Страница 5 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5
Резултати 101 до 110 от 110

Тема: Възможно ли е : riaa коректор с TL084CN без преходни кондензаотри

Трябва обаче много да се внимава с променливия кондензатор, сега може да прозвучи като за досиетата X обаче от опит с въздушен променлив кондензатор свързан през късо парче коаксиален кабел към входа дори на входа да има малка стойност постоянен капацитет се получава нестабилност резултираща в по-силно пукане от статично електричество и лека поява на сибилантност повече от колкото без него. Така че да се има предвид че тестовете с променлив кондензатор не винаги са показателни.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

apm е прав, по-скоро трябва да се подходи правилно и внимателно, или да се намери по-малък от джобно транзисторче.
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Досега съм пробвал само от квадратните комбинирани за FM и AM от китайски радиа, в интерес на истината си вършат работата отлично, но търсейки малък капацитет съм пробвал само FM секцията, която не стига до 100пф. От последните тестове стигнах до извода че смело трябва да се експериментира, различните дози имат доста интерсно поведение, но ефекта е твърде "обилен" ако мога така да се изразя. Конкретно ортофона-конкорда засвирва с много реалистични високи натоварен с между 300 и 400пф, но пък високите идват в повече и се получава "чайка" звук. Ако е натоварен с по-малък капацитет се "подсилват" само най-високите високи и представянето му е комично. Ако се намали товарния импеданс звука става "подтиснато-комичен", затова си и разсъждавах върху варианта за товарен капацитет през резистор. Един вид ако може честотата на резонанса да се запази, но качествения фактор да падне и съответно ефекта от резонанса да е по-мек. Скоро ще тествам идеята и ще докладвам как се е получило при мен.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Нали трябва да се експериментира, реших като нямам тестова плоча да проверя как влияе товарния капацитет върху електрическите параметри на дозата. През 680К резистор захраних входа на предусилвателя от сигналгенератора със закачен кабел с рамо и доза. Резистора е достатъчно голям за да не влияе значително на "теста" тракта на сигналгенератора. Резултата на око, без точни измервания е че при 10Кхц 330пф кондензатор увеличава амплитудата с около 1/3 а на 20Кхц я затихва до около 1/2 от нивото. 150пф повдига с около 1/6 на 10кхц, на 20 няма промяна. Реших да подходя компромисно - да сложа 150пф, които заедно с кабела вкарват тракта в препоръчания от производителя на дозата диапазон 200-600 и да не се лишавам от най-горния край на чуваемия диапазон. Добавянето на резистор последователно на кондензатора има същия ефект като намаляването на стойността му, явно затова и подобно решение не се практикува.

Първите тестове на слух ме убеждават че компромиса е разумен, интерсно ми е какво ще кажат вторите
    Няма осезаема загуба на "въздух" нито пък такъв в излишък, средите са прилични, звука не блести с нищо, но е много приятен за вечерно уморено ухо. Дали нещо липсва ми е трудно да преценя на прима виста, но поне нищо не изпъква дразнещо.

При дозата имаме един RLC кръг на практика Индуктивността на дозата плюс собствения и капацитет и капацитета на свързващия кабел правят LC кръг който, ако има Q фактор по голям от 1 почва да повдига на резонансната честота.
    За да няма такова нещо, тоест Q фактора да е 1 или по малко, трябва да е изпълнено условието xL = xI = R входно.

Затова имат предимство дозите с подвижна бобина защото поради малката им индуктивност този резонанс е далече от звуковия диапазон и поради тази причина не са чувствителни към капацитета на кабела и нямат нужда от подбиране на входните капацитети.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Това за дозите с подвижна бобина е ясно, аз обаче, а като гледам и колегата супрафон сме се заели да пре-открием колелото измито с топла вода. Или с други думи да изстискаме каквото може от доза с подвижен магнит. Хубавото е че не сме много стари, чукам на дърво - имаме време да си поиграем с подвижни магнити, пък сетне да си играем и с подвижни бобини

А иначе днес се заех с направата на кабелчета с женски чинч, на които да слагам "тапи", изключително трудоемко е да разглобявам грамофона за всяка итерация товарен капацитет и резистор, смятам да сложа постоянно на входа на коректора 82к5 и 10пф, да нагодя дължината на кабелите до около сумарно 100пф и останалото да е на смеяеми чинчове, кеф ми променлив кондензатор, кеф ми потенциометър, а живот и здраве накрая "тапи" надписани по дози.

Това е добро решение, но след като го изпиташ кажи как се държи. При мен всякакъв товарен капацитет закачен през коаксиал (въпреки че е къс 10см.) води до силна чуваемост на статичното електричество по плочата, не знам защо, свързано е със стабилността на предусилвателя най-вероятно. Капацитет свързан през закъснителна линия и такива високочестотни ОУ може би се получават някакви странни ефекти с преходните процеси, не знам не съм изследвал по-обстойно явлението, но когато капацитета е закован пряко на входа на предусилвателя няма ядове. Защо не сложиш няколко стойности товарно съпротивление и няколко товарни капацитета на платката и да ги превключваш с джъмпери? Струва ми се по-малко компромисно и от към простота и от към качество.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Системата се държи безупречно, но играта с "еквилайзера" е безумие нещо като да дадеш на дете боички и да очакваш да не нацапа.
    Кабеляка се получи 130/120 ляв/десен и съответно запоих на платката 10/2х10 и с минимални приближения имам твърди 140 без да се брои входа. Сложих и 82к5 на входа, за да мога да си играя и с товарното съпротивление.

Засега фаворит ми е 100пф/41к в единоборство с 150/45. Двете комбинации са много сходни, първата е малко по "въздушна", втората звучи по балансирано, но подчертава сибилантността на плочи при които я има. Ще пробвам и 130/41 и ще спра за днес, но... само за днес. И неекранирани чинчове брумят

п.п. Понеже съм се изразил двусмислено пояснявам - капацитета е този който добавям, сумира се със 140 и неизвестния на входа на чипа. Резистора е общата стойност.
    Редактирано от ogromnii; 4 December 2016 в 20:35.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Днес правих опити с +330 и +270пф т.е сумарно 470 и 410 с различни товарни резистори, тия дни ще пробвам целия капацитивен диапазон до 600, с увеличаване на товарния капацитет средите стават все по реалистични и приятни, но започват да страдат високите, което пък се компенсира с увеличаване на резистивния товар и комбинациите могат да са безкрайни. Просто е крайно време да си купя тестова плоча, иначе лутането около верното звучене може да продължи едва ли не до безкрай.

За проба комбинацията 410пф/63К я изолирах с 2 пласта термошлаух, отгоре я омотах с кухненско фолио което замасих и резултата е че брум и шум нямат разлика със и без чинчове.
    Редактирано от ogromnii; 5 December 2016 в 21:00.

Зае*и вярното звучене и докарай звученето, което ти харесва!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Страница 5 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени