Страница 4 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Резултати 76 до 100 от 108

Тема: Дискретен заместител на STK4241 и подобните нему

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28
    Добавяй, добре е да има.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Малко съм разтроен. Ако защитата от претоварване си върши работата, каква е вероятността за пробив в краен транзистор?
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28
    Хората са много изобретателни. Транзистора може да пробие по напрежение. Може да не пробие веднага, а след време. Ти ще сложиш високоволтови, но друг може да реши да ръга каквито има налични. Защитата от право напрежение в изхода пази основно ОТ. Когато тя се задейства ремонтите са в кърпа вързани, но поне ОТ може да опазим (често говорителите им са по-скъпи от чипа). Не знам как си я представяш реализирана, ако е с реле, то може да се направи и отложен старт, който ще "развърже" възможността от ползване на екзотични ОВ, поляризация на електролита там и всякакви благинки.

Отделен въпрос за IC -платката: Има ли как да замениш TO126 със SOT223 и всичко освен крайните да остане smd?
    Редактирано от Lyubcho_88; 31 March 2017 в 14:21.

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Който не може да си сметне транзисторите ще си бере мембраните от пода
    По въпроса, замяна на ТО-126 ще проуча какви са възможностите. На първо четене не намиран нищо дето да ми хареса. Необходимо ни е: пробивно напрежение минимум 160 волта, по-добре 200, възможност да разсейва 1 W при 40-60 градуса. Има едно друго съображение за използването на ТО-126, транзисторите са зартягат заедно с малко термопаста. Еднаквата им температура (и еднакъв тип) е важна за правилна работа на термо компенсацията.
    Редактирано от galinvayov; 31 March 2017 в 14:37.
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

Цитат Публикувано от galinvayov Покажи мнения
    Малко съм разтроен. Ако защитата от претоварване си върши работата, каква е вероятността за пробив в краен транзистор?
    Сега погледнах схемата. Не виждам диоди в обратна посока, успоредно на крайните транзистори...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    50
    SOT−223 (TO−261) заема върху платката 7х6.5mm без отстоянията. Може да се окаже, че ТО-220 е по-пестелив като футпринт, защото в конкретното приложение не се нуждае от отстояния.

Добре е да има защита от постоянно напрежение на основната платка. Дискусионен остава моментът с избора на релето. Добре е да е общодостъпно и ако може евтино. Добре е да е поне на 24V за да се спести топлина в захранването му. Също така е добре платките лесно да се сдвояват или ако са изработени една до друга в шаблона с прави мостчета да се прехвърля захранване и mute от едната на другата. 4 стъпала са добра опция, а току-виж някой пожелал и многолентова система да реализира.

Някъде може ли да се смести един клип индикатор?

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Според мен не стават.

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Сега погледнах схемата. Не виждам диоди в обратна посока, успоредно на крайните транзистори...
    Ще опитам да сместя в модула.

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Добре е да има защита от постоянно напрежение на основната платка.
    ...
    Някъде може ли да се смести един клип индикатор?
    Ясно, мнозинството печели за защитата. Клип индикатор може на основната платка. По горе се пошегувах. Остана малко място но за цял клип детектор, едва ли.

Обикновено като проектирам платка, имам идея и за окръжаващата я механика. Цялото проектиране върви паралелно. Не съм много по универсалните платки. Сега нямам никаква подготвена механика и не знам как ще тръгне.
    Няколко други въпроси.
    Вроятно ще се иска и възможност за паралелни транзистори? Имам някаква по нестандартна идея за входа и обратната връзка която трябва да изпитам... Хайде да помисля няколко дни пък може да ми дойде вдъхновението.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    50
    При паралелни транзистори ще избягаме много от геометрията на оригиналното STK. Стават поне 8 транзистора на плоча. Ще стане на два етажа. Иначе нямам нищо против.

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28
    Цитат Публикувано от galinvayov Покажи мнения
    Според мен не стават.
    Би ли споделил защо?

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Термично съпротивление 83.3 0C/W при монтиран транзистор върху печатна платка с размери 40x40x1.5 mm като площадката за колектора е с площ 600 mm^2 (25x25 mm). Максимално допустима температура на прехода, 150 0C.
    Разсейвана мощност около 1 W, температура на околната среда 40 0C. Очаквана температура на прехода 123.3 0C. Близо до границата но остават 30 0C запас. Лошото е че няма как да се осигури площадка с площ 600 mm^2, преко сили ще е 25 - 50 mm^2. Очакваното термично съптоивление ще е около 130 0C/W, а температурата на прехода, 170 0C.

Термичното съпротивление преход среда на ТО-126 е около 100 0C/W. При същите условия, температурата на прехода ще е с 10 градуса под максимално допустимото. Предимството е че при нужда можем да намалим термичното съпротивление с монтаж на малък радиатор който няма да заема площ от платката.

http://www.richtek.com/en/Design%20S.../AN044_EN.ashx
    Редактирано от galinvayov; 1 April 2017 в 12:23.

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28
    Мдаа кофти. Всъщност ако гледаме worst case при 2SC5200 минималното усилване е 38(по спомен), и драйверите там ще преминат 1W доста преди максималната мощност в изхода. Варианта за охлаждане е алуминиева платка, но пък не става да има отвори и двуслоен лейаут.
    Редактирано от Lyubcho_88; 1 April 2017 в 13:33.

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Отдавна се канех да сложа и товарните прави. Най-накрая намерих малко време.
    stk_load.jpg
    Редактирано от galinvayov; 7 April 2017 в 11:24.

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    "Скицирах" някои възли за основната платка.
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове
    Редактирано от galinvayov; 14 April 2017 в 17:33.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    50
    Добре е

Има ли място за защита на ОТ? Примерно на тази платка детекторната част, която да изработва сигнал за външната схема. За детекторна част като минимум транзистор с база и емитер към мощните резистори и с отделен извод (може и с проводник) към външен транзистор с времезакъснителна верига и реле.

Идеята ми това да е на тази платка е заради наличието на два канала за защитаване, от които се изработва само един общ protection signal.

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Нещо не схващам въпроса...
    На платката заместител има само ограничители по мощност.
    На основната платка има детектори за настъпило ограничение, по мощност или по напрежение. Следи се променливотоковата съставяща на изводи 1 и 22. При настъпило ограничение, променливотоковата съставяща рязко се увеличава. За момента този сигнал светка по един светодиод. Може и други неща да прави но трябва да се специфицира.
    Другото защитно съоръжение на основната платка е защитата от право напрежение в изходите.

ПП Май схванах. На платката заместител няма много място свободно, а и няма свободни изводи.
    Редактирано от galinvayov; 14 April 2017 в 17:59.

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Още няколко добавки...
    • File Type: pdf Sheet2.pdf (280.1 KB, 36 преглеждания)

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    50
    Богато! Платка ще правиш ли?

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Имам още работа по схемата. Трябва да измисля захранването на ОУ. Платка ще има, ама се движа бавно.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    50
    Това захранване не е с високи изисквания. Два ценера или макс. плюс два транзистора за разкош.

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Разсейваната мощност ме притеснява. В най лошия случай отива на 4-5 вата. Ще ми се някак да го избегна но все още не съм мислил сериозно по въпроса.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    50
    Има два варианта:
    Горещият елемент се слага на радиатор. Транзисторите тук са най-лесни. Може и 78(9)15.
    Импулсен преобразувател. Мен лично не ме притеснява.

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Линеен регулатор - твърде много загуби, импулсен регулатор - твърде сложен. Един малък трансформатор или допълнителна намотка нищо не струва.
    На първо четене...
    • File Type: pdf Sheet2.pdf (300.1 KB, 32 преглеждания)
    Редактирано от galinvayov; 25 April 2017 в 22:55.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    50
    Хитро решение! Не е стабилизатор, ама кове масата.
    За импулсните бих ползва готови step-down converters.

Гаклине, предизвикваш ме за един комплект! Ти я направи хипер, дупер! Възхищявам ти се !!! Предишната разработка си е достатъчна.
    Сега, дъното е новост. И подобренията с всичките тези неща...
    Правилно ли разбрах, че ще има и дъно?

Страница 4 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени