Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2
Резултати 26 до 47 от 47

Тема: регулиране на усилването - кой как го прави

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    39
    Имам усилватели с три различни регулирания на усилването.

Първия с четворен Алпс и едновременно регулира Хот и Колд на двата канала, нормално вързан. Както и още две секции на пота за предусилвателя, пак нормално вързан.
    Втория е с серийни резистори на Хот и Колд и паралелно след тях потенциометър в реостатно свързване.
    Третия е с два броя такива ладерни електронни потенциометри:

LM1972.jpg
    The difference between genius and stupidity is that genius has its limits.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Има пети вид, със стъпален резистивен атенюатор, с една-две шепи релета или други комутиращи компоненти.
    Има и шести вид, на които освен атенюиране на входния сигнал, се регулира и коефициента на усилване.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

radiok's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    43
    Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    Засега съм на ниво нормални потенциометри (даже китайски ) но и аз се замислям за алтернативни варианти. Не ми се иска да е галета защото стъпките винаги са ограничен брой и все още не съм свикнал с концепцията за стъпално регулиране, макар че вероятно се свиква. Мислил съм за дискретна R-2R матрица примерно 8 битова с релета (някакви читави сигнални) и управление с микроконтролер получаващ постоянно напрежение от какъвто и да е потенциометър. От там нататък всичко се реализира в софтуера на процесора - логаритмичния закон за регулиране и алгоритмите за елиминиране на вариантите да се колебае регулатора между две стъпки постоянно. Но това на теория е добре, но на практика вероятно ще е зле. Много смущения в звука по време на промяна на силата включително механичен шум от релетата, неизвестно количество деградация на звука от R-2R матрицата и други такива, които могат да направят заниманието безполезно. Мисля си жичните потенциометри какъв вариант се явават за регулиране на звука - предполагам никакъв - няма да има логаритмични (или страшно трудни за намиране) (макар че това се лекува) но по-важното е че няма такива с по две секции. Това може и да може да се реши някак механически в любителски условия, но е съмнително как. Освен това вероятно високата индуктивност на потенциометъра ще влоши доста нещата. Има ли някой опит с такова нещо?

Аз преди доста години, с любезното съдействие pic master, който мисля че от много време не пише тук...както и да е. Помня че релетата бяха деликатния момент, иначе софтуерно той ги беше избарал нещата. Това не пречи да се опита с качествени и тихи релета, но дали ще комутираш с реле или с механика, предпочитам механика.
    Човек има една душа и ако не и угажда ,тя ще го напусне

high fidelity kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    57
    А аз съм си харесал този потенциометър, има ли някой да сподели мнение??
    http://www.ebay.com/itm/ALPS-Super-H...UAAOxyiSlSVChb
    Слушателска култура и с пари не се купува! - kygar

Голямо му е съпротивлението. Вземи си 10 кила.

Цитат Публикувано от Rumb@ta Покажи мнения
    Имам усилватели с три различни регулирания на усилването.

Първия с четворен Алпс и едновременно регулира Хот и Колд на двата канала, нормално вързан. Както и още две секции на пота за предусилвателя, пак нормално вързан.
    Втория е с серийни резистори на Хот и Колд и паралелно след тях потенциометър в реостатно свързване.
    Третия е с два броя такива ладерни електронни потенциометри:

LM1972.jpg
    Някакви впечатления от дигипота може ли да споделиш?
    Какъв е?
    Някой ден се надявам и до там да стигна, имам 7-8 броя двойни 50 к.
    Логаритмична характеристика ще им насосам някак, 127 стъпки са.
    Има ли разлика във звученето ми е любопитно.. скоро няма да мога да пробвам

Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Голямо му е съпротивлението. Вземи си 10 кила.
    Има и такъв, ама кажи на звук как е?? Да не го надсвири някой RFT от старо радио или телевизор, от това ме е страх най-много
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Цитат Публикувано от kygar Покажи мнения
    Има и такъв, ама кажи на звук как е?? Да не го надсвири някой RFT от старо радио или телевизор, от това ме е страх най-много
    Нямам представа. Вероятно звукът му е благороден...

Regarding Hi-End prices. 3 matched CTS 450G split shaft 250K pots for fender Stratocaster guitars cost $17.99. Eric Clapton uses 18 dollar pots to make music.
    Audiophiles need an ALPS RK50112 "attenuator" that costs $800 to reproduce what Clapton played.
    От тук.

Димитър Пандов selfy's Avatar
    Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    33
    Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Един резистор последователно на сигнала и променлив шунт към земя. Последователният е много по-хубав от шунтовите, щото е един Естествено и тази схема си има косури [...]
    И мен много ме блазни идеята за шунтово свързване на галетата. Даже бях експериментирал за малко, но така и не успях да се отърва от гадното пукане...

Стандартно ползвам галетен атенюатор в "потемциометрично" свързване с NOS Philips резисторчета. Него го свързах като шунтов елемент, а като последователен пробвах Takmen REY, AB, разни "жични"... постановката не е съвсем коректна, защото сигналът в "шунта" пак минава през доста спойки... шунтовият елемент се чува, като е в полза на хубав жичен резистор (напоследък съм им голям фен!)... но заради пукането развалих "лабораторното упражение" и си вързах "галетата" пак като потенциометър...

Ще взема да си направя една 24 стъпкова галета специално за шунтово свързване и с един MILLS за последователен резистор. За шунтови елементи съм намислил сини комеЦки резисторчета за начало. Колебая се дали да е 20k или 50k

ПП: Чувал съм добри отзиви за SMD Susumu резистори, но намирането на "набор" пак е нелесна задача
    "Music is enough for a lifetime, but a lifetime is not enough for music." — Rachmaninoff

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Нямам представа. Вероятно звукът му е благороден...
    Regarding Hi-End prices. 3 matched CTS 450G split shaft 250K pots for fender Stratocaster guitars cost $17.99. Eric Clapton uses 18 dollar pots to make music.
    Audiophiles need an ALPS RK50112 "attenuator" that costs $800 to reproduce what Clapton played
    .
    Желязна логика.
    Само дето едното няма връзка с другото. Записите които възпроизвеждаме, са ... каквито са -
    записани с някакви технически средства и според нечии критерии. Не можем да ги ...подобрим,
    освен да си купим ... различно звучащо издание .
    Но можем да си подобрим системата, така че да извлечем максимума от записаното.
    Факт е, че регулаторът на силата има СЕРИОЗНО влияние върху сигнала,
    и не зависи от това с какви компоненти е записван самият той.
    ---
    А ако става въпрос за цени, ето един от най-скъпите:
    (Тъй като става въпрос за "кой как го прави?") Audio Consulting го правят така :
    http://www.audio-consulting.ch/?Prod...ock_Meteor_AVC

Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    33
    Цитат Публикувано от simon Покажи мнения
    (Тъй като става въпрос за "кой как го прави?") Audio Consulting го правят така :
    http://www.audio-consulting.ch/?Prod...ock_Meteor_AVC
    За тези пари да го бяха направили поне да изглежда добре Дано поне "звуково" си оправдава цената.
    "Music is enough for a lifetime, but a lifetime is not enough for music." — Rachmaninoff

Цитат Публикувано от simon Покажи мнения
    Желязна логика...
    Прекалено буквално тълкуваш цитата.
    Както винаги, истината е някъде по средата...

Цитат Публикувано от selfy Покажи мнения
    За тези пари да го бяха направили поне да изглежда добре
    йоу.jpg

Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    33
    Да така е! Аз обичам да си "субекствам" пък

Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от selfy Покажи мнения
    За тези пари да го бяха направили поне да изглежда добре Дано поне "звуково" си оправдава цената.
    За тези пари трябва да може и да левитира

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    38
    Цитат Публикувано от kygar Покажи мнения
    Ами някой ще трябва да се прежали да го пробва срещу RFT-то, след като на теб ти е любопитно, що да се "минава" някой друг ... Аз се чудя дали ще надсвири кометските сини потенциометри, ама всъщност знам, че е доста по-вероятно да успее. Та ако си купиш, кажи да ти пратя и някой и друг за сравнение освен RFT-то
    Има го и в по-евтинджос изделия, напр. Pioneer A-09, дебнеш някой в olx-а, кормиш, слушаш и т.н.
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Цитат Публикувано от machinow Покажи мнения
    Има го и в по-евтинджос изделия, напр. Pioneer A-09
    Това го спомена в темата за naim. Щом те ползват, както ти каза, alps за $19.90 във всички класове предове, вкл. този от €32 000 и всички си удрят главите в килимчетата пред тях пред звука им, значи може и с такива.

,,, (4).jpg ,,.jpg . (6).jpg

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    38
    а, че кои са тия всички
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Цитат Публикувано от machinow Покажи мнения
    а, че кои са тия всички
    Toзи https://bgaudioclub.org/showthread.p...BD%D0%B8%D1%8F + още няколко от този форум, ще ги напиша поименно. Ако някой от тях каже нещо лошо за naim и потенциометрите от $19.90, ще си направя една розетка на лявото ухо.

sandy's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    35
    Цитат Публикувано от minimal Покажи мнения
    Toзи https://bgaudioclub.org/showthread.p...BD%D0%B8%D1%8F + още няколко от този форум, ще ги напиша поименно. Ако някой от тях каже нещо лошо за naim и потенциометрите от $19.90, ще си направя една розетка на лявото ухо.
    Е, 2-ма 3-ма, всички ли са................

Че какво разбират останалите от потенциометри...

Абсолютно! Поне RFT да бяха...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени