с фазовите "неща", въпреки че четох разни неща.
    По принцип, ако се имам предвид физическата дължина на вълната, в рамките например на 50 херца се вместват мноого по 1кХз.
    И всякакви сфазирания и изоставания с брой цикли, или пък сметнато като градуси (вкл. > 360) ми звучат като научна фантастика.

Освен ако няма директно дефазиране за едни и същи честоти, което се чува ясно .

Чисто физическо изоставане в милисекунди, даже десети секунди и секуна, спрямо скоростта на звука и разстоянието, съм го чувал на концерти и е отвратително, зависи къде си.
    И ставаше въпрос за звук от различни ОТ, не за различните честоти от едно ОТ.
    Редактирано от emosms; 28 August 2016 в 00:09.

^^ или по-скоро отраженията на различни честоти беше, ама ставаше въпрос за озвучаване на доста голямо пространство. Баса изоставаше

Хараланов, и теб те уважавам като специалист, но вярвам и в измеранията на rutcho
    За случая е към -45deg на към 110Hz до към +30deg на 20кХз.
    Или нещо не разбирам.
    http://rutcho.com/speaker_drivers/fostex_ff_105_wk/fostex_ff_105_wk.html
    Даа, като стана дума за измервания:
    Ето конкретни измервания от 2006г. на SE усилвател с 300В и LL1623 :
    20 Hz = +64 deg
    30 Hz = +54 deg
    40 Hz = +43 deg
    100 Hz = +14 deg
    1 kHz = 0 deg (репер)
    5 kHz = -10 deg
    10 kHz = -14 deg
    16 kHz = -17 deg
    20 kHz = -21 deg
    Естествено, анализът на "голите" числа искат някой по - разбиращ да се включи,
    Но ... не случайно SE усилвател се "вързва" добре със "сам" говорител . .

Колкото до стойностите на отместването (deg) моля да се вземе под внимание,
    че реалният репер смсм, БИ ТРЯБВАЛО да е около 632 Хц , ако се "търси" 20 Хц- 20 кХц
    обхват (пропорцията е 31.62 пъти "надолу" или "нагоре" спрямо крайните честоти)
    Тогава изпреварването и изоставането , ще са по-еднакви, макар че общо 80-90 deg
    си е РЕАЛНОТО дефазиране в чуваемия обхват.

Моля да не се бъркат с времеви разлики и отражения в помещение !

Малко OFF, но да попитам, т.нар. сцена или стерео картина, ако е същото, има ли връзка с фазата на различните честоти??
    Т.е. възможността да се локализират звуци пред и зад линията на ОТ?

Слушам на едно смешно на вид устройсто - кубче със страна 20 см, което на всичкото отгоре е стерео...
    И там съм изумявал, как някои звуци като че излизат пред устройството, а други се чуват като зад него....

Дали става въпрос за фазово усилване и затихване на някои честоти?

Като физическите усещания за разстояние, пред, зад, биха били съобразно студийния микс, ако имаме ОТ със максимално линейна ФЧХ?

Цитат Публикувано от kygar Покажи мнения
    Това недоразумение Yamaha NS-10 ли ти е еталон за звук??
    А аз съм ги слушал тези монитори и ще ви кажа, че ако се слушат отблизо, разбирай да се ползват точно, като монитори, то звука им е доста добър.
    Но, както се знае от мнозина, звука на студийните монитори не се харесва на всеки.
    Тази Ямаха леко оцветява високите, прави ги малко по-сочни, но като цяло ефекта е слабо доловим. Други кусури не мога да им хвана. Като цяло за парите си е супер мониторна колонка.
    Редактирано от Петър Славов; 28 August 2016 в 04:41.

Хараланов, и теб те уважавам като специалист, но вярвам и в измеранията на rutcho
    За случая е към -45deg на към 110Hz до към +30deg на 20кХз.
    Или нещо не разбирам.
    http://rutcho.com/speaker_drivers/fostex_ff_105_wk/fostex_ff_105_wk.html
    Това, което ти убягва в случая и заради което правиш грешни изводи е, че измерването показва фазовия ъгъл на импеданса, а не акустичната фаза на говорителя. Това, че нагоре в честотния диапазон отива към плюс, показва, че говорителя има индуктивен характер. Ако видиш измерване на акустичната фаза ще ти се изправи косата. Индуктивността на звуковата бобина има способността да складира енергия и да я освобождава по-късно, което предизвиква забавяне на честотите, които възпроизвежда говорителя в горната част на диапазона му спрямо долната част. Колкото по-силен е този ефект (зависи от индуктивността), толкова по-голяма става относителната фазова разлика, а това се интерпретира от слуха като бавен (обратното на бърз) звук и е един от най-сериозните проблеми на говорителите, особено на високочестотните такива.

Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    E как, нали за това има дизайни, където вч е вкопано?

Иначе, и аз не разбирам това с фазовите "неща", въпреки че четох разни неща.
    Това, което не разбираш (и което за щастие е поправимо) е, че вкопаването на вч влияе на абсолютната фаза на един говорител спрямо друг (което пък се отразява на относителната фаза на тонколоната), а не на неговата относителна фаза, за която говорим по-горе.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Цитат Публикувано от simon Покажи мнения
    Даа, като стана дума за измервания:
    Ето конкретни измервания от 2006г. на SE усилвател с 300В и LL1623 :
    20 Hz = +64 deg
    30 Hz = +54 deg
    40 Hz = +43 deg
    100 Hz = +14 deg
    1 kHz = 0 deg (репер)
    5 kHz = -10 deg
    10 kHz = -14 deg
    16 kHz = -17 deg
    20 kHz = -21 deg

Колкото до стойностите на отместването (deg) моля да се вземе под внимание,
    че реалният репер смсм, БИ ТРЯБВАЛО да е около 632 Хц , ако се "търси" 20 Хц- 20 кХц
    обхват (пропорцията е 31.62 пъти "надолу" или "нагоре" спрямо крайните честоти)
    Тогава изпреварването и изоставането , ще са по-еднакви, макар че общо 80-90 deg
    си е РЕАЛНОТО дефазиране в чуваемия обхват.
    Точно така, без значение коя честота се вземе за репер, общата фазова разлика на усилвателя ще си остане същата. А за да се намали тя, е необходимо изходния трансформатор да няма завал отгоре до много висока честота - абсолютно същия проблем като при говорителите. Затова и доста хора определят усилватели с ограничена честотна лента отгоре като мудно звучащи и неекспресивни, а тези с много широката лента като бързи и правещи музиката да звучи непринудено и изненадващо. При вторите просто има по-малко фазово въртене в чуваемия диапазон.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Хараланов е напълно прав за всичко - браво . Ето фазовата характеристика на пасивен двулентов студиен монитор , не по-малко именит и евтин от Ямахата . https://bgaudioclub.org/images/attach/jpg.gif . Фазов разлика за диапазона 100Hz-20kHz от 770 градуса, при това със същия тренд както и ламповия усилвател - демек фазовите им характеристики биха се сумирали и финално биха минали 840 градуса . Прави впечатление , че колкото и големи да изглеждат фазовите изкривявания на ламповия на фона на един транзисторен , те са едва 10% от тези на добре обмислен и изпипан букшелф . Причините да се "харесват" еднин с друг широколентовите ОТ и ламповите у-ли не са самоунищожаване на фазовите изкривявания .
    Фазовият репер е без значение за музиката , както и абсолютната фаза .
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Сакън! Някои слухари и абсолютна фаза чуват.

извънземен аудиофил kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Хараланов е напълно прав за всичко - браво .
    Да, въпреки че е доста по- млад от мен, доста работи научих от него Досега не ме е подвел нито веднъж

Георги Диомов, да използвам включването ти и да попитам докъде стигна с плазмените високи, усъвършенства ли ги? Имаха впечатляващ, поразителен и незабравим звук, макар и за кратко

Абсолютно чуват фазата , абсолютната фаза едва ли .... освен ако не размахват глава на някое трашметъл парче ... но там по-скоро ще е доплеровия ефект.

Цитат Публикувано от kygar Покажи мнения

Георги Диомов, да използвам включването ти и да попитам докъде стигна с плазмените високи, усъвършенства ли ги? Имаха впечатляващ, поразителен и незабравим звук, макар и за кратко
    Благодаря ... малко съм ги позарязал . Роди ми се бебенце и не ми е удобно да се занимавам за сега с киловолти и озон . Освен това се насочих към FIR фазова еквализация с помощта на която постигнах от високите яснота и бързина, които за сега ме задоволяват . Но скоро може да "размразя " проекта ...това е наистина безапелационна технология за ценители .

извънземен аудиофил kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Благодаря ... малко съм ги позарязал . Роди ми се бебенце и не ми е удобно да се занимавам за сега с киловолти и озон . Освен това се насочих към FIR фазова еквализация с помощта на която постигнах от високите яснота и бързина, които за сега ме задоволяват . Но скоро може да "размразя " проекта ...това е наистина безапелационна технология за ценители .
    Честито! Да ти е живо и здраво!
    А проекта си струва много, дано скоро да го "размразиш "

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Жоро, честа рожба! Да ви е жива и здрава, да ви носи много радости!

Често ВЧ- говорителя се вкопава в панела на ОТ. Това защо се прави: за да се увеличат и още повече закъсненията по високи честоти ли?
    Логично, при закъснение по ВЧ би трябвало ВЧ -говорителя да е изнесен доста напред пред лицевия панел. Не виждам логиката...

Наско, забавя се времево горната част от работния диапазон на вч говорителя спрямо долната му. Ако не се измести назад, то целия му звук (абсолютната му фаза) изпреварва тази на говорителя под него, на който и без това горния край на диапазона изостава времево там, където ще се припокрива с високочестотния. В колкото по-широк диапазон работят говорителите - толкова по-големи ще са и фазовите девиации, защото няма как да се нагласи с филтър (аналогов) или с физическо отместване, целия диапазон да му бъде във фаза със съседния говорител.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Да, Хараланов! ВГ се забавя от собствената си индуктивност и/или от индуктивността във филтъра. При филтър от първи ред забавянето може да бъде не повече от 90 ел. градуса, за втори ред- до 180 ел. градуса. Но на практика винаги забавянето е по- малко.
    В долния честотен диапазон имаме избързване от последователния кондензатор във филтъра. И пак може да бъде до 90 или 180 ел. градуса, но винаги по-малко.

Но по-напред ставаше въпрос за широколентов ВГ без филтър. Е, в някои случаи се налага да има такъв за намаляване на някой резонанс!

И по логика:
    При подрезонансна честота мембраната на ВГ е в състояние да следва подаденото напрежение. Заедно със съпротивлението на въздуха. На слух максимумът на сигнала е, когато е максимална скоростта на промяна на налягането. А това е, когато мембраната на ВГ минава през нулево положение. В идеалния случай трябва да имаме 90 ел. градуса изпреварване като звук спрямо сигнала.
    Малко над резонансната честота мембраната излъчва с цялата си площ. Но не й достига време да следва подадения сигнал. От собственото й тегло и съпротивлението на въздуха. Затова би трябвало да се получи закъснение като звук.
    Със следващото повишаване на честотата мембраната излъчва със все по-малка площ, и по-близо до звуковата бобина. На високи честоти отместването на мембраната трябва да е все по- малко, което не пречи за следване на подадения сигнал. И все-пак в зависимост от индуктивността на звуковата бобина, което внася закъснение, общо-взето трябва да се получава изпреварване на звука спрямо сигнала.
    Както е и по снетите характеристики на отделен ВГ!

За изпреварвания или закъснения до към 40...60 ел. градуса съм съгласен, но не може да става приказка за стотици ел. градуса! Всеки сам за себе си решава как да изпълни собствените си ОТ! Тук става въпрос за частична линеаризация при използване на усилвател с фазово закъснение. Лампов усилвател със широколентов ВГ без филтър.

И пак: А дали е така???

Както е и по снетите характеристики на отделен ВГ!
    За кои измерени характеристики на кой говорител става дума?

За изпреварвания или закъснения до към 40...60 ел. градуса съм съгласен, но не може да става приказка за стотици ел. градуса! Всеки сам за себе си решава как да изпълни собствените си ОТ! Тук става въпрос за частична линеаризация при използване на усилвател с фазово закъснение. Лампов усилвател със широколентов ВГ без филтър.

И пак: А дали е така???
    Благодаря за пожеланията !
    По- темата - нека да оставим многолентовите системи настрана . Намерих ФЧХ ( Акустичната ) на първия срещнат фулрейндж ( в рамките на 200$ бройката ) . Хем си има втори конус и фазов палец - дето трябва да пооправят и фазово нещата . https://bgaudioclub.org/images/attach/pdf.gif От 100Hz до 20kHz близо 370 градуса... При това със същата тенденция на спад от ниски към високи както цитирания лампов и цитирания студиен монитор . Демек ако го свържем към цитирания лампов усилвател фазовата разлика не само няма да намалее или компенсира , а ще мине 440 градуса за диапазона 100Hz до 20kHz .... За съжаление такива са нещата от реалността...За мен този проблем има единствено 100% решение в DSP среда .
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове

Все повече не разбирам материята и ми се затвърждава мнението, че освен проблема с директното дефазиране и съответното затихване, всичко друго е излишно в домашни условия.

Нито може да се манипулира, нито ще помогне ако се преместиш едно място вляво или в вдясно, откъдето седиш. Аз дори май и не чувам разликата .

Даже в момента, повече ми харесва как звучи домашната ми система, като я пусна където е и ходя из другите стаи ....
    Какво сфазиране, каква стереокартина...
    Там където са в момента стерео ОТ, от мястото за слушане, е малко плоско. Макар че се чуват точно от там 'явните' стерео ефекти.
    А баса е покрай стените някъде, Не където съм аз (почти в средата на стаята, до средата на стената)
    Редактирано от emosms; 3 September 2016 в 12:58.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Какво ме кара дявола два дни да се занимавам с измерване на ОТ..... Пълно разочарование!

Постановка: тонгенератор, усилватели разни, моите ОТ, а на шумомера използвам директния изход към осцилоскоп. Плюс дъртия руски осцилоскоп за наблюдаване фигурите на Лисажу. Нямам друг начин за оценка на фазовите измествания.

Започнах със синусоидален входен сигнал. Общо-взето нещата са добре. Честотите на срез са към 600Hz и 8kHz. Добре чуваем звук има над 30Hz, но микрофонът лови и 20Hz. Над 17kHz има рязък спад в нивото. Иначе чувам до към 12kHz. Резонансът на СЧ-ВГ е към 5,5kHz.

До тук много мило. Ама с правоъгълния сигнал започнаха извращенията....
    Почти нищо общо с входния сигнал. С лека промяна на честотата осцилограмата коренно се променя. А същото е и при промяна разстоянието на микрофона от ВГ. Пълно мазало! От гледна точка на измерванията това нещо няма начин да свири. Ама на музика е добре! И не знам защо....

Ето някои осцилограми, дето нищо не показват. Някакво моментно състояние. Без всякаква повторяемост. И съответно без някакви логични изводи...

Първите три осцилограми са с различни усилватели и еднакви други условия. Но без да поглеждам листчето не мога да кажа кой кой е...
    0, 1, 22. 100Hz.jpg 1. 110Hz.jpg 0. 115Hz.jpg
    При промяна на честотата се наблюдават разни ужаси. Толкова грозни картики, че ме беше срам да ги запиша. Някъде по средта на „платото”, дето в идеалния случай трябва да е права, хотизонтална линия, имаше спадове до и под нулата. Пълно унищожение на тези честоти, даже в противофаза!
    7. 290Hz.jpg 6. 50Hz.jpg 5. ...Hz.jpg 4. 280Hz.jpg 3. 280Hz.jpg
    Ако някой ви каже, че филтър от вида: вход, резистор, кондензатор, индуктовност, СЧ- ВГ, маса е лентов филтър, не му вярвайте! Това си е чист резонансен кръг! От правоъгълника нищо не остава, всичко е само синусоиди. За случая резонансът е към 5kHz. И е интересно. Защо освен писък на тази честота се чува и доста от музиката...

Както беше казал онзи: За бога, братя, не изследвайте собствените си ОТ с правоъгълен сигнал! Колкото и да струват, по измерване ще ги намразите! Това го правете само на враговете си, да им покажете колко зле са колоните им, и как за нищо не стават...

Накрая правя опит за измерване на фазовите отклонения само на басовия си ВГ, директно, без филтър. С надеждата, че басовият ми е от много добрите, гарантирано оригинал, японски. И големия ужас:

На синусоида е добре. Чува се и над 5...7kHz. Ама не се знае какво...

P1010146.jpg
    В началото на графиката не мога да кажа, дали е закъснение, или изпреварване. И каква е фазовата грешка на микрофона. Но след 47Hz вече е само закъснение. След 1kHz фазовата въртележка е толкова бърза, че не мога да я отчета и се отказвам.
    При 1,2kHz, с доближаване на микрофона от около 23 на 7см, фазата се завърта на 180 градуса. А на метри разстояние какво чуваме, не ми се мисли...Поради това фазовата характеристика снех на разстояние към 1см от средата на ВГ. А пък като придвижвам микрофона от центъра към периферията на мембраната, фазата се побърква...

При тези грозни резултати от измерванията, не знам как се чува приличен звук. И най-калпавия усилвател на измерване е стотици или хиляди пъти по-добре. И старанно защо, но по-добрият усилвател се различава на калпавите по измервания ОТ...

Обещавам, че повече няма да се занимавам с измерване на ОТ! Само на слух!
    А пък ако някой отвори приказка за „истинския звук”, а не „приятния”, просто да си направи подробни измервания на ОТ, и да покаже колко „истински” са! Загубена кауза!

По никакъв начин аудио-система не може да възпроизведе без „оцветяване” натуралния звук!

Страница 2 от 11 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени