Резултати 1 до 20 от 20

Тема: Избор на ДАК

Избор на ДАК

Здравейте, искам да си ъпгрейдна системата с нов дак, изборът е труден, още повече че не мога да чуя повечето дакове, които са ми в полезрението, пък то и от еднократното чуване не в моето помещение и не с моите компоненти не е много меродавно. Накрая пак ще бъде хвърляне в полу неизвестното, но все пак някакви впечатления и препоръки от хора, които са ги чували и хора знаещи ще ми бъде полезно.

Засега съм се спрял на:
    1. Rega DAC-R
    2. Audiolab M-DAC
    3. Marantz HD-DAC1
    4. M2TECH Young DSD
    5. Schiit Bifrost или Gungnir

Слушам предимно вокален джаз, друг джаз, блусарски парчета, рок от преди 80-те, малко класика, малко съвременни ритми. Имайте предвид, че нищо не разбирам от електроника, аудио и т.н., просто съм обикновен потребител и не ми се иска безкрайно човъркане на системата, акцентът ми е да получа завършена система и да слушам музика забравяйки за системата.

Системата ми е изцяло файлово базирана (FLAC, WAV): Pioneer N-30, който ползвам само като транспорт, (дакът му не е нищо особено) - Creek Evo 2 - ProAc Studio 115. Досега бях с Beresford Caiman MKII дак, отличен дак за парите си, но ми се ще да отида крачка нагоре. Дакът наистина предоставя много добра детайлност, сепарираност и триизмерност с много добър и стегнат бас, но едновременно с това високите са леко дразнещо ярки, мисля че отчасти това се дължи на лошата акустика на помещението (което не е третирано освен един килим на пода, а и няма как да бъде третирано заради женския фактор вкъщи).

Моля за мнения и препоръки относно гореизброените, пък ако имате и други предложения са добре дошли. Предварително благодаря.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Хм, никакви отговори засега. Да не би да не съм поставил темата добре?

Ако проблема ти е с високите вземи Регата , там ще имаш по-балансиран звук , за макс качество задължително търси USB дак , през оптика и коаксиал качеството е по-лошо. Най-сериозния дак от посочените е Младежа.
    Перед снятием корпуса следует вынуть вилку из розетки сети питания!

Analogue Source - Telefunken s 500 hi fi, Studio Tonarm Ortofon AS 212
    DAC-Musical fidelity- Integrated Amplifiers:Tube amp AMC, Perreaux- speakers: Tannoy, Spendor BC 1
    Interconnect Cables: VDH - Speaker Cables - AudioQuest

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Дали замяната на дака може да реши акустичните проблеми на помещението?

tefo's Avatar
    Членува от
    Jan 2013
    Възраст
    36
    Първо не си отбелязал къде живееш, и няма как някой добросъвестен човек да те покани да чуеш M2TECH примерно, неможем да ти препоръчаме и магазин където да отидеш. Като гледам [COLOR=#3E3E3E]Schiit Bifrost е с цена $349 а [/COLOR][COLOR=#3E3E3E]M2TECH Young DSD е $1700. Имаш ли изобщо някакъв бюджет или стреляш на посоки и парите са без значение. Помисли каква част от аудио колекцията ти представлява над 96khz/24bit и какво да търсиш в дак-а, какво друго ще свързваш и какви входове ти трябват. Ако си от София, обиколи магазините и прослушай наличните им дакове, последно с мой приятел в аудио арте доста внимание ни обърнаха и естествено неможахме да си тръгнем с празни ръце.
    Иначе едва ли би хвърлил 3000лв за дак, само защото сме ти казали, че е много як. [/COLOR]
    Тук хората изказват мнения, някои хора винаги изказват контра мнение.

Благодаря на desso, L.K. и tefo за включването

Цитат Публикувано от desso Покажи мнения
    Ако проблема ти е с високите вземи Регата , там ще имаш по-балансиран звук , ...
    Благодаря ти за това мнение. И на мен ми се въртеше нещо подобно. Регата е единственият дак от гореизброените, който съм чувал и звукът тогава ми хареса. Макар че беше старата версия без ДУ, връзката беше през оптика, цялата останала система беше Рега. Доколкото знам разликата с новия дак е асинхронното USB, по-малко филтри (3 вместо 5) и наличието на ДУ. Иначе звукът от SPDIF бил същия.

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Дали замяната на дака може да реши акустичните проблеми на помещението?
    Сигурно не, но решението ми за смяна на дака не е само акустичния проблем, а и отиването на по-добро ниво.

Иначе освен акустичния проблем има и още един, свързан със слуховата ми система. Преди 2 г. по здравословни причини ми правиха аудиограма и ушологът беше сащисан от резултата - оказа се че чувам доста нагоре във високочестотния спектър, повече от средно статистическата норма, и освен това чувствителността на слуха ми във високочестотния спектър била по-голяма от нормалното. Още повече че си имам и един гаден високочестотен тинитус (възрастово обусловен; одъртяването е гадно нещо ), верно тихичък, ама понякога ме дразни. Но какво да се прави, това е нещо което не мога да променя.

По мое скромно разбиране идеята за "неутрален звук" е по-скоро абстрактна идея и всички компоненти, от източника до колоните + акустиката, слуховия апарат и мозъка на слушателя "оцветяват" повече или по-малко звука. Така че изборът на компоненти и напасването помежду им може да намали деградирането на звука, не и да го избегне. Ако оцветяването в един компонент неутрализира донякъде оцветяването на друг, може да се получи приемлив компромис. Просто размисли от един лаик, възможно е да са пълни глупости.

Цитат Публикувано от tefo Покажи мнения
    Първо не си отбелязал къде живееш, и няма как някой добросъвестен човек да те покани да чуеш M2TECH примерно, неможем да ти препоръчаме и магазин където да отидеш. ...
    Магазините знам къде са, но исках някакви предварителни впечатления от хора, които са чували даковете.

...Като гледам Schiit Bifrost е с цена $349 а M2TECH Young DSD е $1700. Имаш ли изобщо някакъв бюджет или стреляш на посоки и парите са без значение. ...
    Не стрелям напосоки. Лимитът на бюджета, който съм си определил е около цената на Young. BTW не знам откъде ги взе тези $1700, защото виждам, че ето от тук може да се купи (и вероятно да се прослуша) за около 2200лв. Е, верно че ако се добави линеарно захранване сумата ще набъбне.

... Помисли каква част от аудио колекцията ти представлява над 96khz/24bit и какво да търсиш в дак-а, какво друго ще свързваш и какви входове ти трябват. ... Иначе едва ли би хвърлил 3000лв за дак, само защото сме ти казали, че е много як.
    Тези неща са ми известни и съм ги съобразил. Когато пусках темата, идеята ми беше повече да чуя впечатления от звученето на даковете от хора които са ги чували, а не кой дак е много як. Знам че описание на звук е нещо много субективно, но аз умея да пресявам.

Така че ако някой е чувал даковете и желае да направи малко усилие да опише впечатленията си, ще бъда много благодарен.

Schiit Bifrost или Gungnir
    Ayre qb9 - втора ръка
    Mytek Digital Stereo 192 - b-stock излиза в http://www.thomann.de/de/mytek_digit...reamp_silv.htm за 2000 лева често.
    Новите модели не съм следил, не мога да препоръчам.
    Система 1 2016
    Демокрацията започва с първият хвърлен фас в кофата, слободията с първия хвърлен на земята.

Благодаря ти. Гледам че Ayre е само USB, на мен ми трябва и поне един SPDIF вход. А тези schiit-и чувал ли си ги?

Цитат Публикувано от desso Покажи мнения
    за макс качество задължително търси USB дак, през оптика и коаксиал качеството е по-лошо.
    Хъм... Сега попаднах на темата, та реших да изровя тупа.
    На базата на какви наблюдения заключи, че USB вход дава най-добро качество?
    Не съм правил тестове, но според прочетеното из нета коаксиалът звучи най-добре.

koko_74's Avatar
    Членува от
    Dec 2011
    Възраст
    48
    То даже не е от прочетеното в нета, ами е ясно още преди да има интернет, че universal serial bus е най лошата шина за поточни данни касаещи аудио и видео. Всеки, абсолютно всеки аудио компомент в света съдържаш цифрово аналогова конверсия, с изнесени и замерени пълни спецификации показва, че нивата на динамика, сигнал шумов обхват и нелинейни изкривявания са най лоши именно на usb входа от всички останали входящи и изходящи връзки в едно и също устройство. Usb е бивша военна недомислица за трансфер на бази данни с малък обем, но не става за аудио и видео материал. Случайно плотерите и принтерите го донасят в нашето аудиовизуално ежедневие. Но никой сериозен дак или аудио апарат няма usb. Говорим за сериозното домашно и професионално аудио, което хората влизали в студио знаят как изглежда.
    Редактирано от koko_74; 3 March 2019 в 00:32.

koko_74's Avatar
    Членува от
    Dec 2011
    Възраст
    48
    Някои от вас си спомняха, че най добрият звук едно време от cd-rom на персоналният компютър излизаше от spdif изходът отзад на cd-то. И когато сравнявахме каквито и да било winamp-и и др плеери със звука на spdif изхода на cd-rom включен директно с онова тънко кабелче в звуковата карта, просто нямаше нищо общо. Сещат се някои от вас нали? Имаше превключване на soundblaster в трея долу до часовника hardware / software decoding. Едното от тях беше spdif конекцията със само д/а конвертиране от бластера, а другото беше софтуерно декодиране на изчетеното от интерфейса, през драйверът на бластера и обработено през ОС и изплюто пак към д/а на бластера. Имаш 3 нива на декодиране през ром, докато при spdif имаш 1 и то в реално време.

А нали интерфейсът е една шина с сериал бъс. Едно и също е, с различно управление само.
    Редактирано от koko_74; 3 March 2019 в 00:46.

Абе... не е баш тъй. Има и скъпи хайфистки ДАК-ове с USB. Има и USB-S/PDIF конвертори. А и в профи аудиото има устройства с USB входове.
    Ама USB-то да е най-харно сефте чувам...

Ще ви викаме вече Коко§Гената крайните инстанции...

Ако бяхте погледнали датата, щяхте да се сетите (евентуално), че по него време и USB-тата бяха други и XMOS-а още го нямаше!

А можете да допринесете за темата, като задълбаете как компютъра прави от цифровите си данни с три чипа на кръст по дънната платка веднъж S/PDIF интерфейс и веднъж USB?

https://www.audiosciencereview.com/f...s-better.1943/
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Ако бяхте погледнали датата, щяхте да се сетите (евентуално), че по него време и USB-тата бяха други и XMOS-а още го нямаше!
    Айде бе... Я прочети пак годината. 2015 пише. И USB-тата бяха баш същите като днешните.

То и XMOS имаше, ама...

Та завърши си спама с едно категорично мнение и да гасим ламбата?

Коаксиала най-добър, да?

А къде са останалите няколко интерфейса?

Новите модели на wadia s7i и 381i имат и usb вход но фирмата препоръчва оптика, понеже е най-непретенциозна докато соксиала е по-добре ,но хубав направен кабел е доста скъп....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Препоръчва, защото ако драгият потребител има ground loops по захранвания и маси няма да остане доволен от галванично свързаните интерфейси като USB и SPDIF. А е рядко да няма. Затова си и драмите с кабелите.

Някой с лични впечатления по темата, или всички само ще теоретизират?

По коя тема, че нещо осрахте орталъка?

Звънни на Любчо в Майорка и го питай конкретно.

Aleksam78's Avatar
    Членува от
    Sep 2016
    Възраст
    40
    Битката на аудиото с USB порта е скъпа и с неясен резултат.
    "Sometimes less is more"

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени