Страница 4 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Резултати 76 до 100 от 107

Тема: Мнение за говорители DBS

Да, това отдолу е фазоинвертора. Предпочитам да е с правоъгълна форма изработен от същия материал, отколкото с кръгъл пластмасов.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Прочетох някъде из форума, че честотите на срез на филтрите се избират спрямо говорителите или по точно да работят в най-линейната си част. Разгледах графиките на говорителите и избрах честоти на срез 1kHz и 4,5kHz . Измерих съпротивленията на говорителите през резистор от 10ома с толеранс 1%, мултицета ми не може да мери при тези честоти затова измерванията са правени с осцилоскоп. Използваният генератор е софтуерен. Сигналът подаден на говорителя и резистора е средно 2V RMS (не знам дали има някакво значение нивото на сигнала ).
    Ето и измерените съпротивления:
    C65O4 при 1kHz 9,1ома
    G5001 при 1kHz 7,5ома и при 4,5kHz 11,7ома Сториха ми се много 11,7 ома затова измерих и другия средно честотен говорител, стойността се оказа същата.
    E123 при 4,5kHz 9,6ома
    Филтрите ще са от втори ред, но за изчисленията на индуктивностите и кондензаторите ще разчитам помощта ви.

Разгледах подробно онлайн калкулатора, който ми изпрати sa-ex510,но няма къде да въведа всичките измерени съпротивления на говорителите за да изчисля филтрите.

С риск да бъда досаден, пак ще помоля някой от знаещите да помогне за филтрите

Конструктор на профи ОТ knockout11's Avatar
    Членува от
    Aug 2008
    Възраст
    31
    За проектиране на пасивни филтри без мерене с измервателен микрофон, то няма как да стане ! Със сметки на елементите е чиста загуба на време.
    Мога да помогна с измерване на колоната и проектиране на пасивния филтър. И ти вече да си го изработиш. Но трябва едното ОТ да дойде при мен за измерване.

Поздрави Краси
    http://www.soundwavepro.audio "SoundWave" Красимир Георгиев GSM: 0878267054 , проектиране, конструиране и измерване на профи ОТ

Смолян - В. Търново 278 км.
    Кофти
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Конструктор на профи ОТ knockout11's Avatar
    Членува от
    Aug 2008
    Възраст
    31
    Далечко си е, но с куриер ми е идеята...колко е тежка и обемна колоната ?
    http://www.soundwavepro.audio "SoundWave" Красимир Георгиев GSM: 0878267054 , проектиране, конструиране и измерване на профи ОТ

Благодаря ти Краси за включването. Несъмнено най-добри резултати ще се постигнат ако ти ги проектираш, но тези говорители не заслужават (поне според мен) толкова голямо внимание. Тонколоните ги правя за баща ми, а той не толкова взискателен. По нататък ще си правя за мен, но с по-качествени говорители, които заслужават повече внимание и средства. Иначе едната тонколона с говорителите тежи около 20кг (не съм ги теглил)

Гледах във Викиват филтри със същите честоти на срез на цена от 24лв броя, та ако не успея да изработя сам, от там ще закупя.

Снощи пак разгледах онлайн калкулатора, който ми изпрати автора на темата и успях да изчисля стойностите на елементите. Първо въведох съпротивлението на нискочестотния говорител и това на средночестотния при 1к херца, при което получавам стойностите на индуктивностите и кондензаторите само за долната гранична честота на филтъра Untitled1.png
    След това въведох съпротивленията на високочестотния и средночестотния измерени при 4,5к херца, така получих и стойностите на елементите при горната гранична честота на филтъра.Untitled2.png
    В крайна сметка филтрите изглеждат по този начин:3-WAY Crossover.png
    Не знам дали подхода ми е правилен, но това успях да измисля

От къде мога да закупя макари за индуктивностите и не полярни кондензатори, по възможност от едно място ?

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    От Викиват - Пловдив.

Във Викиват нямат макари (проверих в онлайн магазина, питах и по телефона) , други идеи?

Така и не успях да намеря макари затова си изработих от щперплат и пластмасова тръбичка.IMAG4965.jpgIMAG4966.jpg
    Използваният проводник е Ф0.8мм. Бобините с по-голяма индуктивност (2,95mH и 2,47mH) са с със фертна пръчка kaschke за сърцевина, а тези с по-малка индуктивност (0,67mH и 0,69mH ) са без. За изчисленията на броя на навивките използвах онлайн софтуера от по горните постове и след това ги измерих с генератор и осцилоскоп (нямам уред за измерване на индуктивност).
    IMAG4968.jpg Кондензаторите са полипропиленови от викиват. Първоначално навих бобони само за едното ОТ за проба. Звукът много ме впечатли, тези говорители въпреки ниската си цена заслужават специално внимание.
    Трябва да направя платка за филтрите и ще съм благодарен някой ако сподели как да подредя бобините за да не си влияят

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Сложи бобините в срещуположни ъгли. Осите трябва да са взаимно перпендикулярни. Бобината със сърцевината трябва да е далеч от магнитните полета на високоговорителите.

Дано съм те разбрал правилно. Ето как изглежда платката:Untitled.png

Така са добре разположени индуктивностите. Хубаво е между двете големи да има поне около 6-7см разстояние, а между малка и голяма поне около 5см. Колкото по-далече по-добре.
    Редактирано от wassilzaza; 6 December 2017 в 17:02.
    The Real Sound is Horn Subwoofer !!!

В момента разстоянието между малка и голяма е 4см, а между двете големи е 6см. Можеше да оставя и по-голямо разстояние, обаче нямам по-големи парчета гетинакс

DIN-45500 ingkunev's Avatar
    Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    48
    Примерно разположение на филтровите компоненти на двулентово ОТ
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Най-хубавите неща в живота, са и най-тихи ...

При мен малките индуктивности изглежда са на опаки, май щеше да е по-добре да ги завъртя с 90 градуса, но е малко късно, едната платка е готова, а другата се ецва
    IMAG4976.jpg Има място за вериги за изравняване на импедансите (зобели), но в моя случай не знам дали са необходими, защото филтрите са проектирани със съпротивленията на говорителите измерени при честотите на срез.

Така, както си ги разположил на последната снимка е добре. И разстоянията 4см и 6см не са толкова малко. Би трябвало влиянието между индуктивностите да е минимално. Както споменаха колегите гледай само тази с феритната сърцевина да е възможно по-далече от магнита на говорителите.
    The Real Sound is Horn Subwoofer !!!

Довърших и другите филтри, даже вече са на мястото си в кутията. Разстоянието на индуктивностите до първия магнит е не по-малко от 40см. Чудя се дали да облепя задните стени на кутиите със силиконова вата, според bass box 6 малко ще падне нивото. Кабелите са 1мм^2, мощността на усилвателя и 2х50W RMS и смятам, че няма нужда от по-дебела жица.
    Ето и някоя снимка:IMAG4977.jpgIMAG4978.jpgIMAG4979.jpgIMAG4980.jpgIMAG4987.jpg
    Остава да монтирам платката с филтрите на другото ОТ и да ги боядисам или облепя с мебелно фолио, не съм решил още. Не спирам да ги слушам и да им се кефя, много добре пеят . Нямам никакъв слушателски опит на скъпи и качествени системи, затова тази я слагам на първо място. Най-лошото е че не е за мен и скоро ще трябва да се разделя с нея

Oт какъв проект гледаш разположението на високоговорителите?

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Всъщност не съм гледал от никъде, по моя преценка ги разположих.

Щото е неправилно, но не се обадих в началото, беше вече изрязано, а аз не обичам да спамя

illusion's Avatar
    Членува от
    Sep 2015
    Възраст
    40
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Щото е неправилно, но не се обадих в началото, беше вече изрязано, а аз не обичам да спамя
    Буки, нека позная!
    Мидбаса от горе, а високотоновия по средата, нали?

Не позна
    Не че не може де...

Конкретно:
    http://www.hifi-wiki.de/index.php/Sonofer_SF_4

Страница 4 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени