Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2
Резултати 26 до 47 от 47

Тема: Идеалното помещение

Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Всички модерни ОТ за хай-фи са проектирани да свирят в стая, а не в космоса.
    +1
    ---------------
    Както съществува терминът "синергия" напр. между усилвател и ОТ, така той важи и за връзката
    помещение/ОТ ( при оптимално разположение на ОТ в помещението ). Та: практика от "у нас"
    (естествено тя е субективна, въпреки че са ползвани уреди )

С дължина на помещението от 5.67м , честотата съответстваща на полувълната е ~ 31 Хц
    ( +/- , според температурата на въздуха , а го пиша заради "търсещите" точност ... )
    Добри резултати ( в НЧ региона ) съм получавал с ОТ с басрефлекс * настроен на 38-58 Хц, т.е
    нека ги нарека "малки" ОТ, без оглед на това дали са подови или "букшелф", а най-лоши с
    такива с басрефлекс настроен на 25-35 Хц ! С други думи ТЪРСЕНЕТО на НАЙ-НИСКИЯ бас , не
    е въпрос на боксове , а на помещение ВЕДНО с боксовете ! Другото са НЕРАВНОСТИ и като
    следствие, неудовлетвореност от НЧ региона, с РАЗЛИЧНИ записи. Има някои записи, на които
    "изтръпваш" - "еееей глей кво стана тука" - (просто стаята "усилва", в случая 31 Хц), а на
    друг запис си викаш - "ъм, тоя не хубав запис ..." ...

* затова минах на хорни - естествено при тях има ДРУГИ проблеми, но поне може да се слуша
    МУЗИКА .

Sled tolkoz pisane,
    Исках да кажа, че ТЪРСЕНИЯТА са свързани с ... комплекс от фактори, които трябва да се
    съобразяват, в зависимост от (собственото си ! ) задание и ... финанси !
    ПО ПРИНЦИП има много правила, теории, знания и т.н. но повечето важат при ... неограничен
    бюджет ( "идеално помещение"? ? ) , когато трябва да се приложат на практика !
    С други думи, въпросът е кой с какви компромиси може да се примири .

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Krassy's Avatar
    Членува от
    Jul 2011
    Възраст
    49
    Дотук коментари по принцип...

Сега малко "практика"

Можете ли да коментирате моето положение в стаята?
    Прилагам набързо начертана схема:

myroom.jpg

Стаята ми е "отворена". Прозореца към терасата, който е голям и започва от ниско е избит целия, както и вратата към терасата я няма...
    Самата тераса е остъклена, като пред стъклата има ролетни, текстилни щори...
    Вратата на стаята към коридора също я няма...
    Стената срещу ОТ и зад пианото е налепена с дебел, декоративен корк с шарки... не е обикновен, а многопластов.
    Тавана ми е релефен, с плоскости...
    Нямам акустични пана, изхвърлих ги
    (XMOS USB to I2S - DIY 1541A tube stage) Dual Turntable - DIY RIAA - DIY Mono blocks Valvo E810F-interstage- Philips EL509 - DIY Scanspeak Revelator TL /oceanman/
    DIY silver 7N cryo OCC cables & Duelund speakers cables - Soundcare, Bass Dream DIY Acoustic Resonators, mpingo Shun Mook

iwoto's Avatar
    Членува от
    Feb 2011
    Възраст
    37
    Моето разположение е почти същото (нямам пияно де, явно то е важно за акустиката щом е надписано) и след като си чух колоните разположени на дълго , предпочетох да ги продам пред алтернативата да ги върна пак на широката стена. Иначе допреди да ги пробвам на дълго си мислих ,че свирят много хубаво.
    Оптимума при това разлопожение при мен е 5" бас.

Лириански аудиофил kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Цитат Публикувано от simon Покажи мнения
    С други думи, въпросът е кой с какви компромиси може да се примири .
    иска или не иска......
    Не се прави на юнак и не бъди глупак! - Доналд Тръмп

Krassy's Avatar
    Членува от
    Jul 2011
    Възраст
    49
    Искаш да кажеш, че АКО ги сложа на мястото на пианото... ще свирнат много много по добре?

П.П.
    Колоните са TL-ки с 8-ци Ревелатори...
    (XMOS USB to I2S - DIY 1541A tube stage) Dual Turntable - DIY RIAA - DIY Mono blocks Valvo E810F-interstage- Philips EL509 - DIY Scanspeak Revelator TL /oceanman/
    DIY silver 7N cryo OCC cables & Duelund speakers cables - Soundcare, Bass Dream DIY Acoustic Resonators, mpingo Shun Mook

Членува от
    Nov 2007
    Цитат Публикувано от Krassy Покажи мнения

myroom.jpg

Нямам акустични пана, изхвърлих ги
    Много се чудя къде са били поставени, какви и колко са били??
    Редактирано от kygar; 24 October 2015 в 22:42.

iwoto's Avatar
    Членува от
    Feb 2011
    Възраст
    37
    Знам ги , мойте бяха с подобни драйвери 7". Казвам, че при мен беше така , но изненади има много.
    Разликата в звука на дългата и на късата беше огромна въпреки ,че привидно на дългата звучаха добре. Под огромна имам впредвид направо други колони.
    Най-добре бяха издърпани на метър от стената разположени на мястота на пияното.

На широката
    https://bgaudioclub.org/showthread.p...l=1#post304029

На тясната
    https://bgaudioclub.org/showthread.p...l=1#post380100

При тясната стена се явяваше проблем с изчезване на баса по стедата на помещението.Малко напред или назад всичко си идваше на място.

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Jun 2011
    И при мен няма колебания, че звучат по-добре на късата стена.

Krassy's Avatar
    Членува от
    Jul 2011
    Възраст
    49
    Паната бяха AirFoam или помобни едни такива дунапренени с пирамидки, метър на петдесет сантиметра...
    Покрита беше почти цялата стена зад колоните.
    Явно в първият момент ми се е сторило, че е по добре и съм слушал така няколко месеца, убеден, че така е правилно. Обаче съм се лъгал... е, не съм мерил с уреди в единият и в другият случай.

shorthorn3.jpg

Това е снимка от преди, когато бях със старите колони, не с TL-ките...

След като махнат паната разбрах колко много са "яли" от въздуха и средите в музиката...
    Е, разбумтя се и се появиха други кусури, които ги "излекувахме" с мпинго и третиране с кръгчета по корпуси и стени...

Част от "неразборията" е свързана И с терминологията, която ползваме ...
    ОТ "на късата" страна, СМСМ би трябвало да означава, че ОТ са сложени
    успоредно на по-късата на помещението стена и ЗВУЧАТ по по-дългата !,
    т.е. НОРМАЛАТА на линията свързваща предните чела на ОТ сочи слушателя !
    Това е по-добрият вариант за разполагане на ОТ... ако ОТ са "съвместими" за
    ТОВА помещение . Разбира се по ред причини - наличности, дадености, финансови
    и т.н. , ОТ разположени по дългата страна, а слушателят слуша "отблизо" , НЕ Е
    толкова лош вариант, но ... не се ползват възможностите на помещението , което е...
    "по-голям даденост" от ОТ!
    ( все пак говорим за "идеЯлно" помещение, което в Главите на всеки има различни
    измерения , така че горе написаното да се смята за ...глас от публиката,
    просто е добре да го има и написано, че забравям ! ... )

П.П. Няма правила в реалността! Има по-добри и по-лоши комбинации !

Членува от
    Nov 2007
    Цитат Публикувано от Krassy Покажи мнения
    Паната бяха AirFoam или помобни едни такива дунапренени с пирамидки, метър на петдесет сантиметра...
    Покрита беше почти цялата стена зад колоните.
    А на стената срещу колоните имаше ли?
    Редактирано от kygar; 25 October 2015 в 00:58.

Членува от
    Feb 2013
    Възраст
    40
    Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Ето един скромен вариант

http://www.positive-feedback.com/Iss...avigneroom.htm
    Не разбирам,как този проект би бил идеален(добър/качествен...),след като този вид къщи са най-големия враг на акустиката?!

По скоро,може да се даде за пример,как да пригодим бунгалото или вилата си в стая за слушане!
    Или как да намалим вредите от пред-стените обшивки,щендери,окачените тавани,гредореди,сухи подове....?!Аз лично по-голям враг от изброените не съм виждал.Ако не се бъркам,почти всичко създаващо лоша акустика го притежава въпросната къща,а след това се влагат усилия да се прикрие всичко това! Как това може да е добър пример,за идеална стая за слушане?!
    В смисъл може да е пример,как да се обработи лоша къща,така че да докараме някаква акустика.
    При включена вентилация или климатизация,става не възможно да се слуша музика,камо ли ако някой се къпе на горния етаж!
    В държави свикнали с такъв тип къщи е нещо нормално да си ги харесват.Все пак това е най-евтиния начин да си построиш къща в държава с дървен материал на безценица.
    Но веднъж обитавали масивна къща,надали някой би я заменил отново за паянтова,където ел.инсталацията хаотично и не безопасно минава през гредореда.Сигурно влияе на захранващите кабели..?!
    За ВИК-инсталацията да не говорим,как се чува,понеже е открита и нестабилна.

Опита ми с този вид къщи е,че положението е не спасяемо,не зависимо с какви вати, гумени подложки,шперплати и т.н. се работи.
    Нищо не може да замени МАСИВА в акустичен план!

Всяка бутафория,като е добре облечена може да те залъже!

Цитат Публикувано от dedobot Покажи мнения
    Актуалният и изглед:
    Прикачване 60826
    Прикачване 60827

Дали има БАССС ?!
    това са еволюшън акустикс.аз съм фен на мм3 модела им.чух го в мой познат фермер във фижак.Даниел понс се казва.след това се насрах зловещо.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Ползвай главни букви, че така писаното изглежда комично.

Слушането на дистанция под 3м. до ОТ се причисляват към near field, където акустиката на помещението има по-малко влияние. Същото ОТ, "изкарано" в по-голямо помещение, ще звучи по-различно и по-вярно само за себе си. Някои колони така и не доживяват да свирят в безпристрастна акустична среда.

с главни букви се вика.аз шепна.смей се на воля.разрешавам ти.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Благодаря, но всички ще сме по-доволни, ако пишеш по общоприетия начин.

Krassy's Avatar
    Членува от
    Jul 2011
    Възраст
    49
    /off

Аз, както и много мои познати са споделяли, че НЕ четат постове написани на кирилица, както и такива, които са много дълги като абзаци без съответните Ентер-и между тях...
    Това с липсата на малки букви ако е на 1-2 реда става, но ако е по-дълго почти сигурно е да го прескоча. Нищо лично, но автора сам си създава предпоставки за игнориране от читателите...
    В един момент се получава така, че говориш, а никой не ти отговаря, все едно си невидим

/off

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Благодаря, но всички ще сме по-доволни, ако пишеш по общоприетия начин.
    просто забрави да се опитваш да ми казваш какво и как да правя.не се занимавай с мен!!!

Krassy's Avatar
    Членува от
    Jul 2011
    Възраст
    49
    Кибритлия

Останалото на ЛС, може ли?
    Благодаря

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от vidolov Покажи мнения
    просто забрави да се опитваш да ми казваш какво и как да правя.не се занимавай с мен!!!
    Една седмица почивка.........
    При рецидив става 7х7.....
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    До колкото знам
    [COLOR=#000000]Best ratio as per Louden - 1:1.4:1.9 [/COLOR]
    [COLOR=#000000]M. M. Louden: 1971: 2nd best ratio - 1:1.3:1.9 [/COLOR]
    [COLOR=#000000]M. M. Louden: 1971: 3rd best ratio - 1:1.5:2.1 [/COLOR]
    [COLOR=#000000]M. M. Louden: 1971: 4th best ratio - 1:1.5:2.2 [/COLOR]
    [COLOR=#000000]M. M. Louden: 1971: 5th best ratio - 1:1.2:1.5 [/COLOR]

[COLOR=#000000]Golden rule ratio: 1968 - 1.236:2:3.236 [/COLOR]
    [COLOR=#000000]IEC 268-13: Recommendation for listening room: 1987 - 2.8:4.2:6.7 [/COLOR]
    [COLOR=#000000]IEC 60268-13: Recommendation for listening room:1998 - 2.7:5.3:7 [/COLOR]
    [COLOR=#000000]Dolby's optimum ratios for Film & Music Room - 0.67:1:1.55[/COLOR]
    един от най-полезните сайтове за мен беше:
    http://forum.studiotips.com/viewtopic.php?t=684

Общият принцип е да няма кратни размери, т.е. да се бяга с всички сили от 5x5x2.5 метра
    Май най-добрите помещения са 1x1.4x1.9 или 1x1.5x2.15 като съотношения.
    За какво става дума може да се види в сайта - общо взето се цели равномерното разпределение на резонансите в басовия регион.
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Администратор DAY's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Добре, повдигаме и тази тема и после ще обединим темите с полезната информация в тях и без спама!
    ДА СЕ ПУКАТ ДУШМАНИТЕ!

Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени