Страница 9 от 10 ПърваПърва ... 5 6 7 8 9 10 ПоследнаПоследна
Резултати 201 до 225 от 235

Тема: Мощно импулсно захранване

Благодаря Наско. Мога ли от някъде да взема разделителен трансформатор или ако имаш такъв, който ти си правил да споделиш каква сърцевина си използвал и с колко навивки са първичната и вторичната намотка.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Благодаря и на теб supraphon, както и на всички за ценните съвети. Това захранване няма обратна връзка. Скоро сменях крайните на един професионален усилвател (захранването беше огромен тороид) и ми направи впечатление, че изходната маса е свързана към защитния проводник (земята). Проблем ли ще е ако ги свържа и на импулсното, според мен така пулсациите ще са по-малки?

Трябва задължително на импулсното да имаш Y кондензатори т.е. по един кондензатор от фаза и нула към изходната маса. Ако това нямаш не се чуди защо бълва смущения. Но тези кондензатори (обикновено 4.7нанофарада 400волта променливо) са специални, продават си се като Y2 кондензатори май издържат импулсно претоварване до 1 киловолт и основната им цел е тази да се свързват от мрежата към изходната маса и да осигуряват 100% гаранция че няма да пробият щото иначе ти е ясно какво става.
    Относно галваничното разделяне - разгледай този оптрон:
    https://store.comet.bg/Catalogue/Product/44818/
    Виж как се прави галванично разделяне с него, аз лично бих предпочел такъм метод пред варианта с разделителен траф. Естествено ще ти трябват 2 галванично разделени захранвания за двете страни на схемата.

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Входен филтър гледам че има. Входния филтър се включва към заземителния проводник.
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    62
    Разделителен трансформатор с приемливо качество към микрофонния вход можеш да използваш от старите радиоточки.
    Имат си изходен превключвател за регулиране на нивото. Сложи последователно на първичната намотка резистор към 0,5..1 к.ом. За всеки случай.
    Товарен резистор към 10...20 ома.
    При входно напрежение към 20 волта/50Hz можеш да определиш Ктр. за всяка степен. С това по осцилоскопа ще можеш да изчисляваш изходното от усилвателя напрежение.
    Очаква се този трансформатор да има THD<0,2%.
    Успех!

Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    34
    Е 10 вата но делителя ти е 1 кам 4 .Както каза колегата делителя трябва да ти е с отношение колкото усилва самият усилвател .Трябва да се подава към линеен вход .Тоест с входно ниво около 1 волт и вътрешно съпротивление поне 10-20 килоома .Подаването на микрофонен вход си е гавра и риск за лаптопа.Примерно датчика да ти е един резистор 0.3 - 0.8 ома последователно на основния товар и след него един потенциометър 10 килоома и едни след него както написа колегата диоди за защита на входа от претоварване.
    По добре силно и качествено отколкото слабо и некачествено.

Supraphon Трябва задължително на импулсното да имаш Y кондензатори т.е. по един кондензатор от фаза и нула към изходната маса. Ако това нямаш не се чуди защо бълва смущения. Но тези кондензатори (обикновено 4.7нанофарада 400волта променливо) са специални, продават си се като Y2 кондензатори май издържат импулсно претоварване до 1 киловолт и основната им цел е тази да се свързват от мрежата към изходната маса и да осигуряват 100% гаранция че няма да пробият щото иначе ти е ясно какво става.
    Относно галваничното разделяне - разгледай този оптрон:
    https://store.comet.bg/Catalogue/Product/44818/
    С такива кондензатори е филтъра. Ето как изглежда:Untitled1.jpg

Наистина ще е по-добре да използвам този оптрон, по компактен ще е делителя и ще има много по-малки изкривявания (мисля,че бяха 0.005%).
    Ще поръчам направо два за да може в бъдеще да измервам стерео. Какъв ОУ да взема ? Нали трябва да е за еднополярно захранване и да има ниско ниво на шум и ниски изкривявания. Може направо да са два двойни за стерео варианта. Захранването смятам да е с две батерии по 9 волта.

niki5
    Е 10 вата но делителя ти е 1 кам 4 .Както каза колегата делителя трябва да ти е с отношение колкото усилва самият усилвател .Трябва да се подава към линеен вход .Тоест с входно ниво около 1 волт и вътрешно съпротивление поне 10-20 килоома .Подаването на микрофонен вход си е гавра и риск за лаптопа.Примерно датчика да ти е един резистор 0.3 - 0.8 ома последователно на основния товар и след него един потенциометър 10 килоома и едни след него както написа колегата диоди за защита на входа от претоварване.
    Така ще го направя, няма да рискувам да повредя още една звукова карта и измерванията ми ще са по-коректни.

Взех си някаква китайска звукова карта за 6лв просто да имам звук
    Харесах си една от алиекспрес, ама не знам дали е подходяща за лаптоп.
    https://ru.aliexpress.com/item/PIFI-...1-530872c55d49
    Някой може ли да ми предложи що годе добра звукова карта на цена до 30-40лв ?

Измерих пулсациите на захранването.
    IMAG4298.jpgИзмерени между изходната маса и +62 волта, без защитния проводник да е свързан към земя.

IMAG4297.jpg Между изходната маса и защитния проводник (кутията), без да е свързан към земя.

IMAG4300.jpg Между изходната маса и +62 волта, със свързан към земя защитен проводник.

IMAG4299.jpg Между изходната маса и защитен проводник свързан към земя.

IMAG4301.jpg Между изходната маса и +62 волта (изходната маса е свързана към заземения защитен проводник)

Сондата на осцилоскопа ми е 10:1

На снимките се вижда, че пулсациите са най-малки при обединена изх. маса и заземен защитен проводник. Така обаче не е галванично разделено ниското от високото напрежение. Ако се сложи кондензатор с по-голям капацитет между изх. маса и защитен пров. ще се понижат ли пулсациите? И един глупав въпрос, може ли да се свърже паралелно на кондензатора бързо действащ предпазител 0.1 ампер например, който да прекъсне веригата при нужда ?

Намерих още една звукова карта която ми харесва
    https://ru.aliexpress.com/item/SA902...0-bf9f73ede869
    Обаче никъде не видях буксата за жак 3.5мм дали е за микрофон и чрез USB ли се свързва с компютър?

Казах ти как трябва да свържеш изходната маса към мрежата - с два кондензатора към фаза и нула - Y кондензатори (капацитета съм ти писал какъв е).
    С това „осцилоскопче“ дори не можеш да видиш иглите които са най-лошото нещо в изхода на едно импулсно, те остават между сампълите на входното АЦП.

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Този съвет е опасен.
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

Не знам за масите, но в последната схема, са угрешени стойностите на R38 и R43. Общата им стойност трябва да е между 2.2M и 10M. Пак заедно, трябва да са за над киловолт...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    62
    Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    Казах ти как трябва да свържеш изходната маса към мрежата - с два кондензатора към фаза и нула - Y кондензатори (капацитета съм ти писал какъв е).
    С това „осцилоскопче“ дори не можеш да видиш иглите които са най-лошото нещо в изхода на едно импулсно, те остават между сампълите на входното АЦП.

Обърни внимание на CY1,CY2и CY3. Задължително керамични, поне 1KV . Филтъра на входа също. Останалата част от схемата е примерна.
    Редактирано от rope; 9 April 2017 в 22:27.

Разгледах различни схеми за импулсни захранвания, изходната маса и защитния проводник (земята) на някои от тях са свързани. В момента и при моето захранване са свързани, защото пулсациите са по-ниски. Но дали е проблем, опасни ли е да са свързани ? Днес правих сравнение как звучи екселата с импулсното захранване и със стабилизиран токоизправител към който свързах по 10000uF на рамо в близост до усилвателя. ОТ които имам не са нищо специално: IMAG4185.jpg Мид басите са японски от синтезатор KORG, високочестотните са BIEMA BMH1301. Разлика в звученето с различните захранвания не открих. Разлика със сигурност има, но ОТ не са толкова добри, звуковата карта да не говорим и капацитета на кондензаторите на стабилизатора не е достатъчен (стабилизирания токоизправител е с мрежов трансформатор).

Цитат Публикувано от rope Покажи мнения
    ...Задължително керамични, поне 1KV...
    Не, задължително клас Y1. Те са малко по-специални. Конструкцията им е такава, че не позволява да се получи пробив между двата електрода на кондензатора.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

ittso
    Не знам за масите, но в последната схема, са угрешени стойностите на R38 и R43. Общата им стойност трябва да е между 2.2M и 10M. Пак заедно, трябва да са за над киловолт...
    Не знаех, че стойността на тези съпротивления трябва са над 2.2M омa. При захранване с мрежов траф между изходната маса и земята се свързва 100к ома резистор, от там съм се подвел.
    Масите в момента изглеждат по този начин:
    Untitled2.jpg
    Supraphon
    Трябва задължително на импулсното да имаш Y кондензатори т.е. по един кондензатор от фаза и нула към изходната маса. Ако това нямаш не се чуди защо бълва смущения. Но тези кондензатори (обикновено 4.7нанофарада 400волта променливо) са специални, продават си се като Y2
    Скоро ще поръчам части от комет и ще сменя Y кондензаторите с 4,7nF.
    Редактирано от стефан990; 10 April 2017 в 22:12.

В последната схема изглежда правилно опроводяването на масите.

При така свързани маси не мога да измеря никакви пулсации на изходите (без товар) с осцилоскопчето. Няма как да няма пуслации и смущения, обаче не мога да ги измеря ( за сега не се и налага).

Проблема със защитата от късо на изхода си остава. Без абсолютно никакъв товар (само резисторите по 10к които разреждат кондензаторите) не се задейства при включване на захранването, но и при най-малкия товар (ексела на която е прекъсната веригата, на мястото на терморелето и консумацията й е около 2мА) защитата сработва.
    В момента токовата защита изглежда по този начин:
    Untitled4.png
    Хрумнаха ми някои промени по нея, с които при първоначално включване катода и гейта на тиристора ще са шунтирани. Едва когато големите електролитни кондензатори се заредят до примерно 100волта, транзистора който в случая е шунт, ще се запуши и защитата ще работи нормално.
    Ето и схемата след промените:
    Untitled3.png
    Тези промени още не съм ги реализирал, затова ако имате по-добра идея ще се радвам да я споделите

Направих промените по защитата от късо. Сега при първоначално включване защитата не работи. При натискане на бутона за включване първо се захранват драйверите (IR2110) , след тях плавно стартира генератора на импулси (IR2153), следва цъкането на първото реле (през резистор 470ома 10вата се зареждат електролитните кондензатори), след около 1.5 секунди (кондензаторите са заредени до около 100-120волта ) защитата преминава в нормален режим, след още около 3 секунди цъка и второто реле. Времето за стартиране на захранването е между 5 и 6 секунди. Недостатъка на защитата (поне според мен) е че при наличие на късо съединение, още преди да е стартирано захранването резистора през който се зареждат големите електролити ще се изпече, без да може тя да сработи. Но ключовете и всичко останало ще е здраво.
    След направените промени без да искам я проверих дали работи, допрях проводниците на +60 -60волта . За малко да оглушея .
    IMAG4305.jpgIMAG4307.jpgIMAG4311.jpg
    Смятам, че захранването вече е готово за експлоатация. Ако се наложи ще заменяна високо волтовите електролити с по-големи, но това след като тествам с четирите ексели.Ще направя и измервания, когато пристигне звуковата ми карта (поръчах от алиекспрес).
    Ето цялата схема на захранването:SCHEMATIC1.pdf
    Има доста промени от началния й вид, дано съм ги отразил всичките.
    Ще кача и платките както и файловете от sprint layout и orcad (надявам се да са полезни на някой като мен), но първо трябва да ги пооправя.
    П.П. Спомням си адаша беше писал някъде, че захранването щом грее не е в режим. В момента без товар както и с не толкова голям товар, не грее нищо. Последно го товарих с около 500 вата за 30 мин. радиатора на ключовете беше студен, RC веригата на първичната също, трафа студен, бяха топли само радиаторите на греца и изходните диоди, което според мен е нормално.

Качвам и останалите файлове, ако някой реши да си го сглоби ще са му полезни
    Импулсно захранване с ШИМ 1500w.rar

Ако ще се ползва професионално би било добре да му се направи тест съгласно IEC 801-4 за устойчивост на импулсни смущения в мрежата?

Много голяма платка, в друга кутия... кабели, жици... Измислил си го вече както и да е. Дано ти служи вярно дълги години.
    Виж на клипчето, човека го е направил и казва че е 1кW. Импулсното се показва на 9мин, схемата има линк под описанието на клипа.

stef
    Ако ще се ползва професионално би било добре да му се направи тест съгласно IEC 801-4 за устойчивост на импулсни смущения в мрежата?
    Не, няма да се използва професионално, за вкъщи е.

audiomaster69
    Много голяма платка, в друга кутия... кабели, жици... Измислил си го вече както и да е. Дано ти служи вярно дълги години.
    Виж на клипчето, човека го е направил и казва че е 1кW. Импулсното се показва на 9мин, схемата има линк под описанието на клипа.
    Платката наистина е голяма, с толкова електролитни кондензатори трудно бих я направил по-малка. Върти ми се в главата по нататък да потърся някоя схема за повишаване фактора на мощността и да начертая нова платка (така или иначе платката е голяма поне да има за какво ) Но сега имам по-важна работа, трябва да направя 4 ексели, а платката за тях не е готова. Скоро ще пусна нова тема за тях.
    П.П. Захранването от клипа силно ме съмнява да изкара 1000вата.
    Редактирано от стефан990; 24 April 2017 в 15:47.

А защо ти е корекция на фактора на мощността? С какво пряко подобрява експлоатационните параметри на захранването? Верно че за мрежата е по-добре, но за теб лично активен PFC ще влоши значително електромагнитната обстановка около захранването и в мрежата според мен. Макар че самото импулсно си е достатъчен смутител. Може да се ориентираш към пасивна корекция на фактора на мощността с дросел между гпрец-а и филтровите електролити, но тогава ще имаш по-ниско напрежение на електролитите - ще трябва да работиш сигурно с около 230 волта.

Идеята за фактора на мощността ми дойде, защото захранването така или иначе е голямо. Ако може да се добави PFC ще стане още малко по-голямо, но захранването ще е по-ефективно. Мисля си, че с PFC капацитета на високоволтовите електролитни кондензатори ще може да се намали почти наполовина (кондензаторите ще се зареждат почти през целия полупериод). Може и да греша, поправете ме ако е така. Наистина смущенията ще се повишат. Според мен най-добре е да се насоча към квазирезонансен преобразувател. При него смущенията ще са много по-малко, КПД-то ще е по-високо, но за сметка на това схемата ще е по-сложна и самото изпълнение също. Вчера разглеждах снимки на профи усилватели и ми направи впечатление, че има не малко с импулсни захранвания (най-вероятно квазирезонансни). Засега ще ползвам импулсното с ШИМ пък по-нататък ще видим. Сега най-важното е да направя читава платка за Excela v2.1 от тази тема:https://bgaudioclub.org/showthread.p...-%D1%81-Excela и да сглобя и аз един усилвател

П.П. Какво представлява пасивната корекция на PFC, може ли един линк да попрочета ?
    Редактирано от стефан990; 25 April 2017 в 17:04.

Страница 9 от 10 ПърваПърва ... 5 6 7 8 9 10 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени