Страница 1 от 4 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 81

Тема: мнения за реплики на напълно балансиран дискретен предусилвател

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    50

мнения за реплики на напълно балансиран дискретен предусилвател

Здравейте. Трябва ми балансиран пред. Поради изключителна липса на време за опроводяване и изработка на платки съм се спрял на готови китайски платки (голи) от 2 предусилвателя. Колебая се между Marantz SC-7S2 и GOLDMUND MIMESIS 27 (с превес към GOLDMUND). При GOLDMUND ще са 2 еднотипни платки за да мога да направя балансно свързване. Говоря за напълно балансни от началото до края без преобразуване балансиран/небалансиран вход и изход. Ето двете схеми и линкове:
    http://www.ebay.com/itm/Audio-HIFI-A...cAAOSwuAVWxTKy
    http://www.ebay.com/itm/JFET-input-h...u_duJxqjL3QWGg
    http://www.ebay.com/itm/P7-Preamplif...kAAOSwwpdW8i71

Volume attenuator, входно/изходен селектор и контрол (голи платки + префлашнати чипове, 128 стъпки през 0.5db, превключване с релета, константен входен импеданс) съм поръчал от тук:
    http://www.amb.org/audio/delta1/
    Надявам се да не нарушавам правила за линкове. Това са DIY разработки.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    50
    Цитат Публикувано от Иван Покажи мнения
    .....
    Volume attenuator, входно/изходен селектор и контрол (голи платки + префлашнати чипове, 128 стъпки през 0.5db, п......
    Имам грешка. Стъпките са 256 с избор на стъпката от 0.1db, 0.5db или 1db.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    50
    Май не е ясно точно какво питам.
    Въпросът ми е кой от двата е по-добър за вас?
    Тук има доста хора силни в аналоговата схемотехника и биха видяли по-добре от мен предимства и/или недостатъци на тези схеми.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Хубава тема и добър избор на продукти. Само дето са напълно различни по концепция, а вероятно и на звук. Говоря за оригиналните изделия - как китайците са се справили и представа нямам, но поне в случая на Marantz-a, който съм слушал платките не са клонирани от оригинала.

А защо различни? Goldmund е почти класически дискретен ОУ, докато М е изграден на базата на диамантени буфери (HDAM) и токови огледала и няма ооов. И едната и другата концепция си имат предимства.

Приложението ще бъде единствено BAL > BAL или има има шанс да се наложи и BAL > SE?

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    50
    Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    ......

Приложението ще бъде единствено BAL > BAL или има има шанс да се наложи и BAL > SE?
    Ще има и небалансирании входове и изходи (просто за съвместимост). Но ще се ползват само балансираните. Усилвателя след него --> PASS LAB XA100.5 (100% клониран от оригинала). Отпред съм се насочил към OPPO BDP-105D Darbee. Опо-то по принцип може да се ползва и като предусилвател - но от доста четене се налага мнение, че не му достига динамика. С отделен пред - нещата са по-добре.

Само не знам как ще се паснат 2-те устройства (предусилвател и усилвател). От китайците са само голи платки. Всички компоненти аз ще си ги подбирам с най-високо качество и ще бъдат мачвани прецизно от мен.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Питах защото при конверсията BAL > SE е желателно да има схема, която я прави, а не просто да се ползва едната фаза. С китайските "Goldmund" платки това няма как да стане.

Tочно в момента довършвам прототип на UGS (схемата на Chef De Gaar). Нямам нито очаквания, нито намерения - просто ще сравня как свири по отношение на балансиран лампов пред и фабричен, също балансиран Krell. Не е особено труден за правене, но пък и не включва конвертора, за който споменах. А и ползването му с небалансирани източници иглежда компромисно.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    100.5, ако свири както оригинала, заслужава много усилия и мисъл в преда.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Колебая се между Marantz SC-7S2 и GOLDMUND MIMESIS 27

Допълнителни мисли

Китайците най-вероятно не са повторили схемата на SC-7 без съкращения и отклонения. Просто не им е в стила. Интересно е да се види схемата на конкретната реализация - не знам дали предлагат и показват такава.

А относно оригинала... колкото и да ми харесва концепцията, изобщо не мога да преглътна четири (4!) кондензатора по пътя на сигнала за всяка фаза. Това и в лампов пред го няма. За мен основното предимство на транзисторната схемотехника е възможността за dc връзки между стъпалата.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    50
    Питах защото при конверсията BAL > SE е желателно да има схема, която я прави, а не просто да се ползва едната фаза. С китайските "Goldmund" платки това няма как да стане.
    ...
    Тъй като за мен BAL>SE не е приоритет и смятам, че при GOLDMUND един конвертор с DRV134 (SE>BAL) за входа и INA134(BAL>SE) за изхода е повече от достатъчен.

И аз ги гледах тези 4 кондензатора при маранца. При GOLDMUND ми хареса мястото на атенюатора - м/у двете стъпала и съответно малката му стойност - 10K. Освен това при мен атенюатора ще е изпълнен с дискретни максимално качествени резистори с нисък шум и то със стъпка от 256 нива.

А тези UGS (или подобни) се ползват при предусилвателя X2 на PASS LABS.

П.С. сега гледам, че и в тези UGS има кондензатори по пътя на сигнала !
    • File Type: jpg x2_1.jpg (42.3 KB, 26 преглеждания)
    • File Type: jpg x2_2.jpg (23.3 KB, 26 преглеждания)
    • File Type: jpg x2_3.jpg (38.2 KB, 26 преглеждания)
    Редактирано от Иван; 28 April 2016 в 19:16.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    50
    100.5, ако свири както оригинала, заслужава много усилия и мисъл в преда.
    Надявам се да свири по-добре от оригинала. Това е DIY изделие и може да се хвърли повечко труд и материали. Все пак е само 1 бройка. Захранването ще е по-добро. Със CLC филтри срещу CRC при оригинала и по-голям капацитет на кондензаторите. Трафовете, дроселите и първите филтрови кондензатори ще са изнесени в отделен блок по 2 причини: 1. намаляване на жегата в моноблоковете и 2. изнасяне извън моноблоковете на ел.магнитните излъчвания от трафовете и дроселите.
    Освен това всички JFET-ти и MOSFET-ти щe са много по-прецизно мачвани от оригинала. Това е от значение за изкривяванията. Доколкото съм чел разброса при MOSFET-тите им достига до 100mV (Vgs). Аз ще ги мачвам до 10mV. А това е доста трудоемък процес - трябва да се подберат 80 транзистора (по 40 на канал).
    Редактирано от Иван; 28 April 2016 в 19:51.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55

П.С. сега гледам, че и в тези UGS има кондензатори по пътя на сигнала !
    Не мисля, че в интернет пространството има достоверна схема на това, което влиза в модулите на Pass - това е просто една интерпретация, конструирана от подмятания и общи концепции, а също и със супер-симетричната обратна връзка, за която май има патент. Моят прототип има офсет от порядъка на 0.2-0.4mA и добавянето на кондензатор е напълно излишно.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Трафовете, дроселите и първите филтрови кондензатори ще са изнесени в отделен блок
    Това е много трудно да се направи добре за усилвател със сериозна мощност - затова и почти няма мощни транзисторни стъпала с външно захранване, независимо от класа.

На снимките се вижда единственият начин по който става добре, но отстоянието на двете кутии е минимално.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    50
    Това е много трудно да се направи добре за усилвател със сериозна мощност - затова и почти няма мощни транзисторни стъпала с външно захранване, независимо от класа.
    ....
    А защо? Какво пречи например AC захранването да е на метър, два от стъпалата? Основния блок филтрови кондензатори са в кутиите на стъпалата.
    Или нещо ми убягва?

Ще чакам да си кажеш мнението за твоят UGS. A как ще го включиш за да го чуеш? По скоро в какво?
    Редактирано от Иван; 28 April 2016 в 21:19.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    За AC захранване е по-лесно, но и там амперите са много. Възражението ми беше основно срещу отделно DC захранване.

В момента слушам лампов балансиран пред към балансиран вход на Krell KSA250. Стори ми се прекалено да правя балансиран атенюатор от независими атенюатори и прибягнах към по-лесен вариант. Все пак ползвам отделни резистори за всяка стъпка, а не R-2R...

balance_shunt_attenuator Paul Joppa .GIF

Вероятно нещо подобно ще ползвам и за тази проба.

Ето и схемата на предусилвателя, показана в SE положение. Ключе подава сигнал към заземената решетка при балансиран вход, а при балансиран изход второ ключе заземява средната точка на трафа.
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове
    • File Type: pdf 5687.pdf (16.3 KB, 48 преглеждания)

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    50
    5687 - любима моя лампа като драйвер --> междукаскаден --> ГМ70.

Преди и аз се колебаех м/у шунтов и два отделни атенюатора. Така щях да мина само с един атенюатор за балансно свързаване. Но шунтовия предполага по-ниско изходно съпротивление на източника (особенно ако е нискоомов) и принципно се препоръчва по-скоро след буфери или в крайните стъпала на предусилвателя.
    Редактирано от Иван; 28 April 2016 в 22:23.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    50
    Този KRELL KSA250 e също сериозен амп. Гледам, че в истински клас А дава към 30W. Мерил ли си температурата на радиаторите?
    Редактирано от Иван; 28 April 2016 в 22:44.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Разбира се. 58-59 градуса върху плочата на която са монтирани транзисторите, около 55 върху самите радиатори. Сменил съм всички електролити със Siemens, Mundorf, Rifa, Roe, релетата, терминалите и всички подложки под крайните. В моя случай клас А мощността е наполовина - 4 ома.

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    38
    на мен и двете ми харесват, щом са дискретни, също с превес на немезиса, заради високото захранване и може би по-подходяща платка Естествено няма смисъл от такъв огромен GAIN по трасето.
    Притесняват ме следните неща:
    - волуме регулирането дали ще работи добре
    - тия специфични двойни входни jfet-и от къде ще се намерят, или как ще се насади там нещо нормално /напр. двойка мачнати и залепени 2SK170/
    интересен е и стабилизатора на немезиса, с този капацитет вътре в схемата във високоимпедансната точка, регулирането по изход е никакво, но може би да не е и нужно .... до сега не бях виждал подобна щуротия
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от machinow Покажи мнения
    интересен е и стабилизатора на немезиса, с този капацитет вътре в схемата във високоимпедансната точка, регулирането по изход е никакво, но може би да не е и нужно .... до сега не бях виждал подобна щуротия

Ами стабилизира ама през един як интегратор Има шанс такъв да е и замисълът - капацитивен умножител с дефинирано изходно напрежение. Ама тогава някои схемни особености стават безсмислени.

Нали си даваш сметка, че чертаните от китайци схеми рядко имат особена връзка с оригиналните продукти? Има и изключения, но са малко.

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    38
    ами може и да нямат много общо, нямам конкретни наблюдения. Като схеми май се опитват да копират някаква част от нещо, //щото иначе трябва повече мозък// , но като платки и конструкция /или идея за таква/ май са доста по-далеч от истината....
    А като гледам тия двойни jfet-и 2N нещо си, сигурно са ги изкопирали от оригинала
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    38
    Ами стабилизира ама през един як интегратор
    Дори да приемем, че това може да е хубаво/приемливо, с този доста голям gain на ДУ всяка малка вариация на товара ще насища ДУ и тоя C-умножител ще се захранва от някакъв вид "импулси", което за мен поне не е приемливо. В този вид усилването на ДУ трябва да е доста по-малко и респ. линейността му да е по-голяма .... А на изхода на стабилизаторите капацитетите са нищожни, предполагам само за да осигуряват ВЧ стабилността на схемите....

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    50
    ...
    - тия специфични двойни входни jfet-и от къде ще се намерят, или как ще се насади там нещо нормално /напр. двойка мачнати и залепени 2SK170/
    ...
    2N5564 - поръчваеми.

Хубавото при goldmund е че отпред е буфер/преам после волумето после пак преам. Голямото усилване не е добре. На мен ми трябва не-повече от 5~5.5.

Говорих си с madrigal (Сашо). Той има разработени платки с подобна топология (дифренциални JFET на входа) и диамантен буфер за изхода, но с много подобрения. Генератори на ток при входните JFET-ти, отделна филтрация на захранването на първото стъпало и разни други неща. Стабилна е дори и като чист буфер (усилване 1). Така, че вероятно ще ползвам негови платки.
    Само ми се ще пред атенюатора да имам отделен буфер (или буфер с усилване най-много 2) после атенюатор не-повече от 10K и после неговите платки с по-малък гейн. Чудя се за буфера?

...
    Притесняват ме следните неща:
    - волуме регулирането дали ще работи добре
    ...
    Какво те притеснява регулирането? Релета командавани от процесор и дискретни резистори. Е вярно, че е R-2R, ама да се прави чисто стъпково регулиране (с 0.5 - 1 db) стъпка с релета....а направо маниащина В този си вид волумето е по-добро от всякакви ALPS.
    Редактирано от Иван; 29 April 2016 в 13:21.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    50
    Забравих да кажа, че доброто при тази реализация на R-2R входния импеданс е константен.
    Редактирано от Иван; 29 April 2016 в 13:32.

...Какво те притеснява регулирането? Релета командавани от процесор и дискретни резистори. Е вярно, че е R-2R, ама да се прави чисто стъпково регулиране (с 0.5 - 1 db) стъпка с релета....а направо маниащина В този си вид волумето е по-добро от всякакви ALPS.
    Капризно е за управление. При бе малка част от тоя вид релизации, има пукане при комутация.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    38
    именно пукането, дори и малко да е, то пак се чува и дразни, както и щракането на релетата. Особено кофти става с по-голям GAIN след него - всичко се усилва. В случая съветът ми би бил само преди атенюатора да има малко усилване, а след него - само буфер. Захранването трябва да е достатъчно, че да поема по-големия сигнал, в случая мин. +/-20Vdc. Естествено, че ще е по-добър от всякакви ALPS, или по-скоро от тия, които сме виждали ... от RK501 не съм сигурен , не съм го виждал на живо и чувал
    МД не ми е ясно защо ти е 0.5дБ стъпка - аз съм напълно доволен от 2дБ стъпки, и ако не искаш някакво прецизно изравняване между отделни канали, а е само стерео, няма особен смисъл. Айде 1dB да е, ще спестиш реле и 1-2 резистора по пътя на сигнала

Страница 1 от 4 1 2 3 4 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени