Страница 5 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5
Резултати 101 до 122 от 122

Тема: Мнение за говорители DBS

Вероятно не съм избрал оптималното разположение на високоговорителите, но все пак като за първи три лентови ОТ съм доволен от резултата, за следващите ще се съобразя с повече неща и няма да бързам да режа . Тон колоните биха звучали и по-добре, от голямо значение е какъв е източника на сигнал, какъв е усилвателя. Сигналът е от лаптопа ми, а усилвателя го направих преди ОТ на базата на LM1875 свързани в мостов режим с над 40000uF капацитет на филтриращите захранването кондензатори и всички не полярни кондензатори са WIMA, но стига съм писал за него (съм се хвалил ) темата все пак е за озвучителни тела.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Ти си голям мераклия, евала за което, но защо първо не четеш или поне да гледаш картинки?
    ВЧ се набутва максимално близо до СЧ или баса, ако е 2 ленти.
    Виж как са го навряли от ДАЛИ:
    https://www.dali-speakers.com/loudsp...con/rubicon-8/

със зарязване на гривната!
    Има и още хиляди такива примери, а при тебе е обратното?

Вече баслето дали да е отгоре или отдолу и по-свалено са подробности

Дерзай нататък!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Може би по-умния съвет е да върне високочестотния 18мм назад спрямо мидбаса(средночестотния), та да ги сфазира механично и да го улесни при направата на филтри?

Бях наясно че високочестотният и средночестотният говорител трябва да са максимално близо и ги разположих максимално близо без да загрозя кутиите. Ако разстоянието е по-малко този талашит ще започне да се рони, ако ги бях изработил от по-качествени плоскости нямаше да е проблем да ги доближа максимално. За изрязването на високочестотния от долната страна не е лоша идея, но няма да мога да го уплътня добре и от там ще издиша, също така от долната и горната му страна са изводите на намотката и този от долната страна ще трябва да изкъртя. А това за нискочестотния да е по-голямо разстояние в моя случай дали е съвсем правилно, защото при мен нискочестотният не е баш нискочестотен, честотата на срез е на 1к херца, ако беше 100 200херца със сигурност мястото му е по на долу, но в случая той си е в известна степен и средночестотен (последното изречение не твърдя, че е така, проста така си мисля поправете ме ако греша)

Затова не се използва талашит, а шперплат и MDF

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    37
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения

Вече баслето дали да е отгоре или отдолу и по-свалено са подробности

Дерзай нататък!
    Напоследък се замислям дали по-подходящата конфигурация за букшелф не е с баса отгоре.
    Subsonic

Вече от доста време ги слушам тонколоните без да имам никакъв проблем, но днес като чели мощността на усилвателя беше по-висока (близо съм до трафопоста и мрежовото напрежението може да е надхвърлило 230волта) баса беше по-силен и така след като увеличих усилвателя (2х50W RMS ) докрай, даже леко влезе леко в клип, единия ниско честотен говорител започна да прекъсва. На ниски нива всичко е ок, но увелича ли повече прекъсва. Нямаше никакъв мирис на жица, нищо, просто взе да прекъсва. Имам и един 8 инчов говорител на същата фирма и той си замина по същия начин. Започвам да се замислям с каква жица ли са навити бобините им, вероятно не е с чиста мед. Някой имал ли е подобен проблем с тези говорители ? Дали може лесно да се поправи, без да се разлепя целия или направо нов да вземам ? Разбира се не си струва да го давам на майстор при положение, че цената му за нов е около 20лв

П.П. Определено тези тонколони не са подходящи за баща ми, че като удари някое питие ще са избити всичките говорители
    Редактирано от стефан990; 20 December 2017 в 17:28.

Реших да разглобя 8 инчовия говорител да видя какво му е дереджето, ако се справя почвам другия.
    IMAG5036.jpg Няма никакъв нагар на лаковото покритие. С ножче свалих лака от изводите на бобината, оказа се здрава, няма прекъсната намотка. Проблема е връзката между намотката и мустаците ( дано не бъркам наименованието на гъвкавите проводници)
    Ето как изглежда тя:IMAG5037.jpg Много фалшива връзка. Някаква идея как и къде да направя добра връзка, от горната страна на мембраната няма място иначе според мен там ще е най-добре.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Единствения способ, който знам е със запояване?

Да не би "мустаците" да са прекъснати?

Не, не са мустаците, те са здрави. Под онова черно лепило там е прекъсната връзката, то е гъвкаво почти като силикон и според мен от голям ход на мембраната се е скъсала жицата излизаща от бобината. Всъщност връзката ще е с поялник по-надеждна не се сещам. По важното е къде да я направя тази спойка. Ще премеря дали има място под трептилката на самата бобина. Даже може мустаците да ги прекарам по трептилката като направя няколко отвора, така ще се получи доста здраво и мустаците няма да са във въздуха

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Само не забравяй че нещо здраво вързано за нещо което се движи доста се движи също. Т.е. "Мустаците" не случайно са във въздуха, и неслучайно са залепени с меко лепило...

Разбира се, че с поялник! Лепилото е така, за конструктивна поддръжка-преходник

А на мустаките казват "мишури"!?
    И на тая и викат така, но тя не се сърди и да, няма мустаци!
    https://www.sportal.bg/news.php?news=376618

Осмицата е готова, лепилото което използвах е Moment universal. След обяд ще я тествам дали ще издтржи
    IMAG5045.jpgIMAG5050.jpgIMAG5051.jpgIMAG5052.jpg
    Мустаците (мисурите) ги залепих за трептилката за да не се разместят.

Тествах го около 10 минути с 30 херца без кутия, не мерих каква мощност му подавам, но хода на мембраната беше около сантиметър. Пак се прекъсна връзката на същото място.

Естествено

Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    35
    Естествено ако при ход 1см има недостиг на мустака той се опъва и прекършва.Затова мустака внимателно се мери и мисли как да е закрепен ,така че при максимален ход да не се прекършва и да не се удря в мембраната.Има много способи за направа които е по лесно да се покажат трудно да се обяснят.Разгледай снимки на говорители и как там е направено и помисли какви лепила са използвали хората.
    По добре силно и качествено отколкото слабо и некачествено.

Цитат Публикувано от стефан990 Покажи мнения
    Тествах го около 10 минути с 30 херца без кутия, не мерих каква мощност му подавам, но хода на мембраната беше около сантиметър. Пак се прекъсна връзката на същото място.
    Стига го мъчи това говорителче, какво искаш от него . В подходяща кутия си свири екстра, и е без пари. Само гледай да не го избушиш с кофти настройка на порта.

Днес продължих да го мъча с 30 минути на 30 херца при ход на мембраната по-голям от работния но този път издържа. Кутията за него е със свободен обем от около 40 литра и настройка на порта 38 херца. Лепилото което използвах за залепване на връзката между намотката и мустаците е секундно, според мен точно тази връзка не трябва да е еластична. За 6,5 инчовия мисля да взема епоксидна смола, според вас дали е подходяща за такива цели.

Аз пез цялото време говоря за запояването!

Здравейте, първо мнение от мен, въпреки че имам регистрация от години и чета форума редовно.
    Реших да споделя какво осъществих тези дни. Да започна от това, че съм студент и вкъщи слушам на усилвател с TDA7294 с леките модове от темата в подфорума за него, а в колата с Focal и суб DLS. Някак си в общежитието да слушам на компютърни колонки не ми допадаше и след като поразгледах темите с този говорител реших да спретна нещо.

Заданието е настолни bookshelf колонки, подходящи за филми и музика (фонова) докато работя на компютъра, с нисък бюджет.
    Първоначалната идея беше Иглите с FRS8, но място в тази стая просто няма..
    Пуснах няколко симулации с TS параметрите, които са дадени от производителя, както и с тези от съседната тема за измервания на това говорителче.
    Най-линеен звук се получаваше при затворен обем, обаче филмите вечер надделяват пред музиката(която повечето от вас, не могат да нарекат и музика), реших леко да увелича обема и да прибавя басрефлекс.

DBS C-6504-4, за мидбас, гледах че достига до 4-5000hz, избрах ВЧ E124, отново на същата фирма. Честотата на срез се колебаех между 4-4500, видях, че при 4300Hz при филтър от първи ред се получава концензатор с капацитет 4,7uF и бобина с 0.15mH, каквито има готови в Steady.
    Кутията е 13,5л чист обем, като БР е ф50, настроен на 45hz. Понеже вече в бриколаж и другите подобни не предлагат МДФ както преди а само ПДЧ, изпитах затруднение при разкроя. В Сливен обаче намерих място, където не е необходимо да закупя цяла плоча но имаше само 10мм МДФ. Изработих кутията от него, като лицевия панел е двоен. Сглобката е с henkel moment wood. Въпреки, че не можах да намеря в/около студентски вата и финиша не е готов, реших, набързо да навържа елементите за да видя дали си заслужават. Останах очарован. Звука не е като при Focal-а ми, но за моите уши и музиката, която слушам(през ютуб)се доближава доста.
    Остана финиша, който мисля да е от фолио. Въпрос: трябва ли с нещо да обработя мдф преди да лепя? Мислех си за фолиото на 3M, което съм лепил по автомобили и знам, че издържа на външни условия повече от няколко години.
    Нямам търпение да ги вържа към TDA-то и да ги чуя.
    Втория проект, със сигурност ще е с по-звучащи компоненти и с по-добър материал изпълнен Това е като за старт

Продължение с финиш. Не получих отговори, та влезнах в немския форум, където ги получих веднага. На МДФ-а трябва да се нанесе "sealant", който да го запечата от влагата и да спре да си отделя гадните стърготини и прашинки. Използвах Ceresit CT17, 2 ръце. За перфектен резултат се искаха няколко ръце шприц и шлайф, но нямам условия да включа компресора да ги пръсна. Всички ръбове минах с черен спрей. Все още не мога да реша окончателно какъв да бъде финиша и затова временно ще бъде черен сатен на Avery - такова имах излишно. Може би като се стопли с компресора ще се пръснат черни и ще има полиш до огледало, за да стане "черен пиано лак". За сега се връзват перфектно с черния монитор, компютър и периферия.
    5.jpg4.jpg

Страница 5 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени