Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3
Резултати 51 до 64 от 64

Тема: регулиране на усилването - кой как го прави

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45
    По-бързо, лесно и с предполагаем резултат ще е да си купите един от стотиците фабрични или DIY такива "стъпален атенюатор".
    Спестеното време и нерви от готов продукт на фона на поръчване, чакане, рязане на крачета, запояване като изоглавен
    е много по-ценно откъм value/worth,
    спрямо спестените пари от това някой да Ви даде стойности и подредба и сам да го сътворите.
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    Хората музиките си менят , но нрава - не !

https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    На грешен път си. Предусилвателя, освен че осигурява необходимото усилване когато се налага, преобразува високото входно съпротивление в ниско изходно, което пък е благоприятно за повечето крайни стъпала. В този ред на мисли атен'атор със съпротивление 100kOhm ще е подходящ само за ограничен брой крайни стъпала, които имат входен буфер или FET на входа. Ламповите са едно приятно изключение, но подозирам, че не питаш за тях.

Един от добрите предусилватели, който скоро заглеждах на схема, има 2 небалансни входа CD и ТАRE и един чифт балансни. На всеки вход има входен буфер, на балансните по два, след това комутация, усилване и изходен буфер. Ако можеше да се мине по-тънко и да се постигнат тези параметри едва ли щяха толкова да се стараят. Има и по-прости изпълнения без входни буфери, но не са толкова добри.
    Благодаря. излиза че освен атенюатор трябват и буфери. някаква по простичка схема да предложите в смисъл по малко компоненти които да заместят предусилвателя. най лесното е да си купя качествен пред но старая се по малко електроника по пътя на сигнала. всеки допълнителен компонент внася промени. Лампов пред ще имам, това не дилемата, работата е какво е най добро за мен и парите не особено ме бъркат. най неприятното за мен е че все трябва га се гъзя под масата когато искам да пусна друг източник, друг усилвател, други колони, да сравня два усилватела или два чифта колони или каетни декове или.....
    Колекционирам ретро, дотук сигурно 50-60 уреда са у нас и поне толкоз продадох, имам си 5-6 фаворита ама пусто все нови попадат и числото любими се увеличва и става лудост...... и големия проблем е как да ги тествам, сравнявам и тн без пстоянното прехвъляне на кабели

Цитат Публикувано от hifiresearch74 Покажи мнения
    По-бързо, лесно и с предполагаем резултат ще е да си купите един от стотиците фабрични или DIY такива "стъпален атенюатор".
    Спестеното време и нерви от готов продукт на фона на поръчване, чакане, рязане на крачета, запояване като изоглавен
    е много по-ценно откъм value/worth,
    спрямо спестените пари от това някой да Ви даде стойности и подредба и сам да го сътворите.
    благодаря. ами да лесно е ама нали 'домашното' е най сладко, не е за пестене проумял съм го, евтиното е два пъти купено

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    С малко части са ламповите буфери. Аз не съм привърженик на минималистичните транзисторни схеми. Един добър начин да си решиш задачката е да ползваш някой доказан възел от добра система:

Bryston s-l500.jpg Diamond biffer.gif HDAM SA3.png Rod Eliot opamp.gifDiscrete-Differential-Amplifier.jpg diamond wilson cfp buffer.png

Това са дискретни опампове, чрез които и 2-3 резистора може да се реализира буфер. Ще е необходимо чисто захранване.

Благодаря Мисля да е с акумулатор захранването. също иа фоно корекцията. имам прекрасни малки акумулаторчета

Въпроса не е в имането на акумулаторчета, а в ползата която ще имаш от акумулаторно захранване. Личното ми мнение - слушал съм RIAA с читаво линейно стабилизирано захранване и с 12 волта оловни акумулатори - акумулаторите с нищо не подобриха звученето. Та не знам дали си заслужава без да печелиш нищо, да губиш от акумулатори на които да мислиш кога да се зареждат и т.н. Трансформаторно захранване с достатъчно нисък капацитет на трансформатора първична-вторична с читав линеен стабилизатор след това, няма обективни причини да е по-зле от оловни акумулатори.
    И не се плаши от компоненти по пътя на сигнала. Това което не искаш там са тонкоригиращи вериги. Само активни усилвателни стъпала реализирани с качествени елементи или ОУ вече са с доста високи параметри за да се притесняваш, че ще имат негативно влияние. Всеки потенциометър (или стъпален резистивен атенюатор) е лош за звука поради зависимото от нивото на усилване изходно съпротивление, което в повечето случаи не е много ниско (до 50к при 100к понециометър). Особено ако решиш да е вън от стъпалото и след него има кабел - толкова по-лошо. Та активен предусилвател е безценен ако е отдалечен от стъпалото. Брумове, изкривявания и равномерност на честотната лента на повечето стъпала се влошават пропорционално на увеличаването на импеданса на източника. Не случайно така се ценяха по едно време трансформаторните атенюатори.

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    .... е лош за звука поради зависимото от нивото на усилване изходно съпротивление, което в повечето случаи не е много ниско (до 50к при 100к понециометър).
    Малка корекция с твое позволение. Ако приемем, че изходния импеданс на източника преди потенциометър 100ком. е пренебрежимо малък/1ком и по малко/ може да се твърди, че най-високият изходен импеданс на същият, ще е приблизително около 25ком.

Разбира се, приемам корекцията. Естествено 50к в паралел с 50к си е 25к, недогледал съм.

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    В момента слушам такъв тип атенюатор
    https://www.amb.org/audio/delta1/
    R-2R с реленца.
    Свири доста добре, като звук е доста съпоставим с преампа ми с L-Pad атенюатор с CMOS ключове DG444DY, което значи, че и двете решения са доста добри. Недостатък на релейното атенюаторче е пукането на -32dB стъпката. Вероятно може да се оправи софтуерно, но го управлявам през 4094 и ULN2003 и ъпдейта на състоянието на реленцата е да речем едновременен. Вероятно трябва да се разминат някои щракания. Другите стъпки не ми правят впечатление ..... Реленцата са NAIS AGN2004 ....
    L-Pad решението изглежда може би по-добро за управление, но при него броя на стъпките, размера на платката и цената са компромисите.....
    Но пък човек може да си сътвори стъпки през различни dB /като мен/ и да мине само с 24 .... 32 ....
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    В Marantz PM-99SE има някакво active volume. Някой има ли схемата да го разгледаме?

Благодаря.....Ок......лампов буфер.....ако е с 1-2 лампи от типа 12*7мисля че мога да си го събера. Да може някой да постне простичка схема, не вявам частите да са повече от 300 лв каквато и да е лампата.....Сещам се един познат как сладко говори за лампите,.....тъй с преда ...такива елементи......такова захранване......такива кабели монокристал....страшен звук ..." и на края като го омаже малко лампата и става муци"
    Редактирано от gergik; 12 September 2019 в 18:18.

Не
    Цитат Публикувано от gergik Покажи мнения
    ... на края...
    а в началото, но да, прав е чуека!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Е след като го ,омазва, лампата какво се получава-не така верен звук, е по мек, не дразнещ ,аудиофилски, (ламба баце) и .......мистика.
    Към Supraphon. Акумулатора е неудобен заради зареждането. Чел съм че елиминира смущенията от мрежата, е сега ако някой постне и схема.....

Схема на акумулатор?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени