Страница 1 от 20 1 2 3 4 5 11 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 476

Тема: Шпайкове за тонколони

Шпайкове за тонколони

Здравейте,
    Дадох на стругар да ми направи шпайкове за тонколоните ми. Направи ги от стомана и след това ги оксидирах.Станаха много добре.
    Интересува ме подложките отдолу с какво легло трябва да са? Предполагам центъра в тях трябва отново да е конус,но какъв да е ъгъла на този конус? Трябва ли ъгъла да е малко по голям от ъгъла на конуса на крачето,за да може контактната точка да е единствено с върха му или отвора на подложката да е със същия ъгъл? - в този случай контактната повърхност няма да е точкова ,а ще се увеличи с периферия около конуса на крачето,но пък ще е по-стабилно. Или върха на крачето трябва да е леко заоблен,а не остър като карфица,за да не се подбие от тежестта на колоната в работен режим, при който със сигурност ще се образуват вибрации?-В този случай и леглото на подложката ли трябва да е леко заоблено ,колкото е заоблен върха на крачето?
    Благодаря предварително!
    П.С Ъгъла на конуса на крачето е 72 градуса.
    Редактирано от casper0141; 11 July 2015 в 10:56.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

alexandrov
    Guest
    Ами смисъла на шпайковете е да правят контактната площ с пода възможно най-малка. Прави сметка как трябва да стъпват.
    Всъщност думата "трябва" е неточна. Видът на крачетата, виброизолационни от типа "Soundcare" или шпайкове, изцяло зависи от звука на системата. В една конфигурация ползвам колоните си с крачета soundcare, в друга свирят по-добре на шпайкове.
    ПО ВЪПРОСА: Относно подложките под остриетата също няма общовалидна рецепта. Пробвай и с тях, и без тях. При мен винаги звучи по-добре без никакви подложки (стоманени плочки или стотинки), с остриетата направо върху паркета слушам (жената се предаде отдавна ).
    И на последно място, материалът на шпайковете също има значение. Имам месингови, имам и стоманени. Звучат различно.
    По отношение на виброизолациите няма постулати, настройката винаги е проба-грешка. Няма авторитети, които да дават отговори, валидни за всяка ситуация. Някои производители на колони за $$$$$$ слагат шпайкове, други обикновени плоски крачета. Прослушване му е майката.

Ето как го правят. Линкът е от търговски сайт, но има копирана схема. http://www.ebay.com/itm/SOUNDCARE-ME...item4d2ed35334
    Има и друг вариант в линка по-долу, но разликите са само конструктивни. И в двата случая е търсено най-малкото съприкосновение. В действителност обаче съм срещал и заоблени варианти. Ако не знаеш кое как ще звучи конкретно при тебе, пробвай първо както е по схемата.
    http://www.ebay.com/itm/1-Set-M6-SoundCare-Speaker-Loudspeaker-Spikes-NEW-/321599068929?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4ae0cc 5b01

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Jun 2011
    Аз слушам с остри и забити през мокет в паркета. Както Александров, смятам, че забити без нищо отдолу е най-добре. С метални подложки има кофти звук.

dedobot's Avatar
    Членува от
    Jul 2014
    Възраст
    45
    Аз съм с спайкове/медни подложки, отдолу е ламинат. В темата ми от подписа съм ги описал.

Ъгълът, разбира се, трябва да е по-отворен от конуса. Понеже очевидно говориш за качествена изработка, дори да не е конус, а част от сфера

Ако имаш здрави нерви, пари и мерак, направи ги от много твърдо дърво, месинг, мед, бронз, а не стоманени и от всеки материал поне в два различни диаметъра, съвсем примерно 18 и 30мм

Някои неща зависят също от теглото и вида на пода!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    33
    Цитат Публикувано от alexandrov Покажи мнения
    Ами смисъла на шпайковете е да правят контактната площ с пода възможно най-малка. Прави сметка как трябва да стъпват.
    Всъщност думата "трябва" е неточна. Видът на крачетата, виброизолационни от типа "Soundcare" или шпайкове, изцяло зависи от звука на системата. В една конфигурация ползвам колоните си с крачета soundcare, в друга свирят по-добре на шпайкове.
    ПО ВЪПРОСА: Относно подложките под остриетата също няма общовалидна рецепта. Пробвай и с тях, и без тях. При мен винаги звучи по-добре без никакви подложки (стоманени плочки или стотинки), с остриетата направо върху паркета слушам (жената се предаде отдавна ).
    И на последно място, материалът на шпайковете също има значение. Имам месингови, имам и стоманени. Звучат различно.
    По отношение на виброизолациите няма постулати, настройката винаги е проба-грешка. Няма авторитети, които да дават отговори, валидни за всяка ситуация. Някои производители на колони за $$$$$$ слагат шпайкове, други обикновени плоски крачета. Прослушване му е майката.
    Напълно споделям мнението на колегата, никой не може да ти даде универсална рецепта за това.Пробвал съм с крачета и т.н. ,зависи и от самите озвучителни тела ,пода и акустиката на помещението.

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    33
    Цитат Публикувано от slayer_8619 Покажи мнения
    Напълно споделям мнението на колегата, никой не може да ти даде универсална рецепта за това.Пробвал съм с крачета и т.н. ,зависи и от самите озвучителни тела ,пода и акустиката на помещението.
    Например повечето ми тела са със заднонатоварена рупорна конструкция и поставянето и на шпайкове,крачета и тем подобни не води до положителна насока.Просто баса чувствително отслабва.но просто това е частен случай и при някой друг би дало може би други резултати.Виж за колони с бумтящ и в излишък бас шпайковете дават отлични резултати.

slayer_8619, виждам че не разбираш значението на шпайковете, явно не си чел и за пергела

Влиянието им е изключително върху средните и високите, а тяхното оправяне може да повлияе на възприемането на баса
    Естествено има и други фактори.

alexandrov
    Guest
    Tarambuka, брат... виждам, че не си се заигравал с крачета.
    Има много други теми, в които да ръсиш мозък, не обърквай човека!!!

Александров, браточка, знам че не ти е силна инженерната част
    Има много други теми, в които да ръсиш мозък, не обърквай човека!!!

alexandrov
    Guest
    Бе ти не си слушал крачета, не си правил опити бе, човек, ти нямаш система даже. Недей така.

Ето един линк с измервания на влиянието на крачета: http://www.soundcare.no/measurement.htm

Цитат от там: "...Listening tests show that reducing feedback at low frequencies does have large influence on the sound quality at higher frequencies... At [COLOR=#ff0000]50Hz[/COLOR] (the most important frequency to damp) we had a reduction of 11 dB, which means that appr. 95% of the feedback energy was stopped."

Благодаря за графиката. Не я бях виждал. Работата остава доста неясна. Липсва ми графика без спайкове, за да преценя дали точно тези честоти трябва да се демпват. Не навсякъде 50 хц бумтят. На 300 Хц има един пад от 6 дБ. Защо е? И на 3200 - минус 5. Защо точно на тия честоти. Там ли са били пиковете без спайкове, та сега графиката се изравнява?

Членува от
    Jun 2011
    Without spikes е синята графика отгоре.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Стандартна маркетингова литература, нямаща особено отношение към чуваемият ефект. Без подробно описание на измервателната постановка пък е съвсем безсмислена. Съмнявам се че са ползвали микрофон - най-вероятно някакъв пиезодатчик залепен за поставка под колоните. Конкретното позициониране на датчика и ориентацията му са достатъчни за да вкарат доста въпросителни, но не там е въпросът.

От графиката изглежда, че за по-високи честоти крачетата се държат като нормална твърда връзка и нямат особено влияние. В по-ниските честоти, а къде точно би се определило от масата на ОТ и еластичността на крачетата, те "омекват" и предават по-малко вибрации. Дали това е хубаво или лошо няма еднозначен отговор. За някои ОТ и при някои видове под, вероятно е по-добре да се предават еднакво всички честоти. Ако пък изолацията от пода е винаги важна - нещо, което категорично не вярвам - то поставянето на мека връзка (например възглавница) ще постигне по-добро потискане и в по-широк диапазон.

Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    52
    Цитат Публикувано от Iceman Покажи мнения
    ....Липсва ми графика без спайкове, за да преценя дали точно тези честоти трябва да се демпват...
    ...печелиш веднага 8 малинки за този пост, както и за други, но в друга тема

Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Стандартна маркетингова литература, нямаща особено отношение към чуваемият ефект...
    +1, тази картинка е като извадена от "Жената днес " - няма значение на какво, къде и кога
    , като ги сложа тези крачета, графиката става черта...
    Редактирано от clamp; 13 July 2015 в 15:18.

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    slayer_8619, виждам че не разбираш значението на шпайковете, явно не си чел и за пергела

Влиянието им е изключително върху средните и високите, а тяхното оправяне може да повлияе на възприемането на баса
    Естествено има и други фактори.
    Цитат Публикувано от alexandrov Покажи мнения

Цитат от там: "...Listening tests show that reducing feedback at low frequencies does have large influence on the sound quality at higher frequencies... At [COLOR=#ff0000]50Hz[/COLOR] (the most important frequency to damp) we had a reduction of 11 dB, which means that appr. 95% of the feedback energy was stopped."

Вярно ти е само, че нямам система

Очевидно след инженерните уроци започваме кратук, но интензивен курс по английски

Цитат Публикувано от minimal Покажи мнения
    Without spikes е синята графика отгоре.
    Е извинявай, точно това е неразбираемото. Без спайкове има една абсолютно линейна графика. Слагаш спайковете и получаваш криволици.

Членува от
    Jun 2011
    Ааа, не знам, Александров да го обясни.

Алоуу, писачите... Заглавието на графиката прочетохте ли? Или не сте наясно що е то acoustic feedback​?

Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    52
    ...на така наречената графика е показано какво и с колко "отнемат " - готов профил
    без значение на какво и къде ги ползвам.Не знам какво правим, ако тяхната линия следва
    моята на помещението
    Редактирано от clamp; 13 July 2015 в 15:56.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от Iceman Покажи мнения
    Е извинявай, точно това е неразбираемото. Без спайкове има една абсолютно линейна графика. Слагаш спайковете и получаваш криволици.

Просто измерването е приравнено към права линия и има за цел да покаже единствено относителната промяна на преминаващите вибрации при поставяне на продукта. Това приравняване отстранява и ефекта от измервателната апаратура.

Май не на всички става ясно че това не е характеристика на излъчването на ОТ в стаята, а и надали има изобщо връзка...

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от GenaDP Покажи мнения
    Или не сте наясно що е то acoustic feedback​?

Изобщо не става дума за acoustic feedback. Ама това е то - маркетингова литература

Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    52
    Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Просто измерването е приравнено към права линия и има за цел да покаже единствено относителната промяна на преминаващите вибрации при поставяне на продукта. Това приравняване отстранява и ефекта от измервателната апаратура.

Май не на всички става ясно че това не е характеристика на излъчването на ОТ в стаята, а и надали има изобщо връзка...
    ...благодаря за уточнението, но на какъв принцип слухарите ги ползват и са доволни почти винаги -
    за мен остава неразбираемо.
    Редактирано от clamp; 13 July 2015 в 16:00.

alexandrov
    Guest
    Цитат Публикувано от clamp Покажи мнения
    ...благодаря за уточнението, но на какъв принцип слухарите ги ползват и са доволни почти винаги -
    за мен остава неразбираемо.
    Трудно се обяснява нещо, което просто трябва да се чуе Само с четене не става. И ефектът се чува не само от слухарите.
    Не винаги обаче промяната от такива крачета се харесва. Иначе всички щяхме да сме с тях. Както писах в предишен пост, в една конфигурация на системата слушам със, в друга без саундкерита.

А относно това, че има неразбрали графиката, направо съм втрещен
    И на някои хора не може да им се угоди. Като се оценява само по слух защо нямало мерения, като има мерения, нещо ги съмняват...

Страница 1 от 20 1 2 3 4 5 11 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени