Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 47

Тема: регулиране на усилването - кой как го прави

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    46

регулиране на усилването - кой как го прави

а сега с какво регулираш усилването?

нека да обсъдим най-добрите начини да си връткаме голямото копче на (пред)усилвателя

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    С резисторчета. Отдавна ползвам галети Shallco и основният ми атенюатор е с резистори Holco - стари, немагнитни. Един резистор последователно на сигнала и променлив шунт към земя. Последователният е много по-хубав от шунтовите, щото е един Естествено и тази схема си има косури, но е единственото решение което мога да си позволя при 48 стъпки, а и го ползвам като балансен по "кратката" схема.

Е, TVC-то беше напълно пасивно, а резистивните атенюатори е добре (задължително?) да са с активни стъпала.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    46
    ползвал съм такава схема - има един недостатък според мен, че регулирането не е плавно когато се ползва стандартен логаритмичен потенциометър, а все едно си сложил линеен потенциометър при нормалната схема на свързване,. твоята галета по какъв закон си изменя съпротивлението? и какъв ти е последователния резистор? извинявам се за отклонението...

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Бях си направил екселска таблица да ми смята стойностите за да бъдат приблизително през децибел стъпките. Последователният резистор е Charcroft z-foil.

Намирането на над 80 еднотипни резистора изобщо не е тривиална работа, дори и при ниска летва като Holco. 2-3 стойности така и не можах да открия. В момента се каня да експериментирам с фоторезистори - първоначално с фиксирани стойности на мястото на z-foil-ите. Ако ми харесат достатъчно, ще го мисля.

За мен най-добрия начин е с дистанционно, а когато съм другия пред, моля жената да го врътне (малко нагоре, малко надолу...), докато е будна, че после не става.
    Музиката е много повече от звук.

"Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    46
    jean-philippe , не знам дали сериозно си се замислял по въпроса за регулирането, но мога да ти кажа че проблема е изключително сериозен (и скъп) и моля всички да направим темата конструктивна за да е полезна на колкото се може повече колеги........................ п.п. може да не съм се изразил правилно в началото на темата, но същността е ПО КАКЪВ НАЙ-МАЛКО ПАГУБЕН ЗА СИГНАЛА НАЧИН ДА ИЗМЕНЯМЕ НИВОТО МУ НА ВХОДА НА УСИЛВАТЕЛЯ
    Редактирано от apm; 31 July 2016 в 11:15.

Проблемът наистина е сериозен, тъй като има концептуален бъг.
    Имаме източник на сигнал, с някакво ниво. Следващата стъпка, е да атенюираме сигнала. Последната стъпка, е да усилим атенюирания сигнал.
    Казано иначе, затихваме сигнала, за да можем да го усилим. Умно!
    Редактирано от ittso; 31 July 2016 в 11:29.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Съгласен съм, първия ми пост беше хумористичен.
    Не само съм се замислял, но и дори се чудех дали да не открия подобна тема. Точно в момента съм на вълна пред-ове и експериментирам с два (а скоро и с повече).

Оказа се, че атенюаторът е най-важната част на този компонент и най-звукоопределяща за крайния резултат. А май ще се окаже и най-скъпата.

Дилемата е - дали хубава галета или с резистори. Но при мен - задължително с дистанционно.

За съжаление не мога да се включа компетентно в темата (понеже съм технически неграмотен), но ще я следя с интерес

поздрави
    Музиката е много повече от звук.

"Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от jean-philippe Покажи мнения

Дилемата е - дали хубава галета или с резистори.

Да, определено и аз съм на вълна "регулиране на усилването" и мога да споделя моя скромен опит. Според мен, хубава галета с хубави резистори е правилното решение, поне 24 стъпки (48 още по-добре). Но от огромно значение е и къде точно е тази галета, с оглед на правилното съгласуване на пред с крайно стъпало, което и е разковничето, за да не се омаже звука. Досега моята галета беше не посредствено на входа на крайното стъпало, а пред нея имаше дискретен ОУ. Наскоро направих промени с нов, дайерски пред, също напълно дискретен. Входен и изходен оп амп, а между тях галета, с 4 полета за стерео (а не с две), което позволява при всички положения на галетата, сигнала да минава единствено през 2 резистора (един делител), а не през една камара серийни резистори, както при галета с 2 полета. Аз съм използвал резистори "vishay-dale". ДОУ - в инвертиращо свързване и допълнително буферирани изходи с транзистори в клас "А". Изходния буфер - директно в крайното стъпало с интерконекти (елиминирайки вече атенюацията в самото стъпало). И този вариант (за сега) е най-доброто, което съм постигнал в раздел "атенюация". Разбира се имам опция за дистанционно "мастър волуме" от самия дак (в подписа ми), като мога и да я изключвам и да пускам директен сигнал от ДАК-а, а да регулирам само от галетите на преда, което е по-аудиофилския, но по-неудобен вариант.
    Поздрави!
    Нещо такова:DSCF5012.JPG
    Редактирано от vmwfkl617; 31 July 2016 в 12:50.
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Доста съм си чесал главата относно буферирането на атенюатора и от двете страни. Че откъм изхода трябва да е буфериран е почти ясно, ако не се броят едно-две фабрични изключения, но по отношение на входа далеч не съм сигурен.

От референтните предусилватели май са повече тези които не буферират входа. И е ясно защо - увеличаването броя на активните стъпала винаги намалява прозрачността, да не говорим за оскъпяването ако са направени както трябва. Личния ми опит е доста беден в това отношение, но съм пробвал проста топология подобна на известната схема на MBL с ОУ и винаги ми е харесвало повече, когато входът не е буфериран.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Казано иначе, затихваме сигнала, за да можем да го усилим. Умно!

И на това му е измислено решението Спомням си за един хубавец, който усилваше всичко на макс и имаше атенюатор след крайните стъпала - естествено як, жичен реостат, но да ме убиеш няма да се сетя кой и къде. Спестява излишно усилване ама си е пълна кретения. Виж, един як автотраф с множество преводни отношения - пауър трафо-волуме - ще избие рибата

Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Доста съм си чесал главата относно буферирането на атенюатора и от двете страни. Че откъм изхода трябва да е буфериран е почти ясно, ако не се броят едно-две фабрични изключения, но по отношение на входа далеч не съм сигурен.

От референтните предусилватели май са повече тези които не буферират входа. И е ясно защо - увеличаването броя на активните стъпала винаги намалява прозрачността, да не говорим за оскъпяването ако са направени както трябва. Личния ми опит е доста беден в това отношение, но съм пробвал проста топология подобна на известната схема на MBL с ОУ и винаги ми е харесвало повече, когато входът не е буфериран.
    Съгласен съм, че е по-добре без входния буфер, изходния е достатъчен, просто не уточних, че при мен въпросния пред е по-скоро три лентов кросоувер, затова има налични входни буфери. Просто има опция да се ползва и като предусилвател, с два от изходните буфери.
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Усилване ли ще регулираме или ниво, че има разлика.

DIN-45500 ingkunev's Avatar
    Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    48
    Цитат Публикувано от jean-philippe Покажи мнения
    Дилемата е - дали хубава галета или с резистори. Но при мен - задължително с дистанционно.
    Все тая.
    Трябват честотни компенсации, които не са льжиица за всяка уста.
    Иначе - митове и легенди ...
    Най-хубавите неща в живота, са и най-тихи ...

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от ingkunev Покажи мнения
    Трябват честотни компенсации
    Най-малкото. А е добре да има и фазови

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    46
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Проблемът наистина е сериозен, тъй като има концептуален бъг. Имаме източник на сигнал, с някакво ниво. Следващата стъпка, е да атенюираме сигнала. Последната стъпка, е да усилим атенюирания сигнал. Казано иначе, затихваме сигнала, за да можем да го усилим. Умно!
    по тази логика някой пробвал ли е варимю пентоди за регулиране на усилването на самия усилвател?

TVC ! Може и ATVC , ама трябва да е поне на Hitachi "желязо" .
    22-26 позиции са достатъчни, стига в зоната на комфортното слушане -
    т.е. според системата и търсеното ниво на звучене , стъпката да е 1.5 - 2 дБ.
    ФАКТЪТ , че се продават (от дълго време) дооооста видове, означава че
    всеки вид има място в системите ни, но кой точно зависи от различни фактори*,
    така че няма еднозначен отговор. За най-добрия начин - виж първото изречение .
    Лошото е, че има доста посредствени образци - дори по-зле от "нормален" потенциометър .

Иначе ВСЯКАКВИ "особени" att - "T", "Pi", bridged T, както и симетричните им варинати -
    "H", "O", bridget и т.н. имат място в другата техника с нужда от регулиране на ниво,
    но не и в аудиото** . Нищо друго освен L тип не МИ е харесвало ...

* например цената е сериозен фактор, за съжаление срещу Музиката относно решение
    но всеки сам може да прецени къде е баланса между цена и звук .
    ** нека да е за в домашното аудио, да не се обидят професионалистите.

П.П. 1 Моля правете разлика между начините на регулиране - поне между стъпково и плавно ...
    П.П. 2 Честотни компенсации по регулаторите за усилване, НЯМАТ никакво МЯСТО в качественото
    аудио, освен ако са в специализирано устройство, или измервателно устройство.
    П.П. 3 Да, НЯКЪДЕ трябва да има НАМАЛИТЕЛ ( регулатор ) на усилването, който да осигури
    КОМФОРТНО ниво на слушане и най-правилното му място е при сигналите ot -10dBV до +4dBu .

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    46
    Цитат Публикувано от simon Покажи мнения
    Нищо друго освен L тип не МИ е харесвало ...П.П. 3 Да, НЯКЪДЕ трябва да има НАМАЛИТЕЛ ( регулатор ) на усилването, който да осигуриКОМФОРТНО ниво на слушане и най-правилното му място е при сигналите ot -10dBV до +4dBu .
    и аз съм се насочил към такъв тип регулатор . а каква стойност трябва да има последователния резистор спрямо стойността на реостатно свързания потенциометър/галета ?

Ментална възраст - 2г. pazuzu's Avatar
    Членува от
    Apr 2016
    Възраст
    43
    Аз ......
    Имам си потенциометър който си е ковнат на 2часа. и,, не се пипа.
    Ползвам само на PC то усилването.
    Няма да се излагам да слушам на, щайги и чекмеджета, та да им въртя огромните като буркани топузи.
    Тия времена отминаха за мен.
    Директно през потенциометара -> полиестерен MKT кондензатор-> и на входа на стъпалото.
    Един ден ще си събера парички за хубава звукова карта и финал на подобни гатанки.
    Китайците отдавна са решили тези проблеми.
    За мен тази тема е излишна, както и за много други.
    Пък и не съм виждал на новите HQ системи да има "потенциометър".
    Че пък и на колко да го върти.
    Като ми е кеф, и на 5часа. го врътвам.
    Това си е за всеки автономно - няма мярка на секс и volume
    -----------------
    Музиката е много повече от звук -> jean-philippe
    Редактирано от pazuzu; 1 August 2016 в 02:25.
    ......................................................................................

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Моето решение - буфер с нискоомен изход, потенциометър 1k и отива в крайното стъпало.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Моето решение - буфер с нискоомен изход, потенциометър 1k и отива в крайното стъпало.
    И така става. Малко голям ми идва потенциометъра, но не е фатално.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    За биполярен вход е малко голям, за мосфет е малко малък. Важното е, че се намират потенциометри.

И този вариант не е лош, хубаво е да се понатовари нискоомно изхода на ОУ, или буфера. Аз близо година карах така, но на последък нещо по ми допадна варианта да е буфериран изхода на потенциометъра (или галета в моя случай).

Засега съм на ниво нормални потенциометри (даже китайски ) но и аз се замислям за алтернативни варианти. Не ми се иска да е галета защото стъпките винаги са ограничен брой и все още не съм свикнал с концепцията за стъпално регулиране, макар че вероятно се свиква. Мислил съм за дискретна R-2R матрица примерно 8 битова с релета (някакви читави сигнални) и управление с микроконтролер получаващ постоянно напрежение от какъвто и да е потенциометър. От там нататък всичко се реализира в софтуера на процесора - логаритмичния закон за регулиране и алгоритмите за елиминиране на вариантите да се колебае регулатора между две стъпки постоянно. Но това на теория е добре, но на практика вероятно ще е зле. Много смущения в звука по време на промяна на силата включително механичен шум от релетата, неизвестно количество деградация на звука от R-2R матрицата и други такива, които могат да направят заниманието безполезно. Мисля си жичните потенциометри какъв вариант се явават за регулиране на звука - предполагам никакъв - няма да има логаритмични (или страшно трудни за намиране) (макар че това се лекува) но по-важното е че няма такива с по две секции. Това може и да може да се реши някак механически в любителски условия, но е съмнително как. Освен това вероятно високата индуктивност на потенциометъра ще влоши доста нещата. Има ли някой опит с такова нещо?
    Редактирано от Supraphon; 1 November 2016 в 16:56.

Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени