Резултати 1 до 18 от 18

Тема: Мнения за "Mini DSP"

Мнения за "Mini DSP"

Някой ползвал ли е продуктите на тази фирма и по-точно https://www.minidsp.com/products/min...-in-4-x-out-hd . Търся преки впечатления от работата на устройството, качество на звука, възможности за корекции и по-конкретно по какъв начин се вкарва файл за корекции на fir филтрите. Като цяло заслужава ли си инвестицията и има ли подобни аналози на пазара. Идеята е да се вгради в многоканален усливател за активно коригиране на всяка честотна лента и съгласуването по между им без използването на пасивни филтри (евентуално за високите с пасивен или купуването на 8-каналната версия)

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Ако 24/192 те устройва и не те притеснява движението аналогов-цифров, и цифров - аналогов, си струва. Слушането на грамофон и дек се обезмисля, на такава постановка. Във фубар и джей ривър, както и в другите рс плейъри има опции да направиш разделянето безплатно. Тествай и ако си доволен, и от мини-то ще си.
    Редактирано от Любомир Костадинов; 11 July 2016 в 21:12.
    Система 1 2016
    Демокрацията започва с първият хвърлен фас в кофата, слободията с първия хвърлен на земята.

Грамофон и дек определено няма да са източниците, така че ще е цифров. Така остава ЦАП- а. въпросът е той как се представя. За споменатите програми си трябва и читава звукова карта, каквато моята не е, нищо че е многоканална. Отделно корекциите на ФЧХ изискват и сериозен ресурс ,а не ми се наливат средства в настолната машина.

dzwer's Avatar
    Членува от
    Apr 2009
    Възраст
    38
    Пуснали са натокана версия
    XMOS Xcore200 for USB control and bidirectional audio streaming - има си вграден УСБ интерфейс за директна връзка към компютър за източник, т.е. то самото си е качествена звукова карта.
    За настройките трябва да се купи допълнителен софтуер: https://www.minidsp.com/products/plu.../2x4hd1-detail
    Тук има кратко описание за възможностите за конфигуриране: https://www.minidsp.com/images/docum...1%20plugin.pdf
    Аз имам самоделен вариант на предишния вариант с ADAU1701 ДСП-то, което е доста по-слабо от тази нова версия, но пак е с конфигурация 2 входа и 4 изхода аналогови. Може да му се добави допълнетелен ЦАП за да стане с 6 аналогови изхода, даже съм си взел едно PCM5102, но още не съм експериментирал...
    Nothing moves you like a hydropneumatic Citroen...
    Мои записи на български групи: Youtube

Нещо взех да се разубеждавам като се позамислих след мнението на Любомир Костадинов. До колкото разбирам цифровия вход е само TOSLINK, през USB може само да се настройва, или греша. Това доста ограничава възможностите. Ако се ползват пък аналоговите водове с цифрови източници става едно преобразуване амнайсе пъти, ако пък е с аналогови се губи смисъла. Надявах се, че може да се ползва като USB DAC с повече екстри (DSP). Това нещо Bidirectional audio streaming какво ще рече, да не би да е това, което търся?
    Редактирано от teodorpc; 12 July 2016 в 20:20.

dzwer's Avatar
    Членува от
    Apr 2009
    Възраст
    38
    Още първия ред в дясно ти го казва:
    MiniDSP 2x4 HD kit, a USB DAC+DSP in a low cost package powered by a powerful Sharc 400MHz floating point DSP
    И в описанието тук си го пише: https://www.minidsp.com/images/docum...20HD%20kit.pdf
    USB audio input XMOS asynchronous USB audio up to 192 kHz, USB Audio Class 2 compliant
     ASIO drivers for Windows
     Driverless for Mac OS X
    USB port USB port type Mini-B for audio streaming, real time control and firmware upgrade
    А в другото описание погледни точка 5.2.1: https://www.minidsp.com/images/docum...r%20Manual.pdf
    В даден момент можеш да ползваш само един от трите входа - аналогов, цифров или УСБ.
    Друг е въпроса, дали може да плейваш музика по УСБ докато си играеш с конфигурациите - разгледай двата пдф-а, сигурно си пише.

Много благодаря, честно казано май за мен важи с пълна сила приказката "кьорав карти не играе" . Ще се поръчва, само трябва да видя доставката колко ще дойде

Вътре пак преобразува: даваш аналогов, сменя до цифров, от цифров пак преобразува до аналогов. Повтарям се: подкарай някой рс плейър, раздели каналите, ЧУЙ, и ако ти харесва: и мини-то ще ти хареса..
    Аз ползвам аналогов крос само за под 250-270 херца и пак е доста компромисно..Не че не свири по-добре от разни ...К ОТ, но се чува неестествено, по ред причини..Драсни дъното, процесора, рам, източник да коментираме..
    П.П. Иначе доколкото виждам са сложили аналогов вход, дето излиза директно на изхода, но това теб не те интересува, а и пътя дотам не се знае какъв е, но примерно може да се добави аналогов източник по този начин..
    Редактирано от Любомир Костадинов; 12 July 2016 в 23:54.
    Система 1 2016
    Демокрацията започва с първият хвърлен фас в кофата, слободията с първия хвърлен на земята.

dzwer's Avatar
    Членува от
    Apr 2009
    Възраст
    38
    Самия ДСП процесор на платката няма аналогова част!
    Цифровите входове не се конвертират до аналогови!
    Предишната версия с чип ADAU1701 има аналогови и цифрови входове в самия процесор, както и аналогови и цифрови изходи, но в тази нова версия се ползва чип ADSP-21489 който няма аналогова част.

Цитат Публикувано от dzwer Покажи мнения
    Самия ДСП процесор на платката няма аналогова част!
    Цифровите входове не се конвертират до аналогови!
    Предишната версия с чип ADAU1701 има аналогови и цифрови входове в самия процесор, както и аналогови и цифрови изходи, но в тази нова версия се ползва чип ADSP-21489 който няма аналогова част.
    Благодаря ти че си го написал така синтезирано. Аз като пиша все бъркам нещо..
    Система 1 2016

Дъното е това http://www.gigabyte.com/products/pro...px?pid=3475#sp
    Цената с доставката ще дойде към 500 кожи, което малко ме разколебава, но безплатен обяд няма. За момента издирвам схема за два от каналите, които ще захранват средите и високите. За ниските ще са клас Д . След нахвърляне на усилвателя ще тествам с компа и ще видим, но концепцията така или иначе е да е с dsp в самия усилвател.

dzwer's Avatar
    Членува от
    Apr 2009
    Възраст
    38
    Мога да ти предложа комплект съставен от:
    - платка с ADAU1701 - разработена от мой приятел;
    - платка с PCM5102 - разработката на Жоро за неговия XMOS;
    - платка с която се програмира DSP-то(оригиналния програматор е 80$), като функционалността е пълна с тази на оригиналния програматор.
    Ето ти линкове да разгледаш за какво става дума:
    http://www.360customs.de/en/2014/12/...4382-pcm5102a/ - на картинката е показано как се връзва DSP-то с допълнителния DAC.
    Тук има подробна информация за моето DSP, разгледай от началото проекта:
    http://www.latentlaboratories.com/dsp-01/
    Има страшно много информация и е точно варианта който ти искаш да изграждаш.
    Конфигурацията в DSP-то си я правиш сам, без никакви ограничения(само ограниченията на самото DSP) с неговата си програма SigmaStudio, която е безплатна.
    С тази конфигурация ще имаш 2 аналогови входа и 6 аналогови изхода.
    С допълнителен чип/платка можеш да подаваш и цифров сигнал към DSP-то, т.е. варианта който имам няма цифров вход изграден.
    Пиши на лични, ако те интересува този вариант.
    Но си иска занимавка от твоя страна да навържеш нещата и да наредиш блокчетата в програмата, но пък получаваш всички възможности на това DSP.
    Имам и модул Клас Д - разработен от колегата Ангел Кирев - shraika.
    Редактирано от dzwer; 16 July 2016 в 23:15.

Определено не мисля, че ще се справя или поне не и на този етап, но благодаря за предложението и за съветите. D стъпалата ги имам, даже малко около тях се завъртя цялата идея.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Мога да ти предложа комплект съставен от:
    - платка с ADAU1701 - разработена от мой приятел;
    - платка с PCM5102 - разработката на Жоро за неговия XMOS;
    - платка с която се програмира DSP-то(оригиналния програматор е 80$), като функционалността е пълна с тази на оригиналния програматор...
    Успя ли да подкараш вградените АЦП и ЦАП на 1701/2 с честота на дискретизация над 48kHz?
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

dzwer's Avatar
    Членува от
    Apr 2009
    Възраст
    38
    На 96kHz съм ги пускал и си свири, но намаля ресурса на процесора и някои неща не могат да се ползват.
    То се задава за целия процесор семплиращата честота, не може да са различни честоти за вход и изход.
    Но въпроси за версията с чип ADAU1701 по-добре да се дискутират в неговата си тема: https://bgaudioclub.org/showthread.p...niDSP-2in-4out

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    На 96kHz съм ги пускал и си свири, но намаля ресурса на процесора и някои неща не могат да се ползват.
    То се задава за целия процесор семплиращата честота, не може да са различни честоти за вход и изход.
    Но въпроси за версията с чип ADAU1701 по-добре да се дискутират в неговата си тема: https://bgaudioclub.org/showthread.p...niDSP-2in-4out
    За пускане, се пуска и на 192к. Мерил ли си аналоговия изход? Нещо над 30kHz, примерно?
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

dzwer's Avatar
    Членува от
    Apr 2009
    Възраст
    38
    Не съм мерил.
    Не знам кога ще ми остане време да си поиграя, че съм прибрал платките и не ги ползвам в момента.

outfaced's Avatar
    Членува от
    Dec 2007
    Възраст
    40
    Малко стара темичка ... но пък аз от скоро се радвам на едно такова като стриймър
    https://www.minidsp.com/products/str...ies/shd-studio
    https://www.minidsp.com/images/docum...D%20Studio.pdf

https://www.cepro.com/article/room_e...9oD4AYP1LoqZiY
    Класическите корекции тип еквалайзер е ясно, че могат да решат само малка част от проблемите с акустиката.
    Dirac се заиграват обаче и с корекции в тайминга и фазата и резултата най малкото е интересен.
    При мен има няколко много лоши проблема с акустиката ... единия говорител ми е в ъгъл, а другия с доста въздух покрай него. Освен това помещението е Г-образно и за финал няма врата и баса се разхожда, резонира и връща в още две стаи. Отделно ПДЧ мебелите резонират на 220-260 херца.
    На мерения с REW имам пикове на 40хц до +18дб и после дупка на 60-70хц от по -10дб и затихване/възбуждане на някои ниски честоти над 1 сек. (верно на ниски нива, но замазва нещата).
    Принципно бях решил да не давам повече пари за аудио, след като базата ми е такава, но това ме заинтригува и го взех на сляпо и не на последно място заради ревюто в тубата. Винаги мнението е субективно нещо, но Hans Beekhuyzen поне избягва да говори маркетингови али-бали.
    Все още продължавам да меря и да анализирам (от скоро има поддръжка на Dirac 2 и цялата процедура я почнах на ново), но на първо четене ...
    Проблемите в областта на баса почти ги няма вече. Съответно резолюцията се вдигна като го няма замазването. Изравниха се нивата на двата говорителя. Стереокартината направо се "отвори" (преди имах чувството че слушам почти моно). Позиционирането в пространството на отделни инструменти и гласове се подобри чувствително. Високите се избистриха и резолюцията и там се вдигна. Факт - неминуемо меренето е за едно място и оптимума е там, но дори и извън него има осезаемо подобрение.
    Но все пак нещата не са съвсем розови, или поне аз не съм го докарал до там. Играта с фазите малко прекалено разширява стереото и другото е, че високите станаха малко по доминанти от желаното. Сумарния ефект е, че в някои случаи гласове и инструменти започват да звучат прекалено въздушно и тънко.
    Друг минус на хартия поне е, че всичко се ресемплира на 96 kHz (приема и повече, но се downsample). На слушане обаче, като транспорт само (с един и същ дак накрая) аз разлика между SHD и един ентри ливъл стриймър на найм (ND5 XS) не чух.
    Та като тегля чертата съм доста доволен. Класическите аудиофили сигурно ще са много против такива груби вмешателства в сигнала, но интеграцията на Dirac и подобни в по ширпотребски продукти ще е нещо много хубаво за повечето потребители и решава много елегантно и на доста прилично ниво проблеми с кофти акустика, а донякъде и с кофти хардуер. При мен ако мога да го кажа с по малко думи - стана по музикално и си слушам повече музиката, а не кое как се чува точно.

Джаджата предлага и други интересни опции. Работи и като саундкарта на USB, макар че пак е само вид транспорт, понеже след това има дак. Има си операционна система и възможност за закачане на хард на USB и може самостоятелно без мрежа да свири. Или ако има NAS и сървър на него да чете директно от там. И една супер интересна опция, която не знам дали някога ще успея да тествам, но има два независими изхода, на които могат да бъдат пуснати различни части от сигнала и да се направи дигитален, ръчно настройваем активен кросовър, като системата си се грижи да оправи фазовите и тайминг проблемите (моделират се само кривите на сряза). Предпоставка са обаче два дака и два усилвателя след това. Или може би по вероятната опция за ползване на двата изхода - на единия изход е съб, а на другия нормална система. Интеграцията на съба тогава се прави в SHD-то.

И малко по в страни от темата, но един колега от немския форум сподели че варианта с дак (https://www.minidsp.com/products/str...-hd-series/shd) му е заменил досегашния Mytek
    https://www.audiosciencereview.com/f...streamer.4286/

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени