Резултати 1 до 16 от 16

Тема: Относно настройка "Закъснение" в активните кросоувъри

Относно настройка "Закъснение" в активните кросоувъри

Здравейте и честит празник .
    Днес ми се налага да почна да търся информация за тази настройка .
    В част от евтините кросоувъри - липсва тази настройка , а в други я има .

Кога се ползва закъснение в някой от каналите ?

Обяснявам конкретно при моят случай.
    Oberton s122 , behringer b1800x pro
    При използване на аудио система 2.1 ( двете основни озв. тела ) работят в диапазон от 80 - 20000 , а нискочестотното тяло - ниските честоти .
    При условие че няма да се използват други озв. тела - не е нужно да се взима най-скъпите .
    Другото което ме интересува е следното - при условие че липсва настройка на закъснение в някой от каналите - ще се появи ли проблем при ползване на кросоувър примерно cx2310 .

Досега съм ползвал музикален плеър на моето PC и само при слушане на музика тогава мога да използвам системата си . Но ако гледам филм или някое музикално предаване по-телевизията и в други случай - носене на друго място - далеч от нас . нося и моя PC .

Реших се най-накрая да се сдобия с аудио миксер и външен кросоувър.

В главата ми се върти и друга идея . След време и $ възможностти - да се снабдя с високо-честотни драйвери , които да покрият сегашните Oberton S122. Тогава пак достъпният cx3400 ще ми върши работа и гледам че има тази настройка за която питам .
    Понеже с тази техника не си вадя хляба не е нужно да взимам dcx2496 или още по-скъпите.
    Ямбол

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Времезакъснението е във функция от разположението на ОТ в по-простите системи. В по-сложните системи със закъснението се моделира насочеността. Виж в Pro разделa темите на Георги Диомов.

И се усеща много в големи пространства.
    Редактирано от Стефан Петров; 7 May 2016 в 08:48.

Цитат Публикувано от Стефан Петров Покажи мнения
    И се усеща много в големи пространства.
    Хм. нищо подобно ...Причините , които налагат използване на закъснения са най-различни .
    Ползват се при настройка на спомагателни закъснителни озвучителни кули при озвучаване на особено мащабни концерти - там закъсненията са от порядъка на няколкодесетки до няколкостотин метра .
    При компенсиране на разположението на средно-високочестотни тонколони и нискочестотни такива . Последното важи както за големи концерти ...така и за домашни системи( порядък метри-сантиметри ) .
    За изграждане на насочено свирещи структури преднимно в нискочестотно и понякога средночестотния спектър - отново има приложение в домашното аудио и профи -( порядък метри-сантиметри ) .
    При компенсация на взаимното разположение на говорители по конструктивно/технологични причини в едно ОТ и частична компенсация на фазови проблеми на говорители, кросовери и филтри - отново има приложение в домашното аудио и профи( порядък метри-милиметри )
    Има и други причини за употреба на закъснения , но са по-сложни за обяснение и касаят озвучителски практики ...
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Само така си мислиш! В момента слушам 3 киловата усилвател в 10 квадрата стая и ми е слабо. Няма как да усетиш закъснение в малко помещение. Захванах и Екселата, ще чуя, живи и здрави да сме, как ли се представя!
    Редактирано от Стефан Петров; 7 May 2016 в 11:21.

Само така си мислиш! В момента слушам 3 киловата усилвател в 10 квадрата стая и ми е слабо. Няма как да усетиш закъснение в малко помещение. Захванах и Екселата, ще чуя, живи и здрави да сме, как ли се представя!
    Разбира се с толкова добре аргументирано становище няма как да се спори . Ааа само да попитам - силата на звука не се ли мереше в dBa (акустични децибели )? Или по-скоро не ...гледал съм да мерят сушилни и климатици в dBa - заначи правилно - звука в киловати .
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

To нали трябва някой да ги подкара, да ги накара, мързеливи са! Е няма как със 100 вата да ги накараш да "се вдигат, да мърдат" Или с 5 инча смешка, някаква!

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Стефане, има... не е едно и също, дали говорителите са с чувствителност 80dB или 110dB, конструкции, акустични особености...много са факторите!
    Жоро правилно ти каза, че не чуваме ватове а звуково налягане... или много е важно, колко точно (и как) вата ще трансформираме в звуково налягане за да стигнат до нас.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Така е, но мен не ме интересуват db, Аз си вкарвам 3-4 киловата и не ме интересува дали е с чувствителност 98 или 40 db! Хайде не убеждавайте хората,чче било едно и също! Няма как 100 вата да ми задвижат и да изкарат същото налягане!

Така е, но мен не ме интересуват db, Аз си вкарвам 3-4 киловата и не ме интересува дали е с чувствителност 98 или 40 db! Хайде не убеждавайте хората,чче било едно и също! Няма как 100 вата да ми задвижат и да изкарат същото налягане!
    Ти шегуваш ли се?

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    До колкото го разбирам, иска да каже, че заради многото ватове с които разполага, не се вълнува колко е чувствителността на ОТ и подавайки повече или по-малко мощност, може да постигне голямо/необходимото звуково налягане.
    Иначе, ще е най-наивното твърдение, да се казва, че няма значение...
    Голямата мощност, има значение за не изкривеното и със запаси пресъздаване на необходимият динамичен диапазон, но в уравнението си зависи и от чувствителността на ОТ.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Благодаря, разбра ме.

Благодаря много за мненията .
    Стигнах до отговора - трябва да има опцията за настройка на закъснението .
    Аз в софтуера с който разделям цялата честотна лента на 2 - и подавам на фронталните изходи - сигнал от 75 Hz , а на sub изхода - сигнал от 5 до 70Hz ( когато карам да кажем на 20 % от максимума ) и от 30 до 70 ако е купон и се иска 100% .
    И това е при 24дб/окт
    Та поразгледах и си поиграх с промяна на закъснението в големи граници - усеща се разлика - при неправилна настройка темпото на басите се разминава с останала част от музиката . И като препрочетох всичко се сетих за това.

При слушане на музика - звука има някаква скорост за която стига от озвучителните тела до мен . Ако едното тяло е близко до мен , а другото е далече от мен . Тогава без тази настройка няма да имам хубава музика - ще бъде една каша . Хубавото при цифровите процесори е в това че има и настройка на закъснение освен за някакво време , но и за някакво разстояние .

Преди много години сглобявах един активен sub филтър който пропускаше само ниските честоти и нямаше друго . При слушане на бавни ритми всичко е ок , но ако слушам бързо темпо примерно Хаус , Електронно и други - все едно съм пуснал две касетки почти едновременно - голяма каша

Явно ще се насоча към сх3400 . Гледах че има фиксиран HP филтър - но след оглед на схемата - той е 12дб/окт стръмност и лесно може да се модифицира на променлив .

Още веднъж ви благодаря за помощта .
    Редактирано от MadBoy; 7 May 2016 в 13:52.
    Ямбол

Само така си мислиш! В момента слушам 3 киловата усилвател в 10 квадрата стая и ми е слабо.
    Ами усили де! Баси мързела...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Аз не вярвам в това и си мисля че човека иска да пишем ли пишем .
    10 квадрата стая си е 2 х 5 метра , ама си има и мебели . И ако сложи озвучителната техника - ще има място колкото да стои прав в стаята .
    Ямбол

Вече съм собственик на Behringer Xenyx1002b - много ми допадна като визия , като настройки на EQ . +- 15db -> 50hz, 700Hz, 10kHz
    След някой друг месец - понеже нямам само един ангажимент финансов на главата ще се оборудвам с аналогов x-over. CX3400
    Редактирано от MadBoy; 21 May 2016 в 11:11.
    Ямбол

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени