Страница 2 от 94 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 12 27 52 ... ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 2348

Тема: Hi Res audio on tape cassette

Цитат Публикувано от milen petrov Покажи мнения
    Не знам точните названия на някои неща ,но ще опитам да обясня.
    Предполагам всички са виждали макар и само по телевизията как се записва в истинско студио.
    На лента широка около 4-5см и на нещо като магнетофон.
    Записа би трябвало да е аналогов.
    Главите дали са стационарни или подвижни като на видео не знам.
    Ако се въртят то и обема информация на площа на лентата е повече.
    Та от тези ленти после се записват плочите и последващите рипове.
    Значи ако съм прав именно аналоговия запис и звук е най верен ....
    Има много теми за вярност на звука. Детайла е част от това звука да е верен. Факт обаче е, че днес дигиталният запис измества лентата. Ако имате дигитален пулт и озвучавате концерт, то може директно да го запишете в самият пулт. При лентата си е друго и когато се прави запис в студио на практика се прави корекция спрямо лентата, за да се запише звука, който тон режисьора е сметнал за добър.
    Hi res audio го има, като понятие за дигитален носител, но когато направим запис на лента той ще е различен и това ще зависи от:
    1. Източника
    2. Рекордера
    3. Лентата
    Дали може да се каже, че най-детайленият и най-близкият до оригинала от всички тези копия е hi res audio?
    Редактирано от Sasho_fenna; 17 May 2016 в 12:44.
    Живота е твърде кратък, за да слушаме лошо hi-fi...

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Митака. fenkiller's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    44
    Сашо,
    Миля че нещо се омесват нещата...
    В цифровото аудио табела за HiRes се слага/разбира възможността на контейнера/носителя да съдържа висококачествен запис а не , че съществуващия в него е такъв. Например ако запиша и то с ниско ниво от радиоточката нещо,ама с яко АЦП в WAV 24/192 (стерео DVD-Audio например) това няма да направи "звука" HiRes, нито ще накара слушателя да харесва радиоточките и звука им ...
    Ако трябва да приравняваме аналогови носители с цифрови определение за HiRes би било например:
    2-track, 38cm/s на Emtec PER525 !
    А какво/какъв звук ще запишем , с какво средно ниво , как/от кого ще е режисирано , как ще звучи на система X, колко ще е "верен" записа ... са други неща....
    Форматите и носителите не определят съдържанието - просто някои от тях не осигуряват възможност да носят добро съдържание по презумпция (поради технически недостатъци/ограничения...)...
    Поздрави!
    Митака.
    Музиката е от значение , а не техниката!
    Най обективната оценка за една аудио система , е субективната(особено тази на собственика и!)!
    Kill With Power! DIY! DIY! DIY!

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Значи ако съм прав именно аналоговия запис и звук е най верен ....
    E , и при записа на винила се слага RIAA и кое му е верното след това ? Пък някои плюят по Еквилайзера на Симов !

Ретрофил Виктор Симов's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    50
    Аз не се засягам вече на обиди към мен, защото само аз получавам наказания във форума, ако опитам да се защитя!
    EQ-то е необходимост да се направи корекция на звука, който звук е бил претупан преди това от тонрежисьора... Дали ще е касета, плоча, диск или това съвременното дето не мога да му свикна с наименованието ( онова горе на спътника), то всяко едно издание звучи коренно различно от неговото братче! Една и съща тава, звучи различно според издателя си! Hansa си имат свой тонрежисьор, който има уши за това което той смята, че е редно да бъде. Балкантон имаше друг тонржисьор, който също имаше уши и също смяташе, че неговата настройка е вярната! Машините на двете компании бяха на отлично ниво, но разлика в звука съществува в крайния продукт! Едно и също, но записано по различен начин, звучи различно! Затова и си ползувам EQ-то, та и ушите ми пукат в старанието си да получа звук, който на мен ми харесва и смятам, че такъв е редно да бъде! За мен е крайно важно да почуствувам детайлите и ако липсват, то си ги доставям с EQ-то, щото моето ухо не е еднакво с ухото на тонрежисьора. Сега очаквам и да ме обявите за глух..., ама на мен не ми пука! Важното е да съм щастлив!

Лястовичките са символ на пролетта и чудесното настроение!

Мнозина страдат при слушане от липсата на бас, хремави среди и заглъхнали високи! Не са ви виновни нито усилвателя, нито ОТ-тата, нито устройствата възпроизвеждащи източника...! Виновен е тонрежисьора, дето главата му вече е дала "заето" и е решил така или онака да направи записа. Просто така е преценил човека! Е да, ама на мен не ми харесва и си правя съответните корекции! Какво общо имам аз, че неговата глава го е боляло!? Пари съм дал, да чуя това което съм искал да чуя! Имаме и възможността да търсим и друг издател разбира се, но понякога се удря на "камък" и се задоволяваме с това което сме открили. Та сега да задам аз въпроса, може ли да се слуша диско или онази АРНБ( не зная как се пише) без бас? Ми не! Можем ли да слушаме Райна Кабаиванска хремава!? Или пък да се слуша каквато и да е музика без ясни високи (т.е. да е глухо)? Чинелите мязат на перкусии!

Сега вече ако ме налази Тарамбукито, то ще ми прилича повече на рототоми и пак ще трябва да ползувам EQ!

Рядкост е да се случи наистина добър запис, дето не е наложително да се ползува EQ. Това важи и за аналог, и за дигитал.
    Повечето ми носители са закупени и да ви призная, че по-рядко ползувам EQ-то при грамофона.

Красиви птички са лястовичките и чудесно чуруликат...

Членува от
    Feb 2016
    Възраст
    55
    Забравяме в тези дигитални времена, че в много области цифровите технологии все още догонват аналоговите.
    Хубав е примерът с цифровото видео. Бях чел преди време как Sony (на не помня кое Hi Expo) представили най-новият си 4K Ultra HD проектор, способен да прожектира видео на 300 инчов екран в резолюция 4096 × 2160. Доколкото знам това за момента е върхът на сладоледа. Тези 300'' (към 7.5м диагонал) са все още много далеч от 22 метровите IMAX екрани и независимо от това какво си мислят младежите, които ходят ''на кино в мола'' аймакса е лента, а технологията е чисто аналогова. Това дотук в пълна степен важи и за фотографията - и там милионите пиксели имат да догонват детайлността и натуралният тонален баланс на хубавата лента.

Ясно, че лентите не са още за изхвърляне, но при аудиото нещата май не са така еднозначни. Лично аз не виждам как, а и не виждам защо трябва да се дефинира понятието ''запис с висока резолюция на лента'' Hi Res е термин отнасящ се единствено до техническите спецификации на цифрови аудио формати и само това. В този смисъл примерът, който дава по горе fenkiller е много точен. Всички сме слушали отвратително звучащи Hi Res записи и перфектни CD-та. Някои сме изхвърляли и плочи.
    Съгласен съм с мненията, че най-важният фактор за това, колко е качествена музиката, която слушаме (независимо от резолюцията) е човекът зад пулта.Лично мен много ме радват пичовете от Telarc, свалям шапка пред майсторството и професионализма на Al Schmitt и съм съм сигурен, че всеки тук си има свои фаворити.

Цитат Публикувано от minimal Покажи мнения
    ... аналоговият запис трябва да служи за репер на цифровите хай-рес формати.
    Eто картинка, която според мен онагледява казаното от minimal:

hi-res audio.jpg

Излиза че целият напън за високи резолюции е с едничката цел последната синусоида да заприлича на първата.

В цитираната в началото на темата статия, много ме усмихна това, че музикални сайтове предлагащи Hi Res
    записи рекламират продукцията си с думите: “sounds just like the analog master tape”. Защо ли?
    Войната между аналоговия и цифровия звук не е свършила и не бива да свършва. Ще е лошо, ако има окончателен победител.
    Редактирано от tjana; 17 May 2016 в 23:09.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от tjana Покажи мнения
    Забравяме в тези дигитални времена, че в много области цифровите технологии все още догонват аналоговите.
    Хубав е примерът с цифровото видео. Бях чел преди време как Sony (на не помня кое Hi Expo) представили най-новият си 4K Ultra HD проектор, способен да прожектира видео на 300 инчов екран в резолюция 4096 × 2160. Доколкото знам това за момента е върхът на сладоледа. Тези 300'' (към 7.5м диагонал) са все още много далеч от 22 метровите IMAX екрани и независимо от това какво си мислят младежите, които ходят ''на кино в мола'' аймакса е лента, а технологията е чисто аналогова. Това дотук в пълна степен важи и за фотографията - и там милионите пиксели имат да догонват детайлността и натуралният тонален баланс на хубавата лента...
    Това е така. От друга страна, увеличавайки резолюцията на изображението, както и максималния брой цветове които могат да бъдат възпроизведени, неизбежно ще бъде достигната граница, след която човешкото око* няма да е в състояние да разграничи повече. Същото важи и за аудиото.
    * да се разбира: око заедно с машинката обработваща изображенията
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Jun 2011
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    граница, след която човешкото око* няма да е в състояние да разграничи повече. Същото важи и за аудиото.
    Not even close : 576 megapixels human eye

Същото важи и за аудиото. DSD си е чисто разочарование, слушам го на висок клас система.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Не ставай буквоедец. Ако днес няма подобни формати, за масова/публична употреба, то утре ще има. Да припомня какви бяха мобилните телефони и компютрите преди 10 -15 лета?
    Всъщност, накъдето задуха пазара, това ще се появи. Че като гледам на какво масово се слуша музика - мобилни телефони и блутуут супер-луфери за тях, може и да се окаже че греша...

Членува от
    Jun 2011
    какви бяха мобилните телефони и компютрите преди 10 -15 лета?
    Kaкви бяха, аз съм с първите си в живота лаптоп и gsm от 2007-8 година, мисля да карам с тях поне още толкова без никакви проблеми.
    И поне на моята система не чувам DSD да звучи по-добре от 16/44, точно обратното, при система за над 16 хиляди лева.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от minimal Покажи мнения
    Kaкви бяха, аз съм с първите си в живота лаптоп и gsm от 2007-8 година, мисля да карам с тях поне още толкова без никакви проблеми.
    Много излизаме от темата, но за последно. Ако си с мобилен компютър, на база на нещо подобно, си направо супер. По великден, като отвориш някоя по-шарена страничка, с няколко флаша, за коледа тъкмо ще можеш да я разгледаш...

Why hi res audio on tape cassette?

Защо ми е притрябвало?
    Защото чух нещо и си дадох сметка, че малко хора имат системи, на които могат да го чуят. Защото ако мога да запиша детайла на лента и постигна максимална близост до оригинала на звук ще се получи нещо, което си няма име. Все пак ако качеството е в пъти по-добро от други записи то няма как да се сложи в графата с другите записи. Трябва да го наречем някак.

Членува от
    Jun 2011
    Много излизаме от темата, но за последно. Ако си с мобилен компютър, на база на нещо подобно, си направо супер. По великден, като отвориш някоя по-шарена страничка, с няколко флаша, за коледа тъкмо ще можеш да я разгледаш...
    Не съм с подобно, всичко ми се отваря на момента и гледам хай-деф филми без проблем, с уиндоус виста оригинален за 230 лева съм вече 9-та година. Такива коледа моледа при мен не минават, всичко е перфектно.

А кой ти каза, че точно истинско DSD слушаш?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

mityooo's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    56
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    А кой ти каза, че точно истинско DSD слушаш?
    Е не виждаш ли?
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Омръзнало ми е от тъпанари с "принципи" !!
    0898578595

Цитат Публикувано от Виктор Симов Покажи мнения
    ......Една и съща тава, звучи различно според издателя си! Hansa си имат свой тонрежисьор, който има уши за това което той смята, че е редно да бъде. Балкантон имаше друг тонржисьор, който също имаше уши и също смяташе, че неговата настройка е вярната! ........

Едно и също, но записано по различен начин, звучи различно! Затова и си ползувам EQ-то, та и ушите ми пукат в старанието си да получа звук, който на мен ми харесва и смятам, че такъв е редно да бъде! За мен е крайно важно да почуствувам детайлите и ако липсват, то си ги доставям с EQ-то, щото моето ухо не е еднакво с ухото на тонрежисьора. Сега очаквам и да ме обявите за глух..., ама на мен не ми пука! Важното е да съм щастлив!

Лястовичките са символ на пролетта и чудесното настроение!

Мнозина страдат при слушане от липсата на бас, хремави среди и заглъхнали високи! Не са ви виновни нито усилвателя, нито ОТ-тата, нито устройствата възпроизвеждащи източника...! Виновен е тонрежисьора, дето главата му вече е дала "заето" и е решил така или онака да направи записа. Просто така е преценил човека! Е да, ама на мен не ми харесва и си правя съответните корекции! Какво общо имам аз, че неговата глава го е боляло!? Пари съм дал, да чуя това което съм искал да чуя! Имаме и възможността да търсим и друг издател разбира се, но понякога се удря на "камък" и се задоволяваме с това което сме открили. Та сега да задам аз въпроса, може ли да се слуша диско или онази АРНБ( не зная как се пише) без бас? Ми не! Можем ли да слушаме Райна Кабаиванска хремава!? Или пък да се слуша каквато и да е музика без ясни високи (т.е. да е глухо)? Чинелите мязат на перкусии!

Сега вече ако ме налази Тарамбукито, то ще ми прилича повече на рототоми и пак ще трябва да ползувам EQ!

Рядкост е да се случи наистина добър запис, дето не е наложително да се ползува EQ. Това важи и за аналог, и за дигитал.
    Повечето ми носители са закупени и да ви призная, че по-рядко ползувам EQ-то при грамофона.

Красиви птички са лястовичките и чудесно чуруликат...
    Използването на EQ е лесно решение, но наистина е лош начин да накараш несвирещата система да ти хареса. Какъв е проблема?

1. Ако имаш лош усилвател.
    2. Ако имаш лоши плеъри.
    3. Ако имаш лоши ОТ.
    4. Ако имаш съвкупност от 1,2 и 3.

При тези случай EQ само ти замазва ушите и уш има ефект. Разбира се ако го ползваш си е твое право и няма лошо, просто ако имаш желание и възможност да градираш в аудиото, ще трябва да откриеш наторалният звук без EQ.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Със съжаление констатирам, че за толкова години дискусии, разяснения, спорове и всякакви теми и в тоя Форум, много хора не разбраха, че еквализирането не оправя проблемите на записа а на акустиката на помещението, на ОТ...(изобщо на системата, като за всяко звено от нея има различна тежест).

Записите се правят така, че да звучат прилично на всякакви системи. От такава в автомобил, до такава с много претенции на хай-най експо. Т.е. един и същ запис, звучи коренно различно, от прилично, до много зле, основно заради по-горе изброените зависимости. Понеже, за всеки един от нас са различни в различните условия, при които слушаме.

Звукорежисьорите в общи линии знаят как да направят по-впечатляващ запис, отговарящ на повечето по-високи критерии. Да, ама реалният пазар налага друго.

В тази връзка, IMHO, ползването на еквализиране, за коригирането на недостатъци в акустичен план е по-малката злина от неизползването и слушането на "каквото излезе"... Разбира се, много системи, изобщо нямат нужда от подобни мерки.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Към Bis

Ти какво мислиш за детайлен запис върху лента?

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Ако еднакво дефинираме "детайл", ще е много по-добре за дискусията. Не мисля обаче, че е възможно това да се осъществи лесно и да има еднаквост в анализа за всички...

За мен резолюцията в качеството (и детайла като компонент от него) в магнитният звукозапис, е тясно свързано с обема информация, която може да се запише. В стандартизираните изделия, това е свързано с вида на лентата и нейната скорост (говорим за аналогов запис на нея). Т.е., освен на високоскоростен запис и на подходяща лента, това не може да се осъществи. Каквото и да дъвчем, въртим и сучем. Просто ограниченията на технологията.
    Но големият проблем е после...колко време ще съхраним тази резолюция при стареене на носителят, размагнитване, копирефект... Т.е., отново ограниченията на технологията.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Цитат Публикувано от tjana Покажи мнения
    ...
    Отдавна мечтая за слепи тестове на едното и другото...
    Леле какъв майтап и изненади ще паднат, като никой не знае какво слуша и как да го оцени. Само, дето никой не иска да си обърка подредеността в главата и вярванията в едно или друго.

Да живеят провокациите, които ни карат да виждаме, че има и друга действителност, от тази, която ни се набива!

Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    Ако еднакво дефинираме "детайл", ще е много по-добре за дискусията. Не мисля обаче, че е възможно това да се осъществи лесно и да има еднаквост в анализа за всички...

За мен резолюцията в качеството (и детайла като компонент от него) в магнитният звукозапис, е тясно свързано с обема информация, която може да се запише. В стандартизираните изделия, това е свързано с вида на лентата и нейната скорост (говорим за аналогов запис на нея). Т.е., освен на високоскоростен запис и на подходяща лента, това не може да се осъществи. Каквото и да дъвчем, въртим и сучем. Просто ограниченията на технологията.
    Но големият проблем е после...колко време ще съхраним тази резолюция при стареене на носителят, размагнитване, копирефект... Т.е., отново ограниченията на технологията.
    Добра логика.
    Ще кача в края на седмицата няколко парчета с доста изразени детайли. Ще е интересно, кой какво ще чуе на собствената си система. Ще тествам да запиша тези парчета на лента и ще видя резултата.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Не е само логика а реалност.
    Дискусията е, като да се спори, дали чашата е наполовина пълна или наполовина празна.
    Може просто да се сложи на везната и да се установи, че в нея има 96,3 милилитра.
    Това е моята философия, вместо до безкрайност да се спори кой, как я вижда.

Не е само логика а реалност.
    Дискусията е, като да се спори, дали чашата е наполовина пълна или наполовина празна.
    Може просто да се сложи на везната и да се установи, че в нея има 96,3 милилитра.
    Това е моята философия, вместо до безкрайност да се спори кой, как я вижда.
    Защо го разглеждаш, като спор?
    Ако се съгласим, че Х парчета са достатъчно детайлни и същите тези парчети се запишат на лента и там детайлите са ясно и отчетливо записани, то трябва да се измисли определение за този тип.
    Просто ще тествам, а може и да не се получи, кой знае?

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Мисля, че за всички е ясно, че на който и да е касетен дек, със скорост 4,75см/сек., няма как да се достигне обема информация, съответно детайлността който се записва на 38см/сек!? Пряко свързани са и с динамичният диапазон. Колко прецизно ще чуеш микродетайл, силно зависи от него...
    Т.е., сравняването ще е като да мериш на око 8 етажен блок с Бурдж Халифа... безсмислено е.

Мисля, че за всички е ясно, че на който и да е касетен дек, със скорост 4,75см/сек., няма как да се достигне обема информация, съответно детайлността който се записва на 38см/сек!? Пряко свързани са и с динамичният диапазон. Колко прецизно ще чуеш микродетайл, силно зависи от него...
    Т.е., сравняването ще е като да мериш на око 8 етажен блок с Бурдж Халифа... безсмислено е.
    Забравяш, че звука няма как да се скрие, а нали и целта е да се върви напред.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Така де...но отново опираме до това да дефинираме еднакво "детайл", т.е. до еднакво претегляне на критериите за оценката му. Плюс психоакустическите особености на слуха на всеки един от нас... И влизаме в зоната на здрача на субективизма, от който така силно искам да се отдалечим, говорим ли за общовалидна система за оценка и единен критерий.
    Иначе, единият мери чашата в литри, другият в метри, третият в децибели...

Страница 2 от 94 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 12 27 52 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени