Резултати 1 до 14 от 14

Тема: Жица с усилване?

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56

Жица с усилване?

Чудех се къде да пусна тази схема - ще започнем тук, че и с ламбета става.. после, ако се наложи ще я боцнем в друг раздел.

За любителите на минималистични решения и трафчета тук-таме - един много интересен материал. Link.

Идеята е доволно проста - трафа на входа повдига напрежението, транзисторите преобразуват импеданса, без да усилват и управляват изходният траф, който на свой ред храни говорителя. "Чиста работа", липса на (неразбираната от мнозина ) обратна връзка, подобие на триодно звучене и сходен спектрален състав, лесно и безопасно за изпълнение, ако ви е лесно да навивате би-би-филярно (всички секции на намотките се навиват едновременно, после се аранжират - виж текста).
    Било свирело 'убиец' според авторката (!) - ако някой се запретне - можем да чуем дали е така на 14/15 ти април..?

Подробна дискусия по схемата има тук.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    65
    В дадения случай май ООВ е към 100% ? Иначе има идея в това решение...

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56

МД, авторката му твърди че нямало...

Гледал съм го това
    Ама виждате ли жените какво правят

___\_______________________________
    \__/ LZ - Людмил Захариев
    Не е страшно да не знаеш, страшно е да си некомпетентен. - LZ
    http://zahariev.info/avatar/max_002.jpg

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    65
    То и аз мога да твърдя че съм Дъг Селф, ама къде съм аз, къде е Дъг, къде е Дона Самър :badgrin: :badgrin: :badgrin:

Дамата сигурно има предвид липса на глобална ООВ, защото сорсов (или всякакъв) повторител си е чисто 100% ЛОКАЛНА ООВ. Пък и досега е известно, че всички проблеми се отнасят за глобалната ООВ и в частност проблема с ЕДН на динамичните електро-акустични преобразуватели.
    И да, ето че съм прав:

Loudspeakers by their nature are a "nice" [color=red]reactive load[/color] for any amplifier, particularly when using multiple drivers of different characteristics and passive crossovers. The higher the negative feedback from the output the more susceptible to this load an amplifier will become...
    This line of thought ended in the ideal of an amplifier that had [color=red]no overall[/color] negative feedback whatsoever,...

Между другото сега си спомних, че съм виждал подобно решение с биполярни транзистори на DYNACORD отпреди може би двйсетина или повече години. Беше за някакъв 200W усилвател, а драйвери бяха TDA2030 в мостово свързване...

Даже в рубриката За Рубежом на руското РАДИО имаше подобен вариант на полски усилвател, десетина вата, мисля че беше 70-те години на ХХ век...
    Еех, тогава бях млад и хубав, а сега остана само и-то.

Интересно, че и снимка има на готовото творение тази Сузан Паркър здраво работи

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Добре, деее! - Малко шеги и закачки не пречат, нали?

Във всеки случай - ако приемем, че трафчето в изхода не е кой-знае какво препятствие, защото си е едно "редово" Ш-трафче, ако и да е малко "по-така" намотано, в схемката има идея и сигурно ще свири атрактивно. В един от постовете "Eva" изказва основателни съображения за насищането при асиметрия в сигнала или режимите, та се замислих - дали конструкторката не му е заложила междина, че не дочетох доктай? Една спомагателна схемка за баланс на режимите не би попречила...

Темата с ОООВ- то ще разнищим в друг раздел, да не се оспамим тук.

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    Мисля, че ако, се махне изходния траф и на тразисторите се подадат независими захранвания резултата ще е по добър

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    65
    Би ли го драснал, Беров, за да се ориентираме по-добре?
    "...Това не е моят народ. Моят народ се би на Шипка. Моят народ прави Велчова завера и вдига Априлско въстание. Моя народ е...а майката на турците при Одрин през 1912 г. Това е моят народ. Този, сегашният, това не е моя народ", каза още Радко Дишлиев.

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    Всъщност става цирклотрон. Схемата я има в ламповия раздел. Проблеми ще има обаче и то сериозни. Ако не се лъжа, К на тази снема /след вх. траф е 2/. Това изисква висока амплитуда на вторичната, което ще доведе до голяма индоктивност на същата. Като се вземе в предвид високия входен С на полеваците, неизвесните стават доста

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    65
    Така отиваме към VERMONA, което е встрани от темата, не мислиш ли? А и разсъжденията за високата индуктивност май не са съвсем обосновани. Има определена разлика между лампова и транзисторна схемотехника. Драйверният трансформатор спокойно може да е нискоомен, защото няма да се съгласува с високо изходно съпротивлние на лампово стъпало. Така не само намотките, но и сърцевината ще са доста разумни.
    А и сега К е единица, така че няма голяма разлика.
    "...Това не е моят народ. Моят народ се би на Шипка. Моят народ прави Велчова завера и вдига Априлско въстание. Моя народ е...а майката на турците при Одрин през 1912 г. Това е моят народ. Този, сегашният, това не е моя народ", каза още Радко Дишлиев.

Авторката на това решение явно обича Големите работи и за това го е монтирала в отделна кутия.
    Има обаче и други решения на активен кабел, при които последния запазва галваничната си връзка и може да е активен или пасивен в зависимост от това дали е включено захранването му. Нивото на сигнала не се променя, но се забелязва малка разлика в звученето.

За показаната схема не е желателно трансформаторите да са съвсем нискоомни нито да се навиват бифилярно. Обикновенно сигналните източници, за да не кривят, искат > 2 КΩ което означава > 16 H. При този начин на свързване, големия съсредоточен капацитет на бифилярното навиване, ще доведе и до голям разпределен капацитет.
    Малките паразитни капацитети на трансформаторите са желателни за да изолират усилвателя от смущенията на захранването на звукоизточника, въпреки че тук поради симетричното свързване те са потиснати значително.

Към темата - един руски колега претендира, че е открил истината за усилвателите. трансформаторно усилване. доста интересна е и неговата статия (на руски и частично на английски)
    Някой да е опитвал от това?

... и линк: http://astral-for.narod.ru/
    Колкото повече знаеш, толкова по-малко разбираш!

Схемната конфигурация е известна от десителетия от архитектурата на ОУ, а в дискретно изпълнение се използва от много фирми. Дроселите и трансформаторите са по аналогия от лампите.
    Тази схема има голям потенциал, но всичко ще зависи от трансформатора й. С увеличаване на преводното му отношение се влошават паразитните му параметри.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени