Резултати 1 до 17 от 17

Тема: Софтуерен кросовер с JRiver 20 и 5.1 аудиокарта

Софтуерен кросовер с JRiver 20 и 5.1 аудиокарта

Изпълнявам си обещанието към съфорумци да обясня малко по-подробно как се прави кросовер в моя частен случай на базата на JRiver 20 и Creative SB 24 live 5.1 , OS - Windows 8 .
    Целта е активно разделяне на стерео сигнал още на софтуерно ниво на високи L /R , среди L/R и 1 канал бас .Тази система изисква разбира се 5 канала усилватели и 5 канален VOLUME контрол .
    Допълнителните екстри , които дава DSP-то на JRiver са закъснения на отделните ленти , прецизни параметрични еквилайзери , ползването на външно създадени CONVOLUTION FIR файлове и мн.други .Тук е момента да вметна , че система с много степени на свобода като тази лесно може да бъде огелпена и да даде по-лоши от стартовото положение резултати , освен това носи риск от изгаряне на пищялките при некоректни настройки !!!
    В началото Достъп до аудиоменюто - чрез бутона , ограден в синьо . в това меню има 2 опции - Playback Options и DSP Студио .
    Първо да разгледаме Playback Options . От Audio Device трябва да изберем аудиокарта и това как да стигнем то нея . Видно е, че съм избрал SB 24 live 5.1 през WASAPI .
    DSP Студио - Влизаме в Output Format ( зелено ) Тук може да зададете смяна на sample rate на входящя сигнал до най-високия , който поддържа аудиокартата Ви . Това действие дърпа доста системен ресурс и дава относително малка положителна промяна на звука. В оградения в синьо прозорец задавате конфигурацията на изходите - в моя частен случай 5.1
    Ограденото в оранжево е важен момент - пращате сигнала от L/R към REAR ,който после ще ограничим честотно и ще ползваме за високочестотните ни L/R канали . Жълто - ако гледате филм с JRiver със система L/R тази опция ще прати говора на актьорите (записана предимно в C ) към L/R .Червено - още на този етап може да конфигурирате кросовер за субуфера - опцията , която съм задал ме задължава да го конфигурирам по-нататък .
    Влизаме в опцията на Dsp - Parametric equalizer . Тук с помощта на филтрите REMOVE High frequencies правим срез "отгоре " на каналите , които сме задали , ачрез REMOVE low frequencies елиминираме ниските - демек това са настройките на нашия кросовер .На снимката е избрано
    да срежем субуфера при 150 Hz със стръмност 12dB/Oct .Задължително изберете REMOVE low frequencies за Rear channels ( Вашите пищялки ) съобразени с препоръките на производителя !

В това меню имаме пълни параметрични eилайзери ( Advust frequency) закъснение (delay ) и доста други благини , работата с които са обект на друга дема . https://bgaudioclub.org/images/attac...attach/jpg.gif
    Поздрави
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    36
    Много полезна тема, колега! Интересно ми е можеш ли да препоръчаш външен DSP крос, който да приема цифров сигнал и да има аналогови изходи?

Съжалявам, не мога да препоръчам готово изделие . Имам планове да проучa този чип adau1701 analogdevices . Той на практика има това , което търсиш .

Любомир Стоев badwolf's Avatar
    Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    42
    Много добре обяснено, бих допълнил само че е желателно да спрете и всички звуци на Windows за да не стане някоя пакост. Десен бутон на десктопа - Персонализиране - Звуци и след това от падащото меню избираме Звукова схема "Без Звуци". Това на Windows 7.
    Заснемане.jpg
    Внимавайте и да не си пуснете по инерция клипче от YouTube например или някой друг плеър различен от JRiver (или Foobar, който аз ползвах за експерименти) - така докато се усетя и си заминаха два броя особено ценни за мен 3ГДШ-1.
    Редактирано от badwolf; 15 August 2015 в 23:34.
    Който не пие в кръчмата, пие в аптеката... Народна мъдрост

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    35
    ЕДИНСТВЕНАТА причина да не ползвам този вид активна система е точно факта че не мога да прекарам всички звуци през j river....Няма ли как уиндолс да го види като изходно устройство и да метне в него всичкия звук?
    Вкъщи: Dual CV441RC, speakers: DIY visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Други: str-de425, klipsch tangent t10
    kenwood r-se7, RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

WDM драйвера е чудесна благина . С негова помощ може да прекарате външна измервателна програма например HOLM Impulse през JRivera и да измерите с микрофон резултата от кросовете и настройките real time .

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    35
    Много благодаря!

С картата на лаптопа може ли да тръгне този драйвер? Не е проблем да взема друга, просто до сега не виждах смисъл.
    Вкъщи: Dual CV441RC, speakers: DIY visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Други: str-de425, klipsch tangent t10
    kenwood r-se7, RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от NikolaG Покажи мнения
    Много полезна тема, колега! Интересно ми е можеш ли да препоръчаш външен DSP крос, който да приема цифров сигнал и да има аналогови изходи?
    Предполагам че това което търсиш е външен аудио интерфейс (карта) с вградено DSP. Нещо подобно...

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    ...Имам планове да проучa този чип adau1701 analogdevices . Той на практика има това , което търсиш .
    Не възлагай големи надежди. Ако добре си спомням, аналоговата му част беше ограничена до 44.1 или 48 kHz. Става за непретенциозни бъмчилки, но като цяло е загуба на време.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Не възлагай големи надежди. Ако добре си спомням, аналоговата му част беше ограничена до 44.1 или 48 kHz. Става за непретенциозни бъмчилки, но като цяло е загуба на време.
    FEATURES
    28-/56-bit, 50 MIPS digital audio processor
    2 ADCs: SNR of 100 dB, THD + N of −83 dB
    4 DACs: SNR of 104 dB, THD + N of −90 dB
    Complete standalone operation
    Self-boot from serial EEPROM
    Auxiliary ADC with 4-input mux for analog control
    GPIOs for digital controls and outputs
    Fully programmable with SigmaStudio graphical tool
    28-bit × 28-bit multiplier with 56-bit accumulator for full double-precision processing
    Clock oscillator for generating a master clock from crystal
    PLL for generating master clock from 64 × fS, 256 × fS, 384 × fS, or 512 × fS clocks
    Flexible serial data input/output ports with I2S-compatible, left-justified, right-justified, and TDM modes
    Sampling rates of up to 192 kHz are supported
    On-chip voltage regulator for compatibility with 3.3 V systems
    48-lead, plastic LQFP

Tова е цитат от datasheet -а на чипа - доколкото виждам е до 192kHz. Кои параметри го класират като посредствен ? Това , което прави интересен за мен този чип е поддръжка на convolution FIR филтри - там е голямата игра .

Ванката 84 , WDM драйвера прави за Windows-a все едно JRivera e допълнителна стерео аудиокарта към която може да пренасочите звуците от даден сорс било то друг плеяр , системните звуци или каквото щете .Би трябвало системата да работи и с аудиокартата на лаптопа ти .

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Запознат съм с въпросният дейташит, както и с обсъжданият хардуер. Става въпрос за вградените АЦП и ЦАП.
    Описаното се вижда много добре - след 20 и малко кила, няма никой. Като отсечено с нож. Промяната на честотата на дискретизиране променя някои от параметрите, но на изхода не излиза нищо над 20 кила. Предполагам че с други АЦП и ЦАП нещата може да са по-различни.
    Като цяло, евтино решение, което личи и от данните му. АД имат доста по-интересни чипове, но те са без вградени АЦП и ЦАП.

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    . АД имат доста по-интересни чипове, но те са без вградени АЦП и ЦАП.
    А има ли такива , съвместими със Сигма студио и кои са те ?

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Има. Като стартираш нов проект, се появява списъкът с поддържаните чипове. Не помня кои ми бяха харесали като данни. Ще трябва да ги разгледаш. Имаше такива с доста сериозни възможности и по-богата периферия.
    Ако не, утре ще погледна какво съм умувал по въпроса.

Отдавна не съм използвам Сигма студио и не съм го ъпдейтвал. Това е менюто на 3.11.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Кросоувър с дигитални входове и аналогови изходи

Цитат Публикувано от NikolaG Покажи мнения
    Новите модели на dbx, XTA, BSS, Lake, както и DolbyLake, който не се произвежда вече, имат AES/EBU входове и изходи (някои с опционални входно изходни карти).
    Цените им варират от 1500 до към 8000лв., като най-евтини са dbx-те.

Един интересен казус е направата на кросовер чрез JRiver и няколко стерео аудиокарти .
    Това принципно може да стане като се ползва ASIO 4ALL . Въпросния драйвер прави така, че за JRivera многото стерео карти да изглеждат като една многоканална. От output format се избира общия брой канали . При задаване на филтри първата карта е L/R втората е SL/SR третата C/SUB и т.н.
    Това е ок, обаче в общия случай картите ще работят с различни вътрешни клоци . Имайки предвид , че точността на обикновен кварц е примерно 100ppm , то за 3 минути парче това би довело до натрупване на максимална грешка от 50 микросекунди. Изразено във фазова грешка това би дефазирало 10 кHz м/у двете ленти, ако в началото са били сфазирани или изразено в разстояние би придвижило виртуално едните говорители от едната карта спрямо другата двойка със 17мм, което за срез суб/седи е незабележимо но за срез среди / високи е недопустимо . Ако парчето представлява дълга примерно час пиеса , към края й положението ще е трагично.При ползване на аудиокарти с по-точни клоци , примерно 1ppm, натрупаната грешка за парче от 3-5 минути ще е пренебрежимо малка .
    Решението е даковете да са синхронизирани с общ клок . Разбира се на този фон най-лесно е решението с една многоканална карта - става с до 16 канални .

Вчера успях да подкарам JRiver кросоувър с това:
    - http://www.ebay.com/itm/USB-6-Channe...id=p5731.m3795
    Трябва да му задам, от неговия си драйвер, да се ползва като 4/6 канално устройство.

Не става с плъгин на фуубар, нито с APO 1.1.2, само с JRiver засега.

Обаче... на лаптопа не ще.. Всички изходи ги свири като L+R . Каквито настройки приложа на LR, това свири на всички.
    Пробвах да деинсталирам/инсталирам драйвера на звуковата карта на всеки USB порт по-отделно (освен да не съм объркал и пропуснал някой).

Възможно ли е да е хардуеърен проблем? Въпреки че звуковата карта е ЮСБ?
    Точно на лаптопа ще ми трябва за тестване.
    (Lenovo B50-30)
    Редактирано от emosms; 28 November 2016 в 16:45.

Божее, тръгна. Мъка, тва софтуеърно, мъка . След няколко рестарта, само си тръгна !!
    Благодаря за темата .

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени